Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Βοήθεια σε αυτήν την ασκησηView attachment 111596

Γεια!

α) Η αντίδραση δεν είναι απλή. Ένας πιθανός μηχανισμός της αντίδρασης είναι ο εξής:

k1
1ο στάδιο: Α(g) + B(g) ----> Δ(g) (αργή αντίδραση)

k2
2ο στάδιο: Δ(g) + Α(g) ----> 2Γ(g) (γρήγορη αντίδραση)
---------------------------------------------------------------------
Συνολική αντίδραση: 2Α(g) + B(g) ----> 2Γ(g)

Ισχύει ότι u=u1=k1[Α][Β] (δηλαδή η σταθερά ταχύτητας είναι k=ki)

β) t=0: Είναι [Α]0=na/V=5mol/5L=1M και [Β]0=nβ/V=3mol/5L=0,6M

Άρα u0=k[Α]0[Β]0 ή u0=0,005 L/mol*s * 1 mol/L *0,6 mol/L u0=3*10^-3 mol/L*s

γ)
(mol) 2Α(g) + B(g) ----> 2Γ(g)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά (t=0) nA=5 nB=3 nΓ=
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αντιδρούν/Παράγονται -2x Α -x Β +2x Γ
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
t1=100s nA=5-2x nB=3-x nΓ=2x

Η μέση ταχύτητα της αντίδρασης στο χρονικό διάστημα 0-100s είναι:
u = - 1*Δ[Α]/2*Δt = -Δ[Β]/Δt = 1*Δ[Γ]/2 Δt

ή 2*10^-3 mol/L*s= 1*(2χ mol/5L)/2*100s ή x=1



t1=100s: Οι συγκεντρώσεις των αντιδρώντων Α και Β είναι:

[Α]1=(5-2x)mol/5l=3/5 mol/L και [Β]1=(3-X)mol/5L=2/5 mol/L

Η ταχύτητα της αντίδρασης τη χρονική στιγμή t1=100s είναι:

u1=k[Α]1[Β]1 ή u1=0,005 L/mol*s * 3/5 mol/L * 2/5 mol/L ή u1=1,2*10^-3 mol/L*


(πρόκειται για την άσκηση 7.2 από το κίτρινο βιβλίο του Κ. Σαλτερή)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Πρέπει να αποδείξω ότι:

FFC74028-FAC5-4E00-A97B-3FBFFCA3415B.jpeg


και βρήκα αυτό:
21D9B8AB-3374-4D8D-831E-AAF5BDDB8401.jpeg

Θεωρείται έγκυρη η απόδειξη που βρήκα; Προσπαθώ εδώ και δυο ώρες δεν αντέχω άλλο.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Πρέπει να αποδείξω ότι:

View attachment 111652

και βρήκα αυτό:
View attachment 111653
Θεωρείται έγκυρη η απόδειξη που βρήκα; Προσπαθώ εδώ και δυο ώρες δεν αντέχω άλλο.
Έστω ασθενές οξύ ΗΑ :
ΗΑ + Η2Ο <-> Α- + Η3Ο+
c
Στη χημική ισορροπία :
[HA] = c-x, [A-] = x, [H3O+] = x

Ka = x^2/(c-x) και a = x/c => c= x/a.
άρα : Ka = x^2/(x/a-x) =...= ax/(1-a). (1)

Θέλουμε να δείξουμε ότι :
a = 10^(ph-pka)= 10^ph/10^pka = 10^-logx/10^-logka= 1/x/1/ka = ka/x.

Οπότε αν θεωρήσουμε ότι η προσέγγιση ισχύει (x αμελητέο σε σχέση με το c) τότε όντως από την (1) έχουμε το ζητουμενο
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Ευχαριστώ Cade :)

CAEDB493-1B7D-4660-9CA5-55036A752537.jpeg

5.17
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Κάνω επανάληψη γενικά οπότε, θέλω να τσεκάρω αυτά. Όποιος μπορεί, απαντά. Το Σ/Λ.

09A8D669-D44A-4C63-A457-5ABDD5C71A28.jpeg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
7BF15377-4129-4E74-BBDD-63D1185A3E0B.jpeg

Αν κάποιος έχει τον χρόνο να τα ελέγξει, I’ll be thankful
(Αν και είμαι κατά 99% σίγουρη ότι τα έχω σωστά γιατί τα έχω τριπλοτσεκάρει, but just in case)

Υ.Γ. Σας έχω πρήξει, I’m sorry
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,440 μηνύματα.
View attachment 111832
Αν κάποιος έχει τον χρόνο να τα ελέγξει, I’ll be thankful
(Αν και είμαι κατά 99% σίγουρη ότι τα έχω σωστά γιατί τα έχω τριπλοτσεκάρει, but just in case)

Υ.Γ. Σας έχω πρήξει, I’m sorry
Το ζ. Είναι λάθος γιατί η [H3Ο] εξαρτάται και από την συγκέντρωση του οξέος Τα υπόλοιπα νομίζω σωστά τα έχεις
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
44FA82FE-A23E-4437-AAE0-01F8F3BB848A.jpeg

6.12

Το ε…
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,440 μηνύματα.
Από το νομο του ostwald ( αποδοση = ριζα Κβ προς συγκεντρωση της βασης ) επειδη η συγκεντρωση της βασης με την αραιωση ελαττώνεται η αποδοση αυξανεται αρα η αντριδραση Β + Η20 <=> ΗΒ + ΟΗ ειναι περισσοτερη μετατοπισμενη προς τα δεξιά και αυξάνονται τα μολ του OH
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ας τα ονομάσουμε α, β, γ με τη σειρά που δίνονται.
Για την ισχύ τους ισχύει : α<β<γ, επειδή το χλώριο είναι υποκαταστατης -Ι επαγωγικού φαινομένου κάνει το Ν πιο θετικά φορτισμένο δυσκολεύοντας έτσι την απόκτηση H+, ενώ το ch3 είναι +Ι επαγωγικού και κάνει το ανάποδο.
Γενικά για βάσεις : (μεγαλύτερη τάση για πρόσληψη H+ => μεγαλύτερη ισχυς)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Ας τα ονομάσουμε α, β, γ με τη σειρά που δίνονται.
Για την ισχύ τους ισχύει : α<β<γ, επειδή το χλώριο είναι υποκαταστατης -Ι επαγωγικού φαινομένου άρα κάνει το Ν πιο θετικά φορτισμένο δυσκολεύοντας έτσι την απόκτηση H+, ενώ το ch3 είναι +Ι επαγωγικού και κάνει το ανάποδο.
Γενικά για βάσεις : (μεγαλύτερη τάση για πρόσληψη H+ => μεγαλύτερη ισχυς)
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Για το β τι ισχύει;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Για το β τι ισχύει;
Αν εννοείς ότι δεν ξέρουμε ότι η ισχύς του θα είναι ανάμεσα από των άλλων 2, το ξέρουμε γιατί : ισχυς β < ισχύς γ και ισχυς α < ισχυς β άρα προκύπτει αυτό που βγάλαμε. Συγκρίνεις τις αλλαγές της ισχύος ως προς την αμμωνία δηλαδή
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,440 μηνύματα.
Επίσης το H- είναι υποκαταστατης +I επαγωγικού , και μάλιστα ο ασθενέστερος από όλους οπότε μπορείς να συγκρίνεις το β και το γ έτσι . Ωστόσο δεν ξέρω αν η σειρά αύξησης των υποκαταστατων είναι στην ύλη (νομίζω πρέπει να δίνετε)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Το δ. Το pH δεν αλλάζει επειδή τα ιόντα που προκύπτουν από την διάσταση του ΝaCl δεν υδρολυονται => δεν αλλάζει η συγκέντρωση οξωνιων και το α μένει σταθερό αφού η αντίδραση είναι μονοδρομη
Μήπως το pH αλλάζει, επειδή αυξάνεται ο όγκος του διαλύματος και γίνεται κατά κάποιο τρόπο αραίωση; :hmm:

P.s. Nevermind, το κατάλαβα :3
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Δεν θα αυξηθεί. Το δ είναι το σωστό. Ευχαριστώ πολύ :) Απλά δεν καταλάβαινα γιατί είναι το δ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

42CBF093-CFBA-47E3-9B51-8A045EE333E1.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top