Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Θέλεις % w/v (έχεις τυπογραφικό λάθος).
Μία εκκρεμότητα...........δεν είναι τυπογραφικό λάθος. :redface:
Για αυτό ζήτησα ''HELP'' :worry:
Έτσι ακριβός το γράφει στο βιβλίο για αυτό μου έκανε εντύπωση και ρώτησα... :P

Κατά τάλα η λύση του είναι προφανής. (μέθοδος των 3) :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θέλεις % w/v (έχεις τυπογραφικό λάθος).
Μία εκκρεμότητα...........δεν είναι τυπογραφικό λάθος. :redface:
Για αυτό ζήτησα ''HELP'' :worry:
Αν ήθελε w/w θα έπρεπε να είναι w/w το αρχικό ή να μας δίνει και την πυκνότητα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Οπότε :confused:

ευχαριστώ ¨)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
αντιδραση με CaCO3(s) -><- CaO(s) + CO2(g) δίνεται η Kp στους 25C 0,15 k η Kp στους 250C 0,30... ο ογκος παραμένει σταθερός και πρεπει να αποδείξουμε ότι n αρχικό ίσον 1/2 n τελικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μπορεί να μου πεί κανείς τι είναι απαραίτητα για την Γ Λυκείου απο την Χημεία γενικής;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπορεί να μου πεί κανείς τι είναι απαραίτητα για την Γ Λυκείου απο την Χημεία γενικής;;
Τα πάντα, όλα, άπαντα, everything, all, άντε όχι κάτι για πετρέλαια κλπ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
γιατι στο ΝΗ4 υπαρχει ενας ημιπολικος δεσμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος Τ.

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια καμια λυση γιατι δεν ξερω?? https://imageshack.us/photo/my-images/94/47567726.jpg/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
δεν μπορώ να δω τις ενώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
παιδια εχω κολλησει σε 3 ασκησεισ στισ καυσεισ

1. Κορεσμενοσ υδρογονανθρακασ καιγεται με την ακριβωσ απαιτουμενη ποσοτητα αερα(20% οξυγονο 80%αζωτο)Τα προιοντα της καυσης πριν απο τη ψυξη τους περιεχουν 8,89% v/v CO2 Nα βρειτε τον ΜΤ του υδρογονανθρακα

2. Μιγμα απο C2H6 και C2H4 καιγεται με την καριβωσ απαιτουμενη ποσοτητα αερα (20%οξυγονιου και 80%αζωτο)Τα καυσαερια μετα την ψυξη τους περιεχουν 13,2% v/v CO2.Να βρειτε την αναλογια οκων των συστατικων του μιγματος.

3 . Μεσα σε ευδιομετρο εισαγονται 50 ml ενος αέριου υδρογονανθρακα και 450 ml Ο2 Μετα την καυση παραμενουν 350 ml αεριων απο τα οποια τα 150 μλ συγραντουνται απο διαλυμα NaOH και τα 200 ml απο αλκαλικο διαλυμα πυρογαλλολης (περισσσευομενο Ο2).Να βρειτε το ΜΤ του υδρογοναθρακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
παιδια εχω κολλησει σε 3 ασκησεισ στισ καυσεισ

1. Κορεσμενοσ υδρογονανθρακασ καιγεται με την ακριβωσ απαιτουμενη ποσοτητα αερα(20% οξυγονο 80%αζωτο)Τα προιοντα της καυσης πριν απο τη ψυξη τους περιεχουν 8,89% v/v CO2 Nα βρειτε τον ΜΤ του υδρογονανθρακα

2. Μιγμα απο C2H6 και C2H4 καιγεται με την καριβωσ απαιτουμενη ποσοτητα αερα (20%οξυγονιου και 80%αζωτο)Τα καυσαερια μετα την ψυξη τους περιεχουν 13,2% v/v CO2.Να βρειτε την αναλογια οκων των συστατικων του μιγματος.

3 . Μεσα σε ευδιομετρο εισαγονται 50 ml ενος αέριου υδρογονανθρακα και 450 ml Ο2 Μετα την καυση παραμενουν 350 ml αεριων απο τα οποια τα 150 μλ συγραντουνται απο διαλυμα NaOH και τα 200 ml απο αλκαλικο διαλυμα πυρογαλλολης (περισσσευομενο Ο2).Να βρειτε το ΜΤ του υδρογοναθρακα
Συνημμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • organikh.jpg
    organikh.jpg
    286 KB · Εμφανίσεις: 387

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ αλλα η τελευταια ασκηση και εμενα δεν μου εβγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
απο σαλτερη 1ο τευχος σελ 622.. ασκηση 19.30 το α.. μπορειτε ν μου πειτε γιατι η αμμωνια παει με pH=11 Kαι το NaA PH=10?
Και κατι αλλο γιατι ειναι σωστο οτι δλμα NH3 C και NH4NO3 C Εχει pH>7 στους 25 βαθμους.. ?δινεται Kb=10^-5
αν μετραει ο αυτοιοντισμος του νερου πως ξερω οτι ΟΗ>Η30 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Οταν ένας υδρογονάνθρακας CvH2v-2 καίγεται πλήρως δίνει τριπλασιο ογκο υδρατμων.Ποιος ο μοριακος τυπος?
παιδια δωστε μια βοηθεια γιατι δν μπορω να την λυσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λοιπον, υποθετω οτι ξερεις την αντιδραση της καυσης!
Ο συντελεστης του υδρογονανθρακα ειναι 1, του Ο2 ειναι 3ν-1 /2, το CO2 ειναι ν και του νερου ειναι ν-1
Οι υδρατμοι ειναι η ποσοτητα του νερου! Αρα οταν καιγεται ενας υδρογονανθρακας παραγεται ν-1 λιτρα υδρατμων, αρα ν-1=3 => ν=4
Αρα ο υδρογονανθρακας εχει μοριακο τυπο: C4H6


Αν δεν καταλαβες κατι, μην διστασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Λοιπον, υποθετω οτι ξερεις την αντιδραση της καυσης!
Ο συντελεστης του υδρογονανθρακα ειναι 1, του Ο2 ειναι 3ν-1 /2, το CO2 ειναι ν και του νερου ειναι ν-1
Οι υδρατμοι ειναι η ποσοτητα του νερου! Αρα οταν καιγεται ενας υδρογονανθρακας παραγεται ν-1 λιτρα υδρατμων, αρα ν-1=3 => ν=4
Αρα ο υδρογονανθρακας εχει μοριακο τυπο: C4H6


Αν δεν καταλαβες κατι, μην διστασεις...
Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τη βοηθεια σου...Εγω εκανα την αντιδραση της καυσης σωστα,αλλα μετα δεν ηξερα τι να κανω...γιατι το ν-1=3(αν και μου περασε απο το μυαλο) πως γινεται να ισχυει?εγω καταλαβα πως απο την πληρη καυση ενος υδρογονανθρακα αντι να παραγεται ν-1 θα παραχθει 3(ν-1).διαφωτισε με λιγο παραπανω αν θες και εχεις το χρονο,γιατι το ν-1=3 δν το καταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μπορεις να θεωρησεις οτι ειναι απλη μεθοδος των τριων!
Απο την αντιδραση εχεις οτι 1 L υδρογονανθρακα παραγει ν-1 L υδρατμους
Επισης το 1 L υδρογονανθρακα παραγει 3 L υδρατμους (τριπλασιος ογκος)

Αρα ν-1=3
Εγινε κατανοητο τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Μπορεις να θεωρησεις οτι ειναι απλη μεθοδος των τριων!
Απο την αντιδραση εχεις οτι 1 L υδρογονανθρακα παραγει ν-1 L υδρατμους
Επισης το 1 L υδρογονανθρακα παραγει 3 L υδρατμους (τριπλασιος ογκος)

Αρα ν-1=3
Εγινε κατανοητο τωρα?

ενα πραγμα εχω να πω...να σε ευλογει ο θεος και να σου δινει φωτιση οπως εδωσες εσυ σε εμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Σε ευχαριστω! Μακαρι να μου δωσει φωτιση και στις πανελληνιες!
Στο θεμα μας, οτι θες, ρωτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris 7

Νεοφερμένος

Ο thodoris 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιά έχω να κάνω μια εργασία στα καρβοξυλικά οξέα σε ότι θέμα θέλω!!!! μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top