Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Από την στιγμή που δεν έχουν πέσει ποτέ σε πανελλήνιες αν πέσουν έκπληξη θα είναι (μόνο ογκομετρηση απλή έχει πέσει)
Χημική ισορροπία και pH πιο πολύ συνδυαστικο το λες παρά έκπληξη.
Εχεις δει αυτό που λέω να πέφτει ποτέ στις πανελλήνιες;Άρα με την ίδια λογική και αυτό αποτελεί έκπληξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Εχεις δει αυτό που λέω να πέφτει ποτέ στις πανελλήνιες;Άρα με την ίδια λογική και αυτό αποτελεί έκπληξη

Έπεσε πέρσυ επαναληπτικές οπότε δεν είναι έκπληξη, και κατά δεύτερον η χημική ισορροπία είναι 1 χρόνο στην ύλη Ενώ Αυτά που σου λέω από πάντα θεωρητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Στην χημεία θεωρούνται δεκτές οι αιτιολογήσεις για ατομικές ακτίνες, και ενέργειες ιοντισμου αναφορικά με την θέση των στοιχείων στον ππ η πρέπει να αναφέρεις και δραστικό πυρηνικό φορτίο κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Καλησπερα φιλε μου!
Νομιζω πως πρεπει να αναλυσεις απο τη στιγμη που σου ζητα αιτιολογηση! Δεν αρκει μονο το πως αυξανεται στον ΠΠ!

Καλη συνεχεια στο διαβασμα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Στην χημεία θεωρούνται δεκτές οι αιτιολογήσεις για ατομικές ακτίνες, και ενέργειες ιοντισμου αναφορικά με την θέση των στοιχείων στον ππ η πρέπει να αναφέρεις και δραστικό πυρηνικό φορτίο κλπ;

Πρωτα δραστικα πυρηνικα φορτια κλπ τελος ΠΠ.Τωρα και να ξεχασεις να γραψεις τον ΠΠ δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αν εχεις γραψει τα παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
στα προβληματα χημικης κιννητικης , οταν κανουμε πινακακι , την μεση ταχυτητα αντιδρασης για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μπορουμε να την υπολογισουμε ειτε απο αντιδρωντα ειτε απο προιντα αφου ειναι κοινη για ολα , οταν την υπολογιζουμε απο τα αντιδρωντα βαζουμε και προσημο - ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
στα προβληματα χημικης κιννητικης , οταν κανουμε πινακακι , την μεση ταχυτητα αντιδρασης για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μπορουμε να την υπολογισουμε ειτε απο αντιδρωντα ειτε απο προιντα αφου ειναι κοινη για ολα , οταν την υπολογιζουμε απο τα αντιδρωντα βαζουμε και προσημο - ;

Ναι μπορεις να την υπολογισεις και απο αντιδρωντα και απο προιοντα αφου πρωτα βρεις την αντιστοιχη μεταβολη συγκεντρωσης για το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.στον παρονομαστη ομως πρεπει να πολλαπλασιασεις και με τον αντιστοιχο συντελεστη του καθε αντιδρωντος η προιοντος γιατι αλλιως βρισκεις τη μεση ταχυτητα καταναλωσης η παραγωγης και οχι της αντιδρασης.στα αντιδρωντα ναι βαζεις και το - γιατι δεν εχει νοημα αρνητικη ταχυτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας..οποιος κανει αυτη την αντιστοιχιση για τη χημικη κινητικη παρακαλω να γραψει και τον τοπο σκεψης της πρωτης αντιστοιχχισης(οι αλλες ειναι ευκολες λογω του σχεσης.Ua/a=Uβ/β=Uγ/γ=Uδ/δ) Λοιπον:Για την αντίδραση:
C2H6 + 7/2 O2 μας δίνει 2CO2 +3H2O
προσδιορίστηκαν σε ορισμενο χρονικό διάστημα οι ταχύτητες της αντίδρασης ς προς τα σώματα της αντιδραης.Να αντιστοιχισετε τις τιμές της ταχύτητας της στήλης (I) με τις ταχύτητες των σωμάτων της στήλης (II)
Στήλη (I) Στήλη(ΙΙ)
α.0,8 mol/ l •s i.UO2
β.1,4 mol / l•s. ii.UH2O
γ.0,4 mol/ l•s. iiiUCO2
δ.1,2 mol/l•s iv.UC2H6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γ-IV Α-ΙΙΙ Β-Ι Δ-ΙΙ Ο τρόπος σκέψης είναι ότι παρατηρείς ότι το αιθανιο έχει το μικρότερο συντελεστή άρα Αφού η ταχύτητα της κάθε ουσίας είναι ίση με τις άλλες ως προς τον συντελεστή της τότε το αιθανιο θα έχει την μικρότερη δυνατή ταχύτητα Αφού εχει το μικρότερο συντελεστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σε δοχείο σταθερού όγκου, σε σταθερή θερμοκρασία, τοποθετούνται 4 mol της ουσίας Α και πσότητα ουσίας Β που αντιδρούν σύμφωνα με την αντίδραση Α (g) + B(g) -> 2Γ
Πόσα mol της ουσίας Β προσθέσαμε για να εχει η αντίδραση απόδοση 60%;

Ξεκινάω παίρνω την περίπτωση περίσσειας του Α παίρνω την περίπτωση περίσσειας του Β...αλλά δεν καταλήγω κάπου πέρα από το χ=2,4 και το χ/n=0.6 σε κάθε μια περίπτωση με n>4 και n<4 αντίστοιχα..
Καμιά ιδέα;

Και άλλη μια άσκηση με την ίδια εκφώνηση και δίνεται ΔΗ = -20 Kcal και θέλω απόδοση 60% και 42kcal να ελευθερωθούν.... καταλήγω στην περίπτωση περίσσειας του Α ότι το n=3.5 ενώ στην περίπτωση περίσσειας του Β μου λείπουν δεδομένα...
Καμιά ιδέα και σε αυτή??
Ευχαριστώωω προκαταβολικαα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Andy ουσιαστικά το πρώτο ερώτημα το έχεις λύσει το λες και εσυ n <4 τι παρατηρείς για το χ; Ικανοποιεί τον ισχυρισμό σου; Στην δεύτερη δεν λείπουν δεδομένα με την μεταβολή της ενθαλπιας βρίσκεις πόσα Μολ αντέδρασαν και κάνεις την στοιχειομετρια. Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Andy ουσιαστικά το πρώτο ερώτημα το έχεις λύσει το λες και εσυ n <4 τι παρατηρείς για το χ; Ικανοποιεί τον ισχυρισμό σου; Στην δεύτερη δεν λείπουν δεδομένα με την μεταβολή της ενθαλπιας βρίσκεις πόσα Μολ αντέδρασαν και κάνεις την στοιχειομετρια. Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος.

Στοιχειομετρικά έχω (και στις δύο ασκήσεις) :

(mol) Α + Β -> 2Γ
αρχ 4 n -
αντ x x -
παρ - - 2x
τελ 4-x n-x 2x

Στην περίπτωση που έχω Α σε περίσσεια τότε x/n=0.6 με n <4
Στην περίπτωση που έχω Β σε περίσσεια τότε χ/4=0.6 άρα χ=2.4 με n>4
Δεν καταλήγω κάπου όμως πέρα από αυτό..πάλι δεν βρίσκω τιμή για το n...

Στην άλλη άσκηση που μου δίνει και το ΔΗ = 20 και θέλω μετά να έχω ΔΗ 42 ..
Στην περίπτωση που Α σε περίσσεια τότε βρίσκω n=3.5 από στοιχειομετρία
2 mol Γ - > 20 kcal
2(n*06) mol Γ- > 42 Kcal
n=3.5 mol
Αλλά στην περίπτωση που το Β σε περίσσεια τότε καταλήγω σε x/4=0.6 και δεν ξέρω στοιχειομετρικά τι να κανω για να βρω το n..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε δοχείο σταθερού όγκου, σε σταθερή θερμοκρασία, τοποθετούνται 4 mol της ουσίας Α και πσότητα ουσίας Β που αντιδρούν σύμφωνα με την αντίδραση Α (g) + B(g) -> 2Γ
Πόσα mol της ουσίας Β προσθέσαμε για να εχει η αντίδραση απόδοση 60%;

Ξεκινάω παίρνω την περίπτωση περίσσειας του Α παίρνω την περίπτωση περίσσειας του Β...αλλά δεν καταλήγω κάπου πέρα από το χ=2,4 και το χ/n=0.6 σε κάθε μια περίπτωση με n>4 και n<4 αντίστοιχα..
Καμιά ιδέα;

Και άλλη μια άσκηση με την ίδια εκφώνηση και δίνεται ΔΗ = -20 Kcal και θέλω απόδοση 60% και 42kcal να ελευθερωθούν.... καταλήγω στην περίπτωση περίσσειας του Α ότι το n=3.5 ενώ στην περίπτωση περίσσειας του Β μου λείπουν δεδομένα...
Καμιά ιδέα και σε αυτή??
Ευχαριστώωω προκαταβολικαα!!

Εχω την εντυπωση οτι η ασκηση σου δινει την Κc ,διαφορετικα δεν γινεται .Στην δευτερη δε που σου δινει ενθαλπια σε περισσεια του Α εχεις x=2.1 mol αρα n=3.9 περιπου και σε περισσεια του Β προκυπτει χ=2,4 ενω nΓ=4.2 οπτε ατοπο αρα δεχεσαι την πρωτη περιπτωση.Οποτε κοιταξε μηπως σου δινει Kc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Όχι δν θέλει kc όπως το βλέπω στο πρώτο η δεύτερη περίπτωση απορρίπτεται απλά γιατί με n <4 δεν πρόκειται να είναι σε περίσσεια το Β άρα άτοπο (απαντάω όπως θυμάμαι το θέμα ελπίζω να μην τα μπερδεψα). Στο δεύτερο όπως απάντησε και ο παραπάνω ΔΗ=-20kcal σημαίνει αντίδραση 1 mol. Άρα εφόσον έχεις ΔΗ=-42kcal κάνεις την στοιχειομετρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά επειδή θα τρελαθώ θα σας παραθέσω μια άσκηση και θέλω να μου πείτε αν κάνω κάπου λάθος ή τα νούμερα που έχει η άσκηση είναι ό,τι νά ναι.Κράμα χαλκού και ψευδάργυρου(Cu και Ζn) που ζυγίζει 19,2g διαλύεται σε περίσσεια αραιού διαλύματος H2SO4 οπότε ελευθερώνονται 2,24L αερίου μετρημένα σε STP.
α)Ποια η σύσταση σε g του μείγματος
β)Ίση ποσότητα του κράματος διαλύεται πλήρως σε πυκνό διάλυμα H2SO4.Nα υπολογισθεί ο όγκος του αερίου που ελευθερώνεται,μετρημένος σε STP.

Κυρίως με ενδιαφέρει το πρώτο ερώτημα.Οι δύο εξισώσεις που δημιούργησα είναι οι εξής :63,5x+65=19,2 και 0,5x+0,5y=0,1.Που λέτε έχω προσπαθήσει να λύσω το σύστημα με τρεις διαφορετικούς τρόπους(ορίζουσες,αντίθετοι συντελεστές,αντικατάσταση) και δεν βγαίνουν τα νούμερα με τίποτα.Επίσης βρήκα ένα σαιτ που λύνει συστήματα εξισώσεων ονλαιν και μου βρίσκει αρνητικές λύσεις κάτι που είναι άτοπο.Σκέφτομαι λοιπόν πως είτε έχω κάνει λάθος στην δεύτερη εξίσωση είτε τα νούμερα που μας έχει δώσει η άσκηση είναι απαράδεκτα.Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας!!(Τι κάθομαι και κάνω 2 το πρωί)

Επίσης επειδή ξέχασα,το αραιό διάλυμα H2SO4 παράγει S02 ή SO?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω χημεία αλλά από την λιγοστή άλγεβρα που γνωρίζω αυτή η εξίσωση 63,5x+65=19,2 σου δίνει αρνητική λύση για το χ.Θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό;Ή είναι άτοπο με βάση τους κανόνες που ξέρετε στην Χημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα,για αυτό ρωτάω :P Από χτες παλεύω να τις λύσω και δε μπορώ.Σκέφτομαι μήπως έκανα εγώ λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά επειδή θα τρελαθώ θα σας παραθέσω μια άσκηση και θέλω να μου πείτε αν κάνω κάπου λάθος ή τα νούμερα που έχει η άσκηση είναι ό,τι νά ναι.Κράμα χαλκού και ψευδάργυρου(Cu και Ζn) που ζυγίζει 19,2g διαλύεται σε περίσσεια αραιού διαλύματος H2SO4 οπότε ελευθερώνονται 2,24L αερίου μετρημένα σε STP.
α)Ποια η σύσταση σε g του μείγματος
β)Ίση ποσότητα του κράματος διαλύεται πλήρως σε πυκνό διάλυμα H2SO4.Nα υπολογισθεί ο όγκος του αερίου που ελευθερώνεται,μετρημένος σε STP.

Κυρίως με ενδιαφέρει το πρώτο ερώτημα.Οι δύο εξισώσεις που δημιούργησα είναι οι εξής :63,5x+65=19,2 και 0,5x+0,5y=0,1.Που λέτε έχω προσπαθήσει να λύσω το σύστημα με τρεις διαφορετικούς τρόπους(ορίζουσες,αντίθετοι συντελεστές,αντικατάσταση) και δεν βγαίνουν τα νούμερα με τίποτα.Επίσης βρήκα ένα σαιτ που λύνει συστήματα εξισώσεων ονλαιν και μου βρίσκει αρνητικές λύσεις κάτι που είναι άτοπο.Σκέφτομαι λοιπόν πως είτε έχω κάνει λάθος στην δεύτερη εξίσωση είτε τα νούμερα που μας έχει δώσει η άσκηση είναι απαράδεκτα.Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας!!(Τι κάθομαι και κάνω 2 το πρωί)

Επίσης επειδή ξέχασα,το αραιό διάλυμα H2SO4 παράγει S02 ή SO?
Μάλλον κάνεις λάθος την χημική εξίσωση. Το αραιό H2SO4 δεν παράγει ούτε SO2 ούτε SO, αλλά H2 γιατί πρόκειται για αντίδραση απλής αντικατάστασης και όχι πολύπλοκης μορφής. Με το H2SO4 όμως αντιδρά μόνο ο Zn και όχι ο Cu. Τα mol του H2 είναι 2,24/22,4=0,1 οπότε από τη στοιχειομετρία της αντίδρασης:
Zn + H2SO4 -> ZnSO4 + H2
παίρνεις ότι και τα mol του Zn είναι 0,1 δηλαδή 65*0,1=6,5g.
Άρα, ο Cu είναι 19,2-6,5=12,7g.
Στο δεύτερο ερώτημα, επειδή το κράμα αντιδρά με πυκνό H2SO4 θα πραγματοποιηθεί αντίδραση πολύπλοκης μορφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η &lt;3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
happy akritas να σε καλά ρε συ,θα έσκαγα αλλιώς.Δυστυχώς ο καθηγητής δεν μας είχε αναφέρει τίποτα για αραιό διάλυμα H2SO4 παρά μόνο για το πυκνό,και θεώρησα πως το αραιό θα παράγει S0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top