Χημεία - Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Εννοουν τα παιδιά καθαρο νέρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α, οκ τότε.

Μπούρδες λέει ο καθηγητής.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Να πεις στον καθηγητή σου πως κατά πάρα πιθανότητα λέει κουταμάρες, με το συμπάθιο κιόλας. :P

Τι μίγμα ρε παιδιά; Ο ορισμός του μίγματος αυτός καθαυτός αναιρεί την παραμικρή σχετική υπόθεση. Μίγμα ονομάζεται μια ουσία/ένα υλικό που αποτελείται από τουλάχιστον δύο είδη μορίων. Έχουμε δύο είδη μορίων εδώ; Όχι. Συνεπώς μιλάμε για χημική ένωση, το γνωστό μας νερό.

Δεν αρκεί αυτό; Πάμε αλλιώς. Ένα μίγμα δεν έχει καθορισμένες φυσικές σταθερές. Ισχύει αυτό για την ουσία μας; Δηλαδή το σημείο τήξης του πάγου (Tf) και το σημείο πήξης του νερού δεν συμπίπτουν; Μα φυσικά και το κάνουν! Μιλάμε για την ίδια χημική ένωση, απλά σε δύο διαφορετικές φυσικές καταστάσεις οι οποίες συνυπάρχουν (προσωρινά) σε κατάσταση ισορροπίας.

Ας το εξηγήσουμε και αυτό, για να ξεδιαλύνουμε και ό,τι ειπώθηκε για τις φάσεις. Σε ένα ετερογενές μίγμα, φάσεις ονομάζονται οι ομογενείς περιοχές του (αυτές δηλαδή που έχουν σταθερή σύσταση). Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί πως μία ''περιοχή'' του μίγματος (μία φάση) είναι ο πάγος και μία άλλη το υγρό νερό. Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για την ίδια χημική σύσταση δε μπορούμε να μιλήσουμε για μίγμα, συνεπώς και για φάσεις (σε περίπτωση ετερογενούς). Μπορεί φυσικά να δοθεί μία εξήγηση και περιγραφή της κατάστασης, εύκολα με γνώσεις της Β αλλά και με απλό ψάξιμο στην Α.

Στο δοχείο μας έχουμε νερό στην υγρή φάση και νερό στη στερεή. Αν μετρήσουμε με ένα θερμόμετρο τη θερμοκρασία του συστήματος θα δούμε την ένδειξη και θα διαπιστώσουμε πως μέχρι να λιώσει όλος ο πάγος, η θερμοκρασία θα παραμείνει σταθερή. Μιλάμε λοιπόν για το απλό φαινόμενο μετάβασης από τη στερεή στην υγρή φάση, την τήξη του πάγου. Δεν έχει νόημα να πάμε και σε ενέργειες, αρκεί η αιτιολόγηση ως έχει (για την Α).
Ακριβώς όπως τα λέει ο shadowfax πρέπει να είναι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Υπάρχουν και τετοιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι, υφίσταται η έννοια μείγματος πάγου-νερού. Ψάχτε το και στο google αμα θέλετε.

Σαν έκφραση ίσως και να υπάρχει, δεν αμφιβάλλω. Απαιτείται όμως απλή, κοινή και ανθρώπινη λογική για να καταλάβει κανείς πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει επιστημονικά, με την έννοια του όρου.

Μιλάμε για νερό, απλό, καθαρό νερό. Ένα είδος μορίων, μία καθαρή ουσία, μία χημική ένωση. Ούτε φάσεις, ούτε φαντασία, ούτε τίποτα. Στο δοχείο μας (σε θερμοκρασία δωματίου) συνυπάρχουν υγρή και στερεή φάση με διαρκή μεταφορά θερμότητας από το υγρό στον πάγο έως ότου αυτός λιώσει εντελώς.

Πολλά πράγματα απλά δεν είναι επιστήμη. Αν δε σου αρκεί η εξήγηση που προκύπτει από τον ορισμό (δύο τουλάχιστον είδη μορίων), βάλε το μυαλό σου να δουλέψει. Ας μην το ξεχνάμε αυτό. Καλοί οι ορισμοί και οι νόμοι αλλά όταν αυτοί, για τον x,y λόγο, μας μπερδεύουν έστω και λίγο, σκεφτόμαστε μόνοι μας. Η Χημεία είναι η καθημερινότητά μας. Πόσο μάλλον θέματα σαν και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το νερό, απλό και καθαρό όπως το αναφέρεις είναι τελείως...επιστημονικό. Στην πραγματικότητα το νερό είναι μίγμα, οπότε η ανάμειξη δύο διαφορετικών φυσικών καταστάσεων δίνει πάλι μίγμα! :p

Επιστημονικά όμως, όπως λες, δεν είναι μίγμα, όχι, εφ' όσον αναφερόμαστε σε καθάρό νερό. Νομίζω το έχει και το βιβλίο σαν παράδειγμα, αναφέροντας θερμό και κρύο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έλα, σταμάτα τώρα. Τον έξυπνο θα μπορούσα να τον κάνω κι εγώ. Νομίζεις δε σκέφτηκα να πετάξω στην αρχή το ''μα δε μιλάμε για καθαρό νερό!'';

Το θέμα είναι τι προσπαθούμε να κάνουμε. Να τους μπερδέψουμε ή να τους βοηθήσουμε; Ε, εγώ θέλω να κάνω το δεύτερο. Το έκανα ήδη, άρα αρκετά το συζητήσαμε.

Το πρόβλημα λύθηκε και μαζί του έφυγε όποια απορία υπήρχε. Τώρα τι να πω, αν και ο καθηγητής σου (φίλε Alexl1996) πετάξει καμιά τέτοια εξυπνάδα περί καθαρότητας, απλά πες του να αλλάξει επάγγελμα. Σε παιδιά Γυμνασίου μιλά. Αν θέλει να το παίξει επιστήμονας ας έρθει εδώ να το κάνει. Αλλιώς ας εξηγήσει σωστά και όμορφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μάλλον έχετε δίκιο ότι δεν αποτελεί μείγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Χαχαχ, το παίζω έξυπνος, ναι, το βρήκες, μπράβο, κέρδισες μια κούκλα. ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ :D

Μα, το θέμα είναι ότι αν θέλουμε σωστή απάντηση ή απάντηση που κατανοείται εύκολα; Εγώ θέλω το πρώτο. Το έκανα ήδη :)

Δεν μπορούν όλα να' ναι απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε θα κάτσω να τσακωθώ μαζί σου, δεν έχει νόημα πλέον. Νόμιζα πως μιλούσα σε ένα άτομο ώριμο, που πάνω από όλα προσπαθεί να χρησιμοποιεί τις γνώσεις του σε συνεργασία με τους υπόλοιπους με σκοπό τη βοήθεια και τον προβληματισμό. Βλέπω όμως πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Συνέχισε να κάνεις ό,τι κάνεις, να κοροϊδεύεις και να ειρωνεύεσαι. Εγώ σταματώ εδώ. Ό,τι είχα να πω για το θέμα το είπα, και απ' ό,τι φαίνεται τα δικά μου μηνύματα είναι πιο προσιτά σε ένα παιδί της Β Γυμνασίου που τώρα μπαίνει στον κόσμο της Χημείας από αυτά των δήθεν περιπτώσεων που δεν ελήφθησαν υπ' όψιν.

Από εκεί και πέρα, δε θα σχολιάσω τη γενικότερη συμπεριφορά σου απλά επειδή σέβομαι το γεγονός πως πριν λίγο καιρό ήμαστε μαζί στην ίδια θέση. Ας σε κρίνουν αυτοί που πρέπει να σε κρίνουν. Εγώ δεν έχω δουλειά να το κάνω, ούτε και πρόθεση να καταστρέψω το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Θα σταματήσετε ποτέ εσείς οι 2;:mad:
Εγώ ακόμα δεν είμαι σίγουρος....μάλλον δεν είναι μείγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Koίτα Άγγελε.Το κύριο μίγμα τσακωμού της Β λυκείου αποτελείται από μένα το Γιώργο και το Δημήτρη.Με διαφορετικά ζευγάρια πάντα:xixi:Ποτέ όλοι μαζί:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ε καλά..και οι 3 σας τότε..τέσπα...δεν κάνω άλλο οφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι στα ομογενη μειγματα τα συστατικα τους δεν ειναι διακριτα ουτε με απλο μικροσκοπιο για αυτο και το αιμα ειναι ετερογενες.Τσπ πες οτι ειναι ετερογενες και αμα ειναι λαθος επικαλεσου τον κανονα. Αυτος ειναι ο κανονας που πρεπει να μαθατε και πανω σε αυτο να απαντησετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα σταματήσετε ποτέ εσείς οι 2;:mad:
Εγώ ακόμα δεν είμαι σίγουρος....μάλλον δεν είναι μείγμα

Γι' αυτό δε σταματώ εγώ προσωπικά φίλε μου Silent Killer, γιατί είναι λογικό το μπέρδεμά σου ύστερα από όλη αυτή την διερεύνηση της υποπερίπτωσης της περίπτωσης. Δηλαδή αλίμονο, εκεί είναι η δική μου ένσταση. Αυτή είναι η διαφωνία μου.

Πως μιλάμε σε παιδιά Β Γυμνασίου. Αν δεν το καταλάβουμε αυτό, περισσότερη περιπλοκή των πραγμάτων παρά βοήθεια θα προσφέρουμε.

Ξαναλέω λοιπόν, δε μιλάμε για μίγμα. Ένα μίγμα αποτελείται από τουλάχιστον δύο είδη μορίων. Από τη στιγμή που έχουμε μόνο νερό στο δοχείο, κάνουμε λόγο για καθαρή ουσία, μια χημική ένωση για την ακρίβεια. Έχουμε νερό στην υγρή και στη στερεή φάση, όχι δύο διαφορετικές ουσίες. Μία μόνο, σε δύο φυσικές καταστάσεις. Αυτό είναι όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προς το δημιουργό του θέματος:Tι ακριβώς κάνετε τώρα στη χημεία(όχι δεν είμαι οφ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
οκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Έλα, σταμάτα τώρα. Τον έξυπνο θα μπορούσα να τον κάνω κι εγώ. Νομίζεις δε σκέφτηκα να πετάξω στην αρχή το ''μα δε μιλάμε για καθαρό νερό!'';

Το θέμα είναι τι προσπαθούμε να κάνουμε. Να τους μπερδέψουμε ή να τους βοηθήσουμε; Ε, εγώ θέλω να κάνω το δεύτερο. Το έκανα ήδη, άρα αρκετά το συζητήσαμε.

Το πρόβλημα λύθηκε και μαζί του έφυγε όποια απορία υπήρχε. Τώρα τι να πω, αν και ο καθηγητής σου (φίλε Alexl1996) πετάξει καμιά τέτοια εξυπνάδα περί καθαρότητας, απλά πες του να αλλάξει επάγγελμα. Σε παιδιά Γυμνασίου μιλά. Αν θέλει να το παίξει επιστήμονας ας έρθει εδώ να το κάνει. Αλλιώς ας εξηγήσει σωστά και όμορφα.
διευκρινισε λιγο το ''να ερθει εδω''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aς ξεκαθαρίσω και εγώ τη θέση μου, μη "βγω" ο κακός που θέλω να σας μπερδέψω.

Το καθαρό νερό αποτελείται ως γνωστόν από μόρια Η2Ο.

Ερώτηση; Όταν πάρετε κάτι καθαρό και το βγάλετε στο περιβάλλον, παραμένει καθαρό; Προφανώς όχι. Ξεκινάμε από το πιο απλό πράγμα που μπορεί κάποιος να σκεφτεί. Μικρόβια. Γεμίζει μικρόβια. Οπότε ουσιαστικά οτιδήποτε "καθαρό" υπάρχει στο εργαστήριο και μόνο.

Ας έρθουμε στο νερό τώρα. Προφανώς δεν πίνουμε μικρόβια, μην πανικοβάλλεστε,το νερό περνάει από διαδικασία καθαρισμού που το κάνει και πόσιμο :p
Το θέμα είναι ότι περιέχει και άλλες ουσίες.
Ερώτηση 2: Από που προέρχεται το νερό;
Απάντηση: Από τις λίμνες, τα ποτάμια κτλ.
Λογικό συμπέρασμα: Δεν είναι καθαρό, έχει και άλλες προσμίξεις μέσα, οι οποίες στην παρούσα φάση δε μας ενδιαφέρουν.

Άρα έχουμε δύο περιπτώσεις.

Έστω ότι ανακατεύουμε υγρό και στερεό καθαρό νέρο (απεσταγμένο) μέσα στο εργαστήριο.
Αποτέλεσμα: Σίγουρα όχι μίγμα, αφού περιέχει ίδιο είδος μορίων

Έστω τώρα ότι ανακατεύουμε νερό της βρύσης με ένα πάγακι.
Απότελεσμα: Νερό (υγρό και στέρεο) και κάτι χιλιάδες άλλες ενώσεις.

Άρα: Μίγμα και μάλιστα ετερογενές. Μ' ένα μικροσκόπιο θα πιάσουμε καμιά αμοιβάδα. :P

Τώρα η σωστή απάντηση είναι η εξής.

Σύμφωνα με τον ορισμό του μίγματος, δεν είναι μίγμα, αφού αυτό που προσπαθεί ο καθηγητής να πει είναι ότι στην ουσία έχουμε ένα διάλυσμα δύο ίδιων ενώσεων.
Σύμφωνα όμως με την πραγματικότητα, είναι μίγμα καραμπινάτο.

Κρίμα όμως που στο Γυμνάσιου και γενικά κάποια άτομα στην εκπαίδευση προτιμάνε το καθαρά θεωρητικό από το καθαρά πραγματικό.

Αυτά από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top