Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

michkal

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγώ στο αοθ ειμαι 5ο κεφάλαιο στο φροντιστήριο
επειδη αύριο γράφω στο σχολείο 2ο κεφάλαιο εχει καποιος να μου προτεινει καμια καλη ασκησουλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Που βρίσκεστε στο σχολείο και που στο φροντιστήριο;
Στο σχολειο ειμαστε στο 3ο και στο φροντιστηριο 4ο κ στο επομενο μαθημα μπαινουμε 5ο, που ακουσα οτι ειναι και το πιο δυσκολο και σχεδον παντα πεφτει 4ο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic

Νεοφερμένος

Η lunatic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
τελειωσαμε το 3ο και μπαινουμε 4ο...αντε κοντευουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.

1. Σχετικά με την πρώτη άσκηση: Πώς ακριβώς το υπολογίζουμε;
Οι απαντήσεις είναι α) 6,2 μονάδες του Ψ & β) 19,4 μονάδες του Χ

2. Σχετικά με τη δεύτερη άσκηση: Πώς δείχνουμε ότι ένας συνδυασμός είναι εφικτός/ μη εφικτός/ μέγιστος χωρίς να σχεδιάσουμε την ΚΠΔ και τα σημεία;
Εγώ απλά επαληθεύω τους συνδυασμούς πάνω στην εξίσωση και αν προκύψει ισότητα λέω ότι είναι μέγιστος, αν Ψ < Χ τότε εφικτός και αν Ψ > Χ τότε μη εφικτός. Επειδή αυτός ο τρόπος είναι μάλλον λίγο τσαπατσουλέ :D , πείτε πως ακριβώς εξηγώ τη λύση.

3. Η συνάρτηση της ΚΠΔ μιας οικονομίας που παράγει μόνο δύο αγαθά Χ και Ψ είναι Ψ = 16 - Χ² , όπου το Χ παίρνει τιμές από 1 μέχρι 4. Ζητείται
α) Οι μέγιστες μονάδες του Ψ, όταν παράγονται 2,5 μονάδες Χ.
β) Οι μέγιστες μονάδες του Χ, όταν παράγονται 10 μονάδες Ψ.

4. Πώς βρίσκω τη συνάρτηση μιας ΚΠΔ αν έχω το πινακάκι με τους συνδυασμούς της και το ΚΕ δεν είναι σταθερό (δηλαδή δεν πρόκειται για ευθεία γραμμή με εξίσωση Ψ = αΧ + β ); :(


:thanks:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hronis10

Νεοφερμένος

Ο hronis10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
που βρισκεσται τωρα στην οικονομια? εγω τελειωσα το 3 κεφλαιο επαναληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_st

Νεοφερμένος

Η alex_st αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μια βοήθεια..όποιος μπορεί ας γράψει κάποιο βοήθημα ΑΟΘ για ΤΕΕ..(με πολλές λυμένες ασκήσεις κατά προτίμηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Σκοπεύω το επόμενο 7ήμερο να κάνω μια γερή επανάληψη τα κεφάλαια 1-5 και από αρχές Μαρτίου να μπω στο 6ο με το ΑΕΠ. Το έχει κάνει κανείς; Είναι δύσκολο;

Γενικά, επειδή δε μου αρέσει να βαδίζω στα τυφλά, όποιος έχει τελειώσει 6ο+7ο κεφάλαιο ας πει δύο λόγια για το αν θεωρούνται εύκολα/ δύσκολα (σε σχέση με τα προηγούμενα). Το 7ο μόνο θεωρία είναι αν δεν κάνω λάθος :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ευκολα ειναι πετρο μην αγχωνεσαι...και τα δυο ειναι πιο πολυ θεωρητικα...απο ασκησεισ δεν εχουν πολλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Βασικά το 6ο είναι εκτός... Το 7ο και το 9ο είναι μέσα. Εγώ στο 7ο είμαι και είναι απλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Βασικά το 6ο είναι εκτός... Το 7ο και το 9ο είναι μέσα. Εγώ στο 7ο είμαι και είναι απλό...
Ναι, το 7ο του βιβλίου το αναφέρω ως 6ο της ύλης. :iagree:

Μήπως κυκλοφορεί στην αγορά κανένα βιβλίο ΜΟΝΟ με ασκήσεις Οικονομίας (όχι Θεωρία); :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
help... :P



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
View attachment aoΘ.doc


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θα έσκαγα αν δεν έβρισκα τρόπο να το ανεβάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Sorry που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά σήμερα ήταν η μέρα της Οικονομίας. :D

Thanks για την απάντηση! :)

Έχουν μείνει οι 3 & 4 + αν κάποιος έχει να δώσει καμία επιπλέον εξήγηση για την 2. :no1:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noodlee999

Νεοφερμένος

Η noodlee999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
γεια σου πετρο.. . . . .

το βοηθημα που εχω εγω εχει λιγες σελιδες θεωρια..
απο ασκησεις ομως γινεται ο χαμος..

ειναι εκδοσεις ζητη. μπορεις να πας στο βιβλιοπωλειο να ριξεις μια ματια:P

βασικα καλο φαινεται..

εμεις στο στο σχολειο αλλα κ στο φροντιστηριο ειμαστε στο 7ο κεφαλαιο:P

στην αρχη δεν ασχολιομουν καθολου με το αοθ κ σκεφτομουν να το σταματησω...τελικα το συνεχιζω(θα ηταν μεγαλη βλακεια να το σταματουσα!) κ πλεον ασχολουμαι κ τα παω καλα γενικα..:iagree:
αυτα>>

: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ΟΧΙ Petro το 7 κεφάλαιο δεν είναι μόνο θεωρία!!!!
Και μάλιστα σε συνδιασμό με το 9 είναι το πιο πιθανό 3 θέμα για το τέλος...από ότι μας λέει τουλάχιστον ο καθηγητής.

Όσον αφορά το βοήθημα που πήρα,δεν μου άρεσε καθόλου!
Είναι του Λαζάνη-Τέντες(Εκδόσεις Σαββάλα) και αντί να μου λύσει απορίες με μπέρδεψε περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
ΟΧΙ Petro το 7 κεφάλαιο δεν είναι μόνο θεωρία!!!!
Και μάλιστα σε συνδιασμό με το 9 είναι το πιο πιθανό 3 θέμα για το τέλος...από ότι μας λέει τουλάχιστον ο καθηγητής.

Όσον αφορά το βοήθημα που πήρα,δεν μου άρεσε καθόλου!
Είναι του Λαζάνη-Τέντες(Εκδόσεις Σαββάλα) και αντί να μου λύσει απορίες με μπέρδεψε περισσότερο...
A ναι, sorry για την παράβλεψη αλλά ως 7ο αναφέρω το 7ο κεφάλαιο της ύλης (δλδ το 9ο του βιβλίου με τις οικονομικές διακυμάνσεις - πληθωρισμός - ανεργια!). :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Το 9 έχει ασκήσεις πληθωρισμού,ποσοστού ανεργίας,απασχολούμενοι αλλά γενικά μπαινεί σε συνδιασμό με άλλα κεφάλαια...
Μερικά χρήσιμα:
1)Οικονομικά ενεργός πληθυσμός=εργατικό δυναμικό
2)Οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός=πληθυσμός-εργατικό δυναμικό
3)εργατικό δυναμικό=απασχολούμενοι+άνεργοι
4)Ποσοστό ανεργίας=αριθμός ανέργων/εργατικό δυναμικό επί 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιδιά, το βιβλίο έχει πολλά λάθη. Μας είχε φέρει μία λίστα ο καθηγητής μας με όλα τα λάθη του βιβλίου και μας πήρε περίπου ένα τέταρτο να βγάλουμε άκρη.
Ενδεικτικά, αναφέρω τρία πιο "χτυπητά":
-Σελ.9 αμέσως μετά την τελευταία σειρά πρέπει να προστεθεί "ενός ατόμου. Ότι παράγει ο Κρούσος με τα διαθέσιμα υλικά ανήκει σε αυτόν διότι δεν υπάρ-"
-Σελ.45, στην ανελαστική ζήτηση, το "δηλαδή η μεταβολή της ζητούμενης ποσότητας" πρέπει να γίνει "δηλαδή η μεταβολή της ζητούμενης τιμής".
-Σελ.135, ένατη σειρά της παραγράφου κάτω από τον πίνακα λέει "αλλά ποτέ ενδιάμεσων σταδίων". Αυτό πρέπει να γίνει "αλλά ποτέ η συνολική αξία όλων των σταδίων. Αν στο Α.Ε.Π. συμπεριλαμβανόταν και η αξία των ενδιάμεσων σταδίων". (+ότι λέιπει μία γραμμή του πίνακα! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για την αναφορά nick! :)

Όποτε μπορέσεις, παρέθεσε κι άλλα λάθη. :iagree: (σκόπευα να ρωτήσω κι εγώ πριν λίγες ημέρες στο τοπικ - στις προηγούμενες σελίδες έχουν γίνει κι άλλες αναφορές λαθών). :bye:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τα νεύρα μου. :mad::mad::mad:

(Στη 1η άσκηση)

α) Ο isnogood παραθέτει τον παρακάτω - σωστό - τρόπο:
Αφού το 15 βρίσκεται ανάμεσα στους συνδυασμούς Β και Γ, υπολογίζουμε το Κόστος Ευκαιρίας:
KEx = (80-75)/(24-12) = 5/12
Β->Γ

Το Κόστος Ευκαιρίας όμως παραμένει σταθερό ανάμεσα στους συνδυασμούς. Επομένως:
KEx = (80-Ψ)/(15-12) <=> 5/12=(80-Ψ)/3 <=> Ψ= 78,75
B->Γ

Άρα για να παραχθούν 15 μονάδες του αγαθού Χ, θυσιάζονται 85-78,75= 6,25 μονάδες Ψ.
~-~-~-~
Αν δεν κάνω λάθος, άλλος ένας τρόπος είναι ο εξής:
KEx = (80-75)/(24-12) = 5/12
Β->Γ

Για να παραχθεί 1 μονάδα του αγαθού Χ από το Β εως το Γ, θυσιάζονται 5/12 μονάδες Ψ.
Για να παραχθούν 15 μονάδες του αγαθού Χ από το Β εως το Γ, θυσιάζονται 15*5/12 = 6,25 μονάδες του αγαθού Ψ.
(Το πρόβλημα είναι στο Β' ερώτημα)


β) Ομοίως με πριν, αφού το 70 βρίσκεται μεταξύ των συνδυασμών Γ και Δ, υπολογίζουμε το Κόστος Ευκαιρίας:
ΚΕχ = (75-40)/(34-24) = 3,5
Γ->Δ
Το ΚΕ μεταξύ των συνδυασμών παραμένει σταθερό, άρα:
ΚΕχ = (75-70)/(24-Χ) <=> (75-70)/(24-Χ)= 3,5 <=> Χ=22,6
Γ->Δ

Άρα για να παραχθούν 70 μονάδες Ψ, θυσιάζονται 42-22,6= 19,4 μονάδες Χ.
---------
Με τον άλλο τρόπο:

To 70 βρίσκεται μεταξύ των συνδυασμών Γ και Δ. Επομένως το Κόστος Ευκαιρίας του Ψ είναι:
ΚΕψ = (34-24)/(75-40) = 10/35 = 0,285
Γ->Δ

Για να παραχθεί 1 μονάδα του αγαθού Ψ από το Γ στο Δ, θυσιάζονται 0,285 μονάδες του αγαθού Χ.
Για να παραχθούν 70 μονάδες του αγαθού Ψ από το Γ στο Δ, θυσιάζονται 70*0,285 = 19,95 μονάδες του αγαθού Χ.
Γιατί βγαίνει διαφορετικό αποτέλεσμα;

Τι λάθος κάνω;; :(:(:(


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top