Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Nα ρωτησω, οσον αφορα τις απαντησεις, σε αυτο με τους εστερες ειναι αναγκαιο να γραψουμε και την οξειδωση της αλκοολης? Αφου την ενωση τη διακρινουμε με την εκλυση CO2. Εγω εκανα απλη αναφορα οτι οξειδωνονται και οι 2 αλκοολες. επομενως ως κριτηριο θα χρησιμοποιησουμε την εκλυση CO2. Και εγραψα την αντιδραση μονο του οξεος, αφου αυτη αλλωστε χρειαζεται.Επισης εκανα υδρολυση των εστερων αντι για σαπωνοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devote

Νεοφερμένος

Ο Devote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι έκανες ... Λοιπόν υδρόλυσες τον εστέρα και στα προιόντα εκανες επίδραση ΚΜνΟ4 ... είπες ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις για την διάκριση τον αποχρωματισμό του ΚΜνΟ4 ( αφού υπάρχει προιόν που δίνει την αντίδραση ΚΑΙ στις δύο περιπτώσεις ) αλλά την έκλυση του CO2 που προκύπτει από την οξείδωση του HCOOH kai και του CH3OH ...

Εκτιμώ ότι ο συνδυασμός της χρησιμοποιήσης της υδρόλυσης ( και όχι της σαπωνοποίησης ) του εστέρα + την μη αναγραφή της οξείδωσης του CH3OH που δίνει και αυτή το προιον που επικαλείσαι θα σου κόψει 1 μονάδα

Αυτή είναι η προσωπική που εκτίμηση .... η διόρθωση αρχίζει αύριο ( δεν θα είμαι φέτος διορθωτής ) και την 1η ημέρα συζητιούνται τέτοιες περιπτώσεις. ( ενώ η κανονική ροή της διόρθωσης θα αρχίσει την Τετάρτη ). Αν μάθω κάτι από μέσα θα σου πω με pm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι έκανες ... Λοιπόν υδρόλυσες τον εστέρα και στα προιόντα εκανες επίδραση ΚΜνΟ4 ... είπες ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις για την διάκριση τον αποχρωματισμό του ΚΜνΟ4 ( αφού υπάρχει προιόν που δίνει την αντίδραση ΚΑΙ στις δύο περιπτώσεις ) αλλά την έκλυση του CO2 που προκύπτει από την οξείδωση του HCOOH kai και του CH3OH ...

Εκτιμώ ότι ο συνδυασμός της χρησιμοποιήσης της υδρόλυσης ( και όχι της σαπωνοποίησης ) του εστέρα + την μη αναγραφή της οξείδωσης του CH3OH που δίνει και αυτή το προιον που επικαλείσαι θα σου κόψει 1 μονάδα

Αυτή είναι η προσωπική που εκτίμηση .... η διόρθωση αρχίζει αύριο ( δεν θα είμαι φέτος διορθωτής ) και την 1η ημέρα συζητιούνται τέτοιες περιπτώσεις. ( ενώ η κανονική ροή της διόρθωσης θα αρχίσει την Τετάρτη ). Αν μάθω κάτι από μέσα θα σου πω με pm

Γιατι η υδρολυση ειναι λαθος? Αφου και το σχολικο την αναφερει στις διακρισεις. Επισης μπερδευτικα, επειδη ειδα 2 δοχεια και εβαλα δυο αντιδραστηρια (εβαλα και διαλυμα ιωδοφορμιου). Δεν θα μου κοψουν τιποτα απο αυτο εφοσον ειναι σωστο ε?(απλα ειναι περιττο) Και εγραψα την αντιστοιχη αντιδραση. :). Και κατι τελευταιο, απο τα 3 μορια ποσα θα παρω στο Δ2, απο τη στιγμη που ολη η διαδικασια ειναι ολοσωστη, απλα εβαλα το Νa και στις 2 ομαδες και ετσι εβαλα συντελεστες(η υπολοιπη διαδικασα ευρεσης της C ειναι σωστη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devote

Νεοφερμένος

Ο Devote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αν έβαλες Να και στις δύο ομάδες φαντάζομαι ότι έβαλες 2 ΝαΟΗ στην αντίδραση έτσι βρήκες λάθος την c ...

( μην μου το κάνεις αυτό .... δεν θέλω να διαπιστώνω ιντερνετικά κομμένα μόρια εξετάσεων )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εβαλα και διαλυμα ιωδοφορμιου

;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αν έβαλες Να και στις δύο ομάδες φαντάζομαι ότι έβαλες 2 ΝαΟΗ στην αντίδραση έτσι βρήκες λάθος την c ...

( μην μου το κάνεις αυτό .... δεν θέλω να διαπιστώνω ιντερνετικά κομμένα μόρια εξετάσεων )

Ναι αυτο... Σας παρακαλω αυτο μονο και δεν σας ρωταω τιποτα αλλο! Ναι λαθος τη βρηκα αλλα τη διαδικασια ευρεσης την εκανα σωστη! (Και πειτε μου και αυτο που εγραψα περιττο δευτερο διαλυμα) ! Ευχαριστω προκαταβολικα :)


ρε παιδι μου εισηγαγα στα δοχεια δυο διαλυματα, ενα με KMnO4 και ενα με CHI3/NaOH και μετα περιεγραψα πως μπορουμε να διακρινουμε τις 2 ενωσεις με αυτα τα 2...(επειδη ειδα 2 δοχεια και ειπα ας βαλω 2 αντιδραστηρια :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
και ενα με CHI3/NaOH
Αυτό δεν είναι το σωστό διάλυμα.
Το σωστό είναι το I2/NaOH. Θα γίνει αλογονοφορμική και θα πάρεις CHI3

όχι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devote

Νεοφερμένος

Ο Devote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Για το 1ο θα πάρεις ... τοπ 1 στα 3 :/:

Για το 2ο ( εκει με την αλογονοφορμική ... τι να σου πώ .... πως το κατάφερες αυτό :xtipao:..... δεν γνωρίζω ... μάλλον θα το συζητήσουν μέσα στην αίθουσα διόρθωσης ... πάντως κάτι θα κερδίσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Για το 1ο θα πάρεις ... τοπ 1 στα 3 :/:

Για το 2ο ( εκει με την αλογονοφορμική ... τι να σου πώ .... πως το κατάφερες αυτό :xtipao:..... δεν γνωρίζω ... μάλλον θα το συζητήσουν μέσα στην αίθουσα διόρθωσης ... πάντως κάτι θα κερδίσεις;)

Εεεμ.. ελα μου ντε.. εκεινη την ωρα.. :p παντως με οσους εχω μιλησει μου ειπανε πως απο τη στιγμη πως ειναι 100% σωστο δεν εχουν δικαιωμα να μου κοψουν... Ιδωμεν :) Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ που βρήκα σωστά τη συγκέντρωση αλλά δεν έγραψα την αντίδραση; :P Lol
0/3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ που βρήκα σωστά τη συγκέντρωση αλλά δεν έγραψα την αντίδραση; :P Lol
0/3

1-2 σιγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Στις σελιδες 7 και 8 του βιβλιο λεει για την κυματικη εξισωση, για τις κυματοσυναρτησεις, κλπ. Επειδη μου φαινονται λιγο μπερδεμενα πειραζει να τα μαθω ετσι οπως τα εχουμε γραψει στο τετραδιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τους ορισμούς τουλάχιστον καλό είναι να τους ξέρεις όπως στο βιβλίο. Δηλαδή πόσο διαφορετικά τα γράψατε στο τετράδιο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Μου φαινονται πιο κατανοητα ετσι οπως μας τα εχει πει ο καθηγητης, με παραδειγματα και τετοια.. Στο βιβλιο μου φαινονται λιγο περιεργα. Θα πειραξει πολυ αν δε τα μαθω ακριβως οπως τα λεει το βιβλιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εφόσον αυτά που θα μάθεις είναι σωστά δε νομίζω... Το πρώτο κεφάλαιο που είναι λίγο παράξενο στην αρχή μπορείς να το μάθεις από Σαλτερή/σημειώσεις για να το καταλάβεις πρώτα, και έπειτα να το δεις από το βιβλίο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιδια ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει και ακομα προσπαθω ...ποτε σε αυτο που κανουμε με την ελαχιστη ενεργεια μπαινει πρωτο το 3d και ποτε το 4s... βσκ για παραδειγμα στο 22Ti πως θα παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Παιδια ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει και ακομα προσπαθω ...ποτε σε αυτο που κανουμε με την ελαχιστη ενεργεια μπαινει πρωτο το 3d και ποτε το 4s... βσκ για παραδειγμα στο 22Ti πως θα παει?

Σύμφωνα με το μνημονικό κανόνα, τοποθετούμε πρώτα τα ηλ. στο 4σ και μετά στο 3δ. Όταν γεμίσει το 4σ και αρχίσουμε να βάζουμε ηλ στο 3δ, η υποστιβάδα 3δ αποκτά χαμηλότερη ενέργεια για αυτό και μπαίνει πρώτα το 3δ. Η ηλεκτρονιακή δόμηση του Τι θα είναι: [Ar]3d^24s^2. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Σύμφωνα με το μνημονικό κανόνα, τοποθετούμε πρώτα τα ηλ. στο 4σ και μετά στο 3δ. Όταν γεμίσει το 4σ και αρχίσουμε να βάζουμε ηλ στο 3δ, η υποστιβάδα 3δ αποκτά χαμηλότερη ενέργεια για αυτό και μπαίνει πρώτα το 3δ. Η ηλεκτρονιακή δόμηση του Τι θα είναι: [Ar]3d^24s^2. :)
Σε ευχαριστω...λανθασμενα νομιζα οτι παντα μπαινει μπροστα το 3δ
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σε ευχαριστω...λανθασμενα νομιζα οτι παντα μπαινει μπροστα το 3δ
:)

Δες οταν το τελευταίο ηλεκτρόνιο μπαίνει στο 4σ δεν ανακατεύεις τα 3δ. Όταν εχεις να βαλεις ομως ηλεκτρόνια και στην υποστιβάδα 3δ τοτε ναι, τη βάζεις μπροστα. Επίσης μινι εξαιρέσεις είναι τα στοιχεία Cr, Cu που έχουν ημισυμπληρωμένη και πληρως συμπληρωμένη αντίστοιχα την 3δ υποστιβάδα. Επειδή έτσι εχουν μεγάλη σταθερότητα δεν πάνε [Ar]3d^44s^2 - [Ar]3d^94s^2 αλλά 3d^54s^1 kai 3d^104s^1.

Τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top