Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

ultimatesr

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
έχω μόνο για ελεύθερους πολιορκιμένους αν ενδιαφέρεσαι να σου στείλω σαν εικόνα γιατί τα έχω σκανάρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ΙΘΑΚΗ

Ιθάκη ειναι ο σκοπος, ονειρο και στοχος καθε ανρωπου
Ιθάκες ειναι οι στοχοι (τονιζει το γενικευμενο, καθολικο χρακτηρα του συμβολου)

Απαισιοδοξος τονος: η Ιθακη τελικα ειναι το ιδιο το ταξιδι, τα κερδη και οι εμπειριες του ταξιδιου
Αισιοδοξος τονος: οι εμπειριες του ταξιδιου και το τι αποκομιζει ο ανθρωπος απο αυτο

Ο Ομηρος χρησιμοποιει τους Λαιστρυγονες, τους Κυκλωπες και τον Ποσειδωνα σαν πραγματικα προσωπα και σαν εξωτερικες δυσκολιες, αλλα ο Καβαφης τα χρησιμοποιει σα συμβολα, εσωτερικες δυσκολιες, αυτες που δημιουργει απο μονος του ο ανθρωπος (φοβοι, δισταγμοι, απαισιοδοξια)

Οι ενοτητες ειναι:
1) 1-3 στιχο (η θεση του Καβαφη)
2) 4-12 στιχο (οι οσηγιες του ταξιδιου, προτροπη)
3) 13-23 στιχο (οι εμπειριες και τα κερδη του ταξιδιου)
4) 24-30 στιχο (εμμονη στο στοχο)
5) 31-36 στιχο (η σημασια της Ιθακης)

στιχος 16: δειχνει υποβλητικοτητα και παραστατικοτητα

Τη σατραπεια δεν την καναμε και απο ελευθερους πολιορκημενους καναμε μονο το Α' και το Β' σχεδιασμα...
Αν ειναι κανονιστε και πειτε μου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppytaxlia

Νεοφερμένος

Η poppytaxlia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
έχω μόνο για ελεύθερους πολιορκιμένους αν ενδιαφέρεσαι να σου στείλω σαν εικόνα γιατί τα έχω σκανάρει...
αν μπορεις στειλε μου τες εστω και σε φοτο!!!
ευχαριστω παρα πολυ!!!!
-----------------------------------------
ΙΘΑΚΗ

Ιθάκη ειναι ο σκοπος, ονειρο και στοχος καθε ανρωπου
Ιθάκες ειναι οι στοχοι (τονιζει το γενικευμενο, καθολικο χρακτηρα του συμβολου)

Απαισιοδοξος τονος: η Ιθακη τελικα ειναι το ιδιο το ταξιδι, τα κερδη και οι εμπειριες του ταξιδιου
Αισιοδοξος τονος: οι εμπειριες του ταξιδιου και το τι αποκομιζει ο ανθρωπος απο αυτο

Ο Ομηρος χρησιμοποιει τους Λαιστρυγονες, τους Κυκλωπες και τον Ποσειδωνα σαν πραγματικα προσωπα και σαν εξωτερικες δυσκολιες, αλλα ο Καβαφης τα χρησιμοποιει σα συμβολα, εσωτερικες δυσκολιες, αυτες που δημιουργει απο μονος του ο ανθρωπος (φοβοι, δισταγμοι, απαισιοδοξια)

Οι ενοτητες ειναι:
1) 1-3 στιχο (η θεση του Καβαφη)
2) 4-12 στιχο (οι οσηγιες του ταξιδιου, προτροπη)
3) 13-23 στιχο (οι εμπειριες και τα κερδη του ταξιδιου)
4) 24-30 στιχο (εμμονη στο στοχο)
5) 31-36 στιχο (η σημασια της Ιθακης)

στιχος 16: δειχνει υποβλητικοτητα και παραστατικοτητα

Τη σατραπεια δεν την καναμε και απο ελευθερους πολιορκημενους καναμε μονο το Α' και το Β' σχεδιασμα...
Αν ειναι κανονιστε και πειτε μου... :)
δεν καταλαβα κατι για τον στιχο 16
αλλα κατα τ'αλλα πολυ καλες οι σημειωσεις
στειλε και για τους ελευθερους πολιορκημενους αν θελεις
ευχαριστω πολυ prisila:)
-----------------------------------------
βασικα
εχω τα εξης
κειμενα:
1.του νεκρου αδελφου
2.η λυγερη στον αδη
3.ερωτοκριτος
4.σαν πεταλουδα στη φωτια
5.εις αγαρηνους
6.ελευθεροι πολιορκημενοι
7.πατριδες
8.ιθακη
9.σατραπεια
απο αυτα 8εωρω ποιο σημαντικα αυτα που ειπα πριν αν ομως εσεις λετε και καποιο αλλο πειτε το μου και αν εχετε σημειωσεις για κανενα απο αυτα και παλι πειτε το μου!
ευχαριστω πολυυυ!!!!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Abalo

Νεοφερμένος

Ο Abalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εμας μασ έπεσε το ποίημα απολιπειν ο θεος αντονιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ελευθεροι πολιορκημενοι.ΣΟΣΑΡΑ!!!
σχεδιασμα α'
"τα ματια...αλωνακι" η φραση αυτη ειναι κατακλιδα στο προοιμιο και αρχη στο κυριως θεμα για να τραβηξει την προσοχη του αναγνωστη.
ο πολεμιστης δεν ειναι ο ρολος του να κλαιει,αλλα ειναι πεινασμενος και δεν εχει την δυναμη να σηκωσει ουτε το ντουφεκι του...
η μανα στεναχωριεται που τα παιδια της πεινουν,ενω το πουλι τρεφει τα παιδια του και ετσι ζηλευει...
κυριαρχει ο φοβος και ο τρομος
σχεδιασμα β'
μας τονιζε την ομορφια της φυσης και οτι ειναι σε διλλημα,απο την μια θελουν να πεθανουν για την πατριδα και απο την αλλη σκεφτονται οτι θα χασουν την ομορφια της φυσης...
σαλπιγγα.οι ελληνες πεινουν και δεν μπορουν να φυσιξουν ευκολα στην σαλπιγγα σε αντιθεση με τους τουρκους...
ο ηχος της σαλπιγγας φερνει τον τρομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOMIS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια εμενα μου εβαλαν για υλη
Οι μοιραιοι
Ο δωδεκαλογος του γυφτου
Ιθακη
Απωλειπην ο θεος Αντωνιος
Ελευθεροι πολιορκημενοι
Ερωτοκριτος
Ερωφιλη


Ποιο λετε να πεσει και κανα βοηθημα για ενα απο αυτα?
Δωσατε για Ελευθεροι πολιορκημενοι και ιθακη....Για τα αλλα τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppytaxlia

Νεοφερμένος

Η poppytaxlia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
λοιπον εδω ειναι τα θεματα:
μου εβαλε την σατραπεια του Καβαφη
ερωτηση απο εισαγωγη:σε ποια κατηγορια ποιηματων του Καβαφη ανηκει και γιατι?
να βρουμε ααντιθεσεις και να τις αναλυσουμε
να πουμε για τη γλωσσα το υφος και τη δραματικοτητα του ποιηματος
να σχολιασουμε τον 8 στιχο
και να κανουμε συγκριση αναμεσα στη ζωη που υποδεικνυεται απο το ποιημα(Οσο μπορεις)και αυτη που φαινεται οτι κανει ο ηρωας της σατραπειας

το ποιημα το αγνωστο ηταν:

Κωνσταντῖνος Καβάφης

Ὅσο μπορεῖς


Κι ἂν δὲν μπορεῖς νὰ κάμεις τὴν ζωή σου ὅπως τὴν θέλεις,
τοῦτο προσπάθησε τουλάχιστον
ὅσο μπορεῖς: μὴν τὴν ἐξευτελίζεις
μὲς στὴν πολλὴ συνάφεια τοῦ κόσμου,
μὲς στὲς πολλὲς κινήσεις κι ὁμιλίες.
Μὴν τὴν ἐξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνὰ κ' ἐκθέτοντάς την
στῶν σχέσεων καὶ τῶν συναναστροφῶν
τὴν καθημερινὴν ἀνοησία,
ὡς ποὺ νὰ γίνει σὰ μία ξένη φορτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε εμάς η Ιθάκη έπεσε καθώς και παράλληλο κείμενο.
Όσοι το έχετε στην ύλη σας διαβάστε καλά τα θέλγιτρα του ταξιδιού και να τονίζετε συνεχώς που δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά το ταξίδι..!!

Μάνοςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BillyCool

Νεοφερμένος

Ο Billy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μας ειπε η καθηγητρια πως θα βγαψουμε τεστ πανω στην εισαγωγη της λογοτεχνιας. Τι θα πρεπει να προσεξω? Οποιος μπορει ας με βοηθησει λιγο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τι τάξη πας (το προφίλ λέει Γ' και έχεις δημιουργήσει θέμα στην Α' :P);

Υ.Γ.Αν πας Α' Λυκείου δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχουμε πάρει βιβλίο. Αν πάλι πας Γ' Γυμνασίου δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν θυμάμαι!:P Απλά έκανα μια διευκρίνηση για αυτούς που θα σε βοηθήσουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofialalalala

Νεοφερμένος

Η sofialalalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!στο σχολειο μου,ειμαστε στο κειμενο ''του νεκρου αδελφου'' και μου εχουν βαλει εργασια για την σχεση της μητερας κ της κορης στα παλαια χρονια..βοηθηστε με πλιζ:(δεν βρισκω τιποτα στο ιντερνετ:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
γραψε αυτα που κανει η Αρετουσα στν μαμα της...
Δηλ οτι οι κοπελες εμεναν συνηθως στο σπιτι,φροντιζαν την μητερα τους κτλ
Παρε στοιχεια απο το κειμενο/ποιημα(δεν θυμαμαι τι ειναι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Τις θέλουν για να της γηροκομουν, να τις βοηθούν στις δουλειές του σπιτιου, συντροφια, ιδιαιτερη ισως αδυναμία προς τις κόρε.ς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Λοιπόν... Είναι μια πολύ ιδιαίτερη σχέση... Στο κείμενο δεν αναφέρεται πουθενά πατέρας, ακόμα και αν η κοινωνία της εποχής είναι πατριαρχική...
Η Αρετή είναι η μοναδική κόρη της οικογένειας, η οποία χαρακτηρίζεται ως μονάκριβη και πολυαγαπημένη, γεγονός που υποδεικνυει τη στενή σχέση αγάπης με τη μητέρα της. Η μητέρα περιποιείται την κόρη, δείχνοντάς της έτσι την αδυναμία της. Επίσης, η μητέρα ανησυχεί ιδιαίτερα για τη μελλοντική απουσία της Αρετής σε μακρινό τόπο.
Η μεγάλη αγάπη τους αποδεικνύεται από τη μεγάλη χαρά που νιώθουν μόλις συναντιούνται στο τέλος, όπου πεθαίνουν και οι δύο.


Αυτά θυμάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Καλά το θυμάσαι εσύ που είσαι 3 λυκείου και η άλλη που απόφοιτη, ενώ εγώ που το έκανα πριν 3 βδομάδες δεν θυμάμαι τίποτα!!!:thanks:

Δυστηχώς δεν εμπνέομαι τώρα βραδιάτικα για να πω καμιά ιδέα, για τη sofialalala το λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrWho

Νεοφερμένος

Η DrWho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Ήμουν άρρωστη 1,5 εβδομάδα και έχω "χάσει" τις σημειώσεις για 2 κείμενα ( Το ένα ήταν με τη γυναίκα του Διγενή και το άλλο για το θάνατό του νομίζω ) . Έπειδή στην τάξη δεν έχουμε παιδιά που διαβάζουν και έχουν όρεξη να κρατήσουν σημειώσεις, μπορεί κάποιος αν μπορεί να σκανάρει τις σημειώσεις και να τις προσθέσει στη βιβλιοθήκη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελβίρα40308

Νεοφερμένος

Η Ελβίρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η καθηγητριά μας είναι πολύ αυστηρη και θέλει λεπτομερή ανάλυση 2ης ενότητας (στ18-28) και 3ης ενότητας (29-41) καθώς και σκηνικό και πόλο μάνας
Επίσης να αναλύσουμε το διάλογο των Κωνσταντή και Αρετής και το ρόλο των πουλιών
είναι για αύριο :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Omg δεν την παλεύει και αυτή τι ακριβώς σας αναλύει στο σχολείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελβίρα40308

Νεοφερμένος

Η Ελβίρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Omg δεν την παλεύει και αυτή τι ακριβώς σας αναλύει στο σχολείο?


Για 1η ενότητα μας το έφτασε σε βαθειά ανάλυση μέχρι να πο΄θμε πως οι προξενητάδες είναι βαβυλώνιοι επειδή η Αρετή είναι τόσο όμορφη όπως η πεντάμορφη Σαμειραμής από βαβυλωνιακό μύθο

ΕΛΕΟΣ

Για αυτό χρειάζομαι βοήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά μας έχει βάλει κάποιες ερωτήσεις
1)Να αναλύσετε τις κατάρες της μάνας από άποψη ορθολογική,λαική,και θρησκευτική ποιητική
2)Ποιες οι δύο επιχειρηματολογίες που προβάλονται στο 9-17 στοίχους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top