Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.:D
Αλλά δεν είμαι μικρή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:

E, σε σχέση με τον Paradise4all είσαι! Γιατί βιαζόμαστε να μεγαλώσουμε, δεν μπορώ να το καταλάβω!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
E, σε σχέση με τον Paradise4all είσαι! Γιατί βιαζόμαστε να μεγαλώσουμε, δεν μπορώ να το καταλάβω!...
Ναι εντάξει έχεις δίκιο.
Εγώ πάντως θέλω να φύγω και να κάνω ότι θέλω χωρίς παρατηρήσεις.
Ξεφύγαμε απ το τόπικ αλλά τελοσπάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ναι εντάξει έχεις δίκιο.
Εγώ πάντως θέλω να φύγω και να κάνω ότι θέλω χωρίς παρατηρήσεις.
Ξεφύγαμε απ το τόπικ αλλά τελοσπάντων.

Εγώ "stargirl" απλά απάντησα στην απορία που έθεσες και τίποτα άλλο. Υπήρξα κι εγώ μαθητής και τα πέρασα... Ούτε παρατήρηση σου έκανα, ούτε ήθελα να σε "προσβάλλω" με το να σε πω μικρούλα. Μην ξεχνάς ότι έχω περίπου τα τριπλά σου χρόνια !!! Πολύ εύστοχη η παρατήρηση της "dr.eAMY". Θα συμφωνήσω μαζί σου για τις παρατηρήσεις που κάνουν οι μεγαλύτεροι (συνήθως γονείς) ότι είναι κουραστικές και ιδίως εάν γίνονται με λάθος τρόπο. Μην τις απορρίπτεις όμως τελείως γιατί έχουν κάτι πολύ σημαντικό που εσείς τα παιδιά ακόμα δεν έχετε. Την εμπειρία.
Ετσι για την ενημέρωση σου λέω ότι έχω ένα γιο που πηγαίνει γ' γυμνασίου... :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Οκ συγγνώμη έχεις δίκιο.
Ή μάλλον "έχετε" δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

belina

Νεοφερμένος

Η belina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Stargirl, το βιβλίο της β' γυμνασίου γράφει ότι σου είπαν τ παιδιά στην πρώτη σελίδα άρα και να θέλει δεν μπορεί να σου κόψει τίποτα και η απάντηση σου ήταν ολόσωστη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

belina

Νεοφερμένος

Η belina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
διαλυμένη ουσία ονομάζουμε το σώμα που βρίσκεται με μικρότερη αναλογία μάζας μέσα στο διάλυμα.

Και ο διαλύτης είναι εκείνος σε μεγαλύτερη ποσότητα αν και αυτό που είπε ο Tsaprrr είναι ειδική κατηγορία μάλλον που εμείς δεν έχουμε μάθει άρα και δεν χρειάζεται να το εξηγήσουμε πιστεω!!!

Αυτό που λες γράφει το βιβλίο και εμένα αυτό μου έχει πει η καθηγήτρια μου άρα λογικά αυτό είναι το σωστό!!!

Και απ'ότι λέει το βιβλίο έχουμε κάνει και υπάρχουν μόνο υγρά διαλύματα(αν κάποιος ξέρει και άλλα ας μου τα πει)!!! Γιατί αυτό ισχύει συνήθως στα υγρά διαλύματα!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Εκτός αυτού βέβαια μπορείς να πεις ότι διαλυμένη ουσία είναι η ουσία όπου διέλυσε ο διαλύτης!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Παιδιά μην κούραζεστε. Τη ρώτησα και μου είπε πως είναι σωστό. Ας πέσει λουκέτο στο θέμα από τους μοντς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια επειδη διαβαζα σημερα ολη την ημερα δν προλαβα τη χημεια ... :(
μηπως εχει κανεις βοηθημα ,στη χημεια , για να μου πει τις ερωτησεις κατανοησης για ν διευκολυνθώ λιγάκι ... και να τελειωνω και μια ωρα αρχειτερα ( επειδη εχει πιαστει ο κ###λος μου ολη τη μερα στη καρεκλα :P )

:thanks: προκαταβολικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
βαλε τις ερωτησεις εδω και θα σ πω εγω ποιες ειναι σωστεσ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
βασικα εγω θελω να μου πειτε για τις ερωτησεις κατανοησης που θα μ ρωτησει ο καθηγητης :P στο περιπου δηλαδη ...
για να ξερω τουλαχιστον τα βασικα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
διαβασε το βιβλιο σ... ειναι κατοπιστικοτατο ωσον αφορα το πε-χα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δε γνωρίζω τι ακριβώς ζητάς αλλά έχε υπ' όψη σου τα παρακάτω :
1. To PH (Power of Hydrogene, ελληνικά "Δύναμη" του υδρογόνου) μας δείχνει το μέτρο της οξύτητας ενός διαλύματος δηλ. την περιεκτικότητά του σε κατιόντα υδρογόνου [Η+]. (στο Λύκειο θα μάθεις ότι είναι ο αρνητικός δεεκαδικός λογάριθμος των [Η+])
2. PH όξινου διαλύματος < 7 ενώ του βασικού διαλύματος > 7 (Οι τιμές που πέρνει το ΡΗ είναι από 0 - 14.)
3. Οσο αυξάνεται η οξύτητα ενός διαλύματος μειώνεται το ΡΗ του ενώ όταν μειώνεται αυξάνεται το ΡΗ. Ουδέτερο διάλυμα => [Η+] = [ΟΗ-]
4. Το ΡΗ του καθαρού νερού είναι 7 (25οC).
5. Οταν αραιώσουμε (προσθέσουμε δηλ. νερό) σ' ένα όξινο διάλυμα το ΡΗ του αυξάνεται ενώ στο βασικό το ΡΗ μικραίνει.
6. Μετριέται με ειδικά όργανα τα πεχάμετρα με ακρίβεια αλλά και με ειδικά εμποτισμένα χαρτάκια (δείκτες) τα οποία αλλάζουν χρώμα.
Εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι με τα λίγα αυτά για το ΡΗ.
Καλή μελέτη και δύναμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpii.

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω βοήθεια με τους πιο σύνθετους μοριακούς τύπους (π.χ. υδροφθώριο)! Ό,τι ξέρετε μπορεί να φανεί χρήσιμο!


Ευχαριστώ προκαταβολικά!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
το ΗF λες προφανως..τι θες να μαθεις ακριβως??(γιατι συνθετος μοριακος τυπος?οχι και συνθετος Μ.Τ το HF..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ο μοριακός τύπος (Μ.Τ.) μιάς χημικής ένωσης (εφόσον μιλάς για σύνθετους) μας πληροφορεί για την ποιοτική* και ποσοτική** σύστασή της αλλά και τον ακριβή αριθμό ατόμων του κάθε στοιχείου στο μόριό της.

Εχει τη γενική μορφή ΑαΒβΓγ... όπου :

Α, Β, Γ : Τα στοιχεία της χημικής ένωσης
α, β, γ : Ακέραιοι αριθμοί που δηλώνουν τον ακριβή αριθμό ατόμων του στοιχείου
που έχει η χημική ένωση.

Π.χ. : H2SO4 (θειικό οξύ), C6H12O6 (γλυκόζη), κ.τ.λ.

Ο Μ.Τ. μιάς χημικής ενώσεως μας εκφράζει επίσης 1 γραμμομόριο (mol)*** της ενώσεως (ίσο με το μοριακό βάρος της ένωσης σε γραμμάρια).

----

* είναι οι διεργασίες που γίνονται για την εύρεση των στοιχείων που υπάρχουν στην ένωση.

** είναι οι διεργασίες που γίνονται για την εύρεση της ποσοστιαίας σύστασης (%) των στοιχείων που υπάρχουν στην ένωση.

*** Mol(e) είναι η ποσότητα της ουσίας (στοιχείου ή χημικής ένωσης) που περιέχει σωματίδια όσα περιέχουν 12 γραμμάρια άνθρακα 12 (6,022 * 10^23 άτομα, ο περίφημος αριθμός Avogadro). [Τα σωματίδια αυτά στο στοιχείο είναι άτομα, ενώ στη χημική ένωση μόρια.]

Καλή μελέτη... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpii.

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είπα σύνθετοι, γιατί αναφέρομε σε αυτούς που έχουν συγκεκριμένους δείκτες που δεν δέχονται τροποποιήσεις.!

Αλλά, όπως και να 'χει, ευχαριστώ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Θέλω να μου εξηγείσετε αν μπορείτε στη χημεία τα άλατα.
Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oli the great

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
διάβασε τους διδακτικούς στόχους και τις ασκήσεις, βρες τις απαντήσεις και μάθε τες.επίσης μάθε καλά τα μαύρα ή τα χρωματισμένα γράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αλατα ονομάζουμε τις ιοντικές* εκείνες ενώσεις που σχηματίζονται με την αντίδραση της εξουδετέρωσης (οξύ + βάση -> νερό + άλας).
Αποτελούνται από δύο ηλεκτρικά "τμήματα". Το αρνητικό (κατιόν*) μπορεί να είναι μέταλλο και το θετικό (ανιόν*) μπορεί να είναι αμέταλλο. Είναι δηλαδή ετεροπολικές χημικές ενώσεις.
Το ανιόν προέρχεται από οξύ και το κατιόν από βάση. Ανάλογα με την αντίδραση του οξέος που τα σχηματίζει έχουμε : Tα χλωριούχα άλατα (αντίδραση υδροχλωρικού οξέως με βάση), τα νιτρικά άλατα (αντίδραση νιτρικού οξέως με βάση) και τα θειικά άλατα (αντίδραση θειικού οξέως με βάση).
Διακρίνονται σε όξινα (όταν έχουν ιόντα υδρογόνου, Η+,) βασικά (όταν έχουν ιόντα υδροξυλίου, ΟΗ-,) και ουδέτερα (όταν δεν έχουν ούτε Η+ ούτε ΟΗ-). Επίσης διακρίνονται σε ευδιάλυτα (διαλύονται πολύ εύκολα στο νερό), σε δυσδιάλυτα (διαλύονται λίγο έως ελάχιστα στο νερό) και στ' αδιάλυτα (δε διαλύονται καθόλου στο νερό, σχηματίζουν ιζήματα).

Τέλος ένα μικρό "κολπάκι" στο πως διαβάζουμε τ' άλατα :

Οταν το άλας δεν έχει οξυγόνο διαβάζουμε την "κατάληξη" πρώτα προσθέτοντας στο τέλος της λέξης το -ούχο και στην αρχή τ' όνομα του μετάλλου.
Π.χ. : Na+Cl- (χλωριούχο νάτριο).
Οταν το άλας έχει οξυγόνο (αλλά δεν έχει υδρογόνο) διαβάζουμε το μέταλλο που είναι "μαζί" με τ' οξυγόνο προσθέτοντας στο τέλος της λέξης το -ικό και στην αρχή τ' όνομα το μετάλλου.
Π.χ. : CaCΟ3 (ανθρακικό ασβέστιο).
Οταν το άλας έχει οξυγόνο (και υδρογόνο) κάνουμε ότι κάναμε παραπάνω απλά προσθέτουμε στην αρχή τη λέξη όξινο...
Π.χ. : NaHCO3 (όξινο ανθρακικό νάτριο).

Υπάρχουν και άλατα που ο χημικός τους τύπος δεν "υπακούει" στην παραπάνω ονοματολογία όπως είναι το Na(ClO)2, υποχλωριώδες νάτριο, αλλά νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα τα συναντήσεις στο Γυμνάσιο...

* Ιόντα ονομάζουμε τα άτομα που έχουν ηλεκτρικό φορτίο. Οταν αποκτούν ηλεκτρόνια τα ονομάζουμε ανιόντα (αρνητικό ηλεκτρικό φορτίο), ενώ όταν χάνουν ηλεκτρόνια τα ονομάζουμε κατιόντα (θετικό ηλεκτρικό φορτίο).

Καλή δύναμη στην μελέτη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top