Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ΑΟΘ νομίζω οτι περιλαμβάνει και ασκήσεις, δεν είναι καθαρά θεωρητικό και φυσικά οχι παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι μόνο θεωρητικό. Όπως αναφέρθηκε τα 2 πρώτα θέματα είναι θεωρία (το πρώτο Σ-Λ/ Πολλαπλής Επιλογής, το δεύτερο ερώτηση ανάπτυξης) και τα άλλα 2 είναι ασκήσεις, τις οποίες βέβαια για να λύσεις πρέπει να έχεις κατανοήσει τη θεωρία, που είναι αρκετά εύκολη κατά τη γνώμη μου.

Εγώ το είχα επιλέξει χωρίς να με ενδιαφέρει το 5ο πεδίο και δεν το μετάνιωσα. Έγραψα 20 άνετα και χωρίς φροντιστήριο. Αν τα πας καλά γενικά με τα μαθήματα δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris17

Νεοφερμένος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι μόνο θεωρητικό. Όπως αναφέρθηκε τα 2 πρώτα θέματα είναι θεωρία (το πρώτο Σ-Λ/ Πολλαπλής Επιλογής, το δεύτερο ερώτηση ανάπτυξης) και τα άλλα 2 είναι ασκήσεις, τις οποίες βέβαια για να λύσεις πρέπει να έχεις κατανοήσει τη θεωρία, που είναι αρκετά εύκολη κατά τη γνώμη μου.

Εγώ το είχα επιλέξει χωρίς να με ενδιαφέρει το 5ο πεδίο και δεν το μετάνιωσα. Έγραψα 20 άνετα και χωρίς φροντιστήριο. Αν τα πας καλά γενικά με τα μαθήματα δεν θα έχεις πρόβλημα.
εγω παντως εγραψα 19,6(99 ο ενας,97 ο αλλος) το μεγαλυτερο στο σχολειο μου....αλλα προσπαθησα πολυ!!!εμαθα ολο το βιβλιο σαν το ονομα μου,ασκησεις ελυνα απο 2 βοηθηματα,εκανα ιδιαιτεροκαι παροτι καθε χρονια στο σχολειο μου γραφανε 20 καθαρο φετος το μεγαλυτερο ηταν το δικο μου (που ημουνα και σημαιοφορος στο σχολειο μου)και μετα μιας αλληςφιλης μου που γραψε 18,3....ειναι μετριας δυσκολιας αλλα θελει πολυ διαβασμα!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ρε παιδιά θέλω να το πάρω κι εγώ το ΑΟΘ. Στο Λύκειο μας η καθηγήτρια Οικονομικών είναι εξπέρ, δουλεύει είναι αυτό που λέμε καθηγήτρια με τα όλα της. Φυσικά χρειάζεται και το διάβασμά το δικό μου ασφαλώς. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι χρειάζεται και φροντιστήριο? Δε θέλω να επιβαρύνω και άλλο τους γονείς μου και πιστεύω πως ότι χρόνο κερδίσω μου είναι πολύτιμος. Αλλά μια φίλη συγγενής που έχει παιδιά στο πανεπιστήμιο λέει πως πρέπει να το πάρω στο φροντιστήριο. Εσείς τι λέτε??:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εχω βγαλει τ 1ο κεφαλαιο οικονομιας κ εχω ν σ πω οτι πρεπει ν μαθαινεις τ κομματια π εχει τ βιβλιο απ εξω κ ανακατωτα!!!!εχει κ κπ διαγραμματα κ μερικους τυπους π χρησιμευουν στς ασκησεις!!!αλλα κατα βαση εινα αποστηθιση κ κατανοηση...αν διαβασεις θ γραψεις σιγουρα...κ φυσικα θελει φροντιστηριο...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εχω βγαλει τ 1ο κεφαλαιο οικονομιας κ εχω ν σ πω οτι πρεπει ν μαθαινεις τ κομματια π εχει τ βιβλιο απ εξω κ ανακατωτα!!!!εχει κ κπ διαγραμματα κ μερικους τυπους π χρησιμευουν στς ασκησεις!!!αλλα κατα βαση εινα αποστηθιση κ κατανοηση...αν διαβασεις θ γραψεις σιγουρα...κ φυσικα θελει φροντιστηριο...:no1:


θελει σηγουρα φροντιστηριο?αμα δεν παω δηλαδη δεν θα γραψω καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
γεια σας!μια ερωτηση!

το υπουργειο ειναι οικονομικη μοναδα,ναι ή οχι και γιατι?

τι απανταμε εδω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
οχι γιατι δεν συνδιαζει τους συντελεστες παραγωγης, με σκοπο την διαθεση των προϊοντων/υπηρεσιων στην αγορα ΕΝΑΝΤΙ ΜΙΑΣ ΑΞΙΑΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ.
Επισης, δεν εμπεριεχει το στοιχειο του κινδυνου, δηλαδη, αν δεν πετυχει τον αρχικο σκοπο της, δεν κινδυνευει να σταματησει την λειτουργεια της.

νομιζω πως αυτα γραφεις.

ΑΟΔΕ=fucked up!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Επισης, δεν εμπεριεχει το στοιχειο του κινδυνου, δηλαδη, αν δεν πετυχει τον αρχικο σκοπο της, δεν κινδυνευει να σταματησει την λειτουργεια της.
How true... τον πετύχει δεν τον πετύχει, το υπουργείο συνεχίζει ακάθεκτο. :D
Ρε παιδιά τι μου θυμίσατε τώρα... οι μέρες που διάβαζα ΑΟΔΕ μου φαίνονται αιώνες πριν. Πάντως theodora μην ανησυχείς. Σε αυτό το μάθημα ακόμη και τα multiple choice αφορούν πράγματα που βρίσκονται στο βιβλίο. Μην σπαζοκεφαλιάζεις με ερωτήσεις κρίσεως και μην ψάχνεις να βρεις άκρη με αυτές τις ασυναρτησίες. Λιώσε το βιβλίο και τέλος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αχ παιδια σας χιλιοευχαριστω!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
για να δουμε τι θα γραψουμε στο τελος ΑΟΔΕ... κωλομαθημα...

δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ λυπαμαι τις 2 ωρες για διαβασμα που χαλαω καθε βδομαδα και την μια ωρα για το φροντιστηριο για αυτο το μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Ένα λέπτο δεν πρέπει να υπαρξει σύγχυση...Επειδή το βιβλίο είναι τόσο.........σαφές στην ερώτηση θα πρέπει να κάνεις διαχωρισμό: To υπουργείο είναι μεν παραγωγική-οικονομική μονάδα με την έννοια ότι παρέχει υπηρεσίες για κοινωφελείς σκοπούς, δίχως να εμπλέκεται με την αγορά...Δεν είναι όμως επιχείρηση διότι δεν εμπεριέχει το στοιχέιο του κινδύνου...Να το προσέξεις αυτό γιατί ουσιαστικά είναι θέμα λανθασμένου ορισμού του βιβλίου...Είναι μεν παραγωγική-οικονομική μονάδα ως προφανές αλλά όχι έτσι όπως το ορίζει το βιβλίο...Αλλά μη σε απασχολεί δε μπαίνουν τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι οικονομική μονάδα γιατί συναλλάσσεται και παίζει το ρόλο δανειστή, δανειζόμενου, επενδυτή, πληρωτή κλπ. Δεν είναι, όμως, επιχείρηση. Γενικώς, κάθε οργάνωση με οικονομική δραστηριότητα (συναλλαγές) είναι οικονομική μονάδα.
Τα δύο επιπλέον κριτήρια που πρέπει να ικανοποιεί μια παραγωγική (συνδυάζει συντελεστές παραγωγής ώστε να παράγει αγαθά)-οικονομική (γιατί εμπλέκεται με συναλλαγές) μονάδα, ώστε να είναι επιχείρηση είναι πρώτον, να έχει σαν στόχο την παραγωγή αγαθών με σκοπό τη διάθεσή τους μέσω του μηχανισμού της αγοράς έναντι μιας αξίας ανταλλαγής και μάλιστα να εξαρτά την επιβίωσή της από το μηχανισμό της αγοράς και δεύτερον, να εμπεριέχει το στοιχείο του κινδύνου, δηλαδή να υπάρχει σαφώς η περίπτωση ν'αποτύχει στο σκοπό της.
Το Υπουργείο, πρώτον, δεν διαθέτει τα αγαθά που παράγει μέσω του μηχανισμού της αγοράς έναντι αξίας ανταλλαγής, ούτε εξαρτά την επιβίωσή του από την αγορά. Και δεύτερον, δεν υπάρχει περίπτωση ν'αποτύχει στο σκοπό του.

*Αγαθά= Προιόντα & Υπηρεσίες (Ο όρος υπάρχει στο ΑΟΘ, δεν ξέρω αν αναφέρεται στο ΑΟΔΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Είναι οικονομική μονάδα. :iagree:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρέπει κάποια στιγμή να το μάθω απ'εξω αυτό το βιβλίο. Με κάτι τέτοιες μαλακίες κάνουν τα παιδιά να μισούν την Οικονομική Επιστήμη. Χειρότεροι από φιλολόγους έχουν καταντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Eγώ ουσιαστικά τις τελευταίες μέρες το έμαθα αυτολεξεί...Αλλά είχα πάθει παράνοια.Επειδή ήθελα να γράψω καλά σε αυτό προσπαθούσα σχεδόν φωτοτυπικά να το μάθω.Και τα νεύρα μου....βίδες,ως επακόλουθο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν αξίζει να χάσεις βαθμό απ'το ΑΟΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, είναι, ΤΕΛΟΣ, ας το κλειδώσει ο κατάσκοπος (Petros).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyridoul@

Νεοφερμένος

Η Σπυριδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Κωνσταντίνος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ο καθηγητής στο φροντιστήριο μας έχει μάθει οτί το κοστος ευκαιρίας είναι πάντα αρνητικό ως μεταβολή αλλά το χρησιμοποιούμε και ως απόλυτη τιμή για ευκολία στις ασκήσεις. Από την άλλη στο σχολείο, ο καθηγητής αρχικά λέει οτι είναι λάθος το κόστος ευκαιρίας να είναι αρνητικό αλλά παρόλα αυτά δεν μας αφήνει να χρησιμοποιούμε απόλυτη τιμή αλλά μας λέει να παίρνουμε στον αριθμητή την μεγαλύτερη μείον την μικρότερη τιμή για να μην μας βγαίνει ποτέ αρνητικό (μέθοδος με την οποία διαφωνώ λόγω μεταβολής που ξέρουμε όλοι από τα μαθηματικά). Εσείς τι γνωρίζετε σχετικά με αυτό το θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λες το ίδιο πράγμα. Απόλυτη τιμή = πάντα το μεγαλύτερο μείον το μικρότερο.

Π.χ. 5-2 = |2-5|

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top