Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

sissy_k

Νεοφερμένος

Η Σίσσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
σε ευχαριστω κοπελα μου,να σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
έχουμε μια αασκηση να συμπληρώσουμε κάποιες αντιδράσεις!! αλλά μου έχουν μείνει 3 που δεν τις κατάφερα και θα ήθελα βοήθεια!!
1) όξινο ανθρακικό νάτριο+υδροιώδιο
2) νιτρικό βάριο+θειικό νάτριο
3) ανθρακικό βάριο+υδροχλώριο

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) όξινο ανθρακικό νάτριο+υδροιώδιο
2) νιτρικό βάριο+θειικό νάτριο
3) ανθρακικό βάριο+υδροχλώριο
NaHCO3 + HI ---> NaI + H2O + CO2
Ba(NO3)2 + Na2SO4 ---> BaSO4 + 2NaNO3
BaCO3 + 2HCl ---> BaCl2 + H2O + CO2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
NaHCO3 + HI ---> NaI + H2O + CO2
Ba(NO3)2 + Na2SO4 ---> BaSO4 + 2NaNO3
BaCO3 + 2HCl ---> BaCl2 + H2O + CO2

στις λεγόμενες αντιδράσεις καταβύθισης,το αν θα γινει η αντιδραση η οχι εξαρτάται απο τον εξης παράγοντα:από ευδιαλυτα προιόντα (aq) πρέπει να οδηγούμαστε σε ενα στερεό (s).άλλη πιθανότητα πραγματοποίησης της αντίδρασης είναι η δημιουργία αερίου.διαφορετικα τα αντιδρώντα μενουν ως εχουν.Οποιος θέλει την πλήρη εξηγηση του τι συμβαίνει,γιατί συμβαίνει,και μια φωτοτυπία με το ποιά προιόντα ειναι στερεα και ποια όχι,μπορεί να με προσθέσει στο msn:gianniskeeper@hotmail.com ,στέλνοντας μου μηνυμα ποιος είναι και το λογο που με προσεθεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
γεια σας. υπαρχουν αρκετα πραγματα που δεν εχω καταλαβει απο την παραγραφο 2.4 του βιβλιου
1ον) ο αριθμος οξειδοσης δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι. στο βιβλιο λεει οτι ειναι ενα φαινομενικο φορτιο δηλαδη μας λεει τι φορτιο θα επερνε το στοιχειο αν ηταν ιον? και ετσι να ειναι γιατι μας βοηθαει να γραψουμε μια ενωση

2ον)τους πινακες που εχει με τις ονομασιες των ιοντων πρεπει να τισ ξερουμε απ'εξω? δηλαδη δεν υπαρχει καποιος τροπος να τα ονομαζουμε?
3ον)προβλημα με την ονοματολογια ανοργανων ενωσεων.: στο βιβλιο λεει οτι οι κανονες που μας λεει για την ονομασια ισχυουν μονο αμα ξερουμε τον μοριακο τυπο του στοιχειου που θελουμε να ονομασουμε. Αν γινει το αντιθετο και πχ καποιος μας πει το ονομα ενος στοιχειου και μας πει να το γραψουμε τι κανουμε (πχ μας λεει φοσφορικο ασβεστιο στο βιβλιο το εχει ca3(PO4)2 αν δε το ξερουμε δεν θα λεγαμε σκετο caPO?)

4ον) εγω ηξερα οτι ο δεικτης κατω δεξεια σε ενα στοιχειο μας λεει ποσα ατομα εχει στο μοριο του. Τωρα στο βιβλιο μας λεει οτι ο δεικτης που εχει μια ενωση κατω δεξια μας διχνει τον αριθμο οξειδοσης/φορτιο του αλλου στοιχειου Τι ειναι τελικα αυτος ο δικτης>

5ον)τι γινετε αν μας ζητηθει η ενωση τριων στοιχειων τοτε πως γινετε η χιαστη που απαιτειτε?

6ον) οι ενωσεις που μας εχει δεν θα επρεπε να ειναι του στυλ x + ψ χψ ?

καλο θα ηταν οποιος απαντησει να απαντησει με αριθμους αντιστοιχα 1),2) κτλπ για να μην γινει μπερδεμα
ευχαριστω :)

κανεις? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bemanos:
γεια σας. υπαρχουν αρκετα πραγματα που δεν εχω καταλαβει απο την παραγραφο 2.4 του βιβλιου
1ον) ο αριθμος οξειδοσης δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι. στο βιβλιο λεει οτι ειναι ενα φαινομενικο φορτιο δηλαδη μας λεει τι φορτιο θα επερνε το στοιχειο αν ηταν ιον? και ετσι να ειναι γιατι μας βοηθαει να γραψουμε μια ενωση
2ον)τους πινακες που εχει με τις ονομασιες των ιοντων πρεπει να τισ ξερουμε απ'εξω? δηλαδη δεν υπαρχει καποιος τροπος να τα ονομαζουμε?

3ον)προβλημα με την ονοματολογια ανοργανων ενωσεων.: στο βιβλιο λεει οτι οι κανονες που μας λεει για την ονομασια ισχυουν μονο αμα ξερουμε τον μοριακο τυπο του στοιχειου που θελουμε να ονομασουμε. Αν γινει το αντιθετο και πχ καποιος μας πει το ονομα ενος στοιχειου και μας πει να το γραψουμε τι κανουμε (πχ μας λεει φοσφορικο ασβεστιο στο βιβλιο το εχει ca3(PO4)2 αν δε το ξερουμε δεν θα λεγαμε σκετο caPO?)
4ον) εγω ηξερα οτι ο δεικτης κατω δεξεια σε ενα στοιχειο μας λεει ποσα ατομα εχει στο μοριο του. Τωρα στο βιβλιο μας λεει οτι ο δεικτης που εχει μια ενωση κατω δεξια μας διχνει τον αριθμο οξειδοσης/φορτιο του αλλου στοιχειου Τι ειναι τελικα αυτος ο δικτης>

5ον)τι γινετε αν μας ζητηθει η ενωση τριων στοιχειων τοτε πως γινετε η χιαστη που απαιτειτε?

6ον) οι ενωσεις που μας εχει δεν θα επρεπε να ειναι του στυλ x + ψ
χψ ?
1) Ο Α.Ο. είναι ακριβώς αυτό που γράφει το βιβλίο. Το πώς μας βοηθά θα στο πω παρακάτω βλ.3.
2) Θα τους μάθεις.
3) Δεν πρόκειται να το κάνεις λάθος. Οι αλκαλικές γαίες έχουν πάντα ΑΟ +2, το οξυγόνο εκτός από μερικές περιπτώσεις έχει -2 και ο φώσφορος συνήθως +5.
Άρα το φωσφορικό έχει ΑΟ συνολικά -3. Το μόριο (=edit) του φωσφορικού ασβεστίου πρέπει να είναι φυσικά ουδέτερο, άρα το άθροισμα των ΑΟ πρέπει να είναι 0. Και για να το πετύχεις αυτό χρειάζεσαι 3Ca και 2PO_4. Άρα έχεις τελικά το Ca2(PO4)3.
Πρέπει να μάθεις και τους ΑΟ των φωσφορικών, θεικών, χλωρικών κλπ απ'έξω.
4)Νομίζω ότι στο εξηγώ στο 3.
5)Τι εννοείς ένωση 3 στοιχείων; Δώσε μου ένα παράδειγμα, γιατί δε μου έρχεται τπτ στο μυαλό τώρα.
6)Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
1) Ο Α.Ο. είναι ακριβώς αυτό που γράφει το βιβλίο. Το πώς μας βοηθά θα στο πω παρακάτω βλ.3.
2) Θα τους μάθεις.
3) Δεν πρόκειται να το κάνεις λάθος. Οι αλκαλικές γαίες έχουν πάντα ΑΟ +2, το οξυγόνο εκτός από μερικές περιπτώσεις έχει -2 και ο φώσφορος συνήθως +5.
Άρα το φωσφορικό έχει ΑΟ συνολικά -3. Το άτομο του φωσφορικού ασβεστίου πρέπει να είναι φυσικά ουδέτερο, άρα το άθροισμα των ΑΟ πρέπει να είναι 0. Και για να το πετύχεις αυτό χρειάζεσαι 3Ca και 2PO_4. Άρα έχεις τελικά το Ca2(PO4)3.
Πρέπει να μάθεις και τους ΑΟ των φωσφορικών, θεικών, χλωρικών κλπ απ'έξω.
4)Νομίζω ότι στο εξηγώ στο 3.
5)Τι εννοείς ένωση 3 στοιχείων; Δώσε μου ένα παράδειγμα, γιατί δε μου έρχεται τπτ στο μυαλό τώρα.
6)Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου.

ευχαριστω για την βοηθεια :)
3) και πως ξερεις οτι υπαρχει οξυγονο αφου το ονομα της ενωσης δεν υποδηλωνει την παρουσια του
4)αυτο για τους δεικτες δεν το πιασα :( ειναι ο αριθμος των ατομων? η το φορτιο τους
5) αν εχω KCR2O πχ αποτελειται απο 3 στοιχεια πως κανω την χιαστη με 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ευχαριστω για την βοηθεια :)
3) και πως ξερεις οτι υπαρχει οξυγονο αφου το ονομα της ενωσης δεν υποδηλωνει την παρουσια του
4)αυτο για τους δεικτες δεν το πιασα :( ειναι ο αριθμος των ατομων? η το φορτιο τους
5) αν εχω KCR2O πχ αποτελειται απο 3 στοιχεια πως κανω την χιαστη με 3
3)Μα είπαμε ότι μαθαίνεις την ονοματολογία. Γνωρίζεις ότι το Φωσφορικό είναι το PO4, ότι το θειϊκό είναι το SO4, ότι το θειώδες είναι το SO3 κλπ.
Επίσης μαθαίνεις τους συνήθεις ΑΟ των στοιχείων, αλλά και τους ΑΟ των φωσφορικών κλπ όπως σου είπα και προηγουμένως.
4) Είναι ο αριθμός των ατόμων. Όμως δεν είναι τυχαίος. Όπως σου είπα στο 3 προηγουμένως είναι η κατάλληλος αριθμός ατόμων που θα μηδενίσει τον ΑΟ στο μόριο της ένωσης.
5)KCR2O? Μήπως K2Cr2O7? Είναι το ίδιο που σου είπα και στο 3. Το ότι το διχρωμικό είναι το Cr2O7 το ξέρεις/μαθαίνεις. Μαθαίνεις και τον ΑΟ του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
γεια σας. υπαρχουν αρκετα πραγματα που δεν εχω καταλαβει απο την παραγραφο 2.4 του βιβλιου.... :)
;) Τις απαντήσεις στις απορίες σου θα τις λύσεις πολύ εύκολα αν διαβάσεις πολύ καλά το βιβλίο και κάνεις όλα τα παραδείγματα αλλά όχι κοιτάζοντας τα μόνον αλλά γράφοντας. Αν έχεις και κάποιο βοήθημα κάνε και άλλα παραδείγματα απο κει. Διαφορετικά ότι και να σου πουμε εδώ δεν λέει τίποτα.
:hmm: Και μια δική μου απορία: είσαι Β λυκείου όπως γράφεις? Αν ναι γιατί θυμήθηκες τώρα τη χημεία της Α?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
3)Μα είπαμε ότι μαθαίνεις την ονοματολογία. Γνωρίζεις ότι το Φωσφορικό είναι το PO4, ότι το θειϊκό είναι το SO4, ότι το θειώδες είναι το SO3 κλπ.
Επίσης μαθαίνεις τους συνήθεις ΑΟ των στοιχείων, αλλά και τους ΑΟ των φωσφορικών κλπ όπως σου είπα και προηγουμένως.
4) Είναι ο αριθμός των ατόμων. Όμως δεν είναι τυχαίος. Όπως σου είπα στο 3 προηγουμένως είναι η κατάλληλος αριθμός ατόμων που θα μηδενίσει τον ΑΟ στο μόριο της ένωσης.
5)KCR2O? Μήπως K2Cr2O7? Είναι το ίδιο που σου είπα και στο 3. Το ότι το διχρωμικό είναι το Cr2O7 το ξέρεις/μαθαίνεις. Μαθαίνεις και τον ΑΟ του.

οκ το καταλαβα. τωρα τι γινεται ομως αν εχεισ μια ενωση που πχ δεν εχει ιοντα ( πχ ολα αυτα τα πινακακια που εχει στο βιβλιο με το χλωρικο , χλωριωδεσ κτλπ στο βιβλιο ειναι ιοντα.Τι γινετε αν μου δοσουν μια ενωση που δεν αποτελειται απο αυτα που εχει στο βιβλιο? η αυτο δεν γινετε? (σορρυ αν σε επριξα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν ένιωθα "πρησμένος" δε θα απαντούσα.
Δε θυμάμαι μετά από τόσο καιρό ποια ακριβώς είναι η ύλη της Α Λυκείου.
Αν δεν υπάρχουν στο σχολικό, προφανώς δε χρειάζεται να τα ξέρετε.
Εσύ θα μάθεις ό,τι έχει το σχολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
;) Τις απαντήσεις στις απορίες σου θα τις λύσεις πολύ εύκολα αν διαβάσεις πολύ καλά το βιβλίο και κάνεις όλα τα παραδείγματα αλλά όχι κοιτάζοντας τα μόνον αλλά γράφοντας. Αν έχεις και κάποιο βοήθημα κάνε και άλλα παραδείγματα απο κει. Διαφορετικά ότι και να σου πουμε εδώ δεν λέει τίποτα.
:hmm: Και μια δική μου απορία: είσαι Β λυκείου όπως γράφεις? Αν ναι γιατί θυμήθηκες τώρα τη χημεία της Α?

υποθετω εχεις δικιο για το πως να τα μαθω αλλα δεν μπορουσα να βγαλω ακρη :hmm: .Οσο για το ερωτημα σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παω θετικη του χρονου(απο τεχνολογικη)( τα παω πολυ καλα με την φετινη χημεια και την βιολογια και θελω να καλυψω κατι κενα που εχω απο περισυ)

Αν ένιωθα "πρησμένος" δε θα απαντούσα.
Δε θυμάμαι μετά από τόσο καιρό ποια ακριβώς είναι η ύλη της Α Λυκείου.
Αν δεν υπάρχουν στο σχολικό, προφανώς δε χρειάζεται να τα ξέρετε.
Εσύ θα μάθεις ό,τι έχει το σχολικό.

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παρακαλώ.

Πηγαίνοντας από τεχνολογική στη θετική πρέπει να ξέρεις από τώρα ότι θα δυσκολευτείς λίγο περισσότερο στη χημεία σε σχέση με αυτούς που ήταν θετική και στη Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Είμαστε στις κατηγορίες αντιδράσεων. Μπορεί να γράψει κανείς ποιηματάκια δραστικότητας των μετάλλων και αμετάλλων για να τα μάθω πιο εύκολα. Άκουσα ένα και βάσανα μεγάλα αλλά παρακάτω δεν το θυμάμαι;;;;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είμαστε στις κατηγορίες αντιδράσεων. Μπορεί να γράψει κανείς ποιηματάκια δραστικότητας των μετάλλων και αμετάλλων για να τα μάθω πιο εύκολα. Άκουσα ένα και βάσανα μεγάλα αλλά παρακάτω δεν το θυμάμαι;;;;....
METAΛΛΑ : K, Ba, Ca, Na, Mg, Al, Mn, Zn, Fe, Ni, Sn, Pb, H, Cu, Hg, Ag, Pt, Au
Κάνε βαριά καρδιά ναύτη μάγκα αλλά μην ζητάς φέτος νύφη συνυφάδα πάμπερ. Η Κούλα υδράργυρο αγαπά. Πετάω.
ΑΜΕΤΑΛΛΑ : F2, Cl2, Br2, O2, I2, S
Φάε χυλόπιτα βρωμιάρη όταν είσαι σπίτι


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
υπαρχει λογος που απλοποιείται ο λογος ψ/χ στις ενωσεις?(οι δεικτες, οταν ΑψΒχ) πχ το P4O10 συμφωνα με το βιβλιο μπορει να γινει P205 .γιατι γινεται αυτο το πραγμα δεν αλλαζει ολο το στοιχειο με αυτον τον τροπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
υπαρχει λογος που απλοποιείται ο λογος ψ/χ στις ενωσεις?(οι δεικτες, οταν ΑψΒχ) πχ το P4O10 συμφωνα με το βιβλιο μπορει να γινει P205 .γιατι γινεται αυτο το πραγμα δεν αλλαζει ολο το στοιχειο με αυτον τον τροπο?
Αυτός είναι ένας εμπειρικός κανόνας της ανόργανης χημείας: η ένωση συνήθως προκύπτει με τους πιο απλούς δείκτες. Αυτό θα το καταλάβεις καλύτερα κάνοντας ηλεκτρονιακούς τύπους. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις π.χ. το υπεροξείδιο του υδρογόνου (Η2Ο2). Επίσης η απολοποίηση δεν γίνεται στην οργανική π.χ. αιθάνιο (C2Η6 δεν θα γίνει CH3). Δέξου τον εμπειρικό κανόνα της απλοποίησης για οξέα-βάσεις-άλατα-οξείδια που μάλλον προέκυψε και από πειράματα. Η χημεία γενικά είναι εμπειρική επιστήμη και πολλά τα δεχόμαστε επειδή είναι πειραματικά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
M πορεί κάποιος να ελέγξει αν είναι σωστές οι παρακάτω ασκήσεις;
2Al +3S =Al2S3
4Al +3O2= 2Al2O3
2Fe+3Cl2=2FeCl3
2Sn +O2=2Sn0

2CuO = 2Cu + O2
AgBr = Ag +Br


Zn + HBr =ZnBr2 +H2
I2 + NaF = OXI
Na + AlCl3 = NaCl + Al
3Cu + 2Ag3N = Cu3N2 +6Ag
Ag +HCl = oxi
6K +2H3PO4= 2K3PO4 +3H2
Ba + H2O = BaOH + H2
Zn + H2O = ZnO + H2

AlCl3 + 3AgNO3 = 3AgCl + Al(NO3)3
BaCO3 + 2HCl = H2CO3 + BaCl2
ZnSO2 + H2SO4 = oxi
BaNO3 + Na2SO4 = BaSO4 + Na2NO3
2NH4Cl + Mg(OH)2 = MgCl2 + NH3 + H2O ??????????
Na2HCO3 + 2HI= 2NaI + CO2 + H2O
(NH4)2SO4 + KOH = KSO4 + NH3 + H2O
Pb(NO3)2 + Na2S = 2NaNO3 + Pb3


Ας τις δει κάποιος γιατί τις έκανα πολύ βιαστικά και δεν τις πολυκατάλαβα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
M πορεί κάποιος να ελέγξει αν είναι σωστές οι παρακάτω ασκήσεις;
Ας τις δει κάποιος γιατί τις έκανα πολύ βιαστικά και δεν τις πολυκατάλαβα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2Al +3S =Al2S3
4Al +3O2= 2Al2O3
2Fe+3Cl2=2FeCl3
2Sn +O2=2SnO
2CuO = 2Cu + O2
2AgBr = 2Ag +Br2
Zn + 2HBr =ZnBr2 +H2
I2 + NaF = OXI
3Na + AlCl3 = 3NaCl + Al
3Cu + 2Ag3N = Cu3N2 +6Ag
Ag +HCl = oxi
6K +2H3PO4= 2K3PO4 +3H2
Ba + 2H2O = Ba(OH)2 + H2
Zn + H2O = ZnO + H2
AlCl3 + 3AgNO3 = 3AgCl + Al(NO3)3
BaCO3 + 2HCl = H2O + CO2 + BaCl2
ZnSO2 ?????? + H2SO4 = :hmm:
Ba(NO3)2 + Na2SO4 = BaSO4 + 2NaNO3
2NH4Cl + Mg(OH)2 = MgCl2 + 2NH3 + 2H2O :)
NaHCO3 + HI = NaI + CO2 + H2O
(NH4)2SO4 + 2KOH = K2SO4 + 2NH3 + 2H2O
Pb(NO3)2 + Na2S = 2NaNO3 + PbS

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
To :hmm:σημαίνει ότι την έχω λάθος ή ότι δεν γίνεται; Στην εκφώνηση γράφει: θειώδης ψευδάργυρος + θειικό νάτριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top