Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Σαν αρχή ανεξαρτησίας των κινήσεων μου φέρνει.

δεν ειναι αυτο που εχω στο μυαλο μου

(αν υποψιαστειτε τι μπορει να ειναι, στη συνεχεια θα πρεπει να δειξετε και πώς προκυπτει!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
να βοηθησω λιγο

σε αυτο το προβλημα εχουμε "ισους χρονους" !

θυμαστε κατι αλλο απο τη μηχανικη με ισους χρονους ανεξαρτητως καποιων αρχικων συνθηκων?
κατι ισοχρονο στη βιογραφια του Γαλιλαιου?

(ο θρυλος λεει οτι η εμπνευση ηρθε στο Γαλιλαιο οταν αυτος βρισκοταν στο εσωτερικο μιας εκκλησιας και παρατηρουσε τους πολυελαιους... μεχρι κι εκει μεσα επιστημονικες παρατηρησεις εκανε ο αθεοφοβος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θυμαστε κατι αλλο απο τη μηχανικη με ισους χρονους ανεξαρτητως καποιων αρχικων συνθηκων? κατι ισοχρονο στη βιογραφια του Γαλιλαιου? .....(ο θρυλος λεει οτι η εμπνευση ηρθε στο Γαλιλαιο οταν αυτος βρισκοταν στο εσωτερικο μιας εκκλησιας και παρατηρουσε τους πολυελαιους... μεχρι κι εκει μεσα επιστημονικες παρατηρησεις εκανε ο αθεοφοβος)
O.K. εννοείς το εκκρεμές.

Υ.Γ. Τώρα όμως που μεγάλωσες (χθες είχες και γενέθλια), προσπάθησε να περιορίσεις τους γρίφους και να μην διορθώνεις 10³ φορές κάθε σου μήνυμα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μπορει λίγο να με βοηθήσει κάποιος και να μου πει πού μπορώ να βρώ λυμένες ασκήσεις για τις κρούσεις??? Θα ήθελα να κοιτάξω μερικές για να δώ καλύτερα τη μεθοδολογία και τις διάφορες περιπτώσεις των κρούσεων....Κρούσεις εννοώ της Γ Λυκείου, γιατι στο φροντστήριο που κάνουμε θερινά μας ξεκίνησε απο φυσική κατεύθυνσης και οχι απο τη φυσική της Β Λυκειου...έψαξα και μόνη μου στο internet αλλά δε δίνει απαντήσεις στις ασκήσεις παρα μόνο εκφωνήσεις...
Ευχαριστώ....Ελπίζω να με βοηθήσετε...!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπορει λίγο να με βοηθήσει κάποιος και να μου πει πού μπορώ να βρώ λυμένες ασκήσεις για τις κρούσεις??? ....Κρούσεις εννοώ της Γ Λυκείου, γιατι στο φροντστήριο που κάνουμε θερινά μας ξεκίνησε απο φυσική κατεύθυνσης και οχι απο τη φυσική της Β Λυκειου...
[...]
.............
Πάντως νομίζω ότι τα φροντιστήρια το έχουν παρακάνει. Σε λίγο θα κάνουν προετοιμασία πανελληνίων από το δημοτικό. Και από 20 οι ώρες τους θα γίνουν 40. Και εμείς ακολουθούμε σαν πρόβατα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ !!!!! Πάντα με βοηθάς....Ασε το έχουν παρακάνει στ' αλήθεια...Αλλά τι να κάνω και εγώ?? σκέφτηκα να μην πάω αλλά μετά πάλι θα αισθάνομαι οτι είμαι πίσω ενώ τα άλλα παιδιά θα έχουν ήδη προχωρήσει. Φοβάμαι μη το μετανιώσω αργότερα. Εσύ απο πότε ξεκίνησες αυτά της Γ Λυκείου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εσύ απο πότε ξεκίνησες αυτά της Γ Λυκείου??
Ξεκίνησα από το Φεβρουάριο 2+2 ώρες μαθηματικά+φυσική. Ήθελα μέχρι τότε να έχω αφομοιώσει καλά την ύλη και τον τρόπο σκέψης της Β λυκείου. έκθεση μόνο είχα αρχίσει 1½ ώρα από το Σεπτέμβριο. Μέχρι τότε δεν είχα πάει ποτέ φροντιστήριο ή ιδιαίτερο εκτός ξένες γλώσσες. Ειδικά περυσι το καλοκαίρι έκανα μόνον διακοπές και τίποτα άλλο. Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά νομίζω ότι κακώς τα παιδιά που τελείωνουν την Α κάνουν καλοκαιρινά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Και βέβαια έχεις απόλυτο δίκιο!!! Δεν ξέρω γιατι αλλά οι περισσότεροι νομίζουν οτι δεν γίνεται χωρίς φροντιστήριο....Έκανες πολύ σωστά....Μια χαρά ξεκουράστηκες!!!!!Άλλωστε μέχρι να ξανανοίξουν τα σχολεία το πιο πιθανόν είναι να τα ξεχάσουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

..anna maraki..

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μηπως έχει κανεις όρεξη να με βοηθήσει σε μια άσκηση που έχω μπερδευτεί. έχω κολήσει και κατι μου διαφεύγει που δεν μπορώ να βρώ.
αμα μπορει κάποιος ας μου πει να του τη στείλω.σας παρακαλώ!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ποσταρέ την εδώ καλέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

..anna maraki..

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σφαίρα κρέμεται με νήμα μηκους L=1.6m και την εκτρέπουμε ετσι ώστε να σχηματησει με την κατακόρυφη γωνια θ. Στο κατωτερο σημειο συγκρουεται με ακινητο σωμα μαζας 3m Μετα την κρούση το σώμα διανύει διαστημα s=1m μεχρι να σταματήσει.
να βρεθει η ταχύτητα του σώματος μετα την κρουση.
μ=0.2
η ταχυτητα της σφαιρας λιγο πριν την κρουση και τη γωνια

Το πρωτο το βρήκα πέρνοντας ΘΜΚΕ και στο β πήρα ΘΔΜΕ αλλα μου λείπει το h
Μπερδεύτηκα, ας με ξεμπερδεψει κάποιος plzz...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μία υπόδειξη θέλεις δηλαδή, έτσι;
h=L(1-cosθ)
Κάνε το σχήμα και θα το δεις και μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

..anna maraki..

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Και παλι δεν βγαινει....ασε που εμεις δε μαθαμε κανενα τυπο.....Το σχημα το έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και παλι δεν βγαινει....ασε που εμεις δε μαθαμε κανενα τυπο.....Το σχημα το έχω...
Ας το δούμε από την αρχή...
Δες στο σχήμα:


Είναι εμφανές από εδώ ότι το αρχικό ύψος h ισούται με L-Lcosθ, άρα h=L(1-cosθ), όπου θ είναι η αρχική απομάκρυνση από την κατακόρυφο, που είναι γνωστή.

Η ταχύτητα του σώματος μετά την κρούση:
1/2*3m*u^2=T*s=μΝ*s=μ*3m*g*s
Λύνεις ως προς u.

Από ΑΔΕ για τη σφαίρα: mgh=1/2*mυ^2
Βρες την υ.
Κατά την κρούση έχεις: (ΑΔΟ)
mυ=3mu-mυ', όπου υ,υ' η ταχύτητα της σφαίρας αμέσως πριν και αμέσως μετά την κρούση αντίστοιχα.
Βρες την υ'.

Μετά την κρούση η σφαίρα φτάνει σε ύψος h' που το βρίσκεις από την ΑΔΕ:
1/2*m*υ'^2=mgh'
Λύσε ως προς h'.

Όπως είπαμε ήδη: h'=L(1-cosθ')
Λύσε ως προς cosθ'.

Τέλος.;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

..anna maraki..

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!! Να σαι καλα!!!
Μεχρι και το σχήμα μου έφτιαξες!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σωμα Σ1 μαζας m ηρεμει σε οριζοντιο επιπεδο με το οποιο εμφανιζει συντελιστη τριβης ολ. μ=0,4. Καποια στιγμη το σωμα εκτοξευεται οριζοντια με αρχικη ταχυτητα uo=20 m/s. Μολις το σωμα μετατοπιστει κατα Δχ=37,5 m συγκρουεται πλαστικα με ακινητο σωμα ισης μαζας, που ηρεμει στη βαση κεκλιμενου επιπεδου γωνιας 30 μοιρων.Μολις το συσσωματωμα δημιουργηθει κινειται κατα μηκος κεκλιμενου επιπεδου και η ταχυτητα του μηδενιζεται οταν διανυει διαστημα s=1m πανω σ'αυτο. Να βρειτε

α. με ποια ταχυτητα το σωμα Σ1 θα χτυπησει το Σ2
β. Την ταχυτητα του συσσωματωματος τη στιγμη που δημιουργηται
γ. το συντελεστη τριβης ολ. μεταξυ του συσσωματωματος κ του κεκλιμενου επιπεδου

Το α το εχω βρει ειναι 10m/s
Στα αλλα κολλαω. Αν μπορει καποιος να μου πει την αρχη και μετα το συνεχιζω μονη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Υποδείξεις:
β)Ισχύει η αρχή ανεξαρτησίας των κινήσεων. Ανάλυσε την ταχύτητα που βρήκες σε συνιστώσα παράλληλη και κάθετη στο κεκκλιμένο και πάρε την αρχή διατήρησης της ορμής για την παράλληλη. Έτσι θα βρεις την παράλληλη στο κεκλιμένο ταχύτητα που χριάζεσαι για το επόμενο ερώτημα.
γ)Στο συσσωμάτωμα ασκούνται δύο δυνάμεις: το βάρος του και η τριβή (μ'Ν=μmg) από το κεκλιμένο.
Ανάλυσε (στα πλαίσια της αρχής ανεξ. κιν.) το βάρος του σε συνιστώσα κάθετη και σε συνιστώσα παράλληλη στο κεκλιμένο.
Έχεις μ'(2m)g+(2m)gsin30=(2m)a. Λύσε ως προς μ'. Την α την υπολογίζει εύκολα ξεκινώνας από το s=1 και χρησιμοποιώνας τους τύπους της ομαλά μεταβαλόμενης κίνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σωμα Σ1 μαζας m ηρεμει σε οριζοντιο επιπεδο με το οποιο εμφανιζει συντελιστη τριβης ολ. μ=0,4. Καποια στιγμη το σωμα εκτοξευεται οριζοντια με αρχικη ταχυτητα υο=20 m/s. Μολις το σωμα μετατοπιστει κατα χ=37,5 m συγκρουεται πλαστικα με ακινητο σωμα ισης μαζας, που ηρεμει στη βαση κεκλιμενου επιπεδου γωνιας 30°. Μολις το συσσωματωμα δημιουργηθει κινειται κατα μηκος κεκλιμενου επιπεδου και η ταχυτητα του μηδενιζεται οταν διανυει διαστημα s=1m πανω σ'αυτο. Να βρειτε
α. με ποια ταχυτητα το σωμα Σ1 θα χτυπησει το Σ2
β. Την ταχυτητα του συσσωματωματος τη στιγμη που δημιουργειται
γ. το συντελεστη τριβης ολ. μεταξυ του συσσωματωματος κ του κεκλιμενου επιπεδου.

α) ΘΜΚΕ(1->2): ½mυ² - ½mυο² = -Tx => ½mυ² - ½mυο² = -μmgx => υ² = υο² - 2μgx => υ = 10m/s
β) ΑΔΟ(2->3) στον άξονα χ: mυχ = 2mv => v = ½υσυνφ => υ = 2,5 m/s ≃ 4,33m/s
γ) ΘΜΚΕ(3->4): 0 - ½2mv² = -2Βχs - T's => - ½2mv² = -2mgημφs - μ'2mgσυνφs =>
½v² = gsημφ + μgsσυνφ => μ' = (v²/2gsσυνφ) - εφφ => μ' = 0,875/ => μ' 0,505
Υ.Γ. Συγνώμη exc...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
exc και Dias σας ευχαριστω πολυ:) Την προσπαθουσα αλλα δεν εβγαινε...

Dias αν κοιταξεις V=5 m/s ...νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Dias ολη η λογικη ειναι σωστη αλλα αν κοιταξεις V=5 m/s
Γιατί? Αφού συν30°= 3̅/2 :
v = ½υσυνφ => υ = ½103̅/2 = 2,5 m/s ≃ 4,33m/s
Κάνω κάπου λάθος?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top