Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

blinky

Νεοφερμένος

Η blinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εμείς έχουμε να βρούμε στις 3 πρώτες ενότητες τα βασικά κοινά χαρακτηριστηκά των δημοτικών τραγουδιών.αν μπορει κάποιος να μου πει την απάντηση γιατί δεν έχω προλάβει να διαβάσω το κέιμενο...ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
πολύ σημαντικό κείμενο( είναι στα ΣΟΣ!) μπορεί να πέσει άνετα στο τέλος. εμείς μάλιστα το γράφουμε και στο διαγώνισμα του τετραμήνου μαζί με το κείμενο `Η αρπαγή της γυναίκας του Διγενή`....:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
πολύ σημαντικό κείμενο( είναι στα ΣΟΣ!) μπορεί να πέσει άνετα στο τέλος. εμείς μάλιστα το γράφουμε και στο διαγώνισμα του τετραμήνου μαζί με το κείμενο `Η αρπαγή της γυναίκας του Διγενή`....:bye:

το κάναμε την προηγούμενη φορά:P
ναι είναι ΣΟΣ(του νεκρού αδελφού)!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
αυτό το κείμενο είναι πάρα πολύ σημαντίκο και SOS!!Και είναι πάρα πολύ ωραίο
κείμενο.Ανατρίχιασα όταν το διαβάσαμε.Ό,τι βοήθεια θέλεις,είμαι εδώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelitta

Νεοφερμένος

Η Αγγελίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ θα θελα για Ερωφίλη,οποιος μπορεί ας με βοηθησει.....:):up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εγώ θα θελα για Ερωφίλη,οποιος μπορεί ας με βοηθησει.....:):up:


ερωφιλη
στιχοι:1-2 ο χορος καταδικαζει τη φιλοχρηματια και τη φιλοδοξια
στιχοι:3-6 συνεπειες θανατοι -πολεμοι- εριδες
στιχοι :7-12 ο χορος κατριεται τα ανθρωπινα παθη της φιλοχρηματιας και της φιλοδοξιας
στιχοι : 13-15 γνωρισματα μισος για τον οικτο,το ηθικο και το ωραιο
στιχοι:16-21 συνεχεια απαρυθμισης δεινων (εριδες αδερφων,διαλυση φιλικων δεσμων,μισος παιδιων για τους γονεις)

ο ποιητης προσοποιει τη φιλοχρηματια και φιλοδοξια

ο λογος ειναι αμεσος και ζωηρος


ελπιζω να σε βοηθησα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos12345888

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
την ερωφιλη ειμαστε εμεις τωρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrca

Νεοφερμένος

Η xrca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχας καλησπερα:)
Ειμαι καινουργια στο σιτε σας(:
ουτε μια ωρα κοινως.
Θα 9ελα να ζητησω την αναλυση του εξης στιχου:
τους δρομους του απεκοψε πλεον να μην περασει.
eyxarictww:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIORGOS2709

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε τα εκφραστικα μεσα του τραγουδιου και σε ποιους στιχους τους βρηκατε?????????????????
π.χ Μεταφορα-στ.132
Γραφω αυριο και ειναι αναγκη...:hmm::!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarakiG

Νεοφερμένος

Η MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
...στο κειμενο 'επαναστατική προκήρυξη' του Ρήγα Βελεντινλή σελ 146.
Ασκηση 4 σελ 149"Ενα επαναστατικό κείμενο εκτός απο ιδέες ,εκφράζει πάθος και παλμό.Πώς εκφραζεται αυτό στο κείμενο του ρήγα;"
Ευχαριστω πρωκαταβολικά!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
στ 9-11 παρηχιση του ξ
στ 13 επαναληψη
στ 30 σχημα αδυνατου
στ 21 προσωποποιηση
στ 31 προσωποιηση
στ 38-39 επαναληψη
στ 46 επαληψη
στ 42-44 επαναληψη,προσωποποιηση,στερεοτυπες εκφρασεις
αυτα εχω βρει...τωρα δεν ξερω αν υπαρχο0ν περισσοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
παιδια εγω θελω σημειωσεις για τον ερωτοκριτο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yamiyami

Νεοφερμένος

Η yamiyami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εμείς στον Ερωτόκριτο γράφουμε διαγώνισμα την Τετάρτη... :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εμείς στον Ερωτόκριτο γράφουμε διαγώνισμα την Τετάρτη... :s


καλη επιτυχιααα!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εμείς στον Ερωτόκριτο γράφουμε διαγώνισμα την Τετάρτη... :s

πεμπτη εμεις! καλη επιτυχια! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εγώ έγραψα. Του νεκρού αδελφού έπεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

COSTARAS

Νεοφερμένος

Ο COSTARAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σε εμενα επεσε ο ερωτοκριτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abc(boy)

Νεοφερμένος

Ο abc(boy) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γεια σας,
Θα ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει σημειώσεις για "του νεκρού αδερφού" για την "αρπαγή της γυναίκας του Διγενή" και για "Ερωτόκριτο".
Ευχαριστ'ω εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Η προκηρυξη αποτελει εν αεπαναστατικο κειμενο και επομενως περα απο τα επαναστατικα μηνυματα και ιδεες που περιεχει εκφραζει παθος και μεταδιδει παλμο,στοιχεια που εκφραζονται με τα ακολουθα εκφραστικα μεσα,

τα χαρακτηριστικα επιθετα στον υπερθετικο βαθμο,π.χ. δυσφορωτατην..

την επικληση στον ουρανο,τη γη και τον ηλιο,ωσ μαρτυρες για τις πραξεις των οργανων της εξουσιας.

τη προσωποποιηση του ουρανου,της γης,του ηλιου,της κτιστης και της οικουμενης

ις ρητορικες ερωτησεις

τις υπερβολες

τις μεταφορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδια μπορει κανεις να μου πει αν μπορώ κάπου να βρω καπου σημειώσεις σχετια με το κειμενο Ηρθεν η Ωρα και ο Καιρος του Ερωτοκριτου?????? υπάρχουν πουθενά σχολια γι αυτο το κειμενο?? σας παρακαλώ πολυ...!!!!! Βοηθηστε με γιατι αυριο γραφουμε και δεν εχω σημειώσεις( και το κειμενο δε το λες και πολυ εύκολο) Καποια προταση????????????:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top