Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
στις πανελληνιες του 2010 τι θα γραφατε στην ερωτηση οτι ο αφηγητης ειανι κυριαρχη ατομικη συνειδηση μπορει καποιος να μου το εξηγησει μου φαινεται αρκετα τσιμπιμενη ερωτηση
κανεις προθυμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaslaras17

Νεοφερμένος

Ο vaslaras17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εχει κανεις σημειωσεις λογοτεχνιας σε πληρη σχεδιαγραματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εχει κανεις σημειωσεις λογοτεχνιας σε πληρη σχεδιαγραματα?

μη διαβασεις τα σχολια απο τα σχεδιαγραμματα...θα σε καψουν.....θελει τη λεπτομερεια της λεπτομερειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

vaslaras17

Νεοφερμένος

Ο vaslaras17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μη διαβασεις τα σχολια απο τα σχεδιαγραμματα...θα σε καψουν.....θελει τη λεπτομερεια της λεπτομερεια ποια σχεδιαγραμματα λες εσυ??εγω θελω του τυπου να λενε παρα πολλα απλα να ειναι με βελακια...γιατι αλλιωςκουραζομαι και αφαιρουμαι συνεχεια..στο φροντηστηρειο μας δινουν στην ιστορια μονο...σαν αυτα https://kaitsas.blogspot.gr/2009/11/blog-post_01.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
μη διαβασεις τα σχολια απο τα σχεδιαγραμματα...θα σε καψουν.....θελει τη λεπτομερεια της λεπτομερεια ποια σχεδιαγραμματα λες εσυ??εγω θελω του τυπου να λενε παρα πολλα απλα να ειναι με βελακια...γιατι αλλιωςκουραζομαι και αφαιρουμαι συνεχεια..στο φροντηστηρειο μας δινουν στην ιστορια μονο...σαν αυτα https://kaitsas.blogspot.gr/2009/11/blog-post_01.html
Δεν νομίζω να υπάρχουν σχεδιαγράμματα για την λογοτεχνία. Μπορείς να έχεις ένα τετράδιο και απ'όσα διαβάζεις να σημειώνεις τα βασικά σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaslaras17

Νεοφερμένος

Ο vaslaras17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
στα αρχαια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
στα αρχαια?
Ούτε. Εξάλλου στις Πανελλήνιες δεν μπορείς να απαντήσεις με σχεδιάγραμμα. Πρέπει να συνηθίσεις σε ολοκληρωμένες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
στα αρχαια?

Στα αρχαία σχεδιαγράμματα υπάρχουν μόνο σε κάποιους συλλογισμούς στα Πολιτικά του Αριστοτέλη.
Ωστόσο, μπορείς μόνος σου να φτιάξεις μερικά και στα ηθικά νικομάχεια.
Μπορείς, παραδείγματος χάριν, να πεις:
ηθικά καλή πράξη-->επανάληψη-->ηθικά καλή έξις-->επανάληψη-->αρετή-->πράξη.

Μπορείς και στον Πρωταγόρα να κάνεις κάποια σχεδιαγράμματα.
Αυτά, όμως, κάνε τα μόνος σου. Μην τα περιμένεις έτοιμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaslaras17

Νεοφερμένος

Ο vaslaras17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
στην ιστορια ομως λεει ολο το βιβλιο αν κοιταξεις κ δεν παραλειπει ουτε μια λεξη...κ στο φροντηστηρειο μου μου δινουν στην ιστορια αλλα στα αλλα μαθηματα δεν εχουν....δεν κανω μονος μου γιατι με παιρνει πολυ ωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
στην ιστορια ομως λεει ολο το βιβλιο αν κοιταξεις κ δεν παραλειπει ουτε μια λεξη...κ στο φροντηστηρειο μου μου δινουν στην ιστορια αλλα στα αλλα μαθηματα δεν εχουν....δεν κανω μονος μου γιατι με παιρνει πολυ ωρα
Στην Ιστορία δίνουν για να μπορούν να βάλουν τα παιδιά σε μια σειρά τα γεγονότα κτλπ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σημειώνεις σε ένα τετράδιο τα βασικά σημεία, έτσι ώστε να δώσεις περισσότερη προσοχή σε αυτά, όχι όμως να παραλείψεις και τα υπόλοιπα. Στις Πανελλήνιες αν μια ερώτηση απαιτεί μια μεγάλη απάντηση τι θα κάνεις; Θα γράψεις μόνο 2-3 σειρές; Όχι θα γράψεις όσα περισσότερα ξέρεις και ταιριάζουν στην ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Στην Ιστορία δίνουν για να μπορούν να βάλουν τα παιδιά σε μια σειρά τα γεγονότα κτλπ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σημειώνεις σε ένα τετράδιο τα βασικά σημεία, έτσι ώστε να δώσεις περισσότερη προσοχή σε αυτά, όχι όμως να παραλείψεις και τα υπόλοιπα. Στις Πανελλήνιες αν μια ερώτηση απαιτεί μια μεγάλη απάντηση τι θα κάνεις; Θα γράψεις μόνο 2-3 σειρές; Όχι θα γράψεις όσα περισσότερα ξέρεις και ταιριάζουν στην ερώτηση.


+
Θα αναλύεις και θα αιτιολογείς κάθε λέξη που γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Αυτά τα ερμηνευτικά του Βιζυηνού είναι αισχρά. 564815 σελίδες...:mpinelik:
Το αμάρτημα ήταν το πρώτο κείμενο που διάβασα ..ουφ τα 564815 ερμηνευτικά αποτελούν παρελθόν ...προς το παρόν τουλάχιστον γιατί σε λίγες μέρες έρχεται επανάληψη ..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Το αμάρτημα ήταν το πρώτο κείμενο που διάβασα ..ουφ τα 564815 ερμηνευτικά αποτελούν παρελθόν ...προς το παρόν τουλάχιστον γιατί σε λίγες μέρες έρχεται επανάληψη ..
Μα η επανάληψη είναι η χειρότερη γιατί έχεις την απαίτηση να τα θυμάσαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Μα η επανάληψη είναι η χειρότερη γιατί έχεις την απαίτηση να τα θυμάσαι! ;)


Τότε θα φροντίσω να προβώ στις απαραίτητες ενέργειες, αλλά αφού εξαναγκάσω πρώτα τον εαυτό μου να διαβάσει ΤΩΡΑ αρχαία. Το τονίζω: ΤΩΡΑ (νομίζω πως είναι φανερές οι προσπάθειες αυθυποβολής :P).

Τα θυμάμαι ...μην φανταστείς όλα με κάθε λεπτομέρεια ,αλλά αυτά που πρέπει να θυμάμαι τα θυμάμαι ..επίσης δεν περιμένω να τα μάθω όλα άπιαστα από τώρα!

χαχα ..άντε καλό διάβασμα ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

Τα θυμάμαι ...μην φανταστείς όλα με κάθε λεπτομέρεια ,αλλά αυτά που πρέπει να θυμάμαι τα θυμάμαι ..επίσης δεν περιμένω να τα μάθω όλα άπιαστα από τώρα!

Καλα παιδια αφηστε το αμαρτημα ειναι απαλευτο ειλικρινα περιμενω πως και πως να το τελειωσω να γραψω το διαγωνισμα και να παμε σε αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Καλα παιδια αφηστε το αμαρτημα ειναι απαλευτο ειλικρινα περιμενω πως και πως να το τελειωσω να γραψω το διαγωνισμα και να παμε σε αλλο



Εγώ πήρα από την αρχή το αμάρτημα και όνειρο και κύμα και ξεμπέρδεψα ...τώρα θέλω να κάνω και τον κρητικό και να βρω κανένα διαγώνισμα (φροντ. δεν κάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Εγώ πήρα από την αρχή το αμάρτημα και όνειρο και κύμα και ξεμπέρδεψα ...τώρα θέλω να κάνω και τον κρητικό και να βρω κανένα διαγώνισμα (φροντ. δεν κάνω)
Μιας και δεν κανεις φροντ πραγματικα σου αξιζουν συγχαρητηρια δεν θα μπορουσα να με φανταστω οσο για διαγωνισμα ευκολο ειναι να βρεις εχει πολλα σιτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Μιας και δεν κανεις φροντ πραγματικα σου αξιζουν συγχαρητηρια δεν θα μπορουσα να με φανταστω οσο για διαγωνισμα ευκολο ειναι να βρεις εχει πολλα σιτε

Σ'ευχαριστώ ...Θέληση και όρεξη να υπάρχει και όλα τα άλλα βρίσκονται ..το ξέρω υπάρχουν πολλά! Θα ψάξω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εγώ πήρα από την αρχή το αμάρτημα και όνειρο και κύμα και ξεμπέρδεψα ...τώρα θέλω να κάνω και τον κρητικό και να βρω κανένα διαγώνισμα (φροντ. δεν κάνω)

Καλά έκανες και τελείωσες με αυτά, καθώς είναι βαρετά (ιδίως ο Παπαδιαμάντης) και με πολλά σχόλια! Το χειρότερό μου βέβαια είναι με διαφορά το ποίημα της Πολυδούρη. ΑΙΣΧΡΟ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top