Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Η μεταβολή στο μέγεθος του εισοδήματος έχει ως συνέπεια τη μεταβολή της ζητούμενης ποσότητας (Q). Συνεπώς, μεταβολή μόνο στη ζήτηση σημαίνει και μεταβολή του Q. :iagree:
Το'πιασα! Γιατι ομως η ποσοστιαια μεταβολη της ζητουμενης ποσοτητας ειναι ιση με την ποσοστιαια μεταβολη του εισοδηματος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Επίσης:
αλλα ακομα κι αν μας εδεινε οτι αυξανεται η ζητουμενη ποσοτητα(Q) αυτο θα σημαινε οτι δεν μεταβαλλεται η καμπυλη ζητησης αλλα η θεση του σημειου πανω στην ιδια καμπυλη ζητησης.
Αν αυξηθεί η ζητούμενη ποσότητα (Q) σημαίνει ότι θα μεταβληθεί η καμπύλη ζήτησης (συγκεκριμένα θα μετακινηθεί προς τα δεξιά), αφού η τιμή παραμένει σταθερή.

Αν η τιμή μεταβαλλόταν μαζί με το Q τότε δεν θα είχαμε μεταβολή στη συνάρτηση ζήτησης αλλά μια μετακίνηση από ένα σημείο σε ένα άλλο. :iagree:

Προυπόθεση του "Μεταβολή μόνο στη ζήτηση" είναι ότι P= σταθερή.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Σωστα! Δικο μου το λαθος!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Το'πιασα! Γιατι ομως η ποσοστιαια μεταβολη της ζητουμενης ποσοτητας ειναι ιση με την ποσοστιαια μεταβολη του εισοδηματος??
Γιατί θεωρούμαι ότι τα ποσά ΕΙΣΟΔΗΜΑ και Q είναι ανάλογα. :)
(αφού αύξηση του ενός σημαίνει και αύξηση του άλλου)

Παραδειγματικά:
Ένας καταναλωτής με εισόδημα 500 ευρώ, αγοράζει ποσότητα Q=20.
Αν το εισόδημά του διπλασιαστεί, θα γίνει 1000 ευρώ και άρα θα διπλασιάσει και την ποσότητα που αγοράζει: Q=40.

- Όπως καταλαβαίνεις, η ποσοστιαία μεταβολή του εισοδήματος είναι 100% (δλδ αρχικό εισόδημα + το 100% του αρχικού εισοδήματος= 2 φορές το αρχικό εισόδημα ).
- Και η ποσοστιαία μεταβολή του Q είναι 100% αφού διπλασιάστηκε:
(αρχικό Q + 100% του αρχικού Q = 2 φορές το αρχικό Q).

Μπορεί δλδ δύο ποσά να μην έχουν ίσες τιμές αλλά αν είναι ανάλογα, η ποσοστιαία μεταβολή τους θα είναι ίδια.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
ΟΚ σ'ευχαριστω πολυ!
Σου ειμαι υποχρεος!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
ΟΚ σ'ευχαριστω πολυ!
Σου ειμαι υποχρεος!!!:D
Τίποτα. :D




-petros
--------------------------------------------------------------------
Ποιο κεφάλαιο θεωρείται -γενικά- ως αυτό με τις δυσκολότερες ασκήσεις;


Άσχετο: Επειδή το τελευταίο κεφάλαιο που εξεταζόμαστε είναι το 9ο, τόσο καιρό έχω μείνει με την εντύπωση ότι εξεταζόμαστε σε 9 κεφάλαια ( :mpam::ban:) και έτρεμα με τη σκέψη ότι είμαι ακόμα στο 3ο :!:
Πριν από λίγο το διαπίστωσα :jumpy::jumpy::jumpy::P

(εν τω μεταξύ έχω αφαιρέσει όλες τις εκτός ύλης σελίδες)

φιουυυυυ


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Ποιο κεφάλαιο θεωρείται -γενικά- ως αυτό με τις δυσκολότερες ασκήσεις;
Απ'οτι εχω ακουσει τις ποιο δυσκολες ασκησεις τις εχει το 2ο αλλα εμενα δεν μου φαινεται και πολυ δυσκολο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkangelM

Νεοφερμένος

Η DarkangelM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Απ'οτι εχω ακουσει τις ποιο δυσκολες ασκησεις τις εχει το 2ο αλλα εμενα δεν μου φαινεται και πολυ δυσκολο;)

Ούτε εμένα παιδιά !Σήμερα έγραψα διαγώνισμα στο 1 & 2 κεφάλαιο και υπολογίζω στο 18,2.

Υ.Σ: Πρώτη φορά παίρνω Α.Ο.Θ. φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Που είσαστε ? Εγώ τελειώνω το 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Που είσαστε ? Εγώ τελειώνω το 3
Μια από τα ίδια. :no1:

Πάντως με μια ματιά που έριξα στο 4ο, καλύτερα πριν μπείτε να κάνετε μια σύντομη επανάληψη στο 2ο διότι έχουν κάποιες "ομοιότητες" (θα δείτε ;) ).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εμεις χθες μπηκαμε στο 3Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fede_gr

Νεοφερμένος

Ο fede_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και εμεις τελειωνουμε το 3ο κεφαλαιο τωρα και θα μπουμε στο 4ο. Παιδια εκει που την παταω εγω ειναι στην θεωρια. Δηλαδη ελεος γραψαμε διαγωνισμα στο φροντ και πειρα παο το 1ο Θεμα 15 απο το 2ο 20 Απο το 3ο 20 και απο το 4ο 25. Δηλαδη να λυνω τα προβληματα και να χανω απο θεωρια.

Οσο για το τροπο που το κανουμε ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος. Δουλευουμε με ντοσιε, πολλες ασκησεις σε καθε κεφαλαιο, αναλυτικα και το παραμικρο. Κορυφη ο καθηγητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhath

Νεοφερμένος

Η ΜΑΙΡΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
[FONT=Arial, sans-serif]παιδια βοηθηστε με!!ειμαι θεωρητικη και παω για πεμπτο πεδιο και ειμαι σκραπα στα μαθηματικα και τα οικονομικα!!!!!μηπωσ εχετε καποιο υλικο να με βοηθησετε η' καποια ιστοσελιδα στο ιντερνετ???help!!!!!!!!!please!!!!![/FONT]:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Για ΑΟΘ σου προτείνω:
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.
Α & Β Τεύχος.
Συγγραφείς: Λαζάνης, Τέντες, Τζήρος, Χατζηανδρέου.
Εκδόσεις: Σαββάλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Συμφωνω για το ΑΟΘ,
Για μαθ.γενικης- στατιστικη, προτεινω το βοηθημα του Μπαρλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros21099

Νεοφερμένος

Ο stavros21099 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
[FONT=Arial, sans-serif]Σου συνιστώ να ψάξεις στο διαδίκτυο << Αρχές Οικονομικής θεωρίας >> και θα βρεις πολύ χρήσιμες ιστοσελίδες. https://users.otenet.gr/~geodre/ https://www.pepagnh.gr/users/oi_th/[/FONT]​


[FONT=Arial, sans-serif]https://s-metaxas.gr[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Αχώνευτο το 3ο κεφάλαιο της ύλης. :mad:
Πάλι καλά που - όπως διαπίστωσα σήμερα - το 4ο κεφάλαιο βασίζεται κατά πολύ στο 3ο και έτσι μας δίνει την ευκαιρία κάνοντας το, να κάνουμε επανάληψη και το 3ο (από άποψης ασκήσεων). :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Κι αν κοιταξεις ακομα παρακατω, θα διαπιστωσεις οτι το 5ο κεφαλαιο βασιζεται στο 2ο το 3ο και το 4ο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Ευτυχώς το 4ο είναι μικρό (από την επόμενη εβδομάδα μπαίνω στο 5ο ) :)

Έχετε εντοπίσει κανένα συντακτικό λάθος του βιβλίου από 3ο κεφάλαιο και ύστερα;
Που βρίσκεστε στο σχολείο και που στο φροντιστήριο;



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν παω για 5ο πεδιο κ ετσι δν εχω αοθ αλλα για μαθηματικα γενικης ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΠΑΡΛΑΣ !!! κ τις λυμενες που εχει αν λυσεις μονο εισαι ετοιμη για πανελληνιες!! :PΔεν πεφτει τπτ δυσκολο γενικη γιατι γραφετε κ σεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top