Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το τελευταιο μας δινει στα προιοντα (τα αντιδρωντα δεν τα ξαναγραφω):

Η2O+CH3CH2COOCH2CH3 (που ειναι εστερας)

Η αντιδραση αυτη ειναι αμφιδρομη και ονομαζεται εστεροποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arya

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ευχαριστώ παρα πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ευχαριστώ παρα πολυ!!
Η τρίτη και η τέταρτη αντίδραση εκτός από την καύση (που σωστά γράφτηκε) μπορεί επίσης να δώσει αλδεύδη, οξύ ή κετόνη. Αυτό εξαρτάται από τη θέση του -ΟΗ στο μόριο και από την ποσότητα του οξυγόνου σε σχέση με την αλκοόλη. Πρέπει να τα δίνει η άσκηση.

Ομοίως και με την τέταρτη ένωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Λοιπόν έχω πρόβλημα με τη χημεία όσον αφορα τισ αλκοόλες ,αλκάνια ,αλκένια... ενώ έχω γράψει αμέτρητες φορέσ τισ αντιδράσεις που έχει και ενώ τα έχω διαβάσει πολλές φορές όταν μας βάζει άσκηση στο σχολείο κολάω... υπάρχει κάποιος τρόπος να τα θυμάμαι όλα και να μην τα μπερδεύω .. κατι σαν μνημονικο κανόνα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ναι σκονακι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Λοιπόν έχω πρόβλημα με τη χημεία όσον αφορα τισ αλκοόλες ,αλκάνια ,αλκένια... ενώ έχω γράψει αμέτρητες φορέσ τισ αντιδράσεις που έχει και ενώ τα έχω διαβάσει πολλές φορές όταν μας βάζει άσκηση στο σχολείο κολάω... υπάρχει κάποιος τρόπος να τα θυμάμαι όλα και να μην τα μπερδεύω .. κατι σαν μνημονικο κανόνα??


Ναι. Πάρα πολύ διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φιλε μου,επειδη ειμαι θετικη κατευθυνση και ξερω...γιατι εχουμε παρα πολλες αντιδρασεις!Πρωτον θελει πολυ διαβασμα οπως προανεφεραν τα παιδια κ δευτερον δν πρεπει να τα μαθεις παπαγαλια γιατι θα βγεις χαμενος!Σκοπος ειναι να κατανοησεις τον μηχανισμο τους.Π.χ απο τα πιο ευκολα ,μια καυση :
CvH2ν+2 + 3ν+1/2 Ο2 --> νCO2 + (ν+2)Η2O .Σε μια καυση παντα τα προιοντα που θα παρουμε θα ειναι διοξειδιο κ νερο,και απο κει κ περα βαζεις τους συντελεστες(απλα μαθηματικα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
τι να σου πω στην αρχη μου φαινονταν δυσκολα...τωρα στο τελος της χρονιας τα εχω μαθει απεξω.επισης θα διαπιστωσεις οτι πολλες αντιδρασεις , σε μια κατηγορια ενωσεων ειναι παρασκευες ενω στην επομενη αναφερεται η ιδια ως χημικη ιδιοτητα μιας αλλης ουσιας(με αφυδατωση αλκοολων παρασκευαζουμε αλκενια ενω στις αλκοολες αναφερεται ως ιδιοτητα) ισως και αυτο σου δινει την εντυση οτι ειναι πολλες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαίνεται ότι μερικές είναι και αυτονόητο πώς θα βγούνε.Δηλαδή βγάζουν μάτι ακόμα κι αν δεν τις έχεις διαβάσεις.Με πιάνεται?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
H χημεια ειναι οτι πιο ευκολο υπαρχει στην θετικη κατευθυνση.. Κατω απο 18 εισαι για τα μπαζα(που λεει ο λογος).. Εγω πιο δυσκολο θεωρω τους ιοντισμους-διαστασεις παρα την οργανικη.. Η οργανικη απλα ενα καλο διαβασμα και να κανεις συνεχως τρενακια απο πανελληνιες.. Οτι και να πεσει οργανικη το γραφεις ενω στους ιοντισμους μπορει να την κανουν τουρμπο την ασκηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν αναφερεσαι στη χημεια γενικης,αφου εδω εβαλες το θεμα, ειναι παρα πολυ ευκολη..παιρνεις χαρτι και μολυβι και κανεις αρκετες φορες τα πχ του σχολικου,δεν ειναι τπτ,μν την φοβασαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
https://www.vpournaras.gr/themata.htm

πήγαινε εδώ και δες αυτά που είχαν στις εξετάσεις Β'Λυκείου παλαιότερα μαζί με τις λύσεις. εγώ από αυτά έχω κάνει όλα τα μαθηματικά κατεύθυνσης Β'Λυκείου.

άμα θες να δεις περισσότερα κανε γοογλε :P ή δες και σε site φροντιστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Φιλε μου,επειδη ειμαι θετικη κατευθυνση και ξερω...γιατι εχουμε παρα πολλες αντιδρασεις!Πρωτον θελει πολυ διαβασμα οπως προανεφεραν τα παιδια κ δευτερον δν πρεπει να τα μαθεις παπαγαλια γιατι θα βγεις χαμενος!Σκοπος ειναι να κατανοησεις τον μηχανισμο τους.Π.χ απο τα πιο ευκολα ,μια καυση :
CvH2ν+2 + 3ν+1/2 Ο2 --> νCO2 + (ν+2)Η2O .Σε μια καυση παντα τα προιοντα που θα παρουμε θα ειναι διοξειδιο κ νερο
,και απο κει κ περα βαζεις τους συντελεστες(απλα μαθηματικα)!

Είσαι και θετική τρομάρα σου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Βασικα δεν νομιζω πως χρειαζεται και τοσο πολυ διαβασμα.Απλα να κατανοησεις τους μηχανισμους.Νομιζω πως οποιος προσπαθησει να τις μαθει παπαγαλια θα φαει μεγαλο αγγουρι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
μπορώ να σου μάθω τα βασικά αν θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Φιλε μου,επειδη ειμαι θετικη κατευθυνση και ξερω...γιατι εχουμε παρα πολλες αντιδρασεις!Πρωτον θελει πολυ διαβασμα οπως προανεφεραν τα παιδια κ δευτερον δν πρεπει να τα μαθεις παπαγαλια γιατι θα βγεις χαμενος!Σκοπος ειναι να κατανοησεις τον μηχανισμο τους.Π.χ απο τα πιο ευκολα ,μια καυση :
CvH2ν+2 + 3ν+1/2 Ο2 --> νCO2 + (ν+2)Η2O .Σε μια καυση παντα τα προιοντα που θα παρουμε θα ειναι διοξειδιο κ νερο,και απο κει κ περα βαζεις τους συντελεστες(απλα μαθηματικα)!

απλά μαθηματικά είναι αλλά κάτι σου έχει ξεφύγει. και για να είμαι στο θέμα :P, η χημεία γενικής δεν θέλει μυαλό, απλά πρέπει να κάτσεις και να γράψεις τις αντιδράσεις του βιβλίου μέχρι να τις μάθεις καλά. καλή επιτυχία! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θελει και μυαλο γιατι αν καταλαβεις τους μηχανισμους μευα βγαινουν ολες πολυ ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ναι συμφωνώ πως άμα βάλεις μυαλό βγαίνουν πολύ εύκολα, αλλά για να πας απλά να γράψεις (άμα δεν πας θετική σιγά μην δώσεις βαρύτητα) τότε απλά ένα καλό διάβασμα αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Θελει και μυαλο γιατι αν καταλαβεις τους μηχανισμους μευα βγαινουν ολες πολυ ευκολα.
Συμφωνω με τον Χρηστο...!! :) Συνδυασμος μυαλου , εξασκησης και θελησης βεβαια..! :D Γιατι αν θελεις κατι πολυ θα βρεις την δυναμη να αγωνιστεις και να το καταφερεις....!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top