Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Nicky13

Νεοφερμένος

Η Νικολέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
αχ ναι ανέβασέ το, αρκεί να αφορά τύπους μόνο τις β γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κάνοντας επανάληψη τις δυνάμεις, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Έστω ότι έχουμε μια ορθογώνια σανίδα επιφάνειας μισού τετραγωνικού μέτρου (άχρηστη πληροφορία, αλλά ας έχουμε μια εικόνα στο μυαλό μας), η οποία κρέμεται από τις δύο άκρες της από δύο σχοινιά, τα οποία κρατάμε στα χέρια μας και πάνω στη σανίδα έχουμε ακουμπήσει ένα σώμα αγνώστου ταυτότητος. Σηκώνουμε τα χέρια που κρατάνε τα σχοινιά και η σανίδα με το σώμα ανεβαίνουν.

Η δύναμη που κάνει τη σανίδα να υψωθεί είναι η τάση νήματος, δηλαδή η δύναμη που ασκεί το σχοινί στη σανίδα. Η δύναμη που κάνει το σώμα πάνω στη σανίδα να υψωθεί είναι η κάθετη αντίδραση που ασκεί η σανίδα στο σώμα? Ή θεωρούμε σώμα και σανίδα σαν σύστημα και είναι πάλι η τάση νήματος που ανυψώνει το σώμα?

Αν είναι το δεύτερο (γιατί η φυσικός μου κάτι τέτοιο μου 'πε), υπάρχει κάποια περίπτωση η κάθετη αντίδραση να είναι μεγαλύτερη από το βάρος ή και το αντίστροφο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Μονο τις δευτέρας είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ε, δώστο μας ντε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χαιρετώ αγαπητή συμμαθήτρια! (πολύ επίσημα ξεκίνησα :P)

Το ερώτημά σου ήταν πολύ ωραίο. Χάρη σ' αυτό επαληθεύεται για μια ακόμη φορά πως από τα ερωτήματα των άλλων μαθαίνουμε πολλά. Αλλά ας μην πολυλογώ και ας περάσω κατευθείαν στο θέμα.

Λοιπόν αρχικά ας σου πω πως με το που διάβασα την ερώτηση δεν μπόρεσα να δώσω αμέσως απάντηση, κυρίως γιατί δεν μπορούσα να αποδείξω μια. Ωστόσο μετά από λίγη σκέψη και αρκετές κόλλες Α4 η απάντηση βρέθηκε. Πριν όμως σου την παραθέσω μαζί με την απόδειξή της, θέλω να σου πω κάποια εισαγωγικά πράγματα κυρίως για να σιγουρευτώ πως αυτά που θα δεις στην κόλλα θα τα γνωρίζεις ήδη.

Αρχικά, στην συγκεκριμένη άσκηση και τα δύο σώματα (σανίδα, σώμα x) αποκτούν μια επιτάχυνση με φορά προς τα πάνω. Γνωρίζεις υποθέτω πως οι δύο αυτές επιταχύνσεις είναι ίσες. Επίσης στη συγκεκριμένη άσκηση, και σε άλλες παρόμοιες, μπορούμε να μελετήσουμε τα σώματα ως σύστημα. Οπότε σωστά σου είπε ο καθηγητής σου. Όμως δεν νομίζω πως σου απάντησε ακριβώς στην ερώτηση, η οποία ήταν ''σε ποιά δύναμη οφείλεται η κίνηση του σώματος x που βρίσκεται πάνω στην σανίδα''. Τέλος μια συμβουλή. Σε κάθε άσκηση φυσικής, σχήμα. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο όπως θα δεις και παρακάτω.

Ας πάμε τώρα στην απάντηση. Ρώτησες αν η αντίδραση του επιπέδου (Ν) μπορεί να είναι μεγαλύτερη από το βάρος. Ναι μπορεί να είναι, σε περιπτώσεις που δεν έχει την ίδια διεύθυνση με αυτό (όταν δεν βρίσκονται στην ίδια ευθεία) αλλά και εδώ. Και κάτι άλλο τελευταίο: στην φύση όπως ξέρεις υπάρχουν δύο ειδών δυνάμεις. Αυτές που ασκούνται από απόσταση (ηλεκτρικές, μαγνητικές, βαρυτικές) και αυτές που ασκούνται από επαφή. Να θυμάσαι πως το πλήθος των δυνάμεων που ασκούνται σε ένα σώμα εξεπαφής είναι ίσο με το πλήθος των σωμάτων με τα οποία βρίσκεται σε επαφή (πιό απλά: όσα σώματα το ακουμπάνε, τόσες δυνάμεις εξεπαφής του ασκούνται).

Και ας περάσουμε τελικά στην απόδειξη. Έχω κρατήσει όλα τα στοιχεία της άσκησης εκτός από το εμβαδόν της σανίδας (άχρηστο). Επίσης τα χέρια αντικαταστάθηκαν (για ευκολία) και έβαλα δικά μου δεδομένα (μέτρα δυνάμεων, μάζες κ.λπ). Τελικά, για να μην απορείς, το μέτρο της Ν αυξάνεται και έτσι η συνισταμένη στον άξονα y'y έχει κατεύθυνση θετική.

Όποια απορία έχεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
σε εμας ο καθηγητης (που btw ειναι απο τους αγαπημενους μ) μας εδωσε δικο του τυπολογιο για να μη μπερδευομαστε με το βιβλιο που ειναι αστα να πανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Χαιρετώ αγαπητή συμμαθήτρια! (πολύ επίσημα ξεκίνησα :P)

Το ερώτημά σου ήταν πολύ ωραίο. Χάρη σ' αυτό επαληθεύεται για μια ακόμη φορά πως από τα ερωτήματα των άλλων μαθαίνουμε πολλά. Αλλά ας μην πολυλογώ και ας περάσω κατευθείαν στο θέμα.

Λοιπόν αρχικά ας σου πω πως με το που διάβασα την ερώτηση δεν μπόρεσα να δώσω αμέσως απάντηση, κυρίως γιατί δεν μπορούσα να αποδείξω μια. Ωστόσο μετά από λίγη σκέψη και αρκετές κόλλες Α4 η απάντηση βρέθηκε. Πριν όμως σου την παραθέσω μαζί με την απόδειξή της, θέλω να σου πω κάποια εισαγωγικά πράγματα κυρίως για να σιγουρευτώ πως αυτά που θα δεις στην κόλλα θα τα γνωρίζεις ήδη.

Αρχικά, στην συγκεκριμένη άσκηση και τα δύο σώματα (σανίδα, σώμα x) αποκτούν μια επιτάχυνση με φορά προς τα πάνω. Γνωρίζεις υποθέτω πως οι δύο αυτές επιταχύνσεις είναι ίσες. Επίσης στη συγκεκριμένη άσκηση, και σε άλλες παρόμοιες, μπορούμε να μελετήσουμε τα σώματα ως σύστημα. Οπότε σωστά σου είπε ο καθηγητής σου. Όμως δεν νομίζω πως σου απάντησε ακριβώς στην ερώτηση, η οποία ήταν ''σε ποιά δύναμη οφείλεται η κίνηση του σώματος x που βρίσκεται πάνω στην σανίδα''. Τέλος μια συμβουλή. Σε κάθε άσκηση φυσικής, σχήμα. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο όπως θα δεις και παρακάτω.

Ας πάμε τώρα στην απάντηση. Ρώτησες αν η αντίδραση του επιπέδου (Ν) μπορεί να είναι μεγαλύτερη από το βάρος. Ναι μπορεί να είναι, σε περιπτώσεις που δεν έχει την ίδια διεύθυνση με αυτό (όταν δεν βρίσκονται στην ίδια ευθεία) αλλά και εδώ. Και κάτι άλλο τελευταίο: στην φύση όπως ξέρεις υπάρχουν δύο ειδών δυνάμεις. Αυτές που ασκούνται από απόσταση (ηλεκτρικές, μαγνητικές, βαρυτικές) και αυτές που ασκούνται από επαφή. Να θυμάσαι πως το πλήθος των δυνάμεων που ασκούνται σε ένα σώμα εξεπαφής είναι ίσο με το πλήθος των σωμάτων με τα οποία βρίσκεται σε επαφή (πιό απλά: όσα σώματα το ακουμπάνε, τόσες δυνάμεις εξεπαφής του ασκούνται).

Και ας περάσουμε τελικά στην απόδειξη. Έχω κρατήσει όλα τα στοιχεία της άσκησης εκτός από το εμβαδόν της σανίδας (άχρηστο). Επίσης τα χέρια αντικαταστάθηκαν (για ευκολία) και έβαλα δικά μου δεδομένα (μέτρα δυνάμεων, μάζες κ.λπ). Τελικά, για να μην απορείς, το μέτρο της Ν αυξάνεται και έτσι η συνισταμένη στον άξονα y'y έχει κατεύθυνση θετική.

Όποια απορία έχεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω. :bye:

Κοίτα, δεν νομίζω να έχουν διδαχθεί επιτάχυνση από Β' Γυμνασίου, όπως άλλωστε δεν έχουμε διδαχτεί κι εμείς -εγώ ξέρω μόνο τον τύπο επιτάχυνσης, οπότε θέλω να σε ρωτήσω τι σχέση έχει αυτό με τη δύναμη που ασκείται στο σώμα. Εννοείς ότι αν προκαλείται και στα δυο η ίδια επιτάχυνση, ασκείται και στα δυο η ίδια δύναμη (από το ίδιο σώμα)?

Τώρα, να πω κι εγώ κάτι στη Nagini, νομίζω πως το νήμα ασκεί τη δύναμη και στα δυο σώματα, αν η δύναμη που έχει φορά προς τα πάνω έχει μέτρο μεγαλύτερο από τη συνισταμένη του βάρους της σανίδας και του βάρους του σώματος. Δεν έχω βέβαια τις γνώσεις του Shadowfax ούτε ασχολήθηκα όσο κι εκείνος με το θέμα, μια εικασία έκανα.

Και ίσως το εμβαδόν να παίζει ένα ρόλο όχι στη δύναμη, αλλά στην πίεση του σώματος προς τη σανίδα (σε περίπτωση που λάβουμε υπ' όψιν ότι αν αρχίσεις να ασκείς μια δύναμη με φορά προς τα πάνω, η σανίδα πιθανόν να σπάσει -αυτό εξαρτάται από το βάρος και την επιφάνεια επαφής με τη σανίδα του σώματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
@ Shadowfax: Μπορεί να ακουστεί βλακώδες, αλλά τι συμβολίζεις ως ΣF?:emm: :emm:

Τελικά, για να μην απορείς, το μέτρο της Ν αυξάνεται και έτσι η συνισταμένη στον άξονα y'y έχει κατεύθυνση θετική.

Δηλαδή, για να καταλάβω, μπορούμε να πούμε ότι η δύναμη που ανυψώνει το σώμα στη σανίδα είναι η κάθετη αντίδραση?


@ ξαροπ:
Τώρα, να πω κι εγώ κάτι στη Nagini, νομίζω πως το νήμα ασκεί τη δύναμη και στα δυο σώματα, αν η δύναμη που έχει φορά προς τα πάνω έχει μέτρο μεγαλύτερο από τη συνισταμένη του βάρους της σανίδας και του βάρους του σώματος.

Ναι, αλλά το νήμα δεν μπορεί να ασκεί δύναμη στο σώμα, αφού δεν βρίσκεται σε επαφή μ' αυτό. Το σώμα βρίσκεται σε επαφή μόνο με τη σανίδα. Γι' αυτό ρωτάω. Ήμουν σχέδον σίγουρη ότι η κάθετη αντίδραση ανύψωνε το σώμα, μέχρι που ρώτησα την καθηγήτριά μου και με ψιλομπέρδεψε με το σύστημα. :what:


Και ίσως το εμβαδόν να παίζει ένα ρόλο όχι στη δύναμη, αλλά στην πίεση του σώματος προς τη σανίδα (σε περίπτωση που λάβουμε υπ' όψιν ότι αν αρχίσεις να ασκείς μια δύναμη με φορά προς τα πάνω, η σανίδα πιθανόν να σπάσει -αυτό εξαρτάται από το βάρος και την επιφάνεια επαφής με τη σανίδα του σώματος).

Καλά ναι, αλλά εγώ δε ρώτησα για πίεση, αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα. Ο μόνος λόγος που ανέφερα το εμβαδόν της σανίδας ήταν για να σας μεταφέρω την εικόνα όπως τη σκέφτομαι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι, αλλά το νήμα δεν μπορεί να ασκεί δύναμη στο σώμα, αφού δεν βρίσκεται σε επαφή μ' αυτό. Το σώμα βρίσκεται σε επαφή μόνο με τη σανίδα. Γι' αυτό ρωτάω. Ήμουν σχέδον σίγουρη ότι η κάθετη αντίδραση ανύψωνε το σώμα, μέχρι που ρώτησα την καθηγήτριά μου και με ψιλομπέρδεψε με το σύστημα. :what:

Βρίσκεται όμως σε επαφή με τη σανίδα, η οποία με τη σειρά της βρίσκεται σε επαφή με το σώμα. Άρα η δύναμη ασκείται και στα δυο σώματα. Τουλάχιστον, έτσι νομίζω πως είναι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν το πάμε έτσι, η δύναμη που σηκώνει και τη σανίδα είναι η F που ασκούν τα χέρια μου στο νήμα και όχι η τάση νήματος που ασκεί το νήμα στη σανίδα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καταιγισμός ερωτήσεων! Είστε ωραίοι ρε. :P

Λοιπόν, ένα ένα.

Κοίτα, δεν νομίζω να έχουν διδαχθεί επιτάχυνση από Β' Γυμνασίου, όπως άλλωστε δεν έχουμε διδαχτεί κι εμείς -εγώ ξέρω μόνο τον τύπο επιτάχυνσης, (i)οπότε θέλω να σε ρωτήσω τι σχέση έχει αυτό με τη δύναμη που ασκείται στο σώμα. Εννοείς ότι αν προκαλείται και στα δυο η ίδια επιτάχυνση, ασκείται και στα δυο η ίδια δύναμη (από το ίδιο σώμα)?

Τώρα, να πω κι εγώ κάτι στη Nagini, (ii)νομίζω πως το νήμα ασκεί τη δύναμη και στα δυο σώματα, αν η δύναμη που έχει φορά προς τα πάνω έχει μέτρο μεγαλύτερο από τη συνισταμένη του βάρους της σανίδας και του βάρους του σώματος. Δεν έχω βέβαια τις γνώσεις του Shadowfax ούτε ασχολήθηκα όσο κι εκείνος με το θέμα, μια εικασία έκανα.

Και ίσως το εμβαδόν να παίζει ένα ρόλο όχι στη δύναμη, αλλά στην πίεση του σώματος προς τη σανίδα (σε περίπτωση που λάβουμε υπ' όψιν ότι αν αρχίσεις να ασκείς μια δύναμη με φορά προς τα πάνω, η σανίδα πιθανόν να σπάσει -αυτό εξαρτάται από το βάρος και την επιφάνεια επαφής με τη σανίδα του σώματος).

(i) Όχι. Δύο άτομα σπρώχνουν ένα αυτοκίνητο και ένα φορτηγο αντίστοιχα. Το αυτοκίνητο και το φορτηγό κινούνται με επιτάχυνση 2 m/s^2. Τ δύο άτομα ασκούν ίδια δύναμη; Προφανώς όχι καθώς αυτός που σπρώχνει το φορτηγό πρέπει να προσδώσει την ίδια επιτάχυνση με αυτήν του αυτοκινήτου σε ένα σώμα δεκαπλάσιας μάζας.

Όλα αυτά τα περιγράφει ο Νέυτωνας με τον δεύτερο νόμο του, τον θεμελιώδη νόμο της Μηχανικής.



H επιτάχυνση που αποκτά ένα σώμα είναι ανάλογη με την συνισταμένη των δυνάμεων που ασκούνται σε αυτό και αντιστρόφως ανάλογη με την μάζα του.

Υπόψη πως ο δεύτερος νόμος του Νεύτωνα εμπεριέχει και τον πρώτο (τον οποίο έχετε κάνει. Δες τι γίνεται όταν θέσεις ΣF=0. Η α μηδενίζεται επίσης).


(ii) H τάση του νήματος είναι σαφώς μεγαλύτερη από τα βάρη των δύο σωμάτων ειδάλλως το σύστημα δεν θα κινούνταν προς τα πάνω. :)

@ Shadowfax: (i)Μπορεί να ακουστεί βλακώδες, αλλά τι συμβολίζεις ως ΣF?:emm: :emm:



(ii)Δηλαδή, για να καταλάβω, μπορούμε να πούμε ότι η δύναμη που ανυψώνει το σώμα στη σανίδα είναι η κάθετη αντίδραση?


@ ξαροπ:


(iii)Ναι, αλλά το νήμα δεν μπορεί να ασκεί δύναμη στο σώμα, αφού δεν βρίσκεται σε επαφή μ' αυτό. Το σώμα βρίσκεται σε επαφή μόνο με τη σανίδα. Γι' αυτό ρωτάω. Ήμουν σχέδον σίγουρη ότι η κάθετη αντίδραση ανύψωνε το σώμα, μέχρι που ρώτησα την καθηγήτριά μου και με ψιλομπέρδεψε με το σύστημα. :what:

(i) Βλάκας είναι αυτός που φοβάται να ρωτήσει. ΣF (μπορεί να το συναντήσεις και Fολ.) είναι η συνισταμένη των δυνάμεων που ασκούνται σε ένα σώμα. Η δύναμη δηλαδή που αν αντικαταστούσε όλες τις δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα, θα προκαλούσε τα ίδια αποτελέσματα με αυτές. Νόμιζα πως το είχατε διδαχθεί, γι' αυτό και το χρησιμοποίησα.

(ii) Ναι μπορείς να το πεις (το αποδείξαμε άλλωστε). :P

(iii) Ακριβώς. Όπως σας είπα και παραπάνω, θα θυμάστε πως όσα σώματα ακουμπάνε ένα άλλο σώμα, τόσες είναι και οι δυνάμεις επαφής που ασκούνται στο τελευταίο. Τα νήματα δεν ακουμπούν το σώμα x συνεπώς δεν του ασκούν δύναμη (εφόσον βέβαια, κάποιος ''ψείρας'' θα μπορούσε να πει (:P), δεν είναι ηλεκτρικά φορτισμένα).

(i)Βρίσκεται όμως σε επαφή με τη σανίδα, η οποία με τη σειρά της βρίσκεται σε επαφή με το σώμα. (ii) Άρα η δύναμη ασκείται και στα δυο σώματα. Τουλάχιστον, έτσι νομίζω πως είναι .

(i) O ξαροπ ως αναδυόμενος μαθηματικός (:P) χρησιμοποιεί το εξής:

α=β (1), β=γ (2) συνεπώς από (1),(2) ισχύει α=γ.

Στη φυσική ωστόσο δεν υπάρχουν δυνάμεις που χρησιμοποιούν ''μεσάζοντα'', αν με καταλαβαίνετε. Απόσταση και επαφή, δύο είδη είναι. Τα νήματα δεν βρίσκονται σε επαφή με το σώμα x, άρα δεν του ασκούν δύναμη.

(ii) Οι τάσεις των νημάτων ασκούνται όντως και στα δύο σώματα όταν όμως τα αντιμετωπίζεις ως σύστημα. Μεμονωμένα στο σώμα m1 ασκούνται το βάρος και η Ν.

(i)Ναι, αλλά αν το πάμε έτσι, η δύναμη που σηκώνει και τη σανίδα είναι η F που ασκούν τα χέρια μου στο νήμα και όχι η τάση νήματος που ασκεί το νήμα στη σανίδα..!

Όμορφη λογική. Επίσης ωραία όμως ήταν και του ξαροπ. Άλλωστε κι εγώ αρχικά στα μόρια πήγα (διαμέσου της σανίδας κ.λπ). Μην μπερδέυεστε όμως. Η δύναμη που προσδίδει επιτάχυνση στη σανίδα είναι η τάση (τάσεις για την ακρίβεια, δύο νήματα έχουμε).

Μπράβο σας που ασχολείστε πάντως και κάνετε απορίες. Θα δείτε πόσο χρήσιμες θα σας φανούν στο μέλλον.

Εννοείται πως για ό,τι άλλο θελήσετε, εδώ θα 'μαστε. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα τους ανεβάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
H επιτάχυνση που αποκτά ένα σώμα είναι ανάλογη με την συνισταμένη των δυνάμεων που ασκούνται σε αυτό και αντιστρόφως ανάλογη με την μάζα του.

Αυτό το βιβλίο μας το έχει σε δύο διαφορετικούς ορισμούς. Όσο μεγαλύτερη είναι η δύναμη που ασκείται σε ένα σώμα που έχει ορισμένη μάζα, τόσο πιο γρήγορα μεταβάλλεται η ταχύτητά του (σχέση δύναμης με μεταβολή ταχύτητας) και Όσο μεγαλύτερη είναι η μάζα ενός σώματος, τόσο πιο δύσκολα μπορεί να μεταβληθεί η ταχύτητά του (σχέση μάζας με μεταβολή ταχύτητας). Και όλα αυτά επειδή η επιτάχυνση έχει αφαιρεθεί από την ύλη της Β' Γυμνασίου.:P


(i) Βλάκας είναι αυτός που φοβάται να ρωτήσει. ΣF (μπορεί να το συναντήσεις και Fολ.) είναι η συνισταμένη των δυνάμεων που ασκούνται σε ένα σώμα. Η δύναμη δηλαδή που αν αντικαταστούσε όλες τις δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα, θα προκαλούσε τα ίδια αποτελέσματα με αυτές. Νόμιζα πως το είχατε διδαχθεί, γι' αυτό και το χρησιμοποίησα.

Α. Ναι, εγώ Fολ το ήξερα και δεν πήγε το μυαλό μου εκεί. :emm: :P

Η αλήθεια είναι ότι το έχω καταλάβει πετσοκομμένα το κομμάτι της επιτάχυνσης, ακριβώς επειδή δεν την έχουμε διδαχθεί, αλλά η βασική μου απορία λύθηκε, ευχαριστώ πολύ. :) :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μάλιστα. Σας το διατυπώνουν έτσι επειδή ακριβώς η επιτάχυνση ορίζεται ως ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας (το πόσο γρήγορα δηλαδή αλλάζει η ταχύτητα ενός σώματος).

Κι εγώ ευχαριστώ για την απορία. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Τους ανέβασα.Περιμένω έγκριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ενα που βρηκα εγω..
ζηταει password..εκει βαλτε asterios
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!:no1::jumpy::up::bravo::D:):!:
ΑΥΤΟ ΕΨΑΧΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν το πάμε έτσι, η δύναμη που σηκώνει και τη σανίδα είναι η F που ασκούν τα χέρια μου στο νήμα και όχι η τάση νήματος που ασκεί το νήμα στη σανίδα..!

Το ίδιο πράγμα είναι, στην ουσία απλά η δύναμη F που ασκείς μέσω του αβαρούς νήματος μεταφέρεται στη σύνδεση νήματος-σανίδας και ονομάζεται τάση. Μια δύναμη στη μηχανική (δε μιλάω για δυνάμεις σε πεδία) δεν επιδρά απ'τον αέρα, πρέπει να εφαρμόζεται σε σημείο του σώματος που τη δέχεται, γι'αυτό χρησιμοποιείται κι η έννοια της τάσης.
Σε σχέση με τη σανίδα, η μάζα που είναι πάνω της είναι ακίνητη και δεν αλλάζει ούτε το βάρος ούτε η αντίδραση δαπέδου Ν. Σε σχέση με το δάπεδο ανυψώνεται λόγω της τάσης του νήματος που σηκώνει όλο το σύστημα στον αέρα. Δεν εχει νόημα να τα θεωρήσεις σαν ξεχωριστά σώματα, αφού η σανίδα με τη μάζα σε σχετικότητα μεταξύ τους παραμένουν ακίνητα. Θα μιλήσεις για σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν εχει νόημα να τα θεωρήσεις σαν ξεχωριστά σώματα, αφού η σανίδα με τη μάζα σε σχετικότητα μεταξύ τους παραμένουν ακίνητα. Θα μιλήσεις για σύστημα.

Χωρίς αυτό να αναιρεί ότι η Ν είναι που κάνει το σώμα μεμονωμένα να υψωθεί, έτσι? Γιατί ούτως ή άλλως, όλα αυτά προέκυψαν όταν αναρωτήθηκα αν γίνεται η κάθετη αντίδραση να είναι μεγαλύτερη του βάρους. Απλός προβληματισμός ήταν, όχι για να λύσω άσκηση or something.:)


Ως τώρα έχω μαζέψει τρεις διαφορετικές απόψεις από πέντε διαφορετικά άτομα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
αυτό βρήκα και εγώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top