Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
τα σχόλια από κάτω πρέπει να τα ξέρεις όσο καλά ξέρεις και το κείμενο... Πρέπει να τα διαβάσεις άααπειρες φορές αλλά όχι κτ αναγκη να κάτσεις να τα μάθεις απ εξω.. Απλά να σού ρχονται αυτόματα μαζί με το κείμενο.. Είναι πολ΄θ σημαντικά και βοηθάν σε όλες τις ερωτήσεις!! κυρίς γραμματολογικές και σ αυτές με τα σχήματα λόγου

Εδωσε, περασε :P
-----------------------------------------
Σε όσους δίνουν πανελλήνιες:μην σκοτώνεστε να διαβάζετε πολλά βοηθητικά..Ένα φτάνει και κυρίως τα σχόλια του βιβλίου..Δώστε περισσότερη σημασία στους καθηγητές του σχολείου γιατί αυτοί διορθώνουν στις Πανελλαδικές σύμφωνα με τις συστάσεις του Υπουργείου και ως εκ τούτου ξέρουν τι πρέπει να γράψετε κ τι να αποφύγετε...Μην χάνεστε με τις πολλές σημειώσεις απο τα φροντιστήρια.

δεν ειμαι και τοσο σιγουρος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Στη Λογοτεχνία κάτω από τα κείμενα έχει αρκετά σχόλια.....η καθηγήτριά μου έχει φαγωθεί να τα ξέρω πάρα πολύ καλά,,,μήπως ξέρετε σε τί χρησιμεύουν και πως μπορούν να μπουν σαν ερώτηση;;; Λογικά σε συνδυαστική;;Για παράδειγμα στα σχόλια του Κρητικού γράφει για την Ερωφίλη,τους Ελεύθερους Πολιορκημένους κλπ...Αυτά τι δουλειά έχουν;;; :hmm:

Τα σχόλια του βιβλίου να τα ξέρεις σαν τ'όνομά σου. Φέτος έπεσε ερώτηση της οποίας η απάντηση ήταν 4 γραμμές από το σχόλιο του βιβλίου. Τα βοηθήματα ναι μεν είναι καλά αλλά μην μπεις στη διαδικασία να μαθαίνεις ολόκληρα κατεβατά απ'έξω. Μάθαινε όσα περισσότερα μπορείς (μάθαινε σημαίνει κατανόησε) και προσπάθησε να τα γράφεις με έναν δικό σου τρόπο προσπαθώντας παράλληλα να αφομοιώσεις -όσο μπορείς- το ύφος του λογοτεχνικού λόγου. Απ'ό,τι καταλαβαίνεις είναι ένα μάθημα που θέλει πολύ διάβασμα. Εγώ αυτήν την τακτική ακολούθησα κ έγραψα 19,1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τα σχόλια του βιβλίου να τα ξέρεις σαν τ'όνομά σου. Φέτος έπεσε ερώτηση της οποίας η απάντηση ήταν 4 γραμμές από το σχόλιο του βιβλίου. Τα βοηθήματα ναι μεν είναι καλά αλλά μην μπεις στη διαδικασία να μαθαίνεις ολόκληρα κατεβατά απ'έξω. Μάθαινε όσα περισσότερα μπορείς (μάθαινε σημαίνει κατανόησε) και προσπάθησε να τα γράφεις με έναν δικό σου τρόπο προσπαθώντας παράλληλα να αφομοιώσεις -όσο μπορείς- το ύφος του λογοτεχνικού λόγου. Απ'ό,τι καταλαβαίνεις είναι ένα μάθημα που θέλει πολύ διάβασμα. Εγώ αυτήν την τακτική ακολούθησα κ έγραψα 19,1.

και εγώ φέτος έδωσα πανελλήνιες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis13

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στη Λογοτεχνία κάτω από τα κείμενα έχει αρκετά σχόλια.....η καθηγήτριά μου έχει φαγωθεί να τα ξέρω πάρα πολύ καλά,,,μήπως ξέρετε σε τί χρησιμεύουν και πως μπορούν να μπουν σαν ερώτηση;;; Λογικά σε συνδυαστική;;Για παράδειγμα στα σχόλια του Κρητικού γράφει για την Ερωφίλη,τους Ελεύθερους Πολιορκημένους κλπ...Αυτά τι δουλειά έχουν;;; :hmm:
γιατι θα ξαναδωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
γιατι θα ξαναδωσεις?

γιατί να ξαναδώσω;; αφού πέρασα εκεί που ήθελα! μαζόχα είμαι;:P:D:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
γιατί να ξαναδώσω;; αφού πέρασα εκεί που ήθελα! μαζόχα είμαι;:P:D:xixi:
:lol::lol::lol::lol::lol:
τι ενδιαφερουσα συζητηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis13

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
το καταλαβαμε....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
δεν το ειδα:D:jumpy:

δε πειράζει μωρέ,αλλά τελικά τα έμαθα τα σχολια,πάλι καλαά δηλαδή, αλλιώς ....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ρε παιδια γιατι τετοιο μισος για τον Κρητικο ; :P εμενα μ'αρεσει..! παντως οντως τα περισσοτερα σχολια του βιβλιου στο συγκεκριμενο ποιημα ειναι αλλα κι αλλα.. :Ρ δε χρειαζονται πουθενα..δε λεω να μην τα διαβασεις καθολου αλλα ορισμενα απλα μια ματια θελουν να εχεις μια ιδεα..δε λενε και τιποτα..:what:και γενικα ολα τα σχολια του βιβλιου πιστευω πως δε χρειαζονται αποστηθιση..απλα να τα διαβασεις και να κατανοησεις τι λενε..τα περισσοτερα πιο πολυ σαν "εγκυκλοπαιδικες γνωσεις" μου φαινονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THANASIS_freez

Νεοφερμένος

Ο THANASIS_freez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά. Θέλω να μου πείτε αναφορικά αν ξέρετε, όλα τα κείμενα (Ποίηση ή Πεζογραφία) που έχουν πέσει στις πανελλαδικές από το μάθημα: Νεοελληνική Λογοτεχνία, Γ' Λυκείου, Θεωρητική Κατεύθυνση και κατά προτίμηση από το πιο παλαιό ως το πιο πρόσφατο. Η απάντηση σας, θα μου είναι πολύτιμη. Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν βαλετε στο google 'λογοτεχνια πανελληνιες (ετος) ' θα τα βρειτε και καταγραψτε τα καπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
εδω υπαρχουν τα παντα

https://www.ischool.gr/goto.php?section=themata
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THANASIS_freez

Νεοφερμένος

Ο THANASIS_freez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny B. Goode

Νεοφερμένος

Ο Johnny B. Goode αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μου αρέσει το μάθημα, αλλά έχω αρχίσει να αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα.
Στο παράλληλο τα πάω καλά συνήθως, όλο χάνω όμως από τις άλλες ερωτήσεις και ο βαθμός πέφτει πολύ εύκολα. Συνήθως ξέρω την απάντηση όμως καταλήγω να τη γράφω σε 5 γραμμές και δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Ακόμα, η καθηγήτρια συνέστησε στην αρχή να κάνουμε πολλές παραπομπές, στο προηγούμενο διαγώνισμα έκανα και μου έγραψε ότι δε χρειαζόταν. Έχω μπερδευτεί και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι!!! :P
Εσάς σας έχουν δώσει κάποια βασική δομή για να αναπτύσσετε τις ερωτήσεις; Αν έχει κάποιος σημειώσεις πάνω σ' αυτό, αν μπορεί ας τις ανεβάσει!

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinosf16

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΗΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παιδια δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα η Λογοτεχνια ειναι το ΠΙΟ υποκειμενικο βαθμολογικα μαθημα, χειροτερο και απο την εκθεση πλεον!
παιδια που γραψανε αυτολεξι φετος τις απαντησεις τους -περιπου- συμφωνα με τις υποδει3εις του Υπουργείου και των φροντηστηριων τους χαντακωθηκαν, το ιδιο και παιδια που κινηθηκαν ελευθερα στις απαντησεις τους.....
με λιγα λογια, κ κα8ενας θα γραψει αναλογα με το ποσο κλφαρδος ειναι σχετικα με τον βαθμολογητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
παιδια δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα η Λογοτεχνια ειναι το ΠΙΟ υποκειμενικο βαθμολογικα μαθημα, χειροτερο και απο την εκθεση πλεον!
παιδια που γραψανε αυτολεξι φετος τις απαντησεις τους -περιπου- συμφωνα με τις υποδει3εις του Υπουργείου και των φροντηστηριων τους χαντακωθηκαν, το ιδιο και παιδια που κινηθηκαν ελευθερα στις απαντησεις τους.....
με λιγα λογια, κ κα8ενας θα γραψει αναλογα με το ποσο κλφαρδος ειναι σχετικα με τον βαθμολογητη...

ναι οντως σε αυτο θα συμφωνησω....εγω τα εγραψα παντως μια χαρα και πρεπει να ετυχα και σε καλους βαθμολογητες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (ΠΟΙΗΣΗ-ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ)

1. Διονύσιος Σολωμός, «Ο Κρητικός»
2. Γεώργιος Βιζυηνός, «Το αμάρτημα της μητρός μου»
3. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, «Όνειρο στο κύμα»
4. Ποιήματα για την ποίηση
· Κωνσταντίνος Π. Καβάφης, «Μελαγχολία του Ιάσωνος Κλεάνδρου ποιητού εν Κομμαγηνή
595μ .Χ.»
· Μαρία Πολυδούρη, «Μόνο γιατί με αγάπησες»
·Νίκος Εγγονόπουλος, «Ποίηση 1948»
·Μανόλης Αναγνωστάκης, «Στο Νίκο Ε… 1949»
· Γιώργης Παυλόπουλος, «Τα Αντικλείδια»
5. «Σελίδες του Γ. Ιωάννου»
·«Μες στους προσφυγικούς συνοικισμούς»
·«Στου Κεμάλ το σπίτι»
6.Η ποιήτρια Κική Δημουλά
· « Κονιάκ Μηδέν Αστέρων»
· «Σημείο Αναγνωρίσεως».



Πως σας φαινεται η υλη; Καποια ειναι παλια, και καποια τελειως καινουρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top