Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αρα που μου χρησιμευει η ελαστικοτητα σημειου, σε μια πραγματικη κατασταση; Περα απο τις ασκησεις δηλαδη που μου λεει να βρω την Εδ σημειου; Γιατι το βιβλιο επισης λεει οτι οι επιχειρησεις και το κρατος πρεπει να την γνωριζουν ωστε να ξερουν πως να μεταβαλλουν την τιμη τους. Αλλα με αυτην την λογικη...ειναι αχρηστη
Το βιβλίο δε γράφει στο σημείο που αναφέρεις αν είναι σημείου ή τόξου.
Αμφότερες αναφέρονται στο ίδιο μέγεθος, την ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή. Η ελαστικότητα τόξου είναι περισσότερο αξιόπιστη όταν η απόσταση των δύο σημείων είναι μεγάλη. Μη ρωτήσεις πώς το καταλαβαίνουμε ότι είναι μεγάλη. Αυτό προκύπτει συνήθως εκ του αποτελέσματος όταν η ελαστικότητα σημείου δεν επαληθεύει τη θεωρία σχέσης ελαστικότητας και δαπάνης. Εκτός αν είναι ευθεία και γνωρίζεις ότι μετακινούμαστε από ανελαστική σε ελαστική περιοχή ή το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Δεν ειναι ασκηση. Εβαλα αυτες τις τιμες για να ειναι ευκολοι οι υπολογισμοι. Και ο τυπος που γραφεις πανω ειναι τοξου. Προσπαθω να καταλαβω που χρησιμευει πρακτικα η Εδ σημειου

Θεωρια εχεις διαβασει?Ξερεις τι ειναι η ελαστικοτητα σημειου ζητησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλιιας

Νεοφερμένος

Ο Ηλιιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το βιβλίο δε γράφει στο σημείο που αναφέρεις αν είναι σημείου ή τόξου.
Αμφότερες αναφέρονται στο ίδιο μέγεθος, την ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή. Η ελαστικότητα τόξου είναι περισσότερο αξιόπιστη όταν η απόσταση των δύο σημείων είναι μεγάλη. Μη ρωτήσεις πώς το καταλαβαίνουμε ότι είναι μεγάλη. Αυτό προκύπτει συνήθως εκ του αποτελέσματος όταν η ελαστικότητα σημείου δεν επαληθεύει τη θεωρία σχέσης ελαστικότητας και δαπάνης. Εκτός αν είναι ευθεία και γνωρίζεις ότι μετακινούμαστε από ανελαστική σε ελαστική περιοχή ή το αντίστροφο.

Μα αυτο που λεω ειναι οτι η σημειου δεν επαληθευει αυτη θεωρια οταν ειναι μοναδιαια σε καμια περιπτωση. Εκτος αν υπαρχει ενας τετοιος συνδυασμος οπου η Εδ σημειου κανει το κλασμα -1 και η ΣΔ ειναι σταθερη, που δεν το εχω συναντησει ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Διαχρονικά υπάρχει ένα θέμα για το πώς θα αιτιολογήσουμε τη μεταβολή της συνολικής δαπάνης. Πολλοί συνάδελφοι χρησιμοποιούν απευθείας την ελαστικότητα τόξου για να την αιτιολογήσουν. Σε όλα τα προηγούμενα χρόνια όπου στις ασκήσεις των πανελλαδικών υπήρχε το σχετικό ερώτημα, οι ενδεικτικές απαντήσεις του υπουργείου προς τα βαθμολογικά κέντρα περιείχαν την ελαστικότητα σημείου η οποία επαλήθευε τη σχέση . Μοναδική εξαίρεση το 2013, όπου η εκφώνηση έλεγε με σαφήνεια ότι χρειάζεται ελαστικότητα τόξου.
Πάντως να ξέρετε ότι σε ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο αποδεικνύεται ότι η ελαστικότητα σημείου είναι -1 στην ισοσκελή υπερβολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Διαχρονικά υπάρχει ένα θέμα για το πώς θα αιτιολογήσουμε τη μεταβολή της συνολικής δαπάνης. Πολλοί συνάδελφοι χρησιμοποιούν απευθείας την ελαστικότητα τόξου για να την αιτιολογήσουν. Σε όλα τα προηγούμενα χρόνια όπου στις ασκήσεις των πανελλαδικών υπήρχε το σχετικό ερώτημα, οι ενδεικτικές απαντήσεις του υπουργείου προς τα βαθμολογικά κέντρα περιείχαν την ελαστικότητα σημείου η οποία επαλήθευε τη σχέση . Μοναδική εξαίρεση το 2013, όπου η εκφώνηση έλεγε με σαφήνεια ότι χρειάζεται ελαστικότητα τόξου.
Πάντως να ξέρετε ότι σε ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο αποδεικνύεται ότι η ελαστικότητα σημείου είναι -1 στην ισοσκελή υπερβολή

Δηλαδη αν καποιος αιτιολογησει στις παννεληνιες με ελαστικοτητα τοξου θα του το παρουν λαθος?Η τοξου δεν βγαζει αξιοποιστα αποτελεσματα κυριε geo kam?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι απόλυτα αποδεκτή η χρήση της ελαστικότητας τόξου. Απλά αν έχει ήδη υπολογιστεί ή έχει δοθεί ως δεδομένη η ελαστικότητα σημείου και επαληθεύει τη θεωρία, δεν υπάρχει λόγος να υπολογιστεί η ελαστικότητα τόξου

Η ελαστικότητα τόξου δεν μπορεί να κάνει ποτέ λάθος. Η ελαστικότητα σημείου μπορεί.
Προσοχή: μιλάμε μόνο για τη χρήση της ελαστικότητας στην αιτιολόγηση της μεταβολής της συνολικής δαπάνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μα φυσικά και η ελαστικότητα σημείου δεν είναι ασφαλής δείκτης, γιατί αφορά μόνο ένα σημείο, το αρχικό!

Στο παράδειγμα του φίλου μας, η ελαστικότητα βγαίνει 1 από το Α στο Β, αλλά δεν βγαίνει 1 από το Β στο Α...!!! Συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις σταθερή ΣΔ. Η σταθερή ΣΔ αφορά την ισοσκελή υπερβολή, όπου έχουμε μοναδιαία ελαστικότητα ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ, και όχι απλά σε ένα σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefelipap123

Νεοφερμένος

Η nefelipap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όσον αφορά το συγκεκριμένο παράδειγμα αν είναι η καμπύλη ζήτησης είναι ευθεία τότε το σημείο Α είναι το μέσο της όπου Ed=-1 και η ΣΔ είναι μέγιστη και επομένως είτε αυξηθεί η τιμή είτε μειωθεί η ΣΔ θα μειωθεί .
Σ' αυτήν την περίπτωση πως θα αιτιολογήσουμε τη μεταβολή της Σ.Δ.;
Α) Θα υπολογίσουμε την Εd τόξου η οποία θα μας βγει σίγουρα διαφορετική του 1 και θα σχολιάσουμε με βάση αυτή;' Ή
Β) Μπορούμε να γράψουμε ότι καθώς π.χ." η τιμή μειώνεται γνωρίζουμε ότι περνάμε σε ανελαστική ζήτηση και επομένως........"χωρίς να υπολογίσουμε την Εd τόξου; Ή
Γ)Μπορούμε να γράψουμε και την απόδειξη γιατί η ΣΔ είναι μέγιστη στο μέσο της ευθείας καμπύλης ζήτησης και επομένως σε οποιοδήποτε άλλο σημείο θα είναι μικρότερη από ότι στο μέσο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Η αιτιολόγηση της μεταβολής της συνολικής δαπάνης γίνεται με υπολογιστικό τρόπο. Κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο ασφαλής τρόπος με την έννοια ότι δεν θα απορριφθεί από τον βαθμολογητή. Θέλει προσοχή στη διατύπωση στην εκφώνηση του ζητήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefelipap123

Νεοφερμένος

Η nefelipap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τα αριθμητικά παραδείγματα του βιβλίου πρέπει να τα μαθαίνουμε; Υπάρχει περίπτωση να πέσει στις εξετάσεις ερώτηση όπως "Με ένα αριθμητικό παράδειγμα να εξηγήσετε πως προκύπτει η έννοια του κόστους ευκαιρίας " ή "Ποια είναι η χρησιμότητα της ελαστικότητας ζήτησης για τις επιχειρήσεις και το κράτος και να αναφέρετε αριθμητικά παραδείγματα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εάν έχεις κατανοήσει το κόστος ευκαιρίας και την ελαστικότητα δεν θα έχεις πρόβλημα να αναφέρεις αριθμητικά παραδείγματα. Δεν υπάρχει λόγος να τα μάθεις απ'εξω αυτα του βιβλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τα αριθμητικά παραδείγματα του βιβλίου πρέπει να τα μαθαίνουμε; Υπάρχει περίπτωση να πέσει στις εξετάσεις ερώτηση όπως "Με ένα αριθμητικό παράδειγμα να εξηγήσετε πως προκύπτει η έννοια του κόστους ευκαιρίας " ή "Ποια είναι η χρησιμότητα της ελαστικότητας ζήτησης για τις επιχειρήσεις και το κράτος και να αναφέρετε αριθμητικά παραδείγματα";

Όχι, κατά 99% αριθμητικά παραδείγματα δεν ζητούνται. Ακόμη και αν ζητηθούν, θα μπορείς να σκαρφιστείς εκείνη την ώρα ένα δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά είμαι στην επανάληψη της θεωρίας του ΑΟΘ.
Έχω την εξής απορία:το κομμάτι για την Οικονομία του Ροβινσώνα Κρούσου το μαθαίνετε απέξω όπως τα άλλα;
Εγώ προσωπικά το έχω κάνει πολλές αναγνώσεις ξέροντάς το με δικά μου λόγια(ενώ όλη την υπόλοιπη θεωρία την μαθαίνω αυτολεξεί σχεδόν).Παρόλα αυτά ακούω από πολλούς ότι πιθανόν να πέσει και να χάσουμε μόρια κλπ κλπ.
Εκτός του ότι θεωρώ ανούσια την αποστήθιση του κομματιού αυτού ,δεν νομίζω πως περιέχει και κάτι σημαντικό(εκτός από εκεί που αναφέρεται στην διανομή των προιόντων).
Εσείς τι κάνετε;Να προσπαθήσω να το αποστηθίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά είμαι στην επανάληψη της θεωρίας του ΑΟΘ.
Έχω την εξής απορία:το κομμάτι για την Οικονομία του Ροβινσώνα Κρούσου το μαθαίνετε απέξω όπως τα άλλα;
Εγώ προσωπικά το έχω κάνει πολλές αναγνώσεις ξέροντάς το με δικά μου λόγια(ενώ όλη την υπόλοιπη θεωρία την μαθαίνω αυτολεξεί σχεδόν).Παρόλα αυτά ακούω από πολλούς ότι πιθανόν να πέσει και να χάσουμε μόρια κλπ κλπ.
Εκτός του ότι θεωρώ ανούσια την αποστήθιση του κομματιού αυτού ,δεν νομίζω πως περιέχει και κάτι σημαντικό(εκτός από εκεί που αναφέρεται στην διανομή των προιόντων).
Εσείς τι κάνετε;Να προσπαθήσω να το αποστηθίσω;

Για το Ροβνισώνα Κρούσου δε νομίζω ότι θα το βάλουν αλλά αν το βάλουν (βάση την δικιά μου κρίση) ούτε ορισμός είναι ούτε τίποτα απλά την κοινωνία του εξηγεί.
Με άλλα λόγια ότι είναι 1 άτομο και ότι παράγεται σε αυτή την κοινωνία του ανήκει.
Ακόμη και το βιβλίο παραδείγματα δείχνει

π.χ., να φτιάξει δίχτυ για να ψαρεύει μεγαλύτερη ποσότητα ψαριών, να επινοήσει παγίδες για να πιάνει ζώα ή να φτιάξει σκάλες για τη συλλογή των καρπών. Με τους τρόπους αυτούς ο Κρούσος δημιουργεί κεφάλαιο και τεχνολογία και αναπτύσσει την οικονομία του.π.χ., να φτιάξει δίχτυ για να ψαρεύει μεγαλύτερη ποσότητα ψαριών, να επινοήσει παγίδες για να πιάνει ζώα ή να φτιάξει σκάλες για τη συλλογή των καρπών. Με τους τρόπους αυτούς ο Κρούσος δημιουργεί κεφάλαιο και τεχνολογία και αναπτύσσει την οικονομία του.
το μόνο κατά τη γνώμη που πρέπει να πεις είναι το τελευταίο

Η οικονομία του Ροβινσώνα Κρούσου περιέχει ένα στοιχείο που την κάνει εξαιρετικά απλή και διαφορετική από τις σύγχρονες οικονομίες. Το στοιχείο αυτό είναι ότι όλες οι αποφάσεις λαμβάνονται από το ίδιο άτομο. Αντίθετα, στις σύγχρονες οικονομίες εκατομμύρια άτομα παίρνουν ταυτόχρονα, αλλά χωριστά τις δικές τους αποφάσεις και το αποτέλεσμα αυτών των αποφάσεων προκύπτει μέσω πολύπλοκων μηχανισμών. Σκοπός του παρόντος βιβλίου είναι να περιγράψει και να αναλύσει τους τρόπους με τους οποίους λαμβάνονται οι αποφάσεις και την αλληλεπίδραση των αποφάσεων μέσω του μηχανισμού της αγοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Summer_V

Νεοφερμένος

Ο Summer_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα ειμαι νέος εδώ και αυτό ειναι το πρώτο μου ποστ θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα
1) 4ο κεφάλαιο
Η καμπύλη προσφοράς ειναι γραμμική, έχει Ες=1 και διέρχεται απο το σημείο P=2 και Q=180. Να βρεθεί η συνάρτηση.
2)5ο κεφάλαιο
Αν επιβληθεί φορολογια 2 ευρω στη ζητηση ποιο θα ειναι το νεο σημειο ισορροποιας?
Μου εχει δωσει οτι Qs=10+4P και QD=20-2p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Καλησπέρα
1)Es=1<=>(ΔQs/ΔP)*(P/Qs)=1<=>δ*2/180=1<=>δ=90
Qs=γ+δP(γραμμικη)
Qs=180
P=2
δ=90
Αρα λύνοντας προκυπτει γ=0
Επομενως Qs=90P
2)Qd=Qs<=>...<=>P1=5/3
Aρα Q1=50/3
Αρχικο Σ.Ι (5/3,50/3)
Επιβολή φορολογίας 2€=>νεα τιμη ισορροπιας P2=P1+2=...=11/3
Aρα νεα ποσοτητα ισορροπιας Q2=10+4*11/3=...=74/3
Νεο Σ.Ι (11/3,74/3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα ειμαι νέος εδώ και αυτό ειναι το πρώτο μου ποστ θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα
1) 4ο κεφάλαιο
Η καμπύλη προσφοράς ειναι γραμμική, έχει Ες=1 και διέρχεται απο το σημείο P=2 και Q=180. Να βρεθεί η συνάρτηση.
2)5ο κεφάλαιο
Αν επιβληθεί φορολογια 2 ευρω στη ζητηση ποιο θα ειναι το νεο σημειο ισορροποιας?
Μου εχει δωσει οτι Qs=10+4P και QD=20-2p

Για το πρώτο ερώτημα, χρησιμοποίησε τον απλό τύπο της ελαστικότητας σημείου. Αντικατάστησε την ελαστικότητα και τα αρχικά P και Q, και λύσε ως προς Q2. Αυτό που θα προκύψει, θα είναι η συνάρτηση. (αυτό γενικά)
Ειδικά, αν περνάει από την αρχή των αξόνων , το γ είναι 0, οπότε 180 = δ*2 και βρίσκεις το δ.
Για το δεύτερο ερώτημα,με συγχωρείς αλλά δεν θα σε βοηθήσω γιατί είναι τελείως ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ
Οι μοναδικές μορφές κρατικής παρέμβασης που διδάσκονται στο 5 κεφάλαιο είναι η επιβολή ανώτατης και κατώτατης τιμής. Κάθε άλλη μορφή δεν διδάσκεται καθώς είναι ξεκάθαρα εκτός ύλης.Αν είναι να εξετάζουμε θεωρίες που δεν αναλύονται στο βιβλίο, τότε να διδάξουμε και τη σταυροειδή ελαστικότητα ζήτησης, τα αγαθά Giffen που εξαιρούνται του νόμου της ζήτησης, τη συνάρτηση χρησιμότητας, τις καμπύλες αδιαφορίας και .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία.Συγχαρητήρια για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε.Λοίπον εχώ ενα πολλαπλής επιλόγης που λέει ''Βάσει του παρακάτω πίνακα προσφοράς
Τιμή Προσφερόμενη Ποσότητα
(P) (Qs)

50 120
60 145
και γνωρίζοντας πως σε επίπεδο παραγωγής 120 μονάδων προϊόντος το μέσο
μεταβλητό κόστος είναι 50 χρηματικές μονάδες τότε το μεταβλητό κόστος της 145ης
μονάδας παραγωγής είναι:
α. 2.000
β. 7.500
γ. 6.000
δ. Δε μπορεί να υπολογιστεί με τα υπάρχοντα δεδομένα''

Η σωστή απάντηση είναι το δ.Όμως ρε παιδιά εφόσον το P=MC και το AVC στις 120 μονάδες είναι 50,με πράξεις καταλήγω οτι το μεταβλητό κόστος μέσω του μέσου μεταβλητού κόστους στις 120 μονάδες είναι 6000 και έπειτα μέσω του οριακού κόστους οτι το μεταβλητό κόστος στην 145ή μονάδα παραγωγής είναι 7500.Άρα βγαίνει οτι είναι το β.Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι συμβαίνει και δεν είναι το β ,αλλά το δ;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Είναι ερώτηση παγίδα το σωστό είναι το Β και πρέπει να πας έτσι όπως το πες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Summer_V

Νεοφερμένος

Ο Summer_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για το πρώτο ερώτημα, χρησιμοποίησε τον απλό τύπο της ελαστικότητας σημείου. Αντικατάστησε την ελαστικότητα και τα αρχικά P και Q, και λύσε ως προς Q2. Αυτό που θα προκύψει, θα είναι η συνάρτηση. (αυτό γενικά)
Ειδικά, αν περνάει από την αρχή των αξόνων , το γ είναι 0, οπότε 180 = δ*2 και βρίσκεις το δ.
Για το δεύτερο ερώτημα,με συγχωρείς αλλά δεν θα σε βοηθήσω γιατί είναι τελείως ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ
Οι μοναδικές μορφές κρατικής παρέμβασης που διδάσκονται στο 5 κεφάλαιο είναι η επιβολή ανώτατης και κατώτατης τιμής. Κάθε άλλη μορφή δεν διδάσκεται καθώς είναι ξεκάθαρα εκτός ύλης.Αν είναι να εξετάζουμε θεωρίες που δεν αναλύονται στο βιβλίο, τότε να διδάξουμε και τη σταυροειδή ελαστικότητα ζήτησης, τα αγαθά Giffen που εξαιρούνται του νόμου της ζήτησης, τη συνάρτηση χρησιμότητας, τις καμπύλες αδιαφορίας και .....

Ευχαριστώ , :)

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top