Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Γιατί έχει sp? 2 sp2 δεν έχει?
Όχι αν παρατηρήσεις συνδέεται με 2 διπλούς δεσμούς οπότε προφανως έχει σχηματίσει 2 π δεσμούς. Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει συνδιασμός ενός s τροχιακου του άνθρακα και ενός p για να περισσέψουν 2 p από τα οποία θα σχηματιστούν οι π δεσμοι
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δυο διπλοι είναι sp
 

Phys39

Νεοφερμένος

Ο Phys39 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δύο ερωτήσεις
1)το He θεωρούμε ότι ανήκει στον s ή στον p τομέα;
2) σε αυτή την άσκηση πως σιγουρεω ότι το Γ είναι το μεθανικο νάτριο και όχι το οξαλικό;
Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • IMG_20220604_182944.jpg
    IMG_20220604_182944.jpg
    2.7 MB · Εμφανίσεις: 95

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δύο ερωτήσεις
1)το He θεωρούμε ότι ανήκει στον s ή στον p τομέα;
2) σε αυτή την άσκηση πως σιγουρεω ότι το Γ είναι το μεθανικο νάτριο και όχι το οξαλικό;
Ευχαριστώ
1) ανήκει στον s
2) πως θα ναι το οξαλικό ; Πρέπει το Β να είναι να είναι το γαλακτικό οξύ για να γίνει αυτό και αφού το Α είναι αλκενιο δε γινεται
 
Τελευταία επεξεργασία:

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δύο ερωτήσεις
1)το He θεωρούμε ότι ανήκει στον s ή στον p τομέα;
2) σε αυτή την άσκηση πως σιγουρεω ότι το Γ είναι το μεθανικο νάτριο και όχι το οξαλικό;
Ευχαριστώ
Με οξείδωση μόνο το HCOOH, HCOONa και οι αλδεύδες/αλκόολες με ένα άτομο άνθρακα σου δίνουν αέριο CO2.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Γειά…
B885CAFD-BBEB-4AF9-A4BF-1DF665DA9CBD.jpeg

Όταν μιλάμε για συνολικό όγκο του CO2, στο i έχω βάλει βραδύτερη-ίδιος καθώς δεν υπάρχει μεταβολή όγκου και η C μένει ίδια. Το ii πως επηρεάζει την ταχύτητα και τον όγκο και γιατί; Το iii είναι ταχύτερη και μεγαλύτερος αντίστοιχα. Το γιατί είναι ταχύτερη το ξέρω, αλλά δεν έχω καταλάβει, αφού μιλάμε για όγκο, τα 50ml δεν αλλάζουν, άρα πως είναι μεγαλύτερος στο τέλος; Στο iv πως μένει ίδιος, αφού βάζουμε λιγότερα ml HCL;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Α ναι, επίσης αυτή εδώ με δυσκόλεψε κάπως, την κάνω δεύτερη φορά τώρα για την επανάληψη.

BE44FE5F-0B08-4035-91F6-8DF583DA5288.jpeg

Στο β βρήκα 2 M/min
Στο γ 0,75 M/min
Στο δ 2 M/min

Την γραφική θα την έδειχνα αλλά είναι λίγο wonky :redface:
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γειά…
View attachment 103535
Όταν μιλάμε για συνολικό όγκο του CO2, στο i έχω βάλει βραδύτερη-ίδιος καθώς δεν υπάρχει μεταβολή όγκου και η C μένει ίδια. Το ii πως επηρεάζει την ταχύτητα και τον όγκο και γιατί; Το iii είναι ταχύτερη και μεγαλύτερος αντίστοιχα. Το γιατί είναι ταχύτερη το ξέρω, αλλά δεν έχω καταλάβει, αφού μιλάμε για όγκο, τα 50ml δεν αλλάζουν, άρα πως είναι μεγαλύτερος στο τέλος; Στο iv πως μένει ίδιος, αφού βάζουμε λιγότερα ml HCL;
Στο ii το NaOH που είναι βάση και το HCl που είναι οξύ αντιδρούν (NaOH + HCl -> NaCl + H2O) . Κατά συνέπεια τα mol του HCl μειώνονται οπότε λόγο του τύπου c=n/v προκύπτει ότι μειώνεται και η συγκέντρωση του. Έτσι η ταχύτητα είναι βραδύτερη και παράγεται μικρότερος όγκος.
Στο iii αρχικά έχουμε n= 1 • 0.05 = 0.05 mol HCl. Αν χρησιμοποιηθεί το διαλυμα συγκέντρωσης 2M τότε έχουμε n = 2 • 0.05 = 0.1 mol HCl οπότε παράγεται μεγαλύτερος όγκος. Αντίστοιχα στο iv τα mol είναι ίδια είτε χρησιμοποιηθεί το αρχικό είτε το διαλυμα που λέει γιαυτό δεν αλλάζει ο παραγομενος όγκος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Στον νόμο ταχύτητας, τι εννοούμε όταν λέμε ότι μια αντίδραση χαρακτηρίζεται χ τάξης ως προς Α και ψ τάξης ως προς Β; Οι εκθέτες αυτοί δεν είναι οι συντελεστές των αντιδρώντων σε μια απλή αντίδραση;

Έχω μπερδευτεί με την έννοια της «τάξης». Γιατί λέμε π.χ. πρώτης τάξεως, δεύτερης κτλ.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Στον νόμο ταχύτητας, τι εννοούμε όταν λέμε ότι μια αντίδραση χαρακτηρίζεται χ τάξης ως προς Α και ψ τάξης ως προς Β; Οι εκθέτες αυτοί δεν είναι οι συντελεστές των αντιδρώντων σε μια απλή αντίδραση;

Έχω μπερδευτεί με την έννοια της «τάξης». Γιατί λέμε π.χ. πρώτης τάξεως, δεύτερης κτλ.
Έστω ότι έχουμε μια απλή αντίδραση και έναν νόμο ταχύτητας της μορφής υ= k[A]^x [Β]^y.
Τότε όταν αναφερομαστε στην συνολική τάξη εννοούμε το άθροισμα x+y, στην τάξη ως προς το Α : χ και τάξη ως προς το Β: y.
Πχ υ= k[A]^2 [Β]^3 είναι 5ης τάξης, 2ης ως προς το Α και 3ης ως προς το Β.
Σε μια απλή αντίδραση τα Χ,Y είναι οι συντελεστές των αντιδρώντων.

Τώρα μπορεί να σε ρωτήσει σε άσκηση αφού βρεις τον νόμο ταχύτητας να χαρακτηρίσεις το είδος της τάξης ή ακόμη να σου δίνει ως δεδομένο ποιας τάξης είναι και να βρεις τους συντελεστές από κει

Αν είναι πολύπλοκη κάνεις το ίδιο αλλά στο αργο σταδιο
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Έστω ότι έχουμε μια απλή αντίδραση και έναν νόμο ταχύτητας της μορφής υ= k[A]^x [Β]^y.
Τότε όταν αναφερομαστε στην συνολική τάξη εννοούμε το άθροισμα x+y, στην τάξη ως προς το Α : χ και τάξη ως προς το Β: y.
Πχ υ= k[A]^2 [Β]^3 είναι 5ης τάξης, 2ης ως προς το Α και 3ης ως προς το Β.
Σε μια απλή αντίδραση τα Χ,Y είναι οι συντελεστές των αντιδρώντων.

Τώρα μπορεί να σε ρωτήσει σε άσκηση αφού βρεις τον νόμο ταχύτητας να χαρακτηρίσεις το είδος της τάξης ή ακόμη να σου δίνει ως δεδομένο ποιας τάξης είναι και να βρεις τους συντελεστές από κει
Σου έχω πει ποτέ πόσο βοηθητικός είσαι; Σου το λέω τώρα, σε ευχαριστώ πολύ!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Σου έχω πει ποτέ πόσο βοηθητικός είσαι; Σου το λέω τώρα, σε ευχαριστώ πολύ!
Η υπερανάλυση, της υπερανάλυσης, την υπερανάλυση, ω υπερανάλυση.
Λοιπόν, το χαχα μου δεν ήταν/είναι ειρωνικό απλά χαμογέλασα όταν διάβασα το μήνυμα :P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Η υπερανάλυση, της υπερανάλυσης, την υπερανάλυση, ω υπερανάλυση.
Λοιπόν, το χαχα μου δεν ήταν/είναι ειρωνικό απλά χαμογέλασα όταν διάβασα το μήνυμα :P
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, τώρα το διάβασα αυτό το μήνυμα, πέθανα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Γειά σας,

Όταν έχω δυο αντιδρώντα ακολουθώ αυτή τη διαδικασία:
D4B866DD-C1EC-4397-9F08-50E744E0B3D0.jpeg


Όταν έχω 3 αντιδρώντα όπως εδώ:

02D48E08-18D8-4E3B-91D3-08D89DE7F187.jpeg

Αν και φαίνεται ανάλογα με την μεταβολή της συγκέντρωσης πως αυξάνεται η ταχύτητα και πως ο νόμος ταχύτητας είναι τελικά U=k[A][Β][Γ], πως μπορώ να το αποδείξω;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Γειά σας,

Όταν έχω δυο αντιδρώντα ακολουθώ αυτή τη διαδικασία:
View attachment 104001

Όταν έχω 3 αντιδρώντα όπως εδώ:

View attachment 104002
Αν και φαίνεται ανάλογα με την μεταβολή της συγκέντρωσης πως αυξάνεται η ταχύτητα και πως ο νόμος ταχύτητας είναι τελικά U=k[A][Β][Γ], πως μπορώ να το αποδείξω;
Με τον ίδιο τρόπο. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα διαιρεις 1-3, 2-4 και 2-3.
Από κάθε διαιρεση βρίσκεις και έναν δείκτη μιας και τα όμοια φεύγουν.

Υ. Γ Αν θες το γράφω πιο αναλυτικά και στη λύνω κιόλας. Απλά πες μου
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
6EB984F3-4FC6-4A83-BDD6-22E0AA483FBE.jpeg

Αφού το Β είναι μηδενικής τάξης αυτό σημαίνει ότι δεν θα παίξει κανέναν ρόλο στον νόμο ταχύτητας και επίσης ότι δεν έχει επιδράσει στην ταχύτητα που μας δίνεται. Άρα έχουμε 5•10(εις την μείον 2)/0,5=> k=10(εις την μείον 1).

Υ.Γ.
Μ’αρέσει που κάθε φορά τα λύνω και τα ανεβάζω λες και απαντάω σε κάποιον :P Nope, απλά θέλω όποιος μπορεί να κάνει double check να δει αν το σκέφτομαι σωστά
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
View attachment 104035
Αφού το Β είναι μηδενικής τάξης αυτό σημαίνει ότι δεν θα παίξει κανέναν ρόλο στον νόμο ταχύτητας και επίσης ότι δεν έχει επιδράσει στην ταχύτητα που μας δίνεται. Άρα έχουμε 5•10(εις την μείον 2)/0,5=> k=10(εις την μείον 1).

Σωστά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top