Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

ΧΡΙΣΤΙΝΑΒΖΚ

Νεοφερμένος

Η ΧΡΙΣΤΙΝΑΒΖΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας. Εχω καποιες αποριες στο 2ο κεφαλαιο της αοθ και θα ηθελα να με βοηθησετε.
1)αν δινονται δυο ή και τρεις ατομικες συναρτησεις ζητησης και ζηταει να προσδιορισουμε την αγοραια συναρτηση ζητησης πρεπει να βρουμε το πεδιο ορισμου της καθεμιας και να τις προσθεσουμε μονο για το κοινο πεδιο ορισμου 'η τις προσθετουμε χωρις να προσδιορισουμε τα πεδια ορισμου;
ρωταω γιατι στο βοηθημα ' γιωργος λαζανης, τεντες κ.Τ.Λ' σελιδες 112-113-114 ( για οποιον το εχει) και στο βοηθημα ' τζιαμιχας γ.' απο τις εκδοσεις σαββαλα λυνει τετοια ασκηση και βρισκει τα πεδια ορισμου ενω στο σχολειο τη λυσαμε χωρις τα πεδια ορισμου. Τι θα πρεπει να κανω τελικα αν πεσει τετοια ασκηση στις πανελληνιεσ:worry: και

2) συμφωνα με τις σελιδες 38-39 του βιβλιου αν αυξηση του υ ειναι >απο την αυξηση της ρ τοτε q3>q1 kai ennoeitai πως αν αυξηση του υ ειναι >απο την αυξηση της ρ τοτε q3=q1.Ομως ελυσα μια ασκηση οπου το υ αυξανοταν κατα 20% και η τιμη αυξανοταν κατα 20% και η q3 δεν ηταν ιση με την q1.Τελικα αυτο ισχυει μονο θεωριτικα; Δηλαδα αν σε μια ασκηση δινει ως δεδομενο οτι q3=q1 δεν μπορω να παρω ως δεδομενο οτι η %μεταβολη του υ ειναι ιση με την % μεταβολη της τιμης;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
1) Το βιβλίο σου δεν αναφέρει τίποτα για πεδίο ορισμού. Αυτό που είναι λογικό όμως, είναι πως, τόσο το P, όσο και το Q να είναι θετικοί αριθμοί. Στις πανελλήνιες δεν έχει ζητηθεί ποτέ κάτι τέτοιο.

2) Σε αυτές τις σελίδες, το βιβλίο σου δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο για το τι εννοεί "σχετικό μέγεθος των μεταβολών της τιμής και του εισοδήματος". Δεν είναι σίγουρο ότι εννοεί ποσοστά, με την αυστηρή έννοια που το θέτεις εσύ. Το που θα "κάτσει" η μπίλια εν τέλει, εξαρτάται από τις ελαστικότητες, τόσο της ζήτησης ως προς την τιμή, όσο και την εισοδηματική ελαστικότητα. Από αυτό το κομμάτι, κράτα μόνο ότι αν έχουμε ταυτόχρονη μεταβολή ζήτησης και ζητούμενης ποσότητας, δεν είμαστε σίγουροι για το αν το Q3 θα είναι μεγαλύτερο, μικρότερο ή ίσο με την Q1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Σ ενα συνδιασμο Α εχουμε τιμη P1 και ΣΔ1. Οταν μειωθει η τιμη σε P2 με Ed=-1,5 μας λεει οτι η ΣΔ μεταβαλλεται κατα 25%. Και μας ζηταει ποια πρεπει να ναι η ποσοστιαια μεταβολη του εισοδηματος με Εy=2, ωστε η ΣΔ να παρει την αρχικη της τιμη.

Και εκανα το εξης:
Αφου |Ed|>1 αρα η ζητηση θα ναι ελαστικη και η ΣΔ θα αυξηθει κατα 25%.
Αρα για να παρει την αρχικη της τιμη θα πρεπει να μειωθει κατα 25%.

Και ισχυει, ΣΔ2=P2Q2
ΣΔ3=P3Q3
Και επειδη P3=P2 και ΣΔ2=1,125ΣΔ3, προκυπτει οτι Q3=0,8Q2
Το αντικαθιστο στον τυπο της ελαστικοτητας του εισοδηματος και βρισκω οτι θα πρεπει να μειωθει το ειδοδημα κατα 10%....

Το εδειξα την λυση στον καθηγητη μου και μου ειπε οτι ειναι λαθος. Και δεν εχω καταλαβει ακομα τι λαθος εκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Σ ενα συνδιασμο Α εχουμε τιμη P1 και ΣΔ1. Οταν μειωθει η τιμη σε P2 με Ed=-1,5 μας λεει οτι η ΣΔ μεταβαλλεται κατα 25%. Και μας ζηταει ποια πρεπει να ναι η ποσοστιαια μεταβολη του εισοδηματος με Εy=2, ωστε η ΣΔ να παρει την αρχικη της τιμη.

Και εκανα το εξης:
Αφου |Ed|>1 αρα η ζητηση θα ναι ελαστικη και η ΣΔ θα αυξηθει κατα 25%.
Αρα για να παρει την αρχικη της τιμη θα πρεπει να μειωθει κατα 25%.

Και ισχυει, ΣΔ2=P2Q2
ΣΔ3=P3Q3
Και επειδη P3=P2 και ΣΔ2=1,125ΣΔ3, προκυπτει οτι Q3=0,8Q2
Το αντικαθιστο στον τυπο της ελαστικοτητας του εισοδηματος και βρισκω οτι θα πρεπει να μειωθει το ειδοδημα κατα 10%....

Το εδειξα την λυση στον καθηγητη μου και μου ειπε οτι ειναι λαθος. Και δεν εχω καταλαβει ακομα τι λαθος εκανα.
https://imageshack.us/photo/my-images/802/dsc02674.jpg/ Θα στραβολαιμιάσεις λίγο, αλλά υγεία. Ό,τι δεν καταλαβαίνεις πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
https://imageshack.us/photo/my-images/802/dsc02674.jpg/ Θα στραβολαιμιάσεις λίγο, αλλά υγεία. Ό,τι δεν καταλαβαίνεις πες μου
καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σου
αν ειδα καλα, και εσυ μειωσει 10% βρηκες. Αλλα δεν καταλαβαινω που ειναι το λαθος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σου
αν ειδα καλα, και εσυ μειωσει 10% βρηκες. Αλλα δεν καταλαβαινω που ειναι το λαθος μου.
Φίλε μου, αρχικά βρηκα μείωση 40%.

Έπειτα, κατανόησε ότι ΣΔ3 = ΣΔ1, το οποίο θα χρειαστούμε αργότερα για τις πράξεις. Απ' ό,τι είδα έχεις λάθος αριθμητικό και νοηματικό καθώς, όπως είπα και πριν, ΣΔ3 = ΣΔ1. Δες: ΣΔ2 = 1,25ΣΔ1 (μετά από πράξεις) και ΣΔ1 (δηλ ουσιαστικά ΣΔ3) = P2Q3. Εκμεταλεύομαι το κοινό P2 και βρίσκω Q2=1,25Q3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Σ ενα συνδιασμο Α εχουμε τιμη P1 και ΣΔ1. Οταν μειωθει η τιμη σε P2 με Ed=-1,5 μας λεει οτι η ΣΔ μεταβαλλεται κατα 25%. Και μας ζηταει ποια πρεπει να ναι η ποσοστιαια μεταβολη του εισοδηματος με Εy=2, ωστε η ΣΔ να παρει την αρχικη της τιμη.

Και εκανα το εξης:
Αφου |Ed|>1 αρα η ζητηση θα ναι ελαστικη και η ΣΔ θα αυξηθει κατα 25%.
Αρα για να παρει την αρχικη της τιμη θα πρεπει να μειωθει κατα 25%.

Και ισχυει, ΣΔ2=P2Q2
ΣΔ3=P3Q3
Και επειδη P3=P2 και ΣΔ2=1,125ΣΔ3, προκυπτει οτι Q3=0,8Q2
Το αντικαθιστο στον τυπο της ελαστικοτητας του εισοδηματος και βρισκω οτι θα πρεπει να μειωθει το ειδοδημα κατα 10%....

Το εδειξα την λυση στον καθηγητη μου και μου ειπε οτι ειναι λαθος. Και δεν εχω καταλαβει ακομα τι λαθος εκανα.
φίλε fretoe , κάνεις ένα σφάλμα λογικής στα ποσοστά που έχω παρατηρήσει ότι το κάνουν και άλλοι.
Αν το ΣΔ1 αυξάνεται 25% και γίνεται ΣΔ2, για να γίνει πάλι ΣΔ1 δεν μειώνεται 25%. Δες ένα απλό παράδειγμα:
ΣΔ1=100
αν ΣΔ1 αυξάνεται 25% τότε ΣΔ2= 100 +(25/100) *100=125 (πρόσεξε [125-100 / 100]*100=25%)
για να γίνει ξανά ΣΔ1=100 θα πρέπει να μειωθεί κατά [(100-125)/125]*100=-20%
στην πρώτη περίπτωση διαιρώ προς το αρχικό ΣΔ που είναι 100, ενώ στη δεύτερη διαιρώ με το αρχικό ΣΔ που είναι 125
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ, με καλυψες πληρως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stergi21

Νεοφερμένος

Ο stergi21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πότε να αρχίσω ΑΟΘ; Είμαι ακόμα Β' Λυκείου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

19DiMiTriS94

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πότε να αρχίσω ΑΟΘ; Είμαι ακόμα Β' Λυκείου....
To καλοκαίρι...Ειναι νωρις ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ούτε καν το καλοκαίρι. Και τον Σεπτέμβριο, μια χαρά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΙΣΤΙΝΑΒΖΚ

Νεοφερμένος

Η ΧΡΙΣΤΙΝΑΒΖΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σου Sourotiri.Συμφωνα με την απαντηση που μου εδωσες βγαζω το συμπερασμα οτι 1) για να βρω την αγοραια εξισωση ζητησης απλα προσθετω τισ ατομικες συναρτησεις ζητησης για καθε επιπεδο τιμης (Ρ>Ο ΚΑΙ Q>O) και 2 )αν μου δινει στην
εκφωνηση οτι q3=q1λογω μεταβολης τιμης και εισοδηματος δεν μπορω να θεωρησω ως δεδομενο οτι dy/y = dp/p .

Επισης σχολειο μας εδωσε την παρακατω ερωτηση : "τα αγαθα χ και ψ ειναι συμληρωματικα .Η Ey του χ ειναι -2 και η Εd του ψ ειναι -0,5.Αν αυξηθει το εισοδημα των καταναλωτων για το αγαθο χ τι θα συμβει ατη συνολικη δαπανη και των δυο αγαθων". Η απορια μου ειναι η εξης :Η μειωση της ζητησης του αγαθου χ λογω αυξησης του εισοδηματος θα προκαλεσει και μειωση της ζητησης του αγαθου ψ επειδη ειναι συμπληρωματικα και κατα συνεπεια και μειωση της συνολικης δαπανης του αγαθου ψ; Αυτο λεει η λογικη αλλα μεσα στο βιβλιο αναφερεται μονο στο πως η μεταβολη της τιμης (οχι η μεταβολη της ζητησης ) ενος αγαθου επηρεαζει τη ζητηση ενος συμπληρωματικου.Ειναι λοιπον σωστο να το χρησιμοποιησω στην απαντηση της ερωτησης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γεια σου Sourotiri.Συμφωνα με την απαντηση που μου εδωσες βγαζω το συμπερασμα οτι 1) για να βρω την αγοραια εξισωση ζητησης απλα προσθετω τισ ατομικες συναρτησεις ζητησης για καθε επιπεδο τιμης (Ρ>Ο ΚΑΙ Q>O) και 2 )αν μου δινει στην
εκφωνηση οτι q3=q1λογω μεταβολης τιμης και εισοδηματος δεν μπορω να θεωρησω ως δεδομενο οτι dy/y = dp/p .

Επισης σχολειο μας εδωσε την παρακατω ερωτηση : "τα αγαθα χ και ψ ειναι συμληρωματικα .Η Ey του χ ειναι -2 και η Εd του ψ ειναι -0,5.Αν αυξηθει το εισοδημα των καταναλωτων για το αγαθο χ τι θα συμβει ατη συνολικη δαπανη και των δυο αγαθων". Η απορια μου ειναι η εξης :Η μειωση της ζητησης του αγαθου χ λογω αυξησης του εισοδηματος θα προκαλεσει και μειωση της ζητησης του αγαθου ψ επειδη ειναι συμπληρωματικα και κατα συνεπεια και μειωση της συνολικης δαπανης του αγαθου ψ; Αυτο λεει η λογικη αλλα μεσα στο βιβλιο αναφερεται μονο στο πως η μεταβολη της τιμης (οχι η μεταβολη της ζητησης ) ενος αγαθου επηρεαζει τη ζητηση ενος συμπληρωματικου.Ειναι λοιπον σωστο να το χρησιμοποιησω στην απαντηση της ερωτησης ;

Στο πρώτο σκέλος του ποστ σου, συμφωνούμε σε όλα.

Στο δεύτερο σκέλος του ποστ σου, καταρχάς να πω ότι η άσκηση είναι εκτός ύλης (η ένστασή σου στο τέλος είναι ολόσωστη). Εφόσον τα αγαθά είναι συμπληρωματικά, θα γίνει ακριβώς αυτό που λες. Αν θέλεις να δώσεις μια πλήρη απάντηση, θα τα πεις όλα, και την σκέψη σου, αλλά και την ένστασή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
συνάδελφοι/φίλοι, η άποψή μου για το θέμα είναι:
Με δεδομένο ότι εμπλέκεται και μία καμπύλη προσφοράς μπορεί να αναπτυχθεί μια ανάλογη λογική (αν και έχω την εντύπωση ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση θα αυξηθεί η ζήτηση του Ψ)
Τώρα αν αυτό είναι εκτός ύλης ή δεν αναφέρεται ρητά στο βιβλίο είναι άλλο θέμα. Πάντως έχει πέσει παρόμοιας λογικής ερώτηση στα θέματα των πανελληνίων στις 6/6/2006 (Α6) όπου δεν είναι η τιμή αλλά η προσφορά ενός αγαθού που επηρεάζει τη ζήτηση του συμπληρωματικού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Α, τελικά απάντησες και εδώ :) Αμάν ρε geokam, δεν σε προλαβαίνω :)

Ένηγουεη, όπως σου είπα και κατ' ιδίαν, η απάντηση που έδωσα πριν θεωρούσε γνωστά μόνο τα του 2ου κεφαλαίου, μιας και ο μαθητής μας δεν ξέρει από προσφορά (4ο κεφάλαιο), ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Σαφώς και αν το θέμα ήταν θέμα του 5ου κεφαλαίου, κάποια πράγματα θα ήταν διαφορετικά, όπως και το θέμα των Πανελληνίων που αναφέρεις.

Πιστεύω πως, με μόνο γνωστό το 2ο κεφάλαιο, η ερώτηση αυτή δεν μπορεί να απαντηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Γαμάτο μάθημα...! Θα το ξαναέδινα άνετα! αχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
πώς λυνονται οι παρακατω ασκησεις; γιατι δυσκολευομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.png
    Untitled.png
    62.4 KB · Εμφανίσεις: 219

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ 1
Όταν LX=20 και LY=0 τότε QX=30*20=600 και QY=50*0=0 Α(Χ=600,Υ=0)
Όταν LY=20 και LX=0 τότε QX=30*0=0 και QY=50*20=1000 Β(Χ=0,Υ=1000)
συνάρτηση Υ=αΧ+β :
0=α*600 + β
1000=α*0 + β
άρα β=1000 και α=-5/3
ΚΕΧ=1000-0/600-0=5/3
ΚΕΥ=600-0/100-0=3/5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene_atg

Νεοφερμένος

Η Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Άσκηση 2
1) Αφού η παραγωγή της 1 μονάδας Χ απαιτεί 2 εργατοώρες, σε 1 εργατοώρα παράγεται 1/2 της μονάδας Χ.
Ομοίως, αφού η παραγωγή μιας μονάδας Υ απαιτεί 8 εργατοώρες, σε 1 εργατοώρα παράγεται 1/8 της μονάδας Υ. Αυτό σημαίνει ότι η οικονομία σε 1 εργατοώρα μπορεί να παράγει είτε 1/2=0,5Χ είτε 1/8=0,125Υ. Δηλαδή οι συντελεστές παραγωγής είναι κατάλληλοι στην παραγωγή των αγαιών κατά αυτή την αναλογία. Άρα το ΚΕχ και το ΚΕy πρέπει να είναι σταθερά. Οπότε η ΚΠΔ της οικονομίας θα είναι ευθεία και θα αρκούν 2 σημεία-συνδυασμοί των Χ και Υ για τον προσδιορισμό της.
-Για Χ = 0 η μέγιστη ποσότητα του Υ θα είναι 2000 εργατοώρες * 0,125Υ ανα εργατοώρα = 250Υ
-Για Υ = 0 η μέγιστη ποσότητα του Χ θα είναι 2000 εργατοώρες * 0.5Χ ανα εργατοώρα = 1000Χ.
Οπότε έχουμε Συνδυασμός Α (Χ=0, Υ=250) και Συνδυασμός Β (Χ=1000, Υ=0)
ΚΕχ = 250/1000=0,25
ΚΕΥ = 1000/250=4
2) Η ΚΠΔ είναι ευθεία. Οι συνδυασμοί Α και Β είναι τα σημεία στα οποία η ΚΠΔ τέμνει τους άξονες.

3) Το μέγιστο Υ που μπορεί να παράγει η χώρα είναι 250 μονάδες (ο συνδυασμός Α (Χ=0,Υ=250) είναι ακραίος). Άρα δεν μπορούν να παραχθούν 300 μονάδες Υ με τη δεδομένη τεχνολογία.

Άσκηση 3
Αφού η παραγωγή του Χ μειώθηκε κατά 20%, το νέο Χ είναι Χ' = Χ - (20/100)*Χ <=> Χ' = 500 - (20/100) * 500 = 500 - 100 = 400
Για να βρούμε το νέο Υ χρησιμοποιούμε το κόστος ευκαιρίας. Έστω Υ' : το νέο Υ
ΚΕχ=ΔΥ/ΔΧ <=> 2 = (Υ' - 100)/(500-400) <=> 2 = (Υ'-100)/100 <=> Υ'-100 = 200 <=> Υ' = 300
Ο γενικός τύπος της ποσοστιαίας μεταβολής είναι: [(Τελικό - Αρχικό)/Αρχικό] * 100
Άρα ποσοστιαία μεταβολή Υ: [(Υ' - Υ1)/Υ1]*100 = [(300-100)/100]*100= 200%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Σας ευχαριστω:)

Αυτες πως λυνονται; τρεις μερες τωρα προσπαθω να τις λυσω και δεν τα καταφερνω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.png
    Untitled.png
    69.5 KB · Εμφανίσεις: 284
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top