Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Καλά έκανες και τελείωσες με αυτά, καθώς είναι βαρετά (ιδίως ο Παπαδιαμάντης) και με πολλά σχόλια! Το χειρότερό μου βέβαια είναι με διαφορά το ποίημα της Πολυδούρη. ΑΙΣΧΡΟ.-
Πολυδούρη δεν ξέρω πότε θα την αγγίξω! Καλά είναι εκεί που κάθεται ...κοίτα αυτά τα 2 πεζά μπορεί να έχουν πάρα μα πάρα πολλά σχόλια αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα συστηματικής επανάληψης ..! Όσο πιο πολλές επαναλήψεις κάνεις,τόσο πιο καλά θα τα μάθεις ...δεν γίνεται να μάθεις όλα τα σχόλια απ'έξω προς Θεού ...αλλά αυτά που πρέπει τα μαθαίνεις...δεν είναι θέμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Εγώ πήρα από την αρχή το αμάρτημα και όνειρο και κύμα και ξεμπέρδεψα ...τώρα θέλω να κάνω και τον κρητικό και να βρω κανένα διαγώνισμα (φροντ. δεν κάνω)
το ξεμπερδεψες ειναι σχετικο.να διαβασεις πολυ καλα τα πεζα.βεβαια ολα ειναι εξισους σος εκτος απο στου κεμαλ το σπιτι και την μελαγχολια του καβαφη ομως κατι μου λεει οτι θα πεσει πεζο.εξαλλου το αμαρτημα που ειναι 29 σελιδες εχει να πεσει απο το 2003 και το ονειρο απο το 2006 ενω και απο τον κρητικο δν επεσε η 4 και 5 ενοτητα.σκεψου οτι το 2012 θα ηταν φοβερος αιφνιδιασμος να πεσει κρητικος το 2013 ομως οχι τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
το ξεμπερδεψες ειναι σχετικο.να διαβασεις πολυ καλα τα πεζα.βεβαια ολα ειναι εξισους σος εκτος απο στου κεμαλ το σπιτι και την μελαγχολια του καβαφη ομως κατι μου λεει οτι θα πεσει πεζο.εξαλλου το αμαρτημα που ειναι 29 σελιδες εχει να πεσει απο το 2003 και το ονειρο απο το 2006 ενω και απο τον κρητικο δν επεσε η 4 και 5 ενοτητα.σκεψου οτι το 2012 θα ηταν φοβερος αιφνιδιασμος να πεσει κρητικος το 2013 ομως οχι τοσο.
Xμ, πάλι καλά δεν είχαμε τέτοιους αιφνιδιασμούς:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
1. Με την έλλειψη ποιητικού ύφους(ομοιοκαταληξία, μέτρο κλπ) και την χρήση αντι-ποιητικών λέξεων μέσα από το ποίημα.
2. Ε, κομμάτι.
3. Σημαίνει ότι όλα περιστρέφονται γύρω από το μυαλό του αφηγητή, καθώς κι εκείνος συμμετέχει (με συναισθήματα κλπ.) σε όλη την πλοκή. (?). Just saying.

Γιατί ασχολείσαι ακόμη με αυτά;
Διαβάζεις ακόμη αυτά που δίναμε στις Πανελλήνιες, ε;

:whistle:
δεν ξεχνιουνται ευκολα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι, και μπορώ να πω ότι μου είχε βγει η πίστη μέχρι να τον τελειώσω.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
1. Με την έλλειψη ποιητικού ύφους(ομοιοκαταληξία, μέτρο κλπ) και την χρήση αντι-ποιητικών λέξεων μέσα από το ποίημα.
2. Ε, κομμάτι.
3. Σημαίνει ότι όλα περιστρέφονται γύρω από το μυαλό του αφηγητή, καθώς κι εκείνος συμμετέχει (με συναισθήματα κλπ.) σε όλη την πλοκή. (?). Just saying.

Γιατί ασχολείσαι ακόμη με αυτά;
Διαβάζεις ακόμη αυτά που δίναμε στις Πανελλήνιες, ε;

:whistle:
και εσενα μαλλον σε στιγματισε η γ λυκειου:Dγια να απνατας ακομη:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
καθολου τη μισουσα απλα απο περιεργια.
Axa, εντάξει:P.

Εμένα δεν μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο διδασκόταν στο σχολείο και στο ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
και εσενα μαλλον σε στιγματισε η γ λυκειου:Dγια να απνατας ακομη:whistle:


Σε τέτοιο βαθμό, όχι. Ρώτησες και είπα τη γνώμη μου, όπως θα έκανα σε κάθε θέμα/ερώτηση που έχω μια στοιχειώδη επαφή και μπορώ να απαντήσω.

Με έχεις δει ποτέ να ρωτάω τέτοια πράγματα μετά τις Πανελλήνιες;:confused:
Θα είχα πρόβλημα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Παιδιά, ούτε εγώ είχα γράψει διαγώνισμα σε:
1. Καβάφη
2. Πολυδούρη
3. Παπαδιαμάντη. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Παιδιά, ούτε εγώ δεν είχα γράψει διαγώνισμα σε:
1. Καβάφη
2. Πολυδούρη
3. Παπαδιαμάντη. :redface:
Ούτε εγώ σε Παπαδιαμάντη:redface:-θα έπρεπε αλλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Παιδιά, ούτε εγώ είχα γράψει διαγώνισμα σε:
1. Καβάφη
2. Πολυδούρη
3. Παπαδιαμάντη. :redface:
Eγώ δεν είχα γράψει Κρητικό κ Ιωάννου :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Το θέμα καθαρίστηκε από πάρα πολλά οφφ τοπικ μηνύματα. Δημιούργησα και ένα καινούριο θέμα με τα μηνύματα που είχατε γράψει, το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=114520. Σας παρακαλούμε όμως να μείνετε εντός θέματος και σε αυτό αλλά και στο καινούριο θέμα. Θεμιτός ο σχολιασμός των λογοτεχνικών κειμένων, αλλά και εκεί πρέπει να καταλαβαίνουμε που ξεπερνάμε το όριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki223

Νεοφερμένος

Η maraki223 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερααα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει σχολια και τετοια για τον κρητικο!ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
καλησπερααα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει σχολια και τετοια για τον κρητικο!ευχαριστώ.

Αμα δεν μπορεις να βρεις γραπτες σημειωσεις,ψαξε στο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
καλησπερααα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει σχολια και τετοια για τον κρητικο!ευχαριστώ.

Μπουκόρου Μαρία και Κατερίνα, «Ποίηση», εκδόσεις Σαββάλας, 26 ευρώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
καλησπερααα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει σχολια και τετοια για τον κρητικο!ευχαριστώ.
Στείλε μου με προσωπικό μνμ το μειλ σου και θα σου στείλω. έχω αρκετό υλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,414 μηνύματα.
Μιλούσα χθες με έναν καθηγητή και μου είπε οτι στη λογοτεχνία 20 γράφει το 1% των μαθητών και πως οι άριστοι βαθμοί είναι απο 17-18.5. Παραπάνω λέει δε γράφεται... Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μιλούσα χθες με έναν καθηγητή και μου είπε οτι στη λογοτεχνία 20 γράφει το 1% των μαθητών και πως οι άριστοι βαθμοί είναι απο 17-18.5. Παραπάνω λέει δε γράφεται... Ισχύει;
Γραφεται.Εξαρταται ποσο καλα εχεις παπαγαλισει τα σχολια.Εγω που δε θα χα παπαγαλισει οσο θα πρεπε εγραψα 18.Ενας φιλος μου που τα χε μαθει απ εξω εγραψε 20..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top