Βοήθεια/Απορίες στη Γεωμετρία

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
ο καθηγητης στο σχολειο μας εβαλε μια ασκηση, οποιος μπορει ας βοηθησει.
Αν σε ενα τριγωνο οι διχοτομοι ειναι ισοι,να αποδειξετε οτι το τριγωνο ειναι ισοσκελες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αν σε ενα τριγωνο οι διχοτομοι ειναι ισοι,να αποδειξετε οτι το τριγωνο ειναι ισοσκελες
Το θεώρημα αυτό λέγεται lehmus-steiner theorem. Αν και δεν ακούγεται δύσκολο, δεν είναι και τόσο εύκολο :P
Μία γεωμετρική απόδειξη μπορείς να βρεις εδώ (Πρόταση 2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,το link δεν δουλευει ομως,αν σου ειναι ευκολο ξανανεβασετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

(Αν και εμένα μου το βγάζει το link αλλά τεσπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Να βάλω μια εύκολη.

Δίνεται τρίγωνο ΑΒΓ και τα ύψη του ΒΔ, ΓΕ. Αν Μ μέσο της ΒΓ και Ν μέσο της ΔΕ να αποδείξετε ότι i) ΜΔΕ ισοσκελές ii) ΜΝ κάθετη στη ΔΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
ΒΔΓ ορθογωνιο (δ=90) αρα ΔΜ(διαμεσος)=ΒΓ/2 , ομοιως στο ΒΕΓ ορθογωνιο αρα ΕΜ(διαμεσος)=ΒΓ/2 ,αρα ΕΜ=ΔΜ . ΜΝ διαμεσο(ΕΝ=ΔΝ) αρα και υψος αφου ΜΕΔ ισοσκελε,αρα ΜΝ καθετη στη ΕΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Οι ασκήσεις εμπέδωσης και αποδεικτικές του σχολικού βιβλίου μπορούν να καλύψουν ένα μαθητή ώστε να γράψει καλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Να γράψει καλά πού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Στις εξετάσεις Ιουνίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Αν έχω ένα ισοσκελές τρίγωνο και έστω ΑΔ είναι το ύψος του . το ΑΔ είναι και διχοτόμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν έχω ένα ισοσκελές τρίγωνο και έστω ΑΔ είναι το ύψος του . το ΑΔ είναι και διχοτόμος?

Ναι, σε ένα ισοσκελές τρίγωνο το ύψος είναι και διχοτόμος αλλά και διάμεσος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.
Ισοσκελές είναι το τρίγωνο που έχει 2 από τις 3 πλευρές του ίσες (ή αντίστοιχα, 2 από τις 3 γωνίες του).

Αν η γωνία Α=Β γωνία, τότε:
το ύψος της γωνίας Γ είναι ταυτόχρονα και διάμεσος και διχοτόμος.

Τα ύψη των γωνιών Α,Β δεν είναι ούτε διάμεσοι ούτε διχοτόμοι. Αυτό συμβαίνει μόνο σε ισόπλευρα τρίγωνα (όπου κάθε ύψος είναι ταυτόχρονα διαμεσος και διχοτόμος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.
Ισοσκελές είναι το τρίγωνο που έχει 2 από τις 3 πλευρές του ίσες (ή αντίστοιχα, 2 από τις 3 γωνίες του).

Αν η γωνία Α=Β γωνία, τότε:
το ύψος της γωνίας Γ είναι ταυτόχρονα και διάμεσος και διχοτόμος.

Τα ύψη των γωνιών Α,Β δεν είναι ούτε διάμεσοι ούτε διχοτόμοι. Αυτό συμβαίνει μόνο σε ισόπλευρα τρίγωνα (όπου κάθε ύψος είναι ταυτόχρονα διαμεσος και διχοτόμος).

Ναι εντάξει, εννοείται για το ύψος που φέρεται από τις δύο ίσες πλευρές ή γωνίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Είναι σωστή η λύση μου?

Έστω Ο εκεί που τέμνονται οι διαγώνιοι.
α)αφού ΒΔ κάθετη στη ΑΓ τότε στο ΑΒΓ(ισοσκελές) ΒΟ ύψος άρα και διχοτόμος ...στο ΑΓΔ (ισοσκελές) ΔΟ επίσης ύψος άρα και διχοτόμος

β) ΑΒ=ΑΓ άρα το Β ισαπέχει από τα άκρα τους τμήματος ΑΓ άρα Β σημείο της μεσοκαθέτου .αντίστοιχα Δ σημείο της μεσοκαθέτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paranoid94

Νεοφερμένος

Η paranoid94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια! Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας σε κατι! Ειμαι φοιτητρια και εχω να δωσω γεωμετρια! Το θεμα ειναι οτι σαν μαθητρια ημουν ασχετη και συνεχιζω να ειμαι ασχετη! Επειδη το βιβλιαρακι της σχολης ειναι λιγο κακογραμμενο,λεω να αγορασω ειτε το σχολικο,που δεν θυμαμαι αν ειναι κατανοητο,ειτε καποιο βοηθημα! Τι μου προτεινετε? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
EDIT... ειχα ερωτηση αλλα τελικα το βρηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Σε τρίγωνο ΑΒΓ η Α=45° και ΒΕ,ΓΖ τα ύψη του .
α) Αν Μ το μέσο της ΒΓ Ν.Α.Ο. ΜΕΖ ορθογώνιο και ισοσκελές.
β) Αν Η το βαρύκεντρο του ΑΒΓ και Ρ το μέσο του ΕΖ , Ν.Α.Ο. ΡΜ η μεσοκάθετος του ΕΖ.

Έχω λύσει το πρώτο ερώτημα αλλά το σχήμα είναι δυσνόητο στο δεύτερο και δεν ξέρω τι να κάνω... αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Διαβάζοντας το thread, ξυπνάνε μέσα μου οι φρίκες που έτρωγα 5 χρόνια πριν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top