Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
θα ηθελα βοηθεια επειγοντως...στην παρακατω ασκηση!!!!
σφαιρα μαζας m1,κινουμενη με ταχυτηα u1,σφηνωνεται στο σωμα Μ.
1)Να γραψετε τις εξισωσεις κινησης του συστηματος (Μ,m1) αν αυτο εκτελει αατ μετα την κρουση καιη μεγιστη συσπειρωση του ελατηριου ειναι xmax=0,02m.
2)Να υπολογισετε το χρονικο διαστημα κατα το οποιο η απομακρυνση του σωματος ειναι μεγαλυτερη απο ριζα2 cm.
3)Nα υπολογισετε τους ρυθμους μεταβολης της ορμης και της κινητικης ενεργειας στις ακραιες θεσεις της ταλαντωσης.

αν γινεται θα ηθελα καποιος να μου δωσει τη λυση της αναλυτικα..ξερω πως δεν ειναι σωστο και δεν θα με ωφελησει αλλα ειναι μεγαλη αναγκη να βρω τη λυσης της για να μπορεσω να λυσω και αλλες παρομοιες που εχω μ αυτη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary-blackrose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
θα ηθελα βοηθεια επειγοντως...στην παρακατω ασκηση!!!!
σφαιρα μαζας m1,κινουμενη με ταχυτηα u1,σφηνωνεται στο σωμα Μ.
1)Να γραψετε τις εξισωσεις κινησης του συστηματος (Μ,m1) αν αυτο εκτελει αατ μετα την κρουση καιη μεγιστη συσπειρωση του ελατηριου ειναι xmax=0,02m.
2)Να υπολογισετε το χρονικο διαστημα κατα το οποιο η απομακρυνση του σωματος ειναι μεγαλυτερη απο ριζα2 cm.
3)Nα υπολογισετε τους ρυθμους μεταβολης της ορμης και της κινητικης ενεργειας στις ακραιες θεσεις της ταλαντωσης.

αν γινεται θα ηθελα καποιος να μου δωσει τη λυση της αναλυτικα..ξερω πως δεν ειναι σωστο και δεν θα με ωφελησει αλλα ειναι μεγαλη αναγκη να βρω τη λυσης της για να μπορεσω να λυσω και αλλες παρομοιες που εχω μ αυτη.....

pleaseeee..............ας βοηθησει καποιος.....ειναι μεγαλη αναγκη να λυθει....!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
θα ηθελα βοηθεια επειγοντως...στην παρακατω ασκηση!!!!
σφαιρα μαζας m1,κινουμενη με ταχυτηα u1,σφηνωνεται στο σωμα Μ.
1)Να γραψετε τις εξισωσεις κινησης του συστηματος (Μ,m1) αν αυτο εκτελει αατ μετα την κρουση καιη μεγιστη συσπειρωση του ελατηριου ειναι xmax=0,02m.
2)Να υπολογισετε το χρονικο διαστημα κατα το οποιο η απομακρυνση του σωματος ειναι μεγαλυτερη απο ριζα2 cm.
3)Nα υπολογισετε τους ρυθμους μεταβολης της ορμης και της κινητικης ενεργειας στις ακραιες θεσεις της ταλαντωσης.

αν γινεται θα ηθελα καποιος να μου δωσει τη λυση της αναλυτικα..ξερω πως δεν ειναι σωστο και δεν θα με ωφελησει αλλα ειναι μεγαλη αναγκη να βρω τη λυσης της για να μπορεσω να λυσω και αλλες παρομοιες που εχω μ αυτη.....

Μία ολόκληρη άσκηση , ένας μόνο αριθμός!!!!!
Να σου περιγράψω τη λύση.
Πλαστική κρούση . βρίσκω την ταχύτητα του συσσωματώματος.
κινητική ενέργεια αμέσως μετά την κρούση=δυναμική στο άκρο. Βρίσκω την D=Κ του ελατηρίου
D=(M+m1)ω² βρίσκω την ω και κατ επέκταση την περίοδο Τ
Στον τριγωνομετρικό κύκλο τώρα. Μέχρι να φτάσει το συσσωμάτωμα σε απόσταση 0,01.ρίζα2 m το αντίστοιχο σημείο στον κύκλο διαγράφει ένα τόξο φ=ωt. Υπολογίζω την επίκεντρη γωνία φ διότι η ακτίνα είναι Α=0,02m και ημφ=0,01ρίζα2/0,02=ρίζα2/2 ==> φ=π/4 Βρίσκω το χρόνο μέχρι να φτάσει εκεί. Με τη βοήθεια της περιόδου βρίσκω ότι άλλο ζητάει.
Ο ρυθμός μεταβολής της ορμής σε κάθε θέση =ΣF σαυτή τη θέση =D.A
Το ίδιο και για το ρυθμό μεταβολής της κινητικής ενέργειας =Ισχύς=ΣF.υ που στην άκρη είναι μηδέν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Latvala

Νεοφερμένος

Ο Latvala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
παιδιά εγώ που δεν κάνω φροντιστήριο:(. Θα μπορούσατε να μου λύσετε την εξής άσκηση; Λοιπόν πόσα μόρια υπάρχουν μέσα σε ένα συνηθισμένο δωμάτιο όπου επικρατεί θερμοκρασία 300 Κ; Πόση είναι η ενεργός ταχύτητα των μορίων του αέρα στο δωμάτιο αυτό;
Παρακλώ βοηθήστε με, δεν ξέρω τι να κάνω:closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
τον σταυρό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
παιδιά εγώ που δεν κάνω φροντιστήριο:(. Θα μπορούσατε να μου λύσετε την εξής άσκηση; Λοιπόν πόσα μόρια υπάρχουν μέσα σε ένα συνηθισμένο δωμάτιο όπου επικρατεί θερμοκρασία 300 Κ; Πόση είναι η ενεργός ταχύτητα των μορίων του αέρα στο δωμάτιο αυτό;
Παρακλώ βοηθήστε με, δεν ξέρω τι να κάνω:closed:
Χρησιμοποίησε την καταστατική εξίσωση κι επειδή δεν δίνεται ο όγκος βάλε 1 λίτρο λύνεις με τα δεδομένα, βρίσκεις τα μ0λζ, πάτα έναν πολλαπλασιασμό με 6,022 *10^23 και έχεις τα μόρια ανά λίτρο του δωματίου :P

Όσο για την ενεργό ταχύτητα ξέρεις πως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
πόσα μόρια υπάρχουν μέσα σε ένα συνηθισμένο δωμάτιο όπου επικρατεί θερμοκρασία 300 Κ; Πόση είναι η ενεργός ταχύτητα των μορίων του αέρα στο δωμάτιο αυτό;
Η άσκηση έχει ελλειπή και ασαφή δεδομένα. Δίνει μόνον Τ = 300 Κ. Επειδή μας λέει "συνηθισμένο δωμάτιο" ας δεχθούμε ότι έχει όγκο V = 4x4x3 = 48 m³. Επίσης, από το "συνηθισμένο" ας δεχθούμε πίεση Ρ = 1atm = 1,013.10 N/m². Τώρα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε καταστατική εξίσωση:
P.V = n.R.T με n = N/NA (R = 8,314 J/mol.K, NA = 6,02.10²³ mol⁻¹) και να λύσουμε ως προς Ν.
Για την ενεργό ταχύτητα ισχύει: υεν = (3RT/Mr). Όμως ποιο Μr? Λογικά το "συνηθισμένο δωμάτιο" περιέχει ατμοσφαιρικό αέρα που αποτελείται από 20% Ο2 και 80% Ν2, οπότε βρίσκουμε φαινόμενο Μr = 0,2.32 + 0,8.28 = 28,8 g/mol = 28,8.10⁻³ kg/mol. (R = 8,314 J/mol.K).
[Βέβαια η σχέση υεν = (3RT/Mr) ισχύει για μονοατομικά αέρια, ενώ το Ο2 και το Ν2 είναι διατομικά, οπότε το 3 του τύπου θα έπρεπε να είναι 5 ή 7 ανάλογα με τον τρόπο σύνδεσης των ατόμων στα μόρια, αλλά αυτά ξεφεύγουν από το βιβλίο του λυκείου].
Υ.Γ. Πού την βρήκες αυτή την άσκηση?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Την είχε βάλει ένας καθηγητής στο σχολείο ενός φίλου μου.
θα μπορούσες να μου λύσεις άλλη μια γιατι δεν ξερει τι θα κανει? Λοιπόν Στην αρχή ττης φάσης συμπίεσης ο κυλινδρος μιας μηχανης diesel περιεχει 800cm3 αερίου μιγματος ατμοσφαιρική πίεση 1,01 * 105 N/m2 και θερμοκρασία 294 Κ. Στο τέλος φάσης της συμπίεσης το αέριο μίγμα έχει συμπιεστεί σε όγκο 75cm3 και πίεση 2,25*106 Ν/m2 και τότε αναφλέγεται. Να βρεθεί η θερμοκρασία ανάφλεξης.:hmm:
Παρακαλώ βοηθήστε με να την λύσω:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Από καταστατική στις δύο φάσεις : PV=nRT και P'V'=nRT'
Με διαίρεση κατά μέλη: (PV)/(P'V')=T/T' => T'= (P'V'T)/(PV)
Κάνεις τις πράξεις και έτοιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
θα μπορούσες να μου λύσεις άλλη μία άσκηση; Λοιπόν ορισμένη ποσότητα ενός αερίου όγκου V1=0.002m3 θερμαίνεται ισοβαρώς μέχρις ότου η ενεργός ταχύτητα των μορίων διπλασιαστεί. Να βρεθεί ο τελικό όγκος.
Παρακαλώ βοηθήστε με να τη λύσω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
( U είναι η Uεν)
U'=2U => √(3RT'/M) = 2 √(3RT/M) => 3RT'/M = 4 * 3RT/M => T'=4T
Ισοβαρής μεταβολή άρα από Νόμο Gay-Lussac : V'/T'=V/T => V'=T'/T * V = 4V = 0.008 m^3
@ Dias : Τις ρίζες και τις δυνάμεις τις βάζεις με alt-codes ή υπάρχει πιο απλός τρόπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου dias kai iasonas M για την πολύτιμη βοήθεια σας προς εμένα στις ασκήσεις της φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου λύσετε την εξης ασκηση στην φυσικη κατευθυνσης γιατι δεν μπορω να την λύσω λοιπόν έχουμε.
Σφαιρίδιο μ1=22*105kg φορτισμένο με θετικο φορτίο q1=11*107C ΒΆΛΛΕΤΑΙ ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ uo=30m/s προς δευτερο σωματιδιο με μαζα m2=2m1 και φορτιο q2=2q1 που είναι αρχικά ακίνητο σε αποσταση d=2m από το πρώτο. Αν τα σφαιρίδια βρίσκονται πάνω σε οριζόντιο, λείο και μονωτικό δάπεδο να βρεθεί η ελάχιστη αποσταση Lστην οποία θα πλησιασουν. Δίνονται kc=9*109N*m2/c2 με ΘΜΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου λύσετε την εξης ασκηση στην φυσικη κατευθυνσης γιατι δεν μπορω να την λύσω λοιπόν έχουμε.
Σφαιρίδιο μ1=22*105kg φορτισμένο με θετικο φορτίο q1=11*107C ΒΆΛΛΕΤΑΙ ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ uo=30m/s προς δευτερο σωματιδιο με μαζα m2=2m1 και φορτιο q2=2q1 που είναι αρχικά ακίνητο σε αποσταση d=2m από το πρώτο. Αν τα σφαιρίδια βρίσκονται πάνω σε οριζόντιο, λείο και μονωτικό δάπεδο να βρεθεί η ελάχιστη αποσταση Lστην οποία θα πλησιασουν. Δίνονται kc=9*109N*m2/c2 με ΘΜΚΕ.
Η άσκηση υπάρχει λυμένη στο βιβλίο σου (σελίδα 94, παράδειγμα 3.6).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς γιατι στο πρόβλημα 3,92/σελ 138 δεν μπορεί να θεωρηθει το βάρος αμελητέο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα!! ο καθηγητής της φυσικής μας έδωσε να κάνουμε την εξής άσκηση αλλά κάπου κολλάω. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Λοιπόν: Δύο σώματα Σ1 καιΣ2 ίδιας μάζας έχουν αντιστοιχα φορτία +q και +2q και συγκρατούνται ακίνητα. Αν τα σώματα αφεθούν ελεύθερα κινούνται με την επίδραση της ηλεκτρικής αλληλεπίδρασης. Ποιες από τις παρακάτω προτάσεις είναι σωστές ή λανθασμένες;
Το Σ1 δέχεται διπλάσια δύναμη απο την δύναμη που δέχεται το Σ2
Το Σ1 έχει κάθε στιγμή διπλάσια επιτάχυνση απο το Σ2
Η αύξηση της κινητικής ενέργειας του συστήματος είναι κάθε στιγμή ίση με την ελάττωση της ηλεκτρικής δυναμικής του ενέργειας
Η ελάττωση της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας του Σ1 είναι κάθε στιγμή ίση με την αύξηση της κινητικής του ενέργειας.
Παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα!! ο καθηγητής της φυσικής μας έδωσε να κάνουμε την εξής άσκηση αλλά κάπου κολλάω. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Λοιπόν: Δύο σώματα Σ1 καιΣ2 ίδιας μάζας έχουν αντιστοιχα φορτία +q και +2q και συγκρατούνται ακίνητα. Αν τα σώματα αφεθούν ελεύθερα κινούνται με την επίδραση της ηλεκτρικής αλληλεπίδρασης. Ποιες από τις παρακάτω προτάσεις είναι σωστές ή λανθασμένες;
Το Σ1 δέχεται διπλάσια δύναμη απο την δύναμη που δέχεται το Σ2
Το Σ1 έχει κάθε στιγμή διπλάσια επιτάχυνση απο το Σ2
Η αύξηση της κινητικής ενέργειας του συστήματος είναι κάθε στιγμή ίση με την ελάττωση της ηλεκτρικής δυναμικής του ενέργειας
Η ελάττωση της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας του Σ1 είναι κάθε στιγμή ίση με την αύξηση της κινητικής του ενέργειας.
Παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα!!!
Θέλεις τις απαντήσεις? Ωραία, είναι Λ Λ Σ Λ. Και λοιπόν? Σε τι ωφελήθηκες? Μήπως θα ήταν καλύτερα να μελετήσεις και να σκεφτείς, ώστε να βρεις μόνος σου τις απαντήσεις και επιπλέον να ξέρεις την αιτιολόγησή τους?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βασικά, ναι. Ο Δίας έχει δίκιο. Καλύτερα πήγαινε με άγραφες ασκήσεις και πες "Έκατσα να τις λύσω αλλά δεν μπόρεσα, ασχολήθηκα 3 ώρες (όχι 10 λεπτά) αλλά δεν έβγαλα νόημα". Δεν θα σου πει τίποτα ο καθηγητής και θα κάτσει να σου τα εξηγήσει. Με αυτόν τον τρόπο κάνεις κακό σε εσένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστω πολύ που νοιάζεστε για εμένα και μου απαντάτε στις ασκησεις που σας βάζω αλλά στην προκέιμενη περίπτωση η άσκηση αυτή δεν ήταν δικιά μου αλλά ενος φιλου μου που τους την είχα βάλει στο σχολείο ο καθηγητής τους και δεν μπόρεσε να την λύσει παρα το ότι καθισε και διαβασε την θεωρία παρα πολύ καλά, γι'αυτο μου ζητησε εάν μπορώ να την κάνω εγώ.Ωστόσο εγώ την έλυσα αλλά δεν ήμουν τόσο σιγουρος γι΄αυτο σας ζητησα να με βοηθησετε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top