Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Με την αύξηση της θερμοκρασίας η συγκέντρωση υδροξειδίων παραμένει σταθερή, επομένως ότι ίσχυε πριν ( [oh-] > 10^-7 ) ισχύει και τώρα. Άρα το α.
--
Ελπίζω να μην κάνω κάνα λάθος μόνο γιατί είμαι και έξω
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Με την αύξηση της θερμοκρασίας η συγκέντρωση υδροξειδίων παραμένει σταθερή, επομένως ότι ίσχυε πριν ( [oh-] > 10^-7 ) ισχύει και τώρα. Άρα το α.
--
Ελπίζω να μην κάνω κάνα λάθος μόνο γιατί είμαι και έξω
Το δ ήταν τελικά. Όσους ρώτησα είπαν το ίδιο με εσένα, το α. Σοκ…
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
αφού η συγκέντρωση της διαλυμένης ουσίας πρακτικά δεν μεταβάλλεται, πως γινεται αυτο ;
θέλω εξήγηση :P
Ίσως, από την αντίδραση του αυτοϊοντισμού του νερού, μειώνοντας τη θερμοκρασία η ισορροπία μετατοπίζεται στα δεξιά και μειώνεται τελικά η συγκέντρωση ΟΗ^-1, αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί να μειώνεται τόσο, ώστε να είναι κάτω ή ίσο με 10^-7 Μ…
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Ίσως, από την αντίδραση του αυτοϊοντισμού του νερού, μειώνοντας τη θερμοκρασία η ισορροπία μετατοπίζεται στα δεξιά και μειώνεται τελικά η συγκέντρωση ΟΗ^-1, αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί να μειώνεται τόσο, ώστε να είναι κάτω ή ίσο με 10^-7 Μ…
αφού η συγκέντρωση της διαλυμένης ουσίας πρακτικά δεν μεταβάλλεται, πως γινεται αυτο ;
θέλω εξήγηση :P

Έτσι ακριβώς μας το έλυσε στον πίνακα. Τι να σας πω. Είπε επειδή αυξάνεται η θερμοκρασία και έχουμε και βασικό δ/μα ισχύει αυτό. Αν ήταν στους 25 βαθμούς και ήταν βασικό θα ίσχυε αυτό που λέτε πιο πάνω και εσείς.

EF25EE83-F682-4562-B030-8577455D490F.jpeg
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς μας το έλυσε στον πίνακα. Τι να σας πω. Είπε επειδή αυξάνεται η θερμοκρασία και έχουμε και βασικό δ/μα ισχύει αυτό. Αν ήταν στους 25 βαθμούς και ήταν βασικό θα ίσχυε αυτό που λέτε πιο πάνω και εσείς.

View attachment 111451
Στην απάντηση αυτή έχετε βρει [H3O]>10-⁷ και [OH]<10-⁷ δηλαδή ότι η συγκέντρωση των οξωνιων είναι μεγαλύτερη από αυτή των υδροξυλιων κάτι που δεν γίνεται να ισχύει σε βασικό διάλυμα επίσης δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει το ph<Phουδ εφόσον είναι βασικό νομίζω πρέπει να είναι ph>phουδ Και εγώ πιστεύω το α είναι
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς μας το έλυσε στον πίνακα. Τι να σας πω. Είπε επειδή αυξάνεται η θερμοκρασία και έχουμε και βασικό δ/μα ισχύει αυτό. Αν ήταν στους 25 βαθμούς και ήταν βασικό θα ίσχυε αυτό που λέτε πιο πάνω και εσείς.

View attachment 111451
Έχεις πει αρχικά ότι το pH όξινου είναι μικρότερο από το pH ουδέτερου. Όμως το διάλυμα της εκφώνησης δεν είναι βασικό;;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Στην απάντηση αυτή έχετε βρει [H3O]>10-⁷ και [OH]<10-⁷ δηλαδή ότι η συγκέντρωση των οξωνιων είναι μεγαλύτερη από αυτή των υδροξυλιων κάτι που δεν γίνεται να ισχύει σε βασικό διάλυμα επίσης δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει το ph<Phουδ εφόσον είναι βασικό νομίζω πρέπει να είναι ph>phουδ Και εγώ πιστεύω το α είναι
Έχεις πει αρχικά ότι το pH όξινου είναι μικρότερο από το pH ουδέτερου. Όμως το διάλυμα της εκφώνησης δεν είναι βασικό;;
Δεν μπορώ να απαντήσω. Και εγώ μπερδεύτηκα. Έτσι μας το έλυσε, έτσι το στέλνω.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.
Δεν μπορώ να απαντήσω. Και εγώ μπερδεύτηκα. Έτσι μας το έλυσε, έτσι το στέλνω.
Στην εκφώνηση ζητάει για διάλυμα ch3nh2 που είναι βασικό και στην απάντηση γράφει CH3NH3 που είναι όξινο διάλυμα μάλλον μπερδευτηκε ο καθηγητής και έλυσε για το ch3nh3 που είναι οξύ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Στην εκφώνηση ζητάει για διάλυμα ch3nh2 που είναι βασικό και στην απάντηση γράφει CH3NH3 που είναι όξινο διάλυμα μάλλον μπερδευτηκε ο καθηγητής και έλυσε για το ch3nh3 που είναι οξύ
Α όχι. Εκεί έκανα λάθος εγώ, τώρα το είδα. Από την βιασύνη μου. CH3NH2 είχε γράψει.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Το έδειξα σήμερα στον χημικό στο φροντιστήριο και είπε και εκείνος ότι είναι το α
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Ε τότε το α θα είναι. Ίσως μπερδεύτηκε. Μην σας μπερδεύω και εγώ με κάτι που ενδεχομένως να είναι λάθος.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
έχω σκουριάσει λίγο στη χημεία (έκανα κάνα 10λεπτο να θυμηθώ την τιμή της Kw στους 25°C), αλλά νομίζω ότι το βρήκα.

16705016264867452692650326867216.jpg


με το *έχετε βρει* αναφέρομαι στην λύση που έδωσε ο καθηγητής για το δ.
(σόρυ που είναι ανάποδα η φωτό)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
B925BD74-ED5A-462F-BD71-486790020EE4.jpeg

Το δεύτερο ερώτημα το απάντησα. Η συγκέντρωση είναι 0,1 Μ. Πως βρίσκω την απάντηση στο 1ο ερώτημα; Έκανα C=m/Mr/V, όπου C έβαλα 0,1, όπου Mr: 17 , όπου V:0,1 και έλυσα ως προς m. Μου βγήκε 0,17 το οποίο είναι σωστό αλλά δεν ξέρω αν ο τρόπος που το προσέγγισα είναι ορθός; Έχετε κάποιον άλλον να μου δείξετε;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
View attachment 111526
Το δεύτερο ερώτημα το απάντησα. Η συγκέντρωση είναι 0,1 Μ. Πως βρίσκω την απάντηση στο 1ο ερώτημα; Έκανα C=m/Mr/V, όπου C έβαλα 0,1, όπου Mr: 17 , όπου V:0,1 και έλυσα ως προς m. Μου βγήκε 0,17 το οποίο είναι σωστό αλλά δεν ξέρω αν ο τρόπος που το προσέγγισα είναι ορθός; Έχετε κάποιον άλλον να μου δείξετε;
Βρήκες 0.17 τη μάζα ή την περιεκτικότητα ;

Η σκέψη είναι η εξής :
Σε 1000mL -> 0.1mol = 1.7gr NH3
Σε 100mL -> x gr NH3

=> x = 0.17 => 0.17% w/v
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Παιδες καλησπέρα, ειμαι πρωτοετής φοιτητής και εχω μια γρήγορη απορία γιατι μου εχει ξεφύγει κατι απο πέρυσι που τα διαβαζα για τις πανελελε.
Στην ισορροπία C (s) + CO2 (g)= 2CO (g) Mε προθήκη C μετατοπίζεται η θέση χημικής ισορροπίας? τα mol αυξάνονται αλλα η συγκέντρωση του στερεού μένει σταθερή και δεν θυμάμαι τι γίνεται ακριβώς
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Παιδες καλησπέρα, ειμαι πρωτοετής φοιτητής και εχω μια γρήγορη απορία γιατι μου εχει ξεφύγει κατι απο πέρυσι που τα διαβαζα για τις πανελελε.
Στην ισορροπία C (s) + CO2 (g)= 2CO (g) Mε προθήκη C μετατοπίζεται η θέση χημικής ισορροπίας? τα mol αυξάνονται αλλα η συγκέντρωση του στερεού μένει σταθερή και δεν θυμάμαι τι γίνεται ακριβώς
Όχι, δε μετατοπίζεται η θέση της χημικής ισορροπιας.
 

menual

Νεοφερμένος

Ο menual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Βοήθεια σε αυτήν την ασκηση
IMG_20221211_190213.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top