Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

phylab

Νεοφερμένος

Ο phylab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι η Γη είναι σφαιρική με κέντρο στο κέντρο της Ο τον έχουμε εφοδιάσει με ένα σύστημα συντεταγμένων ΧΥΖ και περιστρέφεται γύρω από τον άξονα Ζ με γωνιακή ταχύτητα ω. Επίσης θεωρούμε ότι η επίδραση της περιστροφής της Γης γύρω από τον Ήλιο είναι αμελητέα, ώστε το σύστημα ΧΥΖ να θεωρηθεί αδρανειακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
(Tώρα που είναι Ελληνικά κρατώ το λόγο μου)
Σωστά σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις τον τύπο της μετατόπισης για την ευθύγραμμα ομαλά επιβραδυνόμενη κίνηση:
h = υοt1 - 1/2 gt1² και h = υοt2 - 1/2 gt2² για t1 = 1s, t2 = 9s. Είναι σύστημα, διώχνεις υο και βρίσκες h = 45m.
:hmm: Γιατί έχετε διακοπές?

στη χρησιμοποιηση του δευτερου τυπου δεν βαζουμε + ?εκτος αν το 9ο δευτερολεπτο δεν ειναι για την καθοδο του σωματος
(σε προηγουμενο ποστ οντως 2οΝ.Ν. εννοουσα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μας την είπε προφορικά ο καθηγητής μας.
"Η γραμμική ταχύτητα της γης στο ισημερινό είναι 400 m/s προς τη δύση. Έστω ότι εκτοξεύουμε ένα σώμα με 400 m/s προς την ανατολή. Το σώμα θα παραμείνει ακίνητο ή θα κινηθεί??? "
Αυτο μας είπε
Πες του καθηγητή σου ότι λέει μλκς. Δεν είχε τι να πει και έβαλε μια άσκηση για το χαβαλέ. Αυτοί οι καθηγητές γαμώτο μου την δίνουνε πολύ.
Για την ακρίβεια. Ως προς ποιον παρατηρητή εξετάζουμε αν το σώμα θα παραμείνει ακίνητο; Ως προς ένα παρατηρητή που βρίσκεται πάνω στο σώμα; Ως προς ένα παρατηρητή που είναι ακίνητος πάνω στην Γη; Ως προς έναν παρατηρητή που βρίσκεται στον ήλιο; Ως προς τι;
Επίσης τι πάει να πει το εκτοξεύουμε με 400 m/s προς τη δύση. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να το κάνεις αυτό με διαφορετικά αποτελέσματα ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Πες του καθηγητή σου ότι λέει μλκς. Δεν είχε τι να πει και έβαλε μια άσκηση για το χαβαλέ. Αυτοί οι καθηγητές γαμώτο μου την δίνουνε πολύ.
Για την ακρίβεια. Ως προς ποιον παρατηρητή εξετάζουμε αν το σώμα θα παραμείνει ακίνητο; Ως προς ένα παρατηρητή που βρίσκεται πάνω στο σώμα; Ως προς ένα παρατηρητή που είναι ακίνητος πάνω στην Γη; Ως προς έναν παρατηρητή που βρίσκεται στον ήλιο; Ως προς τι;
Επίσης τι πάει να πει το εκτοξεύουμε με 400 m/s προς τη δύση. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να το κάνεις αυτό με διαφορετικά αποτελέσματα ο καθένας.

Η βολή που εκτελούμε είναι οριζόντια, ενώ ο παρατηρητής βρίσκεται στον ήλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Η βολή που εκτελούμε είναι οριζόντια, ενώ ο παρατηρητής βρίσκεται στον ήλιο.
Εφόσον το σώμα εκτοξεύεται με ταχύτητα μικρότερη από την ταχύτητα διαφυγή της Γης, αυτό σημαίνει ότι δεν ξέφυγε από το βαρυτικό πεδίο της οπότε θα ακολουθεί την Γη όπου πηγαίνει. Συνεπώς για έναν παρατηρητή που βρίσκεται στον ήλιο το σώμα δεν μένει ακίνητο αλλά κινείται και μάλιστα μαζί με την Γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phylab

Νεοφερμένος

Ο phylab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι η Γη είναι σφαιρική με κέντρο στο κέντρο της Ο τον έχουμε εφοδιάσει με ένα σύστημα συντεταγμένων ΧΥΖ και περιστρέφεται γύρω από τον άξονα Ζ με γωνιακή ταχύτητα ω. Επίσης θεωρούμε ότι η επίδραση της περιστροφής της Γης γύρω από τον Ήλιο είναι αμελητέα, ώστε το σύστημα ΧΥΖ να θεωρηθεί αδρανειακό. Από στο σημείο εκτόξευσης το εφοδιάζουμε με ένα σύστημα συντεταγμένων xyz με Q το κέντρο του όπου ο άξονας z η προέκτασή του βρίσκει το κέντρο της Γης. Προσοχή οι νόμοι του Newton ισχύουν μόνο σε αδρανειακά συστήματα αναφοράς όπως το ΧΥΖ το xyz δεν είναι αδρανειακό σύστημα αναφοράς στην περίπτωσή μας οπότε για εφαρμόσουμε σε αυτόν τους νόμους του Newton είναι απαραίτητο να συμπεριλάβουμε την κεντρομόλο επιτάχυνση του του σημείου Q ως προς το Ο.

Επίσης υποθέτουμε ότι το σώμα κινείται κοντά στην επιφάνεια της Γης.

Η δύναμη που ασκείται στο σώμα είναι η βαρυτική δύναμη.

Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι το πρόβλημα είναι ανάγκη να το δούμε ποίο σφαιρικά.

Σε τελική ανάλυση το σώμα εκτελεί σχεδόν παραβολική τροχιά προς τα δυτικά ( η Γη περιστρέφεται από την δύση->ανατολή) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εφόσον το σώμα εκτοξεύεται με ταχύτητα μικρότερη από την ταχύτητα διαφυγή της Γης, αυτό σημαίνει ότι δεν ξέφυγε από το βαρυτικό πεδίο της οπότε θα ακολουθεί την Γη όπου πηγαίνει. Συνεπώς για έναν παρατηρητή που βρίσκεται στον ήλιο το σώμα δεν μένει ακίνητο αλλά κινείται και μάλιστα μαζί με την Γη.

Για έναν παρατηρητή που βρίσκεται πάνω στο σώμα τώρα? Θα ισχύει το ίδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Για έναν παρατηρητή που βρίσκεται πάνω στο σώμα τώρα? Θα ισχύει το ίδιο?
Προφανώς και όχι. Για έναν παρατηρητή που βρίσκεται πάνω στο σώμα το σώμα παραμένει ακίνητο ότι και να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μας την είπε προφορικά ο καθηγητής μας.
"Η γραμμική ταχύτητα της γης στο ισημερινό είναι 400 m/s προς τη δύση. Έστω ότι εκτοξεύουμε ένα σώμα με 400 m/s προς την ανατολή. Το σώμα θα παραμείνει ακίνητο ή θα κινηθεί??? "
Αυτο μας είπε
Λοιπόν αρκετά το κουράσατε!
Θα σου δώσω ένα αντίστοιχο πρόβλημα, γιατί μου είνα δύσκολο να σου εξηγήσω αυτό χωρίς σχήματα και γραπτώς.
Δεν υπάρχει αντίσταση από τον αέρα.
Είσαι πάνω σε ένα όχημα χωρίς οροφή που κινείται με ταχύτητα 240km/h. Πετάς μία μπάλα κατακόρυφα. Τι θα κάνει η μπάλα;
Αν είσαι σε θέση να βρεις την απάντηση εδώ, κατάλαβες τι γίνεται και στο πρόβλημα του καθηγητή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωήτσααα

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ενα σωμα ριχνεται κατακόρυρα προς τα πανω από την βάση ενός κτηριου.Το σωμα περνα από την κορυφη του κτιριου στο τελος του 1ου και του 9ου δευτερολεπτου της κίνησης του.να βρειτε το υψος του κτιριου...

:( δεν εχω ιδεα τι να κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
στη χρησιμοποιηση του δευτερου τυπου δεν βαζουμε + ?εκτος αν το 9ο δευτερολεπτο δεν ειναι για την καθοδο του σωματος
O τύπος ισχύει και για άνοδο και για κάθοδο γιατί δίνει τη θέση του σώματος σε σχέση με σύστημα συντεταγμένων με αρχή στο έδαφος. (Φέτος το κατάλαβα αυτό όταν κάναμε βολές στο ηλεκτρικό πεδίο)

Ενα σωμα ριχνεται κατακόρυρα προς τα πανω από την βάση ενός κτηριου.Το σωμα περνα από την κορυφη του κτιριου στο τελος του 1ου και του 9ου δευτερολεπτου της κίνησης του.να βρειτε το υψος του κτιριου... :( δεν εχω ιδεα τι να κανω..
Δεν είδες την απάντηση? Είναι το μήνυμα 373.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωήτσααα

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν το ειδα :worry:

Μενω γερμανια και εχουμε αποκριατικες διακοπες

(Tώρα που είναι Ελληνικά κρατώ το λόγο μου)
Σωστά σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις τον τύπο της μετατόπισης για την ευθύγραμμα ομαλά επιβραδυνόμενη κίνηση:
h = υοt1 - 1/2 gt1² και h = υοt2 - 1/2 gt2² για t1 = 1s, t2 = 9s. Είναι σύστημα, διώχνεις υο και βρίσκες h = 45m.
:hmm: Γιατί έχετε διακοπές?


Μενώ Γερμανία και εχουμε διακοπες :D
Μπορεις μηπως να μου εξηγησεις γιατι φευγει το υ0
?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
:D Μπορεις μηπως να μου εξηγησεις γιατι φευγει το υ0? :)
Δεν φεύγει από μόνο του. Εσύ θα το διώξεις. Λύνεις και τις 2 εξισώσεις ως προς αυτό και εξισώνεις τα 2α μέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωήτσααα

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν φεύγει από μόνο του. Εσύ θα το διώξεις. Λύνεις και τις 2 εξισώσεις ως προς αυτό και εξισώνεις τα 2α μέλη.

οκκκ καταλαβααα
thanksss:clapup:

Δεν φεύγει από μόνο του. Εσύ θα το διώξεις. Λύνεις και τις 2 εξισώσεις ως προς αυτό και εξισώνεις τα 2α μέλη.

οκ το βρηκα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Στο σχολείο μας έδωσε τα παρακάτω προβλήματα και δεν μας είπε τίποτα παραπάνω.Εν τω μεταξύ έχω ψυλιαστεί πως είναι οριζόντια βολή αλλά δεν την κάναμε. Μπορεί κανείς να εξηγήσει πως λύνονται;

1. Σώμα ρίχνεται από ύψος Η με υαρχ=15 m/s. Όταν φτάνει στο έδαφος η κατακόρυφη συνιστώσα της ταχύτητας είναι 20 m/s. Να βρεθεί ο χρόνος καθόδου, το ύψος Η και το βελινεκές(τι είναι;; ).
2. Σώμα ρίχνεται με Uo=20m/s .Τη στιγμή t1 η γωνία που σχηματίζει η ταχύτητα με την οριζόντια διεύθυνση είναι 45 μοίρες. Να βρεθούν οι συντεταγμένες θέσεις του σώματος τη στιγμή t1.

πλιζ την έχω για αύριο...!!!! Ας βοηθήσει κάποιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Προσπάθησα να λύσω το πρώτο και μου βγήκε χ=30 m,t=2s, H=20m
To δεύτερο όμως δεν μου βγαίνει, βασικά δεν καταλαβαίνω τη γωνία 45 μοιρών. Μήπως είναι κάτι με ημίτονο για να βρω τη υ στον άξονα ΥΎ;; Αλλά πάλι το Υ και Χ(οι συντεταγμένες δηλαδή) είναι άγνωστοι....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο σχολείο μας έδωσε τα παρακάτω προβλήματα και δεν μας είπε τίποτα παραπάνω.Εν τω μεταξύ έχω ψυλιαστεί πως είναι οριζόντια βολή αλλά δεν την κάναμε. Μπορεί κανείς να εξηγήσει πως λύνονται; πλιζ την έχω για αύριο...!!!! Ας βοηθήσει κάποιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μάλλον οριζόντια βολή είναι. Λέω μάλλον γιατί δεν λες ότι τα σώματα ρίχνονται οριζόντια αλλά δεν μπορεί νάναι κάτι άλλο. Αν δεν σας έκανε οριζόντια βολή πώς έβαλε τις ασκήσεις? Τεσπα, εύκολες είναι:

1) υy = gt ==> t = 2s , h = 1/2 gt² = 20m , x = υοt = 30m

2) θ = 45 ==> υy = υο ==> gt = υο ==> t = 2s , x = υοt = 40m , y = 1/2 gt² = 20m

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ευχαριστώ το πρώτο πάντως μου βγήκε σωστό, οπότε μου μένει το δεύτερο να ξαναδώ.

Το Uy γιατί είναι ίσο με το Uo; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το Uy γιατί είναι ίσο με το Uo; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω!
Δες ξανά το σχήμα. Αφού θ = 45 είναι τετράγωνο. :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αχ ναι τώρα κατάλαβα. :):thumbsup:
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Βέβαια δεν ξέρω γιατί μας έβαλε οριζόντια βολή αλλά κάθε φορά έτσι κάνει μας δίνει παρακάτω ασκήσεις και μετά ότι δεν μπορούμε να τις λύσουμε βάζει τις φωνές. Δεν μπορώ να καταλάβω λογική!..:hmm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top