Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
αφηστε το παιδια!!!την ελυσα ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Η αγοραια προσφορα για ενα προϊόν χ δινεται απο το τυπο Qs= 16P - 40 ενω η αγοραια ζητηση περιγραφεται απο την γραφικα παρασταση για Ρ=7,5 και Q=30.

  1. Αν ειναι γνωστο οτι το σημειο Μ ειναι το μεσο της καμπυλης ζητησης να υπολογιστει η Ρ και Q ;
  2. Το εισοδημα των καταναλωτων μειωνεται κατα 25% με αποτελεσμα τη μεταβολη της ζητητης.Αν ξερετε οτι το αγαθο ειναι κατωτρο και δινεται ΙΕκΙ=2 να υπολογισετε την νεα συναρτηση ζητησης.;
  3. Η τιμη των παραγωγικων συντελεστων μειωθηκε με αποτελεσμα να αυξηθει η προσφορα σε καθε τιμη κατα 20 μοναδες.Να υπολογισετε το σημειο ισορροπιας που προκυπτει μετα τις μεταβολες της ζητησης και της προσφορας.;
  4. Να γινει η γραφικα παρασταση και να φανει η μεταβολη τουο σημειου ισορροπιας.Αν μετα τις μεταβολες στην ζητηση και στην προσφορα το κρατος επιβαλλει κατωτατη τιμη Ρκ=6.Να υπολογισετε την επιβαρυνση το κρατους καθως και το οφελος των παραγωγων,(την αυξηση στα εσοδα του).
μπορει να βοηθησει καποιος??
Ρε συ μπορεις να ξαναβαλεις αυτη την ασκηση οπως την ειδες στο βιβλιο σου??γιατι ετσι δεν βγαζει νοημα... :redface:
ή καλυτερα βγαλτο μια φωτο για να μην κουραζεσε να γραφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fotis7777777

Νεοφερμένος

Ο fotis7777777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
https://www.oefe.gr/Μαθητές/ΡωτάτεΑπαντάμε/tabid/88/Default.aspx?qID=54


https://www.oefe.gr/Μαθητές/ΡωτάτεΑπαντάμε/tabid/88/Default.aspx?qID=80

Συμφωνα με τις παραπανω απαντησεις του Ο.Ε.Φ.Ε
τελικα εμεις πως πρεπει να απαντησουμε στο ερωτημα ποια ειναι τα συνολικα εσοδα των παραγωγων μετα την επιβολη της Pa?
Οπως δινει την απαντηση ο οεφε δλδ νομιμα εσοδα=Pa*Qs και παρανομα εσοδα=P'Qs χωρις να τα προσθετει ή νομιμα εσοδα=Pa*Qs κ΄ παρανομα εσοδα=(P'-Pa)*Qs και να τα προσθεσουμε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Διαφωνω με την τοποθετηση του καθηγητη που δινεις στο δευτερο λινκ.

Καταρχην δεν μπορουμε να διαχωρισουμε δυο αγορες, μια νομιμη και μια παρανομη. Και αυτο γινεται επειδη σε αυτην την περιπτωση θα μπορουσαμε να βρουμε μονο τα συνολικα εσοδα, ουτε τα νομιμα, ουτε τα παρανομα, παρα μονο το αθροισμα τους. Στην τελικη, το επιπεδο σας δεν ειναι για να μπορειτε να το ανετε, αφηστε που, με την προσεγγιση που εχει το βιβλιο, αυτο το πραγμα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ. Δεν μπορεις να λες:

"Στην τιμή Pʼ οι καταναλωτές πληρώνουν (είναι ενσωματωμένο στην τιμή) ένα καπέλο= 15. Αν όλη η αγοραπωλησία πραγματοποιείται στην μαύρη αγορά, τότε είναι όλη παράνομη, άρα εισπράττουν οι παραγωγοί όλο το ποσό παράνομα."

γιατι δεν ξερεις ποση ειναι η ποσοτητα που πουλιεται στην μια ή στην αλλη αγορα. Ουτε το θεμα ρωταει ποια ειναι τα "μεγιστα" νομιμα ή παρανομα εσοδα, πραγμα που εχει διαφυγει του κυριου.

Συμφωνω λοιπον με την δευτερη διατυπωση του fotis7777777.

Και παρεμπιπτοντως, η εκφωνηση λεει "να βρεθουν τα νομιμα εσοδα" [οχι τα μεγιστα νομιμα] και "τα εσοδα των παραγωγων οταν πουλανε ολη την ποσοτητα τους στην τιμη που οι καταναλωτες ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν". Δεν αναφερεται πουθενα η λεξη "παρανομα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ετσι ακριβως ειναι γραμμενη η ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Με την εναρξη της νεας σχολικης χρονιας, κρινω σκοπιμο να ανοιξω ενα ξεχωριστο θεμα για τις ΑΟΘ. Ας με συγχωρεσουν οι υπευθυνοι του φορουμ που ανοιγω ξεχωριστο θεμα [αν και ηδη υπαρχουν διαφορα θεματα για τις ΑΟΘ], αλλα πιστευω οτι καθε χρονια ειναι κατι το ξεχωριστο, για αυτον τον λογο και το κανω.

Οπως και περσι, ετσι και φετος λοιπον, εγω προσωπικα [αλλα και 1-2 ακομη συναδελφοι που τους εχω δει να τριγυριζουν στα μονοπατια του φορουμ φανταζομαι] θα ειμαι εδω για οτιδηποτε προκυψει. Εδω προτεινω να συζηταμε για οτιδηποτε σας απασχολει, ειτε αφορα θεωρητικο κομματι ή ασκησειακο, παλιοτερα θεματα, ενδεικτικες απαντησεις, κτλ. Προσοχη ομως, μην ψαχνετε "μασημενη τροφη", μην δινετε εκφωνησεις ασκησεων ζητωντας ολοκληρες λυσεις, απο μενα προσωπικα δεν θα βρειτε ανταποκριση. Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους λενε :)

Ευχομαι σε ολους τους υποψηφιους μια καλη χρονια με ενα ακομη καλυτερο τελος.

Καλη χρονια λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snil

Νεοφερμένος

Ο snil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μια χαρουλα (:

thank uuu !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Να μαζευτουμε σιγα-σιγα; Ποιοι απο εσας θα δωσετε τις ΑΟΘ πανελληνιως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixman

Νεοφερμένος

Ο mixman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι φοιτητής στο 7 εξάμηνο και φέτος θα δώσω ξανά πανελλήνιες για να περάσω αξιωματικών η αστυφυλάκων. Η απορία μου είναι αν μπορώ να καταφέρω να γράψω καλά στο Α.Ο.Θ χωρίς φροντιστήριά μόνο με διάβασμα και με βοήθεια από εδώ...

Καλησπέρα.. είμαι φοιτητής στην καβάλα στο 7ο εξάμηνο και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες. Άλλα έχω μια απορία μπορώ να γράψω καλά στο Α.Ο.Θ χωρίς φροντιστήριο? Μόνο με διάβασμα και με βοήθεια από εδώ..... Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lefteris_92

Νεοφερμένος

Ο lefteris_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα.. είμαι φοιτητής στην καβάλα στο 7ο εξάμηνο και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες. Άλλα έχω μια απορία μπορώ να γράψω καλά στο Α.Ο.Θ χωρίς φροντιστήριο? Μόνο με διάβασμα και με βοήθεια από εδώ..... Ευχαριστώ
το ΑΟΘ γενικα ειναι ευκολο μαθημα και συνηθως βαζουν ευκολα θεματα... το φροντιστηριο σιγουρα θα σε βοηθουσε αλλα μπορεις να τα κατεφερεις και μονος σου σχετικα ευκολα. η θεωρια δεν νομιζω να σου δημιουργησει προβληματα... τωρα στις ασκησεις ειναι λιγο ζορι γιατι δεν τα εξηγει και τοσο καλα... για παραδειγμα στο πρωτο κεφαλαιο λεει με λογια εναν τυπο πολυ σημαντικο που αν δεν του δωσεις σημασια ισως να μην μπορεις να λυσεις και μια ασκηση... (Κ.Ε. Χ * Κ.Ε. Y = 1) αν φυσικα ρωτας εδω μεσα ισως να μπορουν να σου απαντησουν... οπως και να εχει ομως ο στοχος σου απαιτει το αριστα στο ΑΟΘ αφου ειναι μαθημα βαρυτητας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδια, ελυνα ασκησεις για επαναληψη επειδη γραφω αυριο διαγωνισμα και κολλησα σε μια ασκηση η οποια ισως να ειναι και γελοια ομως εγω κολλησα και νευριασα και ξερετε πως ειναι αυτα, δεν προκειται να καθαρισει το μυαλο μου αν δεν τη δω λυμενη!
Η ασκηση εχει ως εξης:

Στην τιμη των 10 ευρω η ζητουμενη ποσοτητα ενος αγαθου ειναι 100 μοναδες. Μια αυξηση στο εισοδημα των καταναλωτων επιφερει μια αυξηση της ζητησης κατα 25%. Στη συνεχεια αυξανεται η τιμη του αγαθου σε 15 ευρω, με αποτελεσμα η ζητουμενη ποσοτητα να ξαναγινει 100 μοναδες. Να βρεθει η ποσοστιαια μεταβολη της ζητουμενης ποσοτητας απο την αυξηση της τιμης.

Αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος θα με υποχρεωνε!

Εχουμε:

Σημεία P Q Υ(Εισόδημα)
Α 10 100 ΥΑ(εστω το εισόδημα στο Α)
β 10 +25% ΥΒ(μεταβάλεται το εισόδημα=>μεταβολή της ζήτησης=>η τιμή παραμένει σταθ)
Γ 15 100 ΥΒ(αυξάνεται η τιμή σε 15 μον=>μεταβολή της ζητούμενης ποσότηας=>το εισόδημα παραμένει σταθ)


Επομένως QB=QA+25%QA=125

Αρα η ποσοστιαία μεταβολή της ζητούμενης ποσότητας γι P=15 μον.
Δ(Q%)={(QΓ-QB)/QB}*100=-20% Αρα η ζητούμενη ποσοτ. μειώθηκε κατά 20%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καλησπέρα.. είμαι φοιτητής στην καβάλα στο 7ο εξάμηνο και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες. Άλλα έχω μια απορία μπορώ να γράψω καλά στο Α.Ο.Θ χωρίς φροντιστήριο? Μόνο με διάβασμα και με βοήθεια από εδώ..... Ευχαριστώ

Οπως και περσι, ετσι και φετος λοιπον, εγω προσωπικα [αλλα και 1-2 ακομη συναδελφοι που τους εχω δει να τριγυριζουν στα μονοπατια του φορουμ φανταζομαι] θα ειμαι εδω για οτιδηποτε προκυψει. Εδω προτεινω να συζηταμε για οτιδηποτε σας απασχολει, ειτε αφορα θεωρητικο κομματι ή ασκησειακο, παλιοτερα θεματα, ενδεικτικες απαντησεις, κτλ. Προσοχη ομως, μην ψαχνετε "μασημενη τροφη", μην δινετε εκφωνησεις ασκησεων ζητωντας ολοκληρες λυσεις, απο μενα προσωπικα δεν θα βρειτε ανταποκριση. Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους λενε :)

Ευχομαι σε ολους τους υποψηφιους μια καλη χρονια με ενα ακομη καλυτερο τελος.

Καλη χρονια λοιπον!

[Oτι θα εκανα παραθεση στον εαυτο μου, δεν το περιμενα :Ρ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
και εγώ μαζί σου Sourotiri .
καλή χρονιά παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους. 3 ερωτησεις θελω να κανω επι του μαθηματος.1) ποτε χρησιμοποιουμε την ελαστικοτητα ζητησης και ποτε την τοξοειδη ελαστικοτα? για παραδειγμα οταν μας λεει να βρουμε την ελαστικοτητα ζητησης μεταξυ τον Β και Γ ποιο τυπο θα παρουμε. το ρωταω αυτο γιατι ετσι δεν διατυπωνεται ξεκαθαρα αν πηγαινουμε απο το Β στο Γ η απο το Γ στο Β για να παρουμε τον τυπο ελαστικοτητας ζητησης.2)οταν η ελαστικοτητα εισοδηματος ειναι μεγαλυτερη του 1 αναφερομαστε σε ανθρωπους με υψηλα εισοδηματα?3) οταν θελουμε να βρουμε την εισοδηματικη ελαστικοτητα απο το Α στο Β για παραδειγμα και τα εισοδηματα ειναι ιδια πως υπολογιζεται αυτη αφου στον παρονομαστη το ΔΥ βγαινει 0:hmm:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους. 3 ερωτησεις θελω να κανω επι του μαθηματος.1) ποτε χρησιμοποιουμε την ελαστικοτητα ζητησης και ποτε την τοξοειδη ελαστικοτα? για παραδειγμα οταν μας λεει να βρουμε την ελαστικοτητα ζητησης μεταξυ τον Β και Γ ποιο τυπο θα παρουμε. το ρωταω αυτο γιατι ετσι δεν διατυπωνεται ξεκαθαρα αν πηγαινουμε απο το Β στο Γ η απο το Γ στο Β για να παρουμε τον τυπο ελαστικοτητας ζητησης.2)οταν η ελαστικοτητα εισοδηματος ειναι μεγαλυτερη του 1 αναφερομαστε σε ανθρωπους με υψηλα εισοδηματα?3) οταν θελουμε να βρουμε την εισοδηματικη ελαστικοτητα απο το Α στο Β για παραδειγμα και τα εισοδηματα ειναι ιδια πως υπολογιζεται αυτη αφου στον παρονομαστη το ΔΥ βγαινει 0:hmm:?

1) Την τοξοειδη ελαστικοτητα σπανια την χρησιμοποιεις. Για να την βρεις πρεπει να σου ζητηθει ρητα. Οταν σου ζηταει ελαστικοτητα μεταξυ των Β και Γ (που οντως δεν ειναι σωστη η διατυπωση) τα κανεις ολα, για καλο και για κακο.

2) Η Ελαστικοτητα εισοδηματος χαρακτηριζει τα αγαθα, οχι τους ανθρωπους. Ελαστικοτητα εισοδηματος μεγαλυτερη του μηδενος σημαινει κανονικο προιον και οχι κατωτερο. Δεν χρειαζεται να ξερεις οτι οταν η ελαστικοτητα εισοδηματος ειναι μεγαλυτερη του 1 αναφερομαστε σε αγαθα πολυτελειας. Δεν αναφερεται πουθενα στο βιβλιο σου.

3) Δεν υπολογιζεται, ειναι προφανως αδυνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
1) Την τοξοειδη ελαστικοτητα σπανια την χρησιμοποιεις. Για να την βρεις πρεπει να σου ζητηθει ρητα. Οταν σου ζηταει ελαστικοτητα μεταξυ των Β και Γ (που οντως δεν ειναι σωστη η διατυπωση) τα κανεις ολα, για καλο και για κακο.

καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις γιατι βρηκα μια ακρη. οσον αφορα αυτο που μου λετε στην πρωτη ερωτηση οτι δηλαδη τα κανω ολα πρεπει να κανω και ελαστηκοτητα ζητησης απο το Β στο Γ και απο το Γ στο Β και τοξοειδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
E ναι, οταν ειναι τοσο ασαφης η ερωτηση, καλυτερα να καλυψεις ολα τα ενδεχομενα παρα να το ρισκαρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
συμφωνώ με το Sourotiri , αλλά να είσαι σίγουρος ότι σε θέμα πανελληνίων θα υπάρχει σαφήνεια (π.χ. θα λέει "καθώς αυξάνεται η τιμή", οπότε θα καταλαβαίνεις την κατεύθυνση).
Όσο για τηντοξοειδή ελαστικότητα συμφωνώ ότι θα πρέπει να ζητείται ξεκάθαρα. (μοναδική εξαίρεση όταν καλείσαι να δικαιολογήσεις τη μεταβολή της συνολικής δαπάνης των καταναλωτών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Northern Skies

Νεοφερμένος

Η Northern Skies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μια άσκηση που έχω λέει:
Το μεταβλητό κόστος έχει σχέση με αμοιβή εργασίας και κόστος υλικών.
L......Q......FC......VC.......TC
0......0......__......__........__
10...100.....__.....12000.....__
20...300.....__......__........__
30...400.....__.....38000.....41000
Να συμπληρώσετε τον πίνακα.

Είναι η πρώτη άσκηση που κάναμε πάνω σ' αυτά, πιθανόν να είναι και γελοία! Αλλά επειδή δεν τα πολυκατάλαβα ιδιαίτερα θα ήθελα να με βοηθήσετε, όχι απαραίτητα να λύσει κάποιος την άσκηση αλλά να μου πει τα βήματα που θα ακολουθήσω..πώς θα συνδυάσω τουσ τύπους κλπ.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αρχικα θα βρεις το FC, και θα γεμισεις την στηλη του FC με το ιδιο νουμερο. Θα χρησιμοποιησεις τον τυπο TC = VC + FC στον καταλληλο συνδυασμο για να το βρεις, οπως επισης και σε οποιον ακομη συνδυασμο μπορεις. Ο δευτερος τυπος που θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ειναι ο VC = cQ + wL, οπου c είναι το κοστος α' υλων και w ο μισθος του καθε εργατη. Θα συμπληρωσεις ενα κενο και με αυτον. Λογικα, καποια στιγμη θα φτασεις σε εναν συνδυασμο που δεν θα μπορεις να συμπληρωσεις.

Τοτε, θα παρεις τον δευτερο τυπο που σου εγραψα πιο πανω και θα τον εφαρμοσεις σε δυο ΓΝΩΣΤΟΥΣ συνδυασμους, και θα λυσεις το συστημα, για να βρεις το c και το w. Απο την στιγμη που θα τα βρεις, ξανα εφαρμοζεις τον τυπο και καθαρισες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top