Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Και τα ιδια τα προσωπα λειτουργουν αντιθετικα στο διηγημα.Απ' τη μια, η γρια λειτουργει με την πλευρα του θανατου με το πενθος , το μοιρολογι και απ' την αλλη ο νεαρος βοσκος με την ευφροσυνη μουσικη της φλογερας του που λειτουργει απ' την πλευρα της ζωης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Και τα ιδια τα προσωπα λειτουργουν αντιθετικα στο διηγημα.Απ' τη μια, η γρια λειτουργει με την πλευρα του θανατου με το πενθος , το μοιρολογι και απ' την αλλη ο νεαρος βοσκος με την ευφροσυνη μουσικη της φλογερας του που λειτουργει απ' την πλευρα της ζωης. :)
Σ'ευχαριστώ πολύ!! :)

Δε κατάλαβα την εξής ερώτηση που αναφέρεται επίσης στο "Το μοιρολόγι της φώκιας". Το διήγημα τελειώνει με τρόπο όχι ρεαλιστικό, αλλά ποιητικό. Στο διήγημα προϋπάρχουν ποιητικά στοιχεία που κορυφώνονται στο τέλος. Ποιά είναι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Το ποιητικό στοιχείο που κορυφώνεται στο τέλος είναι το μοιρολόι της ίδιας της φώκιας , της οποίας τα λόγια ερμηνεύει ένα ψαράς.
Συνοπτικά άλλα ποιητικά στοιχεία στο διήγημα είναι :
1)η χρήση μεταφορών (κήπος της φθοράς , αλώνι του χάρου)
2)η φώκια που γοητεύεται απ' τον ήχο της φλογέρας.Επίσης και η Ακριβούλα που γοητεύεται απ' τη φλογέρα.
3)οι εικόνες (για την ασέληνη νύχτα , τα μνηματα που τα περιγράφει με διάφορα επίθετα)
4)Η αλλαγή απ' το πένθιμο μοιρολόι στη χαρμόσυνη μουσική.
Αυτά.Μπορεί να ξέχασα κάποιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δε κατάλαβα την εξής ερώτηση που αναφέρεται επίσης στο "Το μοιρολόγι της φώκιας". Το διήγημα τελειώνει με τρόπο όχι ρεαλιστικό, αλλά ποιητικό. Στο διήγημα προϋπάρχουν ποιητικά στοιχεία που κορυφώνονται στο τέλος. Ποιά είναι αυτά;
Ας δούμε τι σου ζητάει πριν γραφτεί η απάντηση.
Ποιητικά - λυρικά στοιχεία είναι εκείνα που εξωτερικεύουν τον εσωτερικό κόσμο του συγγραφέα. Αυτό το επιτυγχάνεται καθώς αυτός στολίζει το λόγο του με πολλά, εντυπωσιακά εκφραστικά μέσα και σχήματα λόγου καθώς και μεταφέροντας τον αναγνώστη σε μία έξω- πραγματική διάσταση.
Αντίθετα, ρεαλιστικά στοιχεία είναι αυτά που αποτυπώνουν πιστά και αντικειμενικά την πραγματικότητα.

Βάσει των παραπάνω λοιπόν, λύνεις την άσκηση. Σε όσα έγραψε ο bluestas έχω να προσθέσω την σκέψη της γριάς , την παρουσίαση των ταφικών λειψάνων που γίνονται με περίτεχνο και λυρικό τρόπο.
Νοte: Για λόγους κλιμάκωσης θα ήταν καλό να βάλεις την αρχική πρόταση του μηνύματος του bluestas ως κατάληξη στην απάντησή σου!:redface:

Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Επομένως,τα ποιητικά στοιχεία τι είναι? :redface:
Ας δούμε τι σου ζητάει πριν γραφτεί η απάντηση.
Ποιητικά - λυρικά στοιχεία είναι εκείνα που εξωτερικεύουν τον εσωτερικό κόσμο του συγγραφέα. Αυτό το επιτυγχάνεται καθώς αυτός στολίζει το λόγο του με πολλά, εντυπωσιακά εκφραστικά μέσα και σχήματα λόγου καθώς και μεταφέροντας τον αναγνώστη σε μία έξω- πραγματική διάσταση.
Αντίθετα, ρεαλιστικά στοιχεία είναι αυτά που αποτυπώνουν πιστά και αντικειμενικά την πραγματικότητα.

Βάσει των παραπάνω λοιπόν, λύνεις την άσκηση. Σε όσα έγραψε ο bluestas έχω να προσθέσω την σκέψη της γριάς , την παρουσίαση των ταφικών λειψάνων που γίνονται με περίτεχνο και λυρικό τρόπο.
Νοte: Για λόγους κλιμάκωσης θα ήταν καλό να βάλεις την αρχική πρόταση του μηνύματος του bluestas ως κατάληξη στην απάντησή σου!:redface:

Αυτά!
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο..! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Ο λυρικός έχει ποιητικό στοιχείο.Μαζί πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τα ποιητικά στοιχεία είναι εκείνα που δίνω στον ορισμό - συνήθως θα ψάνχεις για εκφραστικά μέσα, σχήματα λόγου κτλ.. ;)
Θα σε βοηθούσε πολύ, αν έριχνες μία ματιά στο Λεξικό Λογοτεχνικών Όρων στο λήμμα "λυρισμός". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Τα ποιητικά στοιχεία είναι εκείνα που δίνω στον ορισμό - συνήθως θα ψάνχεις για εκφραστικά μέσα, σχήματα λόγου κτλ.. ;)
Θα σε βοηθούσε πολύ, αν έριχνες μία ματιά στο Λεξικό Λογοτεχνικών Όρων στο λήμμα "λυρισμός". :)
Σωστά..δε το σκέφτηκα! Ευχαριστώ και πάλι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια εχω την παρακατω ερωτηση για την δευτερα.

Να αναπτυξετε τα ρεαλιστικα και λυρικα στοιχεια στο διηγημα Το μοιρολογι της φωκιας.(ποια ειναι η λειτουργια τους θελω ..να τα αναπτυξω μπορω)
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ένα διαφορετικό τέλος για την "Φόνισσα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορείτε να προτείνετε καμιά ιδέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες σημειώσεις για το κείμενο "Η Τιμή και το Χρήμα"? Γιατί η φιλόλογος που μάς κάνει,τα λέει όλα πολύ βιαστικά και δε προλαβαίνουμε να γράψουμε...και γράφω αύριο διαγώνισμα.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariia

Νεοφερμένος

Η mariia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά αν μπορείτε απαντήστε μου στην παρακάτω ερώτηση.
Να εντοπίσετε τα λυρικά στοιχεία του διηγήματος ''Το μοιρολόγι της φώκιας'' και να σχολιάσετε τη συμβολή τους στην αφηγηατική πλοκή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FROM SPACE

Νεοφερμένος

Η FROM SPACE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα μπορούσες να με βοηθήσεις στην παρακάτω άσκηση βασισμένη στο κείμενο της Ρωμιοσύνης να βρείτε περισσότερα στοιχεία για το έργο του, να βρείτε για την:
Ιστορική Περίοδος
Μορφικά τεχνικά χαρακτηριστικά
Ιδεολογικός Αγώνας
Θέματα που τον Απασχολούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fotini1995

Νεοφερμένος

Η fotini1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδια γεια σας....
μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει στα κειμενα νεοελληνικης λογοτεχνιας β' λυκειου....?

στη σελιδα 215 επι ασπαλαθων το γιωργου σεφερη....
ερωτησεις 2,3,5.... :)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
SOS SOS SOS


Άξιον εστί,Οδυσσέας Ελύτης.

Τι συμβολίζει η χιονισμένη φύση?
Μήπως την ερήμωση του τοπίου,τα συναισθήματα των ανθρώπων(θλίψη,στεναχώρια) ??? :worry:

Ας βοηθήσει κάποιος!!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
SOS SOS SOS


Άξιον εστί,Οδυσσέας Ελύτης.

Τι συμβολίζει η χιονισμένη φύση?
Μήπως την ερήμωση του τοπίου,τα συναισθήματα των ανθρώπων(θλίψη,στεναχώρια) ??? :worry:

Ας βοηθήσει κάποιος!!! :/:

Αχ περσινά αυτά, νομίζω γενικότερα η φύση δείχνει τα δύο της πρόσωπα και θυμάμαι ότι αντικατοπτρίζει τα συναισθήματα των ανθρώπων. Μπορείς να παραθέσεις το συγκεκριμένο χωρίο; Γιατί δε θυμάμαι ποιο απόσπασμα είναι στη Β.

No need, το βρήκα, λοιπόν η φύση γενικότερα αποτελεί τη μόνη διέξοδο του από τον κλειστό χώρο, αφού κοιτάει έξω από το παράθυρο. Η χιονισμένη φύση αισθητοποιεί την εχθρική κατοχή και τη δυστυχία, αφού όλα αλλάζουν. Αυτή η αλλαγή φαίνεται στη συνέχεια με τα δέντρα που μετατρέπονται σε αγχόνες και γενικά η όμορφη φύση γίνεται χώρος εκτελέσεων.

Πάντος είναι βλακεία κομμάτι για ερώτηση, ας σου έλεγε για το ρόλο της φύσης γενικά. Το αγαπημένο μου μέρος είναι ο στίχος που λέει δάγκωσα τη μέρα και δεν έσταξε ούτε σταγόνα πράσινο αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Αχ περσινά αυτά, νομίζω γενικότερα η φύση δείχνει τα δύο της πρόσωπα και θυμάμαι ότι αντικατοπτρίζει τα συναισθήματα των ανθρώπων. Μπορείς να παραθέσεις το συγκεκριμένο χωρίο; Γιατί δε θυμάμαι ποιο απόσπασμα είναι στη Β.

Βασικά κι εγώ πιστεύω ότι σκιαγραφεί τα συναισθήματα του ποιητή και συνεπώς των ανθρώπων αλλά δεν είμαι και σίγουρη..:worry:

Ρίξε μία ματιά...


ΓΥΡΙΣΑ τα μάτια * δάκρυα γιομάτα
κατά το παραθύρι
Και κοιτώντας έξω * καταχιονισμένα
τα δέντρα των κοιλάδων
Αδελφοί μου, είπα * ως κι αυτά μια μέρα
κι αυτά θα τ’ ατιμάσουν
Προσωπιδοφόροι * μες στον άλλο αιώνα
τις θηλιές ετοιμάζουν
Δάγκωσα τη μέρα * και δεν έσταξε ούτε
σταγόνα πράσινο αίμα
Φώναξα στις πύλες * κι η φωνή μου πήρε
τη θλίψη των φονιάδων
Μες στης γης το κέντρο * φάνηκε ο πυρήνας
που όλο σκοτεινιάζει
Κι η αχτίδα του ήλιου * γίνηκεν, ιδέστε
ο μίτος του Θανάτου!

Ω πικρές γυναίκες * με το μαύρο ρούχο
παρθένες και μητέρες
Που σιμά στη βρύση * δίνατε να πιούνε
στ’ αηδόνια των αγγέλων
Έλαχε να δώσει * και σε σας ο Χάρος
τη φούχτα του γεμάτη
Μεσ’ απ’ τα πηγάδια * τις κραυγές τραβάτε
αδικοσκοτωμένων

Τόσο δεν αγγίζουν * η φωτιά με το άχτι
που πένεται ο λαός μου
Του Θεού το στάρι * στα ψηλά καμιόνια
το φόρτωσαν και πάει
Μες την έρμη κι άδεια * πολιτεία μένει
το χέρι που μονάχα
Με μπογιά θα γράψει * στους μεγάλους τοίχους
ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Φύσηξεν η νύχτα * σβήσανε τα σπίτια
κι είναι αργά στην ψυχή μου
Δεν ακούει κανένας * όπου κι αν χτυπήσω
η μνήμη με σκοτώνει
Αδελφοί μου, λέει * μαύρες ώρες φτάνουν
ο καιρός θα δείξει
Των ανθρώπων έχουν * οι χαρές μιάνει
τα σπλάχνα των τεράτων

Γύρισα τα μάτια * δάκρυα γιομάτα
κατά το παραθύρι
Φώναξα στις πύλες * κι η φωνή μου πήρε
τη θλίψη των φονιάδων
Μες στης γης το κέντρο * φάνηκε ο πυρήνας
που όλο σκοτεινιάζει
Κι η αχτίδα του ήλιου * γίνηκεν, ιδέστε
ο μίτος του Θανάτου!

Το θυμάσαι το κείμενο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Βασικά κι εγώ πιστεύω ότι σκιαγραφεί τα συναισθήματα του ποιητή και συνεπώς των ανθρώπων αλλά δεν είμαι και σίγουρη..:worry:

Ρίξε μία ματιά...

Το θυμάσαι το κείμενο? :worry:

Βρήκα το βιβλίο με τις σημειώσεις μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top