Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
To :hmm:σημαίνει ότι την έχω λάθος ή ότι δεν γίνεται;
Έχεις κάνει λάθος. Δεν υπάρχει ZnSO2 .
O θειώδης ψευδάργυρος είναι ZnSO3 .
ZnSO3 + Na2SO4 = OXI
ZnSO3 + H2SO4 = ZnSO4 + H2O + SO2
Αποφάσισε τι θέλεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mα γιατί;;; Αφού ο θειώδης ή γενικά το θειώδες δεν ακολουθεί τον τύπο του υπερχλωρικού, χλωρικού, χλωριώδους(ClO2), υποχλωριώδους;;; Γιατί το θειώδες δεν θα πάρει δείκτη 2 αφού είναι σαν το χλωριώδες;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Mα γιατί;;; Αφού ο θειώδης ή γενικά το θειώδες δεν ακολουθεί τον τύπο του υπερχλωρικού, χλωρικού, χλωριώδους(ClO2), υποχλωριώδους;;; Γιατί το θειώδες δεν θα πάρει δείκτη 2 αφού είναι σαν το χλωριώδες;;;;;;
:whistle: Το SO3 = θειώδες γιατί έτσι το βαφτίσανε. Δες το βιβλίο σου!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σε ποια σελίδα το γράφει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε ποια σελίδα το γράφει;;;;
Σελ.103 κάτω από τον πίνακα με τα αέρια και τα ιζήματα:
Παρατήρηση:
Το ανθρακικό οξύ (Η2CO3) και το θειώδες οξύ (H2SO3) είναι ασταθείς ενώσεις, ενώ το υδροξείδιο του αμμωνίου (ΝΗ4ΟΗ) είναι μόριο υποθετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Mα γιατί;;; Αφού ο θειώδης ή γενικά το θειώδες δεν ακολουθεί τον τύπο του υπερχλωρικού, χλωρικού, χλωριώδους(ClO2), υποχλωριώδους;;; Γιατί το θειώδες δεν θα πάρει δείκτη 2 αφού είναι σαν το χλωριώδες;;;;;;
γενικα ισχυει : ΧΟ υπο-ωδες
ΧΟ2 -ωδες
ΧΟ3 -ικο
ΧΟ4 υπερ- ικο , για τα στοιχεια που στη θεση του Χ υπαρχει Ν,C και Cl

Για τα S ,P, και Cr ισχυει κατι παρομοιο.Απλα τα ονομαζεις σαν να ηταν μια 'βαθμιδα' χαμηλοτερα πχ το
SO4 αν ισχυε το παραπανω θα το ελεγες υπερθειικο αλλα επιδει ανηκει στα στοιχεια [s,p,Cr] θα το πεις ανθρακικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αμπράβο! Τώρα τα ξεκαθάρισα..!!!
Αλλά Θεέ σε παρακαλώ σώσε με για άλλη μια φορά!!!!!!!!!!!!!!(Dia εσένα επικαλούμαι!!!!!!!!!Και να ξέρεις να συχνομπαίνεις από δω και στο εξής στις απορίες χημείας γιατί την εβδομάδα που μας έρχεται γράφω διαγώνισμα και θέλω να γράψω άριστα!)

Για αύριο λοιπόν αν δεις το βιβλίο μας έβαλε την εφαρμογή σελ 105 και στα παρακάτω παραδείγματα δεν μου βγαίνουν οι συντελεστές. Τα υπόλοιπα ελπίζω να τα έχω σωστά, απλά δεν τα γράφω τώρα γιατί θα μου πάρει πολύ χρόνο και αύριο γράφω ένα διαγώνισμα και ένα τεστ και πνίγομαι στην κυριολεξία!!! Δες λοιπόν
1. πεντοξείδιο του φωσφόρου + υδροξείδιο του καλίου
2. Τριοξείδιο του θείου + υδροξείδιο του αργιλίου
5.νιτρικό οξύ +οξείδιο του σιδήρου(III)

:D:DΘεέ πλιζζζζζ βοήθα!!!:clapup::eek:;)

Diaaaa:eek::eek::eek::eek::eek::(:(:(:cry_x::cry_x::cry_x:
Βοήθεια! Απάντησε μου, σε λίγες ώρες θα πάω για ύπνο και αύριο έχω χημεία !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1. πεντοξείδιο του φωσφόρου + υδροξείδιο του καλίου
2. Τριοξείδιο του θείου + υδροξείδιο του αργιλίου
5.νιτρικό οξύ +οξείδιο του σιδήρου(III)
:D:DΘεέ πλιζζζζζ βοήθα!!!:clapup::eek:;)
:hmm: Δίας: ο από μηχανής θεός?


:) Το θέμα είναι να καταλάβεις το μηχανισμό. Όταν έχουμε οξείδιο + οξύ ή βάση βρίσκεις ποιας βάσης ή οξέως είναι ανυδρίτης το οξείδιο και κάνεις εξουδετέρωση.
P2O5 ανυδρίτης του Η3ΡΟ4
SO3 ανυδρίτης του H2SO4
Fe2O3 ανυδρίτης του Fe(OH)3
:D Να και οι αντιδράσεις σου:
P2O5 + 6ΚΟΗ ---> 2Κ3PO4 + 3H2O
3SO3 + 2Al(OH)3 ---> Al2(SO4)3 + 3H2O
6HNO3 + Fe2O3 ---> 2Fe(NO3)3 + 3H2O
(και συγνώμη που άργησα - είχα πάει βόλτα - δεν θα το ξανακάνω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Diaaaa:eek::eek::eek::eek::eek::(:(:(:cry_x::cry_x::cry_x:
Βοήθεια! Απάντησε μου, σε λίγες ώρες θα πάω για ύπνο και αύριο έχω χημεία !!!!
Είμαι σίγουρος ότι ο Dias τα ξέρει.
Για να τα μάθεις και εσύ μην περιμένεις την Θεία φώτιση. Θέλει διάβασμα, απομνημόνευση και εξάσκηση.
Βρήκα ένα πολύ καλό αρχείο στο internet, νομίζω θα σε βοηθήσει: ΑΡΧΕΙΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ευχαριστώ dia αλλά και εσένε που μου έδωσες το αρχείο που παρεπιπτώνως μου έλεισε και τη χθεσινή απορία με το θειώδες το ριμάδι! Dia πάντως στις αντιδράσεις και στις τρεις ξεχνούσα να βάλω το 3 μπροστά από το νερό. Α, και να ξέρεις έχω και κάποιες άλλες απορίες αλλά θα σου τις γράψω αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο, να είσαι έτοιμος(αν και οι Θεοί πάντα είναι έτοιμοι:whistle:). Ομολογώ πάντως να πω ότι ανησύχησα όταν δεν έβλεπα απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, αυριο γραφω ενα ΤΕΣΤ στην χημεια μονο με χημικες αντιδρασεις - εξισωσεις...(απλης-διπλης αντικαταστασης) επειδη αυτα δεν τα εχω παρακολουθησει πολυ και επειδη ειμαι γενικα μετριος μαθητης χρειαζομαι την βοηθεια σας! θελω να μου πειτε εστω τα πιο σημαντικα που πρεπει να διαβασω και πως λυνουμε μια χημικη εξισωση με λιγα λογια εχω φαει μεγαλο μπερδεμα ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γεια Θεέ. Για δώσε και σήμερα λίγο τα φώτα σου!
Κάναμε στο χημείο πειράματα με ιζήματα και κάναμε μια αντίδραση που από ότι είδα στο πινακάκι του βιβλίου σελίδας 103 δεν σχηματίζεται ούτε το ένα ούτε το άλλο ίζημα. Δες:

Pb(NO3)2 + Na2S = PbS + 2NaNO3

Γιατί μας είπε ότι γίνεται ενώ στο βιβλίο δεν είναι κανένα από τα δύο ιζήματα;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρε συ Μάνο αύριο γράφετε τεστ; Κι εγώ νόμιζα πως εσείς θα γράφατε μετά το Πάσχα. Τέλος πάντων θα σου πω τι μας είπε εμας να διαβάσουμε για το διαγώνισμα. Πολύ καλά να ξέρουμε τους μηχανισμούς και θα σου κάνει πολύ καλό να λύσεις τις αντίστοιχες ασκήσεις του κεφαλαίου 56,57,58,59,60. Ξεμπέρδεψέ τα εσύ και εδώ είμαστε εμείς.Άντε καλή αρχή και στο φόρουμ ρε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Pb(NO3)2 + Na2S = PbS + 2NaNO3
Γιατί μας είπε ότι γίνεται ενώ στο βιβλίο δεν είναι κανένα από τα δύο ιζήματα;;;;;;
:hmm:Ουφ!!! Δύσκολο να είσαι θεός!!! Εδώ όμως η απάντηση είναι εύκολη:
:devil: Αν διαβάσεις με προσοχή το πινακάκι ιζημάτων του βιβλίου σου θα δεις ότι λέει ότι:
ΙΖΗΜΑΤΑ: ..............................
Όλα τα θειούχα άλατα εκτός από K2S, Na2S, (NH4)2S.

:crazy: Δηλαδή το PbS είναι μια χαρά ίζημα άρα η αντίδραση σου γίνεται και παραγίνεται!!! (αλλά εσύ είσαι απρόσεκτη) :teasing:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
A ρε Θεέ πάντα δίκιο έχεις. Σωστά λες , δεν το χα προσεξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι;
Το θείο όταν βρίσκεται σε ελεύθερη κατάσταση γιατί δεν σχηματίζει ομοιοπολικό δεσμό και γίνεται S2; Γιατί σε μια εξίσωση το έγραψα S2 και μου το πήρε λάθος και μου είπε ότι γίνεται σκέτο S. Γιατί όμως δεν υπάρχει αμοιβαία συνεισφορά ηλεκτρονίων και δεν σχηματίζει ένα διατομικό μόριο θείου με διπλό ομοιοπολικό δεσμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το θείο όταν βρίσκεται σε ελεύθερη κατάσταση γιατί δεν σχηματίζει ομοιοπολικό δεσμό και γίνεται S2; Γιατί σε μια εξίσωση το έγραψα S2 και μου το πήρε λάθος και μου είπε ότι γίνεται σκέτο S. Γιατί όμως δεν υπάρχει αμοιβαία συνεισφορά ηλεκτρονίων και δεν σχηματίζει ένα διατομικό μόριο θείου με διπλό ομοιοπολικό δεσμό;
Στο βιβλίο χημείας Α σελ.12 γράφει ότι το S έχει ατομικότητες 2 ή 4 ή 6 ή 8. Λέει ακόμα ότι στις χημικές εξισώσεις γράφεται σαν μονοατομικό. Φαντάζομαι ότι το γράφουμε έτσι γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε κάθε φορά τι να το βάλουμε. Ακόμα υπάρχει και κρυσταλλικό θείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Να και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω. Γιατί γίνεται ένα άτομο να έχει πολλούς αριθμούς οξείδωσης; Για παράδειγμα ο σίδηρος, αφού θέλει 2 e για να συμπληρώσει την εξωτερική του στιβάδα γιατί μερικές φορές παίρνει 3; Έτσι δεν θα δημιουργήσει νέα στιβάδα με 1 e και κατα συνέπεια θα καίει περισσότερη ενέργεια;

Στην περίπτωση του θείου, αφού έχει ατομικό αριθμό 16, θα είναι K:2 L:8 M:6. Άρα θέλει 2 e για να συμπληρώσει την M και να αποκτήσει δομή ευγενούς αερίου. Άρα στην φύση το λογικό δεν είναι να το βρίσκουμε με την μορφή S2 ομοιπολικού δεσμού; Έτσι θα την έχει συμπληρώσει και δεν θα χρειάζεται πολύ ενέργεια. Αν πάρει 4 e θα γίνει K:2 L:8 M:8 N:2! Και βασικά αυτό το έχω ρωτήσει και στον καθηγητή αλλά μου είπε πως είναι λίγο περίπλοκο και θα το μάθουμε στην Β' Λυκείου. Αλλά ως ανήσυχο πνεύμα που είμαι είπα να το ρωτήσω εδώ :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimge

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τα στοιχεία με πολλαπλούς αριθμούς οξείδωσης συμπεριφέρονται διαφορετικά, ανάλογα με το είδος των αντιδράσεων στις οποίες συμμετέχουν. Για παράδειγμα σε μια αντίδραση σχηματισμού άλατος το μέταλλο εμφανίζεται στο άλας με τον μικρότερο αριθμό οξείδωσης ενώ στις οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις θα συναντήσεις κανείς ένα αμέταλλο με τον μικρότερο Α.Ο. στα αντιδρώντα και το ίδιο αμάταλλο στα προιόντα να έχει πια τον μεγαλύτερο Α.Ο.Όλα σχεδόν τα στοιχεία του τομέα p εμφανίζουν περισσότερους από έναν αριθμούς οξείδωσης, θετικούς και αρνητικούς. Από τους θετικούς αριθμούς οξείδωσης ενός στοιχείου, ο ανώτατος Α.Ο. αντιστοιχεί στην απώλεια όλων των ηλεκτρονίων σθένους και συμπίπτει με τον αριθμό της ομάδας στον Π.Π. Από τους αρνητικούς αριθμούς οξείδωσης, ο πλέον αρνητικός αντιστοιχεί στην πρόσληψη τόσων ηλεκτρονίων όσων απαιτούνται για τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής δομής ns2np6. Γενικά ο διαφορετικός Α.Ο. μπορεί να οδηγήσει σε διαφορετικό προιον σε μια χημική αντίδραση και χαρακτηρίζει τη συμπεριφορά του στοιχείου μέσα στη χημική ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
:hmm:Η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί μερικές φορές κάποια στοιχεία προσλαμβάνουν/δίνουν περισσότερα e- απ'ότι τους χρειάζονται. Δηλαδή για παράδειγμα ο σίδηρος δεν θέλει 2 για να συμπληρωθεί η εξωτερική του στιβάδα; Γιατί μερικές φορές έχει Α.Ο. +3;
Καταλαβαίνω ότι σε κάποιες εξισώσεις αλλάζει ο Α.Ο. αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνεται αυτό. Προσπαθώ να το οπτικοποιήσω στο μυαλό μου σκεφτόμενος το άτομο του κάθε στοιχείου να δίνει και να παίρνει e-. Αλλά για παράδειγμα με το Θείο, νόμιζα ότι κάνει ομοιοπολικό δεσμό για να συμπληρωθεί η εξ. στιβάδα του.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top