Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ακινητο πυροβολο με μαζα 1000kg που εκτοξευει βλημα με μαζα 1Κg με οριζοντια ταχυτητα 1000m/s
Ποσοο ταχυτητα αποκτα το πυροβολομετα την εκπυρσοκρροττηση??
αν το πυροβολο εχχει με το δαπεδο συντελεστη τριβησ μ=0,05 για ποσο χρρονο θα κινηθει..?(μπορει να με βοηθησει καποιοσ??:confused:)

Το σύστημα πυροβόλο - βλήμα είναι απομονωμένο. Συνεπώς η συνολική ορμή του συστήματος πρέπει να διατηρείται σταθερή. Η αρχική ορμή του συστήματος είναι 0. Υπολόγισε την ορμή του συστήματος (πάλι ίση με 0) τη στιγμή ακριβώς μετά την εκτόξευση, όταν η οριζόντια ταχύτητα του βλήματος είναι 1000 m/s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
σελ.152 Ερωτηση 28
Στην εικονα φαινονται δυο πανομοιοτυπες σφαιρες.Η σφαιρα Α αφηνει το τραπεζι την ιδια στιγμη που η σφαιρα αφηνει τον μαγνητη.
Ποια σφαιρα φτανει πρωτη στο πατωμα.

Α.Φτανει πρωτα η σφαιρα Β.
Β.Φτανει πρωτα η σφαιρα Α.
Γ.Φτανουν ταυτοχονα.
Δ.Δεν μπορουμε να απαντησουμε γιατι δεν γνωριζουμε το υψος.

Θα σας πω πως ειναι η εικονα.Ειναι δυο σφαιρες που φαινομενικα βρισκονται στο ιδιο υψος(αλλα η εκφωνηση δεν μας το λεει)
εγω ειχα το Δ αλλα στο σχολειο μου ειπαν το Γ και δεν ειμαι σιγουρος.
Τι λετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
αλεξ.καταρχας και τα 2 σωματα θα κανουν ελευθερη πτωση που σημαινει πως θα παιξουμε με τον τυπο h1=1/2gt²...το g ειναι το ιδιο.οι σφαιρες ειναι πανομοιοτυπες,αφηνονται την ιδια χρονικη στιγμη απο το ιδιο υψος οπως λεει και η εικονα,συνεπως θα φτασουν μαζι ....σωστη απαντηση ειναι το (γ).


αν θες καν το και πειραμα ..ριξε 2 στυλο απο το γραφειο σου μαζι...θα δεις πως θα πεσουν μαζι .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
αλεξ.καταρχας και τα 2 σωματα θα κανουν ελευθερη πτωση που σημαινει πως θα παιξουμε με τον τυπο h1=1/2gt²...το g ειναι το ιδιο.οι σφαιρες ειναι πανομοιοτυπες,αφηνονται την ιδια χρονικη στιγμη απο το ιδιο υψος οπως λεει και η εικονα,συνεπως θα φτασουν μαζι ....σωστη απαντηση ειναι το (γ).


αν θες καν το και πειραμα ..ριξε 2 στυλο απο το γραφειο σου μαζι...θα δεις πως θα πεσουν μαζι .:)


το ενα κανει οριζοντια βολη και το αλλο ελευθερη πτωση...και αυτο θα ισχυε αν τα σωματα βρισκοταν σε ιδιο υψος αλλα αυτο δεν μας δινεται
δεν μπορουμε να βασιστουμε στο σχημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
παιδια μπορει να μου λυσει καποιος την εξης απορια ελυσα μια σκηση απο το σχολικο που ζηταει το dp (ορμη) αλλα εχω το εξης προβλημα βρισκει +51 ενω εγω -51 λεει οτι εχει επιλεξει θετικη φορα την προς τα πανω αλλα εγω επελεξαε θετικη φορα τη φορα κινησησ που ειναι προς τα κατω ειναι λαθος ναι ή οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εάν κράτησες τη συγκεκριμένη θετική φορά σε όλη την άσκηση δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλό θα ήταν να γράψεις την άσκηση να τη δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
τη δυναμη ομως την βρηκα ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δp ⃗=m(υ ⃗_2-υ ⃗_1 )
Για κίνηση προς τα κάτω και θετική φορά προς τα πάνω θα είναι υ ⃗_1=-υ_1 και υ ⃗_2=-υ_2. Τότε Δp=m(-υ_2+υ_1 ) . Αν υ_1>υ_2 τότε Δp>0 αν υ_1<υ_2 τότε Δp<0.
Για κίνηση προς τα κάτω και θετική φορά προς τα κάτω θα είναι υ ⃗_1=υ_1 και υ ⃗_2=υ_2 . Τότε Δp=m(υ_2-υ_1 ). Αν υ_1>υ_2 τότε Δp<0 αν υ_1<υ_2 τότε Δp>0.
Στην άσκηση προφανώς υ_1>υ_2 άρα δεν έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Η άσκηση λέει
κατα τη διαρκεια μιασ καταιγιδασ πεφτουν καθετα σε ενα υποστεγο 500 σταγονες βροχης ανα δευτερολεπτο με μεση ταχυτητα 17 m/s .Oι σταγονες που εχουν μεση μαζα 3 επι 10 ει στην -5kg δεν αναπηδουν κατα την πτωση τους στο υποστεγο και γλιστρουν χωρισ να συυσωρευονται σε αυτο
Α ποση ειναι η μεταβολη της ορμης καθε σταγονας καθως πεφτει στο υποστεγο και ποση ειναι η μσεη δυναμη που προκαλειται απο τισ σταγινεσ τισ βροχησ στο υποστεγο??

νομιζω πως εχεισ κανεις λαθος το ψ ειναι 64 και οχι 69
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ρε παιδιά , δεν έχω καταλάβει πού κολλάνε οι τριγωνομετρικοί αριθμοί σε κάποιες ασκήσεις. Γενικά έχω πιάσει τα πάντα και λύνω τις πιο πολλές ασκήσεις γρήγορα. Αλλά δεν ξέρω τι μου γίνεται όσον αφορά τη χρησιμότητα και τα ημίτονα - συνημίτονα και τις εφαπτομένες που βλέπω. Είναι κανείς πρόθυμος να με κατατοπίσει;

Θέλω απλά να ξέρω γιατί τις χρησιμοποιούμε και σε τι βοηθούν. Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ρε παιδιά , δεν έχω καταλάβει πού κολλάνε οι τριγωνομετρικοί αριθμοί σε κάποιες ασκήσεις. Γενικά έχω πιάσει τα πάντα και λύνω τις πιο πολλές ασκήσεις γρήγορα. Αλλά δεν ξέρω τι μου γίνεται όσον αφορά τη χρησιμότητα και τα ημίτονα - συνημίτονα και τις εφαπτομένες που βλέπω. Είναι κανείς πρόθυμος να με κατατοπίσει;

Θέλω απλά να ξέρω γιατί τις χρησιμοποιούμε και σε τι βοηθούν. Ευχαριστώ. :)

Στα κεκλυμένα επίπεδα με την χρήση των τριγωνομετρικών αριθμών βρίσκεις την Bx και την Βy. (συνιστώσες του βάρους.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ο απώτερος σκοπός;
Για ποιο λόγο χρησιμοποιούμε ημίτονο και όχι πιχι εφαπτομένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ο απώτερος σκοπός;
Για ποιο λόγο χρησιμοποιούμε ημίτονο και όχι πιχι εφαπτομένη;

Το Βy σχηματίζει γωνία φ με το Β,όπου φ = γωνία κεκλυμένου επιπέδου. Επειδή το ΒyB έχει πλευρές κάθετες με τος πλευρές του κεκλιμένου επιπέδου.
Το Βy είναι προσκείμενη άρα βρίσκεται με τον τύπο του συνημιτόνου που είναι προσκείμενη / υποτείνουσα [που είναι το Β και είναι συνήθως γνωστό]
Με το ημίτονο αντίστοιχα βρίσκεις την Βx.
Με την εφαπτομένη μπορείς να βρεις μόνο το Β,το οποίο το βρίσκεις και από τον τύπο m*g.

Εσύ τόσο καιρό πως έβρισκες την Bx και την By? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τώρα μπήκαμε στο κεφάλαιο , πριν 3 μαθήματα και έχω διαγώνισμα στο μεθεπόμενο. -.-

Δόξα τω θεώ δε χρειάστηκε να λύσω τέτοια, ένα απροειδοποίητο τεστ που έγραψα 17 είχε επίπεδο. ;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Τώρα μπήκαμε στο κεφάλαιο , πριν 3 μαθήματα και έχω διαγώνισμα στο μεθεπόμενο. -.-

Δόξα τω θεώ δε χρειάστηκε να λύσω τέτοια, ένα απροειδοποίητο τεστ που έγραψα 17 είχε επίπεδο. ;p

Δυστυχώς πρέπει να τα μάθεις. Εγώ είχα πήξει στα κεκλιμένα στην επανάληψη της Α'. :knife:

Βτω,καλή επιτυχία. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ξερετε κανενα site περι φυσικης (για λυκειο) ??
κατι σαν το mathematica ...
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgakal

Νεοφερμένος

Η Ολγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Βοηθεια!Λοιπον η ασκηση εχει ως εξης:Σωμα μαζας 5kg εκτοξεβεται με αρχικη ταχυτητα Uo=20m/s προς τα πανω σε λειο κεκλυμενο επιπεδο.Η γωνια του κεκλυμενου επιπεδου ειναι 30.Να βρειτε μετα απο ποσο χρονο το σωμα θα σταματησει στιγμιαια και ποση αποσταση θα εχει διανυσει μεχρι τοτε;(επιβραδυνομενη κινηση).....ευχαριστω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Βοηθεια!Λοιπον η ασκηση εχει ως εξης:Σωμα μαζας 5kg εκτοξεβεται με αρχικη ταχυτητα Uo=20m/s προς τα πανω σε λειο κεκλυμενο επιπεδο.Η γωνια του κεκλυμενου επιπεδου ειναι 30.Να βρειτε μετα απο ποσο χρονο το σωμα θα σταματησει στιγμιαια και ποση αποσταση θα εχει διανυσει μεχρι τοτε;(επιβραδυνομενη κινηση).....ευχαριστω..:)
Στο σώμα ασκούνται οι δυνάμεις βάρος W κάθετη αντίδραση Ν. Αναλύεις το w σε 2 κάθετες συνιστώσες. Η Wy αλληλοεξουτεδερώνεται με την κάθετη αντίδραση.Η Wx είναι η μόνη δύναμη που ασκείται στη διεύθυνση της κίνησης με φορά προς τα κάτω(αντίθετα της Uo) και ισούται με Wx=m*g*ημ30 (όπως θα δεις αν κάνεις το σχήμα).ΣF=m*a--> a=Wx/m=5 m/s². Από το τύπο της ταχύτητας για την επιβραδυνόμενη U=Uo-at -->0=20-5t --> t=4s. Από τον τύπο της απόστασης s=Uot-1/2at²=40m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos147

Νεοφερμένος

Ο giorgos147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά, αν θέλετε δώστε μου λίγη βοήθεια με τη παρακάτω. Δε θέλω τη λύση της, απλά τουλάχιστον τη μέθοδο:

Ένα σώμα ηρεμεί σε λείο οριζόντιο δάπεδο, και στη θέση χ=0 του άξονα. Κάποια στιγμή ενεργεί στο σώμα οριζόντια δύναμη που η αλγεβρική της τιμή δίνεται από τη σχέση F=5X
α) Ποιο το έργο της δύναμης F για μετατόπιση 0-8 m.
β) Ποιο το έργο της δύναμης όταν το σώμα μετατοπίζεται απο τη θέση x1=4m στη θέση x2=6m

Επίσης σε μια άσκηση λέει σε ένα ερώτημα: Πόσο είναι η κινητική ενέργεια που είχε το σώμα τη στιγμή της εκτόξευσης του; Τι τύπο χρησιμοποιώ;

Τέλος, όταν έχω κάτι σαν αυτό:

Πώς βρίσκω την Ν κ.λπ.; Συνέχεια το ξεχνάω... Θέλω να βρω τη συνισταμένη των δυνάμεων αλλά δε θυμάμαι πώς βρίσκουμε τη κάθε δύναμη, εφόσον εδώ δεν είναι Β=Ν.

Νά'στε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Για τα α και β χρησημοποιείς το W=FΔχ ή W=F(x2-x1).
Η κινητική ενέργεια δίνεται από τον τύπο K=1/2mu^2.
Αναλύεις το βάρος στις Bx και By. Δες το σχήμα της απάντησης 790.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top