Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Άμα εχεις καλές βάσεις από α λυκείου και γενικα το έχεις με τη ονοματολογία ο πίνακας δε θα σε ζορισει εγώ θεωρώ με βάση τα παραπάνω που είπα μια μικρή μελέτη αρκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Αα ΟΚ, σας ευχαριστώ και τους δύο... Κι εμένα στο Φροντ μου είπαν ότι είναι εκτός ύλης, απλά ήθελα να δω εάν σε άλλες περιοχές της Ελλάδας ή τέλος πάντων σε άλλα φροντιστήρια τα παιδιά το μαθαίνουν... Ναι, δίνω φέτος με στόχο ιατρική, αλλά επειδή είναι δύσκολη η εισαγωγή έχω σαν εναλλακτική τη Φαρμακευτική ή και το Χημικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
καλη επιτυχια και γενικα εξικοιωσου και σε παραξενες ασκησεις καθως αλλαζει το στυλ εξετασης οπως φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
καλη επιτυχια και γενικα εξικοιωσου και σε παραξενες ασκησεις καθως αλλαζει το στυλ εξετασης οπως φετος...
Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι, το έχω υπόψιν μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία... Στο κεφάλαιο της οξειδοαναγωγής σας είπαν να μάθετε το πινακάκι με τα οξειδωτικά και τα αναγωγικά στο φροντ; (στο Α' τεύχος του Σαλτερή υπάρχει στη σελ 43)


εμας μας ειπαν να το διαβασουμε, τωρα ζητημα αν το εμαθαν ενα-δυο ατομα :P θα τα θυμασαι και μονος σου με τον καιρο,δεν ειναι κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία... Στο κεφάλαιο της οξειδοαναγωγής σας είπαν να μάθετε το πινακάκι με τα οξειδωτικά και τα αναγωγικά στο φροντ; (στο Α' τεύχος του Σαλτερή υπάρχει στη σελ 43)


Κανείς δεν θα σου ζητήσει όσα βρίσκονται στο πινακάκι ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ: NH3 ,CuO ,CO ,KMnO4 ,H2SO4 ,FeCl2 ,K2Cr2O7 ,τα οποία θα τα μάθεις και από την εξάσκηση!Το παν στην οξειδοαναγωγή είναι η σωστή (προιοντα και συντελεστες) αναγραφή των αντιδράσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδια εχω αγορασει απο του σαλτερη καποια βοηθηματα και απογοητευομαι. Δεν ξερω τι να διαβασω και τι οχι, εχει πολλη θεωρια με πραγματα που μου φαινονται εκτος υλης και δεν το αναφερει καν. Εκτος απο αυτο εχει τοσες ασκησεις και καποιες μου φαινονται υπερβολικες για παιδια υποψηφιους πανελληνιων. Πιστευετε οτι με τις προτεινομενες ασκησεις που δινει θα μαι καλυμμενος; Δεν ειμαι σιγουρος γιατι χρειαζομαι αριστα στην χημεια και δεν ξερω αν με κατευθυνει εκει το βοηθημα αυτο ή αν μου τρωει χρονο.Τι αποψεις εχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Καταρχας ο Σαλτερης ανανεωνει τα βοηθηματα του σχεδον καθε χρονο, οποτε δε νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει το αν οσα διαβαζεις ενα μεσα στην υλη.

Μαθε να διαβαζεις χωρις να αναλωνεσαι σε ανουσιες ασκησεις. Επειδη το βοηθημα περιεχει 40 ιδια προβληματα σε καθε παραγραφο και τα εχεις λυσει ολα, δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα γραψεις 20 στις εξετασεις. Λυσε 3-4 ευκολα για να μπεις στο παιχνιδι, και ξεκινα να ανεβαζεις το επιπεδο δυσκολιας. Μη φοβασαι να παραλειψεις ασκησεις αν δε σου φαινονται σημαντικες, η σωστη αξιοποιηση του χρονου σου ειναι πολυ σημαντικοτερη.

Απο την στιγμη που θες να γραψεις αριστα, πρεπει να αποζητας τις δυσκολες ασκησεις, οσο εξωπραγματικες και να σου φαινονται. Αν βαλουν κατι παραξενο στις Πανελληνιες, οσο κραξιμο και να πεσει απο το κοινο οι βαθμοι δεν θα αλλαξουν. Παντως δεν εχω συναντησει κατι τοσο ακραιο στο βοηθημα του Σαλτερη, στο φροντιστηριο βλεπω πολυ πιο κουλα θεματα.

Και μη ξεχνας, ο αριθμος των διαφορετικων προβληματων Χημειας που μπορεις να συναντησεις στις Πανελληνιες ειναι περιορισμενος (ασε που εχουν χιλιοδουλευτει ολα απο τους μαθητες).Αν παλι δεν εχεις εμβαθυνει στη θεωρια, οσα 4α θεματα και να εχεις λυσει θα χασεις μορια απο παγιδες (η και οχι τοσο παγιδες). Μη ξεχνας, στη Χημεια ο αριστος μαθητης κρινεται στη θεωρια, οχι στις ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Για εμένα νομιζω ότι οι προτεινόμενες ειναι υπερπληρεις..θα πρεπει για να τις λυσεις να μελετήσεις καλά το σχολικό βιβλιο να μάθεις ότι πρεπει να μάθεις για τη υλη μετά να κοιτάξεις σημειωσεις και στο τέλος το βοηθημα για να βρεις μικρές πινελιές στη θεωρία που θα σε βοηθήσουν να μη χάσεις μορια .....η χημεία για εμένα θελει μια ιεραρχια σχολικο-σημειωσεις- βοηθημα μόλις κατανοήσεις πλήρως τη θεωρία από αυτά μελετάς μεθοδολογίες του σαλτερη (για εμένα ειναι όλες σος) και μετά να λύσεις προτεινομενες....θα πηγαίνεις ανά βαθμίδα και αν έχεις φτιαξει τις σωστές βασεις στο κεφάλαιο δε θα σου φανούν καθολου παλουκια οι ασκήσεις !!
Ελπίζω να σε βοηθήσα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
1) Γιατι το CO2 δεν ειναι υπεροξειδιο (γραφεται ως O-C-O και οχι ως C-O-O), παρολο που εχει Ο2 στο τελος? Φταιει ο ανθρακας? Πως καταλαβαινουμε οτι μια ενωση περιεχει τον υπεροξειδικο δεσμο Ο-Ο μονο απο τον μοριακο της τυπο?
2)Γινεται μια ενωση να παρουσιαζει ιοντικο και ομοιοπολικο δεσμο ταυτοχρονα, χωρις να περιεχει OH?
3)Αν σε μια ενωση υπαρχουν τουλαχιστον 3 διαφορετικα χημικα στοιχεια, με ποια σειρα τα γραφουμε στον συντακτικο τυπο? Πχ το HBrN θα γραφτει H-Br-N η N-H-Br?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι πρέπει να ξέρω πως να κάνω αντιδράσεις ( όχι οργανικές) εκτός από τις 3 που είναι να μάθαινουμε; Έχω μπερδευτεί. Στο φροντιστήριο δεν κάναμε τέτοια όμως μια φίλη μου έκαναν ... Αν πρέπει να τα διαβάσω μόνη μου.. ας με βοηθήσει κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι πρέπει να ξέρω πως να κάνω αντιδράσεις ( όχι οργανικές) εκτός από τις 3 που είναι να μάθαινουμε; Έχω μπερδευτεί. Στο φροντιστήριο δεν κάναμε τέτοια όμως μια φίλη μου έκαναν ... Αν πρέπει να τα διαβάσω μόνη μου.. ας με βοηθήσει κάποιος

Έχω την εντύπωση (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στην υλη από πέρυσι) ότι πρέπει να μάθεις τα προϊόντα που δινουν αυτες οι 3 αντιδράσεις. Από εκεί και πέρα πρέπει να γνωρίζεις πως συμπληρώνεις τους συντελεστές σε μια οξειδωαναγωγικη αντίδραση,σε περίπτωση που σου βάλουν κάτι τέτοιο. Φέτος πάντως στο Δ2 θέμα,αν θυμάμαι καλα,δόθηκε μια αντίδραση και ζητήθηκαν συντελεστές. Για να είσαι εντελώς σίγουρη όμως, ρώτησε τον χημικό σου στο σχολείο ή ζητά μια διευκρίνηση από το φροντιστή σου :D

Όπως και να 'χει καλή δύναμη και καλη επιτυχία στις πανελλαδικές! Τα καλύτερα έρχονται :pleasantry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Άγνωστη αναφέρεσαι σε οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις σωστά;Τι άλλες αντιδράσεις έχει κάνει η φίλη σου στο φροντιστήριο;Με HNO3 και H2SO4;Με K2Cr2O7 και ΚΜnO4?Mήπως αντιδράσεις με Fe(SO4)2 και υπερμαγγανικό;Θέλω να δω αν κάναμε τα ίδια με τη φίλη σου στο φροντιστήριο για να σου πω τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
νομιζω αναφερεται σε αντιδρασεις απλης ή διπλης αντικαταστασης. ισως κανανε μια απλη υπενθιμιση απο την α λυκειου γιατι καποια θεωρουνται δεδομενα ενω δεν τα εχει το σχολικο, αλλα και παλι δεν εχουν εξεταστει ποτε( στην α λυκειου συναντησαμε καποιες οξειδοαναγωγικες αλλα οχι συνθετες, που απλα το δραστικοτερο αντικαθιστα ενα λιγοτερο κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Α κι εμείς τις κάναμε αυτές πέρυσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Παιδιά να δώσετε βάση στο ph
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Αναφέρομαι σε αντιδράσεις οξειδοαναγωγής , με υπερμαγγανικό, διχρωμικό κτλ. Από ότι κατάλαβα δεν θα ζητηθεί να ξέρω τι προϊόντα δίνουν αυτά εκτός από τις 3 αυτές που έχουν ζητηθεί να γνωρίζω απ'έξω. Έφυγε ένα βάρος από πάνω μου. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :τα βοηθήματα του Σαλτερης έχουν και πράγματα εκτός ύλης ?Για παραδειγμα στο κεφαλαιο της οξειδοαναγωγης περιλαμβάνει ασκήσεις με ημιαντιδρασεις ενώ το σχολικό ούτε που τις αναφέρει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εγω ειμαι βλακας και εμαθα το πινακακι με τα οξειδοαναγωγικα μεσα απ'εξω:knife:Ηθελα να βγαλω ολο το πρωτο κεφαλαιο μονη μου τρομαρα μου


Ανδρικο εγω μια ματια θα τους εριχνα, αλλα αν δεν τις αναφερει το σχολικο, ειναι αδυνατο να πεσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Κατι τρελες αντιδρασεις που βλεπετε στον σαλτερη, δεν υπαρχει περιπτωση να πεσουν. Καντε τες απλα για εξασκηση, αλλα δεν προκειται να ζητηθουν. Μην αγχωνεστε :P Δεν της ειχα μαθει περσι που εδινα, δεν θα της μαθω ουτε φετος που θα ξαναδωσω, γιατι απλα δεν θα πεσει κατι τετοιο. Μαθετε μονο το υπερμαγγανικο, διχρωμικο κλπ και μην γεμιζετε το μυαλουδακι σας με παραπανω πληροφοριες και αγχος.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :τα βοηθήματα του Σαλτερης έχουν και πράγματα εκτός ύλης ?Για παραδειγμα στο κεφαλαιο της οξειδοαναγωγης περιλαμβάνει ασκήσεις με ημιαντιδρασεις ενώ το σχολικό ούτε που τις αναφέρει .


ναι, ειδικα στην οξειδοαναγωγη. Παραδειγμα που θυμαμαι, ειναι οτι εχει ασκησεις με οξειδωση του H2O2, που δεν ειναι στην υλη των πανελληνιων :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top