Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εστω οτι εχουμε μια αντιδραση με ολα υγρα.Αν προσθεσουμε ή αφαιρεσουμε καποια υγρη ουσια μετατοπιζεται η ΧΙ?
Ισχυει το ιδιο αν εχουμε μια αντιδραση με στερεα και υγρα?

Ευχαριστω.
Νομιζω οτι υπαρχει μια εξαιρεση(δεν ξερω αν υπαρχει και αλλη)
RCOOH(l)+R'OH<--->RCOOR'(l)+H2O(l)
Σε αυτην της συμπεριφερεσαι κανονικα σαν να ηταν αερια,δηλαδη
Kc=[H2O]*[RCOOR']/([RCOOH]*[R'OH]
Θα πεις μα γιατι ισχυει αυτο,αφου ξερουμε οτι η XI αφορα τις αεριες ουσιες.Στην πραγματικοτητα δεν ειναι καθαρα υγρα,οποτε γι'αυτο ισχυει εδω ο,τι ισχυει και στα αερια.Οποτε ναι μονον σε αυτη αν προσθεσεις υγρο (RCOOH,R'OH κλπ)αλλαζει η ΘΧΙ.

Οταν προσθετουμε στερεο η υγρο σε μια αντιδραση η ΘΧΙ δεν αλλαζει.Ο κανονας αυτος εχει και εξαιρεσεις.Δηλαδη μπορει να προσθεσεις υγρη βαση(πχ NH3(l)) και να εχεις στην αντιδραση οξυ σε αερια ποσοτητα (πχ HCl(g)).Το οξυ αντιδραει με την βαση οποτε η ποσοτητα του HCl ελαττωνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στην οξειδοαναγωγη, πρέπει να γνωρίζουμε πως βγάζουμε τα προϊόντα στις αντιδράσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Όχι μόνο 3 αντιδράσεις πρέπει να ξέρεις απέξω και αυτές της απλής αντικατάστασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Όχι μόνο 3 αντιδράσεις πρέπει να ξέρεις απέξω και αυτές της απλής αντικατάστασης

Ευχαριστώ πολύ!
Μήπως γνωρίζεις αν πρέπει να ξέρω την οξειδωτικη δράση των: KMnO4, K2Cr2O7, PbO2 και των οξυγονουχων αλατων των αλογονων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχεις κάνει την οργανική Αλλά το KMnO4 και το K2Cr2O7 θα βαρεθείς να τα βλέπεις σε αντιδράσεις το PbO2 πάλι Όχι δεν χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχεις κάνει την οργανική Αλλά το KMnO4 και το K2Cr2O7 θα βαρεθείς να τα βλέπεις σε αντιδράσεις το PbO2 πάλι Όχι δεν χρειαζεται

Ναι ναι έχω κάνει. Δίνω δεύτερη φορά, χωρίς φροντιστήριο δυστυχώς. Και εχω του σαλτερη τα βοήθηματα και έχω ψιλοχαθει στο αν πρέπει να κάνω όλες τις ασκήσεις πχ ή είναι κάποιες εκτός. Και το ίδιο και στη θεωρία, έχει πολλές λεπτομερείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σε δοχείο έχει αποκατασταθεί η ισορροπία

N2O4 (g) -> <- 2NO2
x M Y M

διατηρώντας τσθαερή τη θερμοκρασία προσθέτουμε ποσότητα N2O4 οπότε στην νέα θέσγ ισορροπίας είναι {Ν2Ο4}= 2x M
Η συγκέντρωση του ΝΟ2 είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνία_

Νεοφερμένος

Η Αντωνία_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ειναι σιγουρα σωστη η εκφωνηση ;

Υποθετοντας οτι και το ΝΟ2 ειναι σε αερια φαση, ξεκιναω κανοντας πινακα. Μετα, βρισκω την σχεση που συνδεει την ποσοτητα του Ν2Ο4 που προσθεσαμε, με την τελικη ποσοτητα του Ν2Ο4. Στη συνεχεια, αφου η θερμοκρασια παραμενει σταθερη, εξισωνω τον αρχικο τυπο της Kc της αντιδρασης με τον τυπο της Kc στην νεα χημικη ισορροπια και κανονικα απο εκει επρεπε να βγαινει η απαντηση. Το μονο που καταφερα ηταν να βρω μια διακρινουσα 32.
Μου φαινεται περιεργο που δεν βγαινει, γιατι αυτη ειναι γενικα η μεθοδολογια που ακολουθειται σε αυτες τις ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εγω την έλυσα! Το αποτέλεσμα ειναι y επι ριζα 2...
Δε ξερω ομως πως να ανεβάσω φωτο για να σας τη δείξω...
Αν θες, σου τη στέλνω με εμαιλ... Την έστειλα και στη κοπέλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνία_

Νεοφερμένος

Η Αντωνία_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κατεληξες κι εσυ σε διακρινουσα 32 ; Ή την ελυσες με διαφορετικο τροπο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εξισώνεις τις Kc και μετα προκύπτει η απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνία_

Νεοφερμένος

Η Αντωνία_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν θες στειλτην μου, γιατι θα με φαει η περιεργεια για το που κανω λαθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εγω την έλυσα! Το αποτέλεσμα ειναι y επι ριζα 2...
Δε ξερω ομως πως να ανεβάσω φωτο για να σας τη δείξω...
Αν θες, σου τη στέλνω με εμαιλ... Την έστειλα και στη κοπέλα!

Χαρουλίτα και εγώ τόσο βρήκα. :clapup:
Φωτό:



Όπου ω η ποσότητα NO2 που προσθέτουμε.
k η ποσότητα που αντιδρά, 2k εκείνη που παράγεται.
Σύμφωνα με την Αρχή Le Chatelier η θέση της Χ.Ι οδεύει προς τα δεξιά, ώστε το σύστημα να τείνει να αναιρέσει την μεταβολή που επιφέραμε.
Αφού η θερμοκρασία διατηρείται σταθερή, τότε οι τιμή της Kc διατηρείται σταθερή και στην παλιά θέση της Χ.Ι και στην νέα θέσης της Χ.Ι :) Γι' αυτό και εξισώνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αυτο ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνία_

Νεοφερμένος

Η Αντωνία_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Χαρουλίτα και εγώ τόσο βρήκα. :clapup:
Φωτό:



Όπου ω η ποσότητα NO2 που προσθέτουμε.
k η ποσότητα που αντιδρά, 2k εκείνη που παράγεται.
Σύμφωνα με την Αρχή Le Chatelier η θέση της Χ.Ι οδεύει προς τα δεξιά, ώστε το σύστημα να τείνει να αναιρέσει την μεταβολή που επιφέραμε.
Αφού η θερμοκρασία διατηρείται σταθερή, τότε οι τιμή της Kc διατηρείται σταθερή και στην παλιά θέση της Χ.Ι και στην νέα θέσης της Χ.Ι :) Γι' αυτό και εξισώνω.
Μολις το ειδα #LoveMaths ! Ευχαριστω. :P
Ν2Ο4 δεν προσθεσαμε ;
Ρε παιδια κι εγω αυτα κανω, γιατι δεν βγαινει ;:P Σιγουρα υπαρχει λαθος στις πραξεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ναι ναι έχω κάνει. Δίνω δεύτερη φορά, χωρίς φροντιστήριο δυστυχώς. Και εχω του σαλτερη τα βοήθηματα και έχω ψιλοχαθει στο αν πρέπει να κάνω όλες τις ασκήσεις πχ ή είναι κάποιες εκτός. Και το ίδιο και στη θεωρία, έχει πολλές λεπτομερείς

Vanessa επίτρεψε μου.
Την θεωρία καλό είναι να την διαβάζεις από το βιβλίο.
Και τα μπλε κουτάκια στα πλάγια.
Τώρα να την έχεις αποστηθίσει πλήρως και θες κάτι παραπάνω δες και από το βοήθημα.

Το βοήθημα θεωρώ ότι είναι πιο χρήσιμο για βάθος στις ασκήσεις και λυμένα παραδείγματα, που όντως είναι πολύ επεξηγηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αντωνία_

Νεοφερμένος

Η Αντωνία_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Update :P: Ολα καλα παιδια, μου βγηκε κι εμενα y επι ριζα 2. Απλως δεν επρεπε να ανοιξω την ταυτοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλημέρα Αντωνία.
Από ό,τι κατάλαβα προσπάθησες να λύσεις δευτεροβάθμια.
Αν έχεις φτάσει στο τότε μετά βάζεις ρίζα και στα δύο μέρη.
Απόλυτο μετά. Και δύο περιπτώσεις.
Στην μία θα δοθεί το αποτέλεσμα ενώ στην άλλη θα βγει ΑΤΟΠΟ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνία_

Νεοφερμένος

Η Αντωνία_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλημέρα Αντωνία.
Από ό,τι κατάλαβα προσπάθησες να λύσεις δευτεροβάθμια.
Αν έχεις φτάσει στο τότε μετά βάζεις ρίζα και στα δύο μέρη.
Απόλυτο μετά. Και δύο περιπτώσεις.
Στην μία θα δοθεί το αποτέλεσμα ενώ στην άλλη θα βγει ΑΤΟΠΟ! :)
Αυτο πηγα να κανω, ναι. Απλα δεν το προχωρησα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top