Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Στην οργανική της θετικής, σε άσκηση με διάγραμμα χημικών μετατροπών που ζητά να γραφούν οι συντακτικοί τύποι των ενώσεων από λ.χ. Α έως Κ, στις πανελλήνιες πρέπει να γραφεί στο ''καλό'' και η πορεία της σκέψης για την εύρεση των τύπων ή μόνο οι τελικοί τύποι;
πως την εννοεις την 'πορεια σκεψης' ?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Μεχρι τωρα ζητουσαν μονο τους συντακτικους τυπους.
Μαλιστα καθε Σ.Τ βαθμολογειται κ με ενα μοριο!

Οκ ευχαριστώ πολύ. Επίσης για την υδρόλυση κυανυδρινών το σχολικό αναφέρει ότι εκτός από το α-υδροξυοξύ παράγεται NH3 ενώ στο Σαλτερή αναφέρει ΝΗ4+ . Αν δίνει η εκφώνηση να γραφεί η αντίδραση, τότε θα λέει παρουσία ποιου οξέος γίνεται η αντίδραση και θα πρέπει να γράψουμε ως προϊόντα το α-υδροξυοξύ και το αμμωνιακό άλας του οξέος παρουσία του οποίου γίνεται η αντίδραση;

αρχιτεκτονικη:) εσυ?


αν δεν νοιαζονται εκεινοι, μην νοιαζεσαι ουτε εσυ;) (σκληρο αλλα αληθεια...)


πως την εννοεις την 'πορεια σκεψης' ?:confused:

Δεν ξέρω αν έχεις κάνει οργανική, πάντως έχει διαγράμματα χημικών μετατροπών που δίνει κάποιες ενώσεις συγκεκριμένες, ή μοριακούς τύπους ή τύπους ομόλογης σειράς και συμβολίζονται με γράμματα κεφαλαία και πρέπει να τις βρεις με βάση τις γνώσεις σου στις αντιδράσεις. Κάθε άσκηση έχει διαφορετική πορεία σκέψης, λόγου χάρη ότι οι κετόνες και οι 3/ταγείς αλκοόλες δεν οξειδώνονται, ή ότι η μόνη αλδεΰδη που παράγεται με προσθήκη νερού σε αλκίνιο είναι η ακεταλδεΰδη...(και έχει κι άλλα πολλά). Το ένα μέρος θέματος πανελληνίων είναι έτσι. Είναι πανεύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχεις κάνει οργανική, πάντως έχει διαγράμματα χημικών μετατροπών που δίνει κάποιες ενώσεις συγκεκριμένες, ή μοριακούς τύπους ή τύπους ομόλογης σειράς και συμβολίζονται με γράμματα κεφαλαία και πρέπει να τις βρεις με βάση τις γνώσεις σου στις αντιδράσεις. Κάθε άσκηση έχει διαφορετική πορεία σκέψης, λόγου χάρη ότι οι κετόνες και οι 3/ταγείς αλκοόλες δεν οξειδώνονται, ή ότι η μόνη αλδεΰδη που παράγεται με προσθήκη νερού σε αλκίνιο είναι η ακεταλδεΰδη...(και έχει κι άλλα πολλά). Το ένα μέρος θέματος πανελληνίων είναι έτσι. Είναι πανεύκολα.
αα αυτο εννοεις? ναι εχω κανει λιγο τετοια. απλα εξασκηση θελουν;) αν και νομιζω τα εχουν δυσκολεψει ΚΑΙ αυτα λιγο:worry:
δεν νομιζω πως χρειαζεται εξηγηση. μπορεις να δεις προτεινομενες λυσεις πανελληνιων στο θεμα αυτο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
αα αυτο εννοεις? ναι εχω κανει λιγο τετοια. απλα εξασκηση θελουν;) αν και νομιζω τα εχουν δυσκολεψει ΚΑΙ αυτα λιγο:worry:
δεν νομιζω πως χρειαζεται εξηγηση. μπορεις να δεις προτεινομενες λυσεις πανελληνιων στο θεμα αυτο;)

Όσο από εξάσκηση εγώ... φουλ!!!! Πλέον έχω εξοικειωθεί τόσο που τα έχω για σταυρόλεξο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Όσο από εξάσκηση εγώ... φουλ!!!! Πλέον έχω εξοικειωθεί τόσο που τα έχω για σταυρόλεξο!!!
Οντως τα δεντρα ειναι καθαρα θεμα εξασκησης...Αν κ περσι ηταν λιγο πιο απαιτητικα απο το τυποποιημενο που επεφτε τα προηγουμενα χρονια....

Οκ ευχαριστώ πολύ. Επίσης για την υδρόλυση κυανυδρινών το σχολικό αναφέρει ότι εκτός από το α-υδροξυοξύ παράγεται NH3 ενώ στο Σαλτερή αναφέρει ΝΗ4+ . Αν δίνει η εκφώνηση να γραφεί η αντίδραση, τότε θα λέει παρουσία ποιου οξέος γίνεται η αντίδραση και θα πρέπει να γράψουμε ως προϊόντα το α-υδροξυοξύ και το αμμωνιακό άλας του οξέος παρουσία του οποίου γίνεται η αντίδραση;
Η εκφωνηση θα ειναι ξεκαθαρη!Δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα....Παντως αυτο εξαρταται απ΄οτι θυμαμαι απο το αν σου δινει το οξυ στις συνθηκες (ξερεις πανω απο το βελακι) ή αν συμμετεχει στην αντιδραση...Στη μια περιπτωση γραφεις αυτο που λεΕι το σχολικο κ στην αλλη του Σαλτερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Εμενα ο καθηγητης μου στο σχολειο μου τα ειχε ψαλει επειδη εγραφα και τις σκεψεις και επειδη αιτιολογουσα τι και πως κατεληξα στον τυπο μιας ενωσης...Μου ελεγε χαρακτηριστικα οτι: "Θα γραφεις ΟΤΙ σου ζητανε.....δεν χρειαζετε να φλυαρείς θα χάσεις πολυτιμο χρονο στις πανελληνιες ...(μου το ελεγε ΠΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥ συχνα εμενα οτι φλυαρω!!!:P)....οσο κοστιζει μια ασκηση τοση αξια θα της δινεις...τιποτα παραπανω!!!".....(Εξαιρετικος ανθρωπος....και οντως ακολουθησα τις συμβουλες του...αν και με λιγα σκιρτιματα....:P...φλυαρουσα στις Πανελληνιες εκει που εβλεπα οτι με έπαιρνε ο χρονος..!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spock

Νεοφερμένος

Ο Spock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Μετα απο καποια χρονια απο την τελευταια προσπαθεια μου να γραψω πανελληνιες, αποφασισα να το ξανατολμησω. Περισοτερη ορεξη, ωριμοτητα και μυαλο για συγκεντρωση πια. Ομως εχω χασει καθε επαφη με τα μαθηματικα. Και παρολο που στην Χημεια (που ξεκινησα να διαβαζω για αρχη) καταλαβαινω την θεωρια και τον τροπο σκεψης των ασκησεν, δεν μπορω να θυμηθω και να κανω ασκησεις που απαιτουν κλασματα (πχ στο πρωτο κεφαλαιο με τα ατομικα, την διαφορα ενεργειας σε J ενω ξερω τον τυπο και πως λυνεται, δεν μπορω να κανω τις πραξεις). Το ιδιο και οταν μπαινουν δυναμεις μεσα πχ 10 εις την -18 κλπ κλπ!

Αν δεν σας ειναι κοπος να με διαφωτισετε, θα το εκτιμουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Θεμα συνηθειας ειναι απλα.Σε ποια πραξη δυσκολευεστε λιγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Μετα απο καποια χρονια απο την τελευταια προσπαθεια μου να γραψω πανελληνιες, αποφασισα να το ξανατολμησω. Περισοτερη ορεξη, ωριμοτητα και μυαλο για συγκεντρωση πια. Ομως εχω χασει καθε επαφη με τα μαθηματικα. Και παρολο που στην Χημεια (που ξεκινησα να διαβαζω για αρχη) καταλαβαινω την θεωρια και τον τροπο σκεψης των ασκησεν, δεν μπορω να θυμηθω και να κανω ασκησεις που απαιτουν κλασματα (πχ στο πρωτο κεφαλαιο με τα ατομικα, την διαφορα ενεργειας σε J ενω ξερω τον τυπο και πως λυνεται, δεν μπορω να κανω τις πραξεις). Το ιδιο και οταν μπαινουν δυναμεις μεσα πχ 10 εις την -18 κλπ κλπ!

Αν δεν σας ειναι κοπος να με διαφωτισετε, θα το εκτιμουσα!
Λοιπον....Θελω να σε συγχαρω για την αποφαση που πηρες....Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω...Αν θες ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ρωτα με...!!!!!
Λοιπον:
Ιδιότητες Δυναμεων:
(i)
π.χ: ......ισχυει και για αρνητικους εκθετες ...και
(ii)
π.χ: .........................

Υ.Γ: Στην Χημεια αν θυμαμαι καλα αυτα θα χρειαστει να ξέρεις......εξου και τα παραδειγματα μου με δυναμεις με βαση το 10!!!
Τωρα ενα παραδειγμα με την διαφορα ενεργειας που αναφερεις:
π.χ : Εστω οτι το ηλεκτονιο το Η διεγείρεται απο την θεμελιωδη κατασταση στην δευτερη διεγερμενη σταθμη (n=3), και το ιδιο ηλεκτρονιο διεγειρεται ξανα απο την θεμελειωδη κατασταση στην τεταρτη διεγερμενη κατασταση (n=5).Ποτε το ηλεκτρονιο απεκτησε περισσοτερη ενεργεια?
Λυση: Ισχυει οτι ............οποτε οτι η διαφορα ενεργειας δινεται απο τον τυπο
....Αρα στην περιπτωση αυτη θα εχουμε:
............οπου ....και....
.....Οποτε να σου πω εγω τι εκανα για να συγκρινω ποιο ειναι μεγαλυτερο......απλως συγκρινεις τα κλασματα που προεκυψαν....Συγκεκριμένα.....επειδη καποιες φορες δεν ξερεις ΠΟΙΟ ειναι μεγαλυτερο πας με ατοπο...Δηλαδη, ελεγα εγω: :Εστω οτι : [γιατι το ειναι αρνητικος αριθμος]....οποτε το ηλεκτρονιο ειχε περισσοτερη ενεργεια οταν μετεβει στην τεταρτη διεγερμενη κατασταση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Spock

Νεοφερμένος

Ο Spock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια. Δεν ξερεις ποσο με ξεμπλοκαρε αυτο! Να εισαι καλα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όταν σε μια άσκηση ζητείται η ηλεκτρονιακη δομή κατά Lewis στο καθαρό πρέπει να φαίνεται και η διαδικασία η μόνο ο χημικός τύπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Όταν σε μια άσκηση ζητείται η ηλεκτρονιακη δομή κατά Lewis στο καθαρό πρέπει να φαίνεται και η διαδικασία η μόνο ο χημικός τύπος?
με 95% σιγουριά, πρέπει να γράψεις απλά τον τύπο της χημικής ένωσης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
με 95% σιγουριά, πρέπει να γράψεις απλά τον τύπο της χημικής ένωσης:)

οκ ευχαριστώ πολύ! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Όταν σε μια άσκηση ζητείται η ηλεκτρονιακη δομή κατά Lewis στο καθαρό πρέπει να φαίνεται και η διαδικασία η μόνο ο χημικός τύπος?

Μόνο ο χημικός τύπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ πολύ! :-)
Δεν χρειάζονται παλικαριές όμως :P στο πρόχειρο την κάνουμε κανονικά την διαδικασία;) Δεν νομίζω ότι πειράζει κανέναν να γράψεις και σύντομα σε 2 προτάσεις την διαδικασία στο καθαρό, αλλά θυμάμαι πως δεν την είχα γράψει..οπότε ναι δεν χρειάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
με 95% σιγουριά, πρέπει να γράψεις απλά τον τύπο της χημικής ένωσης:)

Το κάνω 100%.Βέβαια δεν έχει και πολλά που μπορείς να γράψεις, αλλά και τίποτα άλλο να μη γράψεις, η οδηγία είναι να βλέπουν μόνο τύπο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το κάνω 100%.Βέβαια δεν έχει και πολλά που μπορείς να γράψεις, αλλά και τίποτα άλλο να μη γράψεις, η οδηγία είναι να βλέπουν μόνο τύπο.:P
Καλά δεν θα κόψουν και μονάδες, το είπα και ακριβώς από πάνω...αλλά ναι ισχύει ότι αυτή η οδηγία δίνεται και σε εμάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν χρειάζονται παλικαριές όμως :P στο πρόχειρο την κάνουμε κανονικά την διαδικασία;) Δεν νομίζω ότι πειράζει κανέναν να γράψεις και σύντομα σε 2 προτάσεις την διαδικασία στο καθαρό, αλλά θυμάμαι πως δεν την είχα γράψει..οπότε ναι δεν χρειάζεται!
Kαλά εννοείται αυτό.Δεν γίνεται αλλιώς βασικά. ;) Απλά στο πρόχειρο τα γράφω κωδικοποιημένα και βιαστικά ενώ αυτά που πάνε για διόρθωση με λεπτομερείς δικαιολογήσεις και ωραία γράμματα. :P
Το κάνω 100%.Βέβαια δεν έχει και πολλά που μπορείς να γράψεις, αλλά και τίποτα άλλο να μη γράψεις, η οδηγία είναι να βλέπουν μόνο τύπο.:P
Ωραία, να 'σαι καλά και εσύ. :)
Εννοούσα το μπλα μπλα που έχει ο Σαλτερής στις εφαρμογές και τα ηλεκτρόνια σθένους κάθε στοιχείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Kαλά εννοείται αυτό.Δεν γίνεται αλλιώς βασικά. ;) Απλά στο πρόχειρο τα γράφω κωδικοποιημένα και βιαστικά ενώ αυτά που πάνε για διόρθωση με λεπτομερείς δικαιολογήσεις και ωραία γράμματα. :P

Ωραία, να 'σαι καλά και εσύ. :)
Εννοούσα το μπλα μπλα που έχει ο Σαλτερής στις εφαρμογές και τα ηλεκτρόνια σθένους κάθε στοιχείου.
Καλά αν είναι να γράφαμε ότι λέει ο Σαλτερής...:P
Υπερ αναλυτικό το βοήθημα του και για μετά το Λύκειο αν θέλεις να παίρνεις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Καλά αν είναι να γράφαμε ότι λέει ο Σαλτερής...:P
Υπερ αναλυτικό το βοήθημα του και για μετά το Λύκειο αν θέλεις να παίρνεις πληροφορίες!

Άντε μωρέ το σατανά.Ποζέρι είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top