Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
τα κυκλάκια τώρα πως τα κάνω στον υπολογιστή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ετσι γιατι μερικοι βλακες γραφουν οτι δεν μπορουμε να την λυσουμε
Θα μπορούσες να αποφύγεις τον χαρακτηρισμό.Δεν πρέπει ειδικά αν απευθύνεσαι σε μεγαλύτερους.

Αλλά καί άστοχος ο τίτλος από τον καθηγητή.
Γιά κάπιοιον μιά άσκηση είναι δύσκολη γιά άλλον είναι εύκολη.Έπειτα δεν λες σε κάποιον "Τώρα θα σε σκοτώσω!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
εεε...αν προσλάβει όμως 3 ηλ.αποκτά εξωτερική δομή ευγενούς αερίου αφού στις στοιβάδες τ θα είναι κ=2, λ=8 μ=8.....να υποθέσω ότι τα 3 ηλ τα πήρε απ το β που έχει ζ=23...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Edit: A(8e) B (1e) --> Α - Β Ένωση με αμοιβαία συνεισφορά eYπόδειξη όπου e: ηλεκτρόνιαΔν είμαι σίγουρος. Δεν ήμουν και πολύ καλός στη Χημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Προσοχή !!!! το Α πήρε 3e και απέκτησε ηλ δομή του Ar (18e) άρα πόσα είχε πριν σαν άτομο .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
σαν άτομο είχε 18 αφου τα προτώνια δεν αλλάζουν==>το β έχει ζ 23
με δομή 2 8 8 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Σε ενδιαφέρει το Α χωρίς τα ηλεκτρόνια που έχει πάρει για να βρεις το Ζ του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Α =σύνολο προτωνίων και νετρονίων....στο ουδέτερο άτομο ήταν πρωτονια=ηλεκτρόνια.....αφου προσέλαβε 3 ηλ....τι το ζ του είναι 15?
υ.γ.εμείς με ατομικό κ μαζικό δεν πολυασχοληθ'ηκαμε στον περιοδικό πίνακα πήγαμε κατευθείαν καλά κάνεις κ βάζεις τέτοιες ασκησούλες να ξεσκονίζω τις γνώσεις β γυμνασίου,,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ο τελικός τύπος είναι 3Β2+ , 2Α3- ιοντική ένωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ο τελικός τύπος είναι 3Β2+ , 2Α3- ιοντική ένωση

Aυτό εδώ δηλαδή για να το δουν κιόλας τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Β3Α2 το θετικό πρώτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ευχαριστώ .... :) Μπορείς να κατεβάσεις ότι θέλεις ........
Η γνώση πρέπει να μοιράζεται !!!

Κατ' αρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ (και όλους τους συναδέλφους σας) για τη βοήθεια που προσφέρετε ως καθηγητής εδώ στα παιδιά. Μακάρι το παράδειγμά σας να το ακολουθήσουν κι άλλοι συνάδελφοί σας. Το site σας είναι όντως πολύ καλό και επιτρέψτε μου με την ευκαιρία να επικροτήσω την πρόταση του μήνα που κάνετε για τα βιβλία (2) "Η ζωή σ' επίπεδο μορίων". :no1: Τα έχω από καιρό και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλα τα παιδιά...
Επιτρέψτε μου όμως να σας πω ότι καλό θα ήταν να απαντάμε λίγο πιό "πλουσιοπάροχα" στα παιδιά όταν γνωρίζουμε την απάντηση γιατί τα παιδιά έχουν κι άλλα να κάνουν απ' το ν΄ανοίγουν συνεχώς το συγκεκριμένο threat για να δουν αγωνιωδώς τις απαντήσεις στο ερώτημά τους. Αυτό δε σημαίνει ότι διαφωνώ με την άποψή σας. Οι μαθητές που ενδιαφέρονται πραγματικά για την κατανόηση θα το ψάξουν σε χρόνο που θα κρίνουν εκείνοι κατάλληλο και φυσικά να τους ενδιαφέρει για τον τομέα που θ' ακολουθήσουν... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !!!:D
Άλλα η φιλοσοφία μου στο πως μεταδίδουμε τη γνώση είναι "διαλεκτική" δηλ ο μαθητής να βρει τη λύση. Εγώ θέλω μόνο να τον κατευθύνω να κατακτήσει τη γνώση, να "παιδευτεί". Θεωρώ πιο εποικοδομητικό να συμβάλλει ο ίδιος στην επιτυχία να λύσει την απορία του. Ο χρόνος όμως είναι ένα μεγάλο θέμα .... Η επένδυση είναι μακροπρόθεσμη!! Φιλικά Chem22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
δεμοί.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !!!:D
Άλλα η φιλοσοφία μου στο πως μεταδίδουμε τη γνώση είναι "διαλεκτική" δηλ ο μαθητής να βρει τη λύση. Εγώ θέλω μόνο να τον κατευθύνω να κατακτήσει τη γνώση, να "παιδευτεί". Θεωρώ πιο εποικοδομητικό να συμβάλλει ο ίδιος στην επιτυχία να λύσει την απορία του. Ο χρόνος όμως είναι ένα μεγάλο θέμα .... Η επένδυση είναι μακροπρόθεσμη!! Φιλικά Chem22

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Ο πατέρας μου μου έλεγε ότι το "ψωμί μας φαίνεται γλυκύτερο όταν είναι ζυμωμένο με τον ιδρώτα μας". Οσο για το χρόνο, όντως για τους μαθητές στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ένα μεγάλο θέμα.
Να είστε πάντα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
μία ερωτησούλα.....για τη σειρά οξείδωσης των μετάλλων δεν παίζει ρόλο και ο αριθμός της εξωτερικής τους στοιβάδας εννοώ ότι όσο πιο λίγες στοιβάδες έχει ένα άτομο τόσο περισσότερο θα έχει την τάση πρόσληψης....δηλαδή π.χ. το φθόριο θα είναι πιο "ισχυρό"από το άστατο ας πούμε....σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Τα στοιχεία που έχουν 5-7e στην εξωτερική στιβάδα είναι αμέταλλα και ηλεκτραρνητικά στοιχεία θέλουν να πάρουν e για να αποκτήσουν δομή ευγενούς αερίου. Τα στοιχεία αυτά αν έχουν και μικρή ατομική ακτίνα δηλ ο πυρήνας κοντά στην εξωτερική στιβάδα (μικρή ατομική ακτίνα) η τάση αυτή ενισχύεται (πιο ηλεκτραρνητιά) πχ F,O,N.
-----------------------------------------
Τα μέταλλα έχουν 1-3e στην εξωτερική στιβάδα ( εκτός από το Η που είναι αμέταλλο και το He που δεν συμμετέχει σε δεσμούς είναι αδρανές) έχουν την τάση να αποβάλλουν τα e της εξωτερικής στιβάδας και να μείνουν με την προηγούμενη στιβάδα που είναι συμπληρωμένη. Εδώ ισχύει το αντίθετο μακρυά ο πυρήνας και λίγα e.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
το Η πώς και σχηματίζει και ανιόν και κατιόν?εννοώ το ξέρω γ την ξεχωριστή περίπτωση αλλά ποια η ιδιότητα που το ωθεί και στα 2??


υ.γ.ευχαριστώ για την επεξήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
το Η αν χάσει το μοναδικό του e δεν έχει άλλο ... (Κ=0) άρα αν βρεθεί με κάποιο μέταλλο τότε το μέταλλο του δίνει e γιατί αυτό θέλει να αποκτήσει ΔΕΑ και το Η το δέχεται γιατί και αυτό με ένα e αποκτά δομή ευγενούς αερίου (Κ=2) γίνεται ανιόν. Αν όμως βρεθεί με οποιοδήποτε άλλο αμέταλλο (όλα είναι πιο ηλεκτραρνητικά από αυτό) τότε δημιουργεί ομοιοπολικό δεσμό οποίο έχει και χαρακτήρα ιοντικού δεσμού (δηλ το άλλο αμέταλλο έλκει προς στο μέρος του το ζεύγος των e και αν του δωθεί η ευκαιρία παίρνει όλο το ζεύγος τον e θα τα συνατήσεις μετά)τότε μπορεί να αποκτίσει φορτίο +.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top