Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
View attachment 97838
Εδώ έχω κολλήσει διότι δεν ξέρω ούτε τα αρχικά L.
Για ξεκόλα: (ο τόνος υποχρεωτικός)

1646231738035.png

Διδακτορικό στην ώσμωση κάνεις;

1646231848418.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νιώθω ότι δεν θα τα καταλάβω ποτέ.
Δεν είμαι καλός παρηγορητής. Να ακολουθήσεις τη ρήση του Πλούταρχου: "Ο διδάσκων δις διδάσκεται". Να προσπαθήσεις να τα εξηγήσεις σε κάποιον άλλο, π.χ. στο αρκουδάκι σου.

1646233191479.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν είμαι καλός παρηγορητής. Να ακολουθήσεις τη ρήση του Πλούταρχου: "Ο διδάσκων δις διδάσκεται". Να προσπαθήσεις να τα εξηγήσεις σε κάποιον άλλο, π.χ. στο αρκουδάκι σου.

Προσπαθώ να τα εξηγώ στον εαυτό μου ενώ τα λύνω και νιώθω ότι τα καταλαβαίνω απλώς μετά πάω να τα ξανά λύσω παρόμοια άσκηση και δεν μου βγαίνει.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Προσπαθώ να τα εξηγώ στον εαυτό μου ενώ τα λύνω και νιώθω ότι τα καταλαβαίνω απλώς μετά πάω να τα ξανά λύσω παρόμοια άσκηση και δεν μου βγαίνει.
Θα δανειστώ αυτό που ειπε ο Διας
Δεν είμαι καλός παρηγορητής
Ουτε γω είμαι, βασικά είμαι με τις ώρες μου και γι'αυτό συνήθως ακούγομαι λίγο απότομη και σκληρή.
Λοιπόν, εφόσον εσύ προσπαθείς και βάζεις τα δυνατα σου, ολα θα γίνουν.
Σου το είχα ξαναπεί κάποια στιγμή, ο χρόνος θα κάνει τα μαγικά του μην ανησυχείς.
Συνέχισε την προσπάθεια και κάποια στιγμή όλα θα κάνουν ενα κλικ.
Θα το δεις, εκεί που είσαι ήμουν (και δω που είμαι ας μην έρθεις καλύτερα :laugh: ).
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θα δανειστώ αυτό που ειπε ο Διας

Ουτε γω είμαι, βασικά είμαι με τις ώρες μου και γι'αυτό συνήθως ακούγομαι λίγο απότομη και σκληρή.
Λοιπόν, εφόσον εσύ προσπαθείς και βάζεις τα δυνατα σου, ολα θα γίνουν.
Σου το είχα ξαναπεί κάποια στιγμή, ο χρόνος θα κάνει τα μαγικά του μην ανησυχείς.
Συνέχισε την προσπάθεια και κάποια στιγμή όλα θα κάνουν ενα κλικ.
Θα το δεις, εκεί που είσαι ήμουν (και δω που είμαι ας μην έρθεις καλύτερα :laugh: ).
Ευχαριστώ πολύ Πακ μου 🤍 Με έχει φάει η στεναχώρια που δεν τα καταλαβαίνω.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Πακ μου 🤍 Με έχει φάει η στεναχώρια που δεν τα καταλαβαίνω.
Πλήρως φυσιολογικό και κατανοητό.
Αλλά σου υπογράφω και συμβόλαιο πως αμα συνεχίσεις την προσπάθεια κάποια στιγμή όλα θα βγάζουν νοημα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι πρίσμα πάω να σου πω είσαι καλή στην ονοματολογία οργανικής έχω εδώ μια άσκηση που περιγράφει αντιδράσεις με ονόματα και έχω πελαγωσει δεν την θυμάμαι σχεδόν καθόλου από πέρσι.
α)Αg2O + 2CH3CH2Cl ----> CH3CH2OCH2CH3 + 2AgCl
b)KOH + CH3CH(Cl)CH3 ---> CH3CH(OH)CH3 + KCl
c)CH3CH2ONa + CH3CH2CH2Cl ----> CH3CH2OCH2CH2CH3 + NaCl
d)CH3COOH + NaOH ---> CH3COONa
CH3COONa + CH3CH2CH2I ---> CH3CH2COOCH2CH2CH3 + NaI
e)KCl + CH3CH(Br)CH2CH3 ---> CH3CH(Cl)CH2CH3 + KBr
st)NaCN + CH3CH2Cl ----> CH3CH2CN + NaCl
Το τελευταίο βλέπω το βρήκες οπότε δε στο γράφω.Στην ονοματολογία να δίνεις μεγάλη σημασία στους αριθμούς γιατί σου δίνουν πληροφορίες για το που μπαίνει η χαρακτηριστική ομάδα.
Όταν ακούς ισοπροπυλοχλωρίδιο,να ξέρεις ότι το Cl θα βρίσκεται στη θέση 2,θα απέχει δηλαδή το ίδιο από τον άνθρακα 1 και 3.
Όταν ακούς οξείδιο του χ στοιχείου,να σκέφτεσαι την ένωση του με το Ο και προσοχή στους αριθμούς οξείδωσης.
Όταν ακούς καυστικό νάτριο,κάλιο κτλ να ξέρεις εννοεί NaOH,KOH
Οξικό οξύ είναι η εμπειρική ονομασία του αιθανικού οξέος.Οξικό οξύ περιέχει το ξύδι.Άλλη εμπειρική ονομασία είναι το γαλακτικό οξύ που είναι το 2-υδροξυπροπανικό οξύ.Είναι πιθανό προϊόν της γλυκόλυσης(της διάσπασης της γλυκόζης δηλαδή).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
87DFA532-E31B-4EF7-91B3-1DF2EDA07B8C.jpeg

Εγώ τις τελευταίες μέρες
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
View attachment 97849
Εγώ τις τελευταίες μέρες
🤣🤣🤣 Δεν είναι για να πανικοβάλλεσαι έτσι relax με λίγο διάβασμα προπόνηση από φυλλάδιο και βοηθήματα αν έχεις αν όχι, δεν είναι τελείως απαραίτητα απλά με τις εφαρμογές τους σε βοηθούν να κατανοήσεις έννοιες που δεν κατάφερε το σχολικό βιβλίο. Αλλά νομίζω ένας καλός καθηγητής μπορεί να σου λύσει κάθε απορία και σου ξεκλειδώσει τον σωστό τρόπο αρκεί και εσύ να δώσεις την αντίστοιχη προσοχή. Αν αγχώνεσαι από τώρα του χρόνου τι θα κάνεις που θα έχεις μεγαλύτερη δουλειά;
(Από περιέργεια ποιους καθηγητές έχεις μήπως ξέρω κανέναν)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
🤣🤣🤣 Δεν είναι για να πανικοβάλλεσαι έτσι relax με λίγο διάβασμα προπόνηση από φυλλάδιο και βοηθήματα αν έχεις αν όχι, δεν είναι τελείως απαραίτητα απλά με τις εφαρμογές τους σε βοηθούν να κατανοήσεις έννοιες που δεν κατάφερε το σχολικό βιβλίο. Αλλά νομίζω ένας καλός καθηγητής μπορεί να σου λύσει κάθε απορία και σου ξεκλειδώσει τον σωστό τρόπο αρκεί και εσύ να δώσεις την αντίστοιχη προσοχή. Αν αγχώνεσαι από τώρα του χρόνου τι θα κάνεις που θα έχεις μεγαλύτερη δουλειά;
(Από περιέργεια ποιους καθηγητές έχεις μήπως ξέρω κανέναν)


Σε ευχαριστώ πολύ :hug:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω κανέναν ( που πας Αγυιά, Οβρυά, Ρίο, Ψηλά Αλώνια) Επίσης αφού δεν πας άλγεβρα γενικής φροντιστήριο προσεχε πολύ στο σχολείο θα σου χρειαστεί παρά πολύ η λογαριθμιση στην χημεία στο ph και στην φυσική στις φθίνουσες ταλαντώσεις, επίσης στην φυσική θα σου χρειαστεί αρκετά η τριγωνομετρία αλλά μην φανταστείς τπτ δύσκολο μόνο βασικά πράγματα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν ξέρω κανέναν ( που πας Αγυιά, Οβρυά, Ρίο, Ψηλά Αλώνια)
Αυτό δεν μπορώ να το πω εδώ αλλά νομίζω όλοι τους έχουν μαθήματα σε περισσότερα από ένα φροντιστήρια (είτε Αγυιά, είτε Οβρυά και πάει λέγοντας). Και εγώ δεν έχω ακουστούς καθηγητές από το Πρίσμα γενικά εκτός από αυτούς που μου κάνουν τώρα.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό δεν μπορώ να το πω εδώ αλλά νομίζω όλοι τους έχουν μαθήματα σε περισσότερα από ένα φροντιστήρια (είτε Αγυιά, είτε Οβρυά και πάει λέγοντας). Και εγώ δεν έχω ακουστούς καθηγητές από το Πρίσμα γενικά εκτός από αυτούς που μου κάνουν τώρα.
Σόρρυ δεν τό υπολόγισα αυτό όταν ρώτησα... Ειλικρινά συγνώμη αν σε έφερα σε δυσκολη θέση δεν το σκέφτηκα καθόλου... Ναι έχουν γενικά σε πολλά δηλ ένας που έχω έχει σε άλλο ένα πέρα από αυτό που πάω, για τους υπόλοιπους μου δεν ξέρω. Ναι εγώ ξέρω και άλλους πέρα από αυτούς που έχω τώρα επειδή, είτε τους είχα σε προηγούμενες χρονιές ή τους έχουν τώρα συμμαθητές μου που ήμασταν παλιότερα στο ίδιο τμήμα και έχουμε ακόμα επαφές.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σόρρυ δεν τό υπολόγισα αυτό όταν ρώτησα... Ειλικρινά συγνώμη αν σε έφερα σε δυσκολη θέση δεν το σκέφτηκα καθόλου... Ναι έχουν γενικά σε πολλά δηλ ένας που έχω έχει σε άλλο ένα πέρα από αυτό που πάω, για τους υπόλοιπους μου δεν ξέρω. Ναι εγώ ξέρω και άλλους πέρα από αυτούς που έχω τώρα επειδή, είτε τους είχα σε προηγούμενες χρονιές ή τους έχουν τώρα συμμαθητές μου που ήμασταν παλιότερα στο ίδιο τμήμα και έχουμε ακόμα επαφές.
Δεν υπάρχει θέμα. Για λόγο απορρήτου και μόνο :)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
View attachment 97849
Εγώ τις τελευταίες μέρες
Η φυσική είναι το πιο παρεξηγημένο μάθημα. Αν έχεις καταλάβει ουσιαστικά το κάθε κεφάλαιο θα είναι το μάθημα που θα κάνεις πιο δύσκολα λάθος.

Στη χημεία τα μόρια αν δεν προσέξεις πολύ σε μερικά σημεία φεύγουν αβέρτα.

 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η φυσική είναι το πιο παρεξηγημένο μάθημα. Αν έχεις καταλάβει ουσιαστικά το κάθε κεφάλαιο θα είναι το μάθημα που θα κάνεις πιο δύσκολα λάθος.

Στη χημεία τα μόρια αν δεν προσέξεις πολύ σε μερικά σημεία φεύγουν αβέρτα.
Θεωρείς ότι είναι πιο πολύ θέμα κατανόησης η Φυσική; Και η Χημεία προσοχής;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Θεωρείς ότι είναι πιο πολύ θέμα κατανόησης η Φυσική; Και η Χημεία προσοχής;
Καλά κατανόηση και προσοχή θέλουν και τα δυο.
Απλα στη χημεία υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές λεπτομέρειες και μπορείς εύκολα αν δεν προσέξεις να κάνεις λάθος. Ενώ στη φυσική είναι πιο δύσκολο να κάνεις λάθος, οχι οτι δε θέλει και κει προσοχή φυσικα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top