Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα για εσένα να προσπαθήσεις να κάνεις μόνος σου την σύγκριση, κι αν έχεις ξεχάσει κάτι να το συζητήσεις με την καθηγήτριά σου; Πολλές φορές είχα μπεί στο πειρασμό να πάρω μια φίλη μου-κάναμε στην ίδια φιλόλογο μάθημα- και να της ζητήσω βοήθεια, αλλα μετά είπα πως έτσι δεν θα μάθω ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μια παρατήρηση:

Γλαφυρός=χαριτωμένος.

Δε γίνεται το ύφος ενός ποιήματος που περιγράφει μια εμπόλεμη κατάσταση και τα επακόλουθα δεινά να είναι γλαφυρό.
Μάλλον το ανάποδο.

Θα μπορούσες να πεις αναπαραστατικό, μεταδοτικό κλπ.

Ουτε καν. γλαφυρος ειναι ο κομψος και ο παραστατικος. Παντως οντως ο,τι δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα για εσένα να προσπαθήσεις να κάνεις μόνος σου την σύγκριση, κι αν έχεις ξεχάσει κάτι να το συζητήσεις με την καθηγήτριά σου; Πολλές φορές είχα μπεί στο πειρασμό να πάρω μια φίλη μου-κάναμε στην ίδια φιλόλογο μάθημα- και να της ζητήσω βοήθεια, αλλα μετά είπα πως έτσι δεν θα μάθω ποτέ!
Οντως η Αγγελικη εχει δικιο..το χειροτερο ειναι να ρωτας, γιατι και τωρα δε στα εχω βρει και ολα σου εχω πει τα πολυ χτυπητα, προσπαθησε λοιπον να βρεις και αλλα μονος σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Η μαγεία του παράλληλου κειμένου είναι να ακονίζεις το μυαλό και να προσπαθείς να βρείς την ομοιότητα ή την διαφορά αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Η μαγεία του παράλληλου κειμένου είναι να ακονίζεις το μυαλό και να προσπαθείς να βρείς την ομοιότητα ή την διαφορά αντίστοιχα.
Οντως αυτο μαρεσε κ εμενα παρα πολυ! ασχετα που στις πανελληνιες μονο απο το παραλληλο εχασα μορια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ουτε καν. γλαφυρος ειναι ο κομψος και ο παραστατικος. Παντως οντως ο,τι δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια;)

Προσπάθησα να εξηγήσω ότι η λέξη γλαφυρός ταιριάζει σε άλλου είδους αναλύσεις (βλ. Στην ανάλυση της εικόνας με τα κύματα στον Παπαδιαμάντη, στον τρόπο με τον οποίο ο Κρητικός περιγράφει τη Φεγγαροντυμένη κλπ.).
Τώρα, αν εσύ δε μπορείς να καταλάβεις τη σημασία της λέξης, εγώ δε φταίω.

Γλαφυρός=γοητευτικός, χαρούμενος, τιμητικός, πομπώδης κ.α. Αυτή είναι η σημασία της λέξης.
Έχει εύθυμη χροιά. Ουδεμία σχέση με το ύφος μιας περιγραφής σαν αυτή του Αναγνωστάκη, ή του Σαχτούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Προσπάθησα να εξηγήσω ότι η λέξη γλαφυρός ταιριάζει σε άλλου είδους αναλύσεις (βλ. Στην ανάλυση της εικόνας με τα κύματα στον Παπαδιαμάντη, στον τρόπο με τον οποίο ο Κρητικός περιγράφει τη Φεγγαροντυμένη κλπ.).
Τώρα, αν εσύ δε μπορείς να καταλάβεις τη σημασία της λέξης, εγώ δε φταίω.

Γλαφυρός=γοητευτικός, χαρούμενος, τιμητικός, πομπώδης κ.α. Αυτή είναι η σημασία της λέξης.
Έχει εύθυμη χροιά.
Μαθε μου λιγο να μιλαω ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ας κρίνει ο Στράτος αν θέλει να γράψει το "γλαφυρός".:P:P:P Εξάλλου αυτός θέλει την απάντηση:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ας κρίνει ο Στράτος αν θέλει να γράψει το "γλαφυρός".:P:P:P Εξάλλου αυτός θέλει την απάντηση:P:P:D
Μα ειναι σοβαρο. Δε ξερω να μιλαω ελληνικα.:(:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα ειναι σοβαρο. Δε ξερω να μιλαω ελληνικα.:(:/:
Τι να σου πώ, υπάρχουν και πιο σοβαρά προβλήματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γλαφυρός = χαριτωμένος
Λεξικό Φυτράκη
Με το γλαφυρό ύφος εννούμε κάτι καλλωπισμένο, περίτεχνο και ίσως και πομπώδες, αλλά όταν αναφερόμαστε σε κάτι ευχάριστο. Για παράδειγμα, γλαφυρό είναι το ύφος του Παπαδιαμάντη όταν περιγράφει την Μοσχούλα να κολυμπάει.
Προσωπικά για κάτι σχετικό με θάνατο, κακουχίες και δυστυχία δεν θα χρησιμοποιούσα τον όρο γλαφυρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Θα τα διαβασεις τελεια τα σχολια απο κατω!Τελεια ομως!

Εγω Λογοτεχνια εγραψα 16,8 και εχασα μονο απο την τελευταια ερωτηση στο αδιδακτο κειμενο που ενω θα πρεπε να ειναι θετικη η αναφορα του Δημουλα στο γνωστο κειμενο,εγω εγραψα οτι ειναι αρνητικη και εχασα ολη σχεδον την ερωτηση..Τουλαχιστον 3 μοναδες..Και εχει δικιο ο φιλος απο πανω γιατι ειναι και εκθεση το μαθημα,οπου εγραψα το μεγαλυτερο φετος-με ενημερωσε το υπουργειο-με 19,3 και ειχα τη δυνατοτητα να γραψω το ιδιο και στη λογοτεχνια αλλα μια ερωτηση πραγματικα με σκοτωσε και μου στερησε το αριστα..
τι εννοεις οτι σ:mad::mad:ε ενημερωσε τουπουργειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα δεν είπα και ψέμα.. Πιο σοβαρό πρόβλημα είναι να έχεις ένα συγγενή με ανίατη ασθένεια-δεν καταλαβαίνω την αρνητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Γλαφυρός = χαριτωμένος
Λεξικό Φυτράκη
Με το γλαφυρό ύφος εννούμε κάτι καλλωπισμένο, περίτεχνο και ίσως και πομπώδες, αλλά όταν αναφερόμαστε σε κάτι ευχάριστο. Για παράδειγμα, γλαφυρό είναι το ύφος του Παπαδιαμάντη όταν περιγράφει την Μοσχούλα να κολυμπάει.
Προσωπικά για κάτι σχετικό με θάνατο, κακουχίες και δυστυχία δεν θα χρησιμοποιούσα τον όρο γλαφυρό.

:D
Δικαιώθηκα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οντως το γλαφυρο συσχετιζεται με το χαριτωμενο υφος,αλλα εντασσεται και στο κομψο(Μπαμπινιωτης συνωνυμα-->ποιητικο,κομψο,καλαισθητο).Ετσι λοιπον,θα μπορουσε ενα κειμενο με κακουχιες,να εχει γλαφυρο υφος,με την εννοια οτι τα παρουσιαζει οχι μονοτονα,αλλα κατι αναμεσα στο ρεαλιστικο και στο ''ιδεαλιστικο'' χωρις να ξεφευγει απο το ''μαυρο'' και μη ευχαριστο περιεχομενο του.


Πχ,οσοι εχετε διαβασει Αλαν Ποε,τα ποιηματα,το υφος τους ειναι ποιητικο και κομψο,αλλα το περιεχομενο αγγιζει τον τρομο,την παρανοια και την αηδια :P


Εν κατακλειδι,ναι γινεται να υπαρχει γλαφυρο και μη χαριτωμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οντως το γλαφυρο συσχετιζεται με το χαριτωμενο υφος,αλλα εντασσεται και στο κομψο(Μπαμπινιωτης συνωνυμα-->ποιητικο,κομψο,καλαισθητο).Ετσι λοιπον,θα μπορουσε ενα κειμενο με κακουχιες,να εχει γλαφυρο υφος,με την εννοια οτι τα παρουσιαζει οχι μονοτονα,αλλα κατι αναμεσα στο ρεαλιστικο και στο ''ιδεαλιστικο'' χωρις να ξεφευγει απο το ''μαυρο'' και μη ευχαριστο περιεχομενο του.


Πχ,οσοι εχετε διαβασει Αλαν Ποε,τα ποιηματα,το υφος τους ειναι ποιητικο και κομψο,αλλα το περιεχομενο αγγιζει τον τρομο,την παρανοια και την αηδια :P


Εν κατακλειδι,ναι γινεται να υπαρχει γλαφυρο και μη χαριτωμενο.

ευχαριστω:P πολυ κακο για το τιποτα κανετε ολοι ρε παιδια, κι εγω κανω λαθη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το γ......ς και ψόφησε, όμως.

Λοιπόν, φτάνει, ακούστηκαν οι απόψεις 50 θεωρητικών. Ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Άλλο είναι το θέμα του τόπικ.

Υγ. Μια λέξη που, επίσης, ταιριάζει είναι ο καθηλωτικός.

Enough.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ πάντως το Κοράκι δε θα το χαρακτήριζα γλαφυρό. Είμαι τρελή αααα νοοο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
στις πανελληνιες του 2010 τι θα γραφατε στην ερωτηση οτι ο αφηγητης ειανι κυριαρχη ατομικη συνειδηση μπορει καποιος να μου το εξηγησει μου φαινεται αρκετα τσιμπιμενη ερωτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaslaras17

Νεοφερμένος

Ο vaslaras17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ψεματα λεει ρε εγω ξερω μια κοπελα που εγραπψε 19.9 κ το εχω δει και εγγραφως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top