Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

mimi01

Νεοφερμένος

Η mimi01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εφόσον προκύπτουν απόγονοι θηλυκοι και αρσενικοί σε αναλογία 2:1 τότε υπάρχει θνησιγονο γονιδιο και οπως σωστά είπες είναι και φυλοσυνδετο. Τώρα οσον αφορά το χρώμα παρατηρούμε ότι στους απογόνους οι θηλυκοι είναι μόνο λευκοι και οι αρσενικοι μόνο μαύροι. Άρα αφού το χρώμα επηρεάζεται από το φύλο, το γονίδιο είναι και αυτό φυλοσυνδετο. Άρα έχουμε να κάνουμε με 2 φυλοσυνδετα γονίδια, οπότε δεν ισχύει ο διυβριδισμος.
Έστω: Χ^Μ: επικρατες για επιβιώση
Χ^μ: υπολειπομενο για θάνατο
Εστω: Χ^Λ: επικρατες για λευκό
Χ^λ: υπολειπομενο για μαύρο
Στην P γενιά ο αρσενικός είναι λευκός και ζει άρα έχει γονοτυπο Χ^(Μ/Λ)Υ (υποτίθεται ότι το Μ είναι στον εκθέτη και το Λ στη βάση, αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να το γράψω εδώ 😅). Ομοίως ο θηλυκός είναι μαυρος και ζει, άρα θα έχει Χ^(Μ/λ) Χ^(μ/λ) (είναι υποχρεωτικα ετεροζυγος για το γονίδιο της επιβίωσης). Αρα, σύμφωνα με τη διασταύρωση προκύπτουν οι εξής απόγονοι:
Χ^(Μ/Λ)Χ(Μ/λ) Επιβιώνει, θηλυκό, λευκο
Χ^(Μ/Λ)Χ(μ/λ) Επιβιώνει, θηλυκό, λευκό
Χ^(Μ/λ)Υ Επιβιώνει, αρσενικό, μαυρο
Χ^(μ/λ)Υ Πεθαίνει, αρσενικό

Αναλογία : 2 θηλυκά λευκα: 1 αρσενικό μαύρο

Παρατηρούμε ότι τα αποτελέσματα αυτά επαληθεύουν τα αρχικά δεδομένα της άσκησης, άρα πράγματι τα γονίδια είναι φυλοσυνδετα κτλ.
Εγώ σκέφτηκα μια άλλη εκδοχή
Να είναι πολλαπλά αλληλόμορφα
Δηλαδή το αλληλόμορφο για το μαύρο το αλληλόμορφο για το άσπρο και το αλληλόμορφο για το θνησιγονο αλλά δεν ξέρω κατά ποσό είναι σωστο
Θα δω και την δίκη σου εκδοχή!! Ευχαριστώ πολυ❤️
 

GiannisM

Νεοφερμένος

Ο GiannisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορεί και η δική σου εκδοχή να είναι σωστή, δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, μιας και εδωσα πέρυσι και δεν τα θυμάμαι όλα... 😜 Ελπίζω να σε βοήθησα πάντως, καλή συνέχεια...
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
"Στον καρυότυπο του ταδε ζωου παρατηρούνται 24 ζεύγη χρωμοσωμάτων, άρα 48 χρωμοσώματα, 96 χρωματίδες, 46 ΚΕΝΤΡΟΜΕΡΙΔΙΑ (δεδομένου ότι οι δύο αδελφές χρωματίδες κάθε χρωμοσώματος συγκρατούνται σε ένα κεντρομερίδιο) και 192 βραχίονες, αφού κάθε χρωματίδα διαιρείται από το κεντρομερίδιο σε 2 βραχίονες."

Μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιον λογο λεει οτι εχει 46 κεντρομεριδια; Το ιδιο πραγμα το συναντησα και αλλου και ομολογω δεν το καταλαβαινω.
 

Sarantis_Ts

Νεοφερμένος

Ο Sarantis_Ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
"Στον καρυότυπο του ταδε ζωου παρατηρούνται 24 ζεύγη χρωμοσωμάτων, άρα 48 χρωμοσώματα, 96 χρωματίδες, 46 ΚΕΝΤΡΟΜΕΡΙΔΙΑ (δεδομένου ότι οι δύο αδελφές χρωματίδες κάθε χρωμοσώματος συγκρατούνται σε ένα κεντρομερίδιο) και 192 βραχίονες, αφού κάθε χρωματίδα διαιρείται από το κεντρομερίδιο σε 2 βραχίονες."

Μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιον λογο λεει οτι εχει 46 κεντρομεριδια; Το ιδιο πραγμα το συναντησα και αλλου και ομολογω δεν το καταλαβαινω.
Καλησπέρα, διδάσκω σε μαθητές Γ λυκείου, ειναι λαθος, δεν παίζει. 48 κεντρομεριδια, γιατι οπως λεει ορθώς 2 χρωματιδες συγκρατούνται σε ενα κέντρο μερίδιο, καθε διπλασιασμενο χρωμόσωμα εχει 1 κέντρομεριδιο. Μήπως η εκφώνηση σου λεει κεντρομεριδια αυτοσωμικων χρωμοσώματων?
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρα, διδάσκω σε μαθητές Γ λυκείου, ειναι λαθος, δεν παίζει. 48 κεντρομεριδια, γιατι οπως λεει ορθώς 2 χρωματιδες συγκρατούνται σε ενα κέντρο μερίδιο, καθε διπλασιασμενο χρωμόσωμα εχει 1 κέντρομεριδιο. Μήπως η εκφώνηση σου λεει κεντρομεριδια αυτοσωμικων χρωμοσώματων?
Η εκφωνηση ειναι:
Να γράψετε πόσα χρωμοσώματα, πόσες χρωματίδες, πόσα κεντρομερίδια και πόσοι βραχίονες υπάρχουν στον καρυότυπο του χιμπαντζή. Να αιτιολογήσετε την απάντησή σας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δινει βεβαια και τον καρυοτυπο
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορεί μήπως κάποιος να βοηθήσει με τα παρακάτω ερωτήματα (Γ1 και Γ2);
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220314-225943_Drive.jpg
    Screenshot_20220314-225943_Drive.jpg
    288.8 KB · Εμφανίσεις: 127

gzois

Νεοφερμένος

Ο gzois αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορεί μήπως κάποιος να βοηθήσει με τα παρακάτω ερωτήματα (Γ1 και Γ2);
Γ1.
Εδώ να σου πω ότι εγώ θα το απαντούσα με βάση το βιβλίο. Η 1h αντιστοιχεί στο 90-95% του συνολικού κυτταρικού κύκλου που ο συνολικός κύκλος βγαίνει 10-20h.

Στην πραγματικότητα φαίνεται να είναι πιο πολύπλοκο. Θα έλεγα ότι τα 90 κύτταρα είναι 90/75000 = 0,12% των συνολικών κυττάρων. Άρα τα υπόλοιπα είναι σε μεσόφαση, θεωρώντας μικρή σε διάρκεια την κυτταροδιαίρεση.
Αρα:
0,12% σε 1h
100% σε χ
χ=833h = 35 μέρες περίπου.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Γειά :redface: Το ότι θα κατέληγα και σε αυτό το thread με απορίες δεν το περίμενα αλλά όπως και να ‘χει, με βοηθά να ακούω μερικά πράγματα από άλλους στο να τα καταλαβαίνω καλύτερα.

Ένα ερώτημα για αρχή λοιπόν, 2ου κεφαλαίου.

Έχει σημασία για την πολυπεπτιδική αλυσίδα που θα προκύψει, αν θα μεταγραφεί η μια ή η άλλη αλυσίδα του DNA;

Η μεταγραφόμενη αλυσίδα είναι η μη κωδική, και είναι συμπληρωματική και αντιπαράλληλή με το συντιθέμενο mRNA. Ωστόσο, αυτό έχει τα άκρα στο ίδιο σημείο με την κωδική αλυσίδα, και το μόνο που αλλάζει στις βάσεις είναι ότι αντί για Θυμίνη βάζουμε Ουρακίλη. Οπότε είτε μεταγραφεί η μια είτε η άλλη, η αλληλουχία των αμινοξέων στο τέλος (μετά την μετάφραση) θα είναι η ίδια, σωστά;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,410 μηνύματα.
Γειά :redface: Το ότι θα κατέληγα και σε αυτό το thread με απορίες δεν το περίμενα αλλά όπως και να ‘χει, με βοηθά να ακούω μερικά πράγματα από άλλους στο να τα καταλαβαίνω καλύτερα.

Ένα ερώτημα για αρχή λοιπόν, 2ου κεφαλαίου.

Έχει σημασία για την πολυπεπτιδική αλυσίδα που θα προκύψει, αν θα μεταγραφεί η μια ή η άλλη αλυσίδα του DNA;

Η μεταγραφόμενη αλυσίδα είναι η μη κωδική, και είναι συμπληρωματική και αντιπαράλληλή με το συντιθέμενο mRNA. Ωστόσο, αυτό έχει τα άκρα στο ίδιο σημείο με την κωδική αλυσίδα, και το μόνο που αλλάζει στις βάσεις είναι ότι αντί για Θυμίνη βάζουμε Ουρακίλη. Οπότε είτε μεταγραφεί η μια είτε η άλλη, η αλληλουχία των αμινοξέων στο τέλος (μετά την μετάφραση) θα είναι η ίδια, σωστά;
Μεταγράφεται αποκλειστικά η μη κωδική αλυσίδα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Μεταγράφεται αποκλειστικά η μη κωδική αλυσίδα.
Ευχαριστώ πολύ :hug:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι δυνατή η παραγωγή mRNA που θα μεταφραστεί χωρίς να μεσολαβήσει η διαδικασία της ωρίμανσης στο ευκαρυωτικό κύτταρο;

Σκέφτηκα πως ναι, είναι δυνατή, αρκεί να μιλάμε για mRNA χωρίς εσώνια. Π.χ. τα μιτοχονδριακά γονίδια δεν είναι ασυνεχή, άρα αμέσως μετά την μεταγραφή θα έρθει η μετάφραση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,410 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :hug:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι δυνατή η παραγωγή mRNA που θα μεταφραστεί χωρίς να μεσολαβήσει η διαδικασία της ωρίμανσης στο ευκαρυωτικό κύτταρο;

Σκέφτηκα πως ναι, είναι δυνατή, αρκεί να μιλάμε για mRNA χωρίς εσώνια. Π.χ. τα μιτοχονδριακά γονίδια δεν είναι ασυνεχή, άρα αμέσως μετά την μεταγραφή θα έρθει η μετάφραση.
Τώρα το είδα, την καρδιά την είχα πατήσει για το ευχαριστώ.
Ναι πολύ σωστά, έχεις δίκιο. Συγκεκριμένα εσώνια δεν υπάρχουν* σε μερικά γονίδια του πυρήνα των ευκαρυωτικών κυττάρων και σε όλα των μιτοχονδρίων και των χλωροπλαστών (αν υπάρχουν).

Υ.Γ *Οσον αφορά τα ευκαρυωτικά κύτταρα φυσικά όχι γενικά μιλώντας.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Αφαιρείται το γενετικό υλικό από κύτταρα τα οποία δεν διαιρούνται. Ποιες θα είναι οι συνέπειες για τα κύτταρα αυτά;

:hmm:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,410 μηνύματα.
Αφαιρείται το γενετικό υλικό από κύτταρα τα οποία δεν διαιρούνται. Ποιες θα είναι οι συνέπειες για τα κύτταρα αυτά;

:hmm:
Μμ δεν ξέρω αν φταίω εγώ (ειναι και το μάθημά μου πανάθεμά με :hehe: ) ή η εκφώνηση είναι ελλιπής.

Λοιπόν, δεν είμαι σίγουρη αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να αναφερθούμε στις λειτουργίες του γενετικού υλικού και ενδεχομένως να παραλείψουμε τη δεύτερη κουκίδα δηλαδή τη διατήρηση και τη μεταβίβαση της γενετικής πληροφορίας […].

Τα κύτταρα που δε διαιρούνται βρίσκονται στη φάση G 0 (δεν το γνωρίζουμε στο λύκειο) και δεν ακολουθούν τον "τυπικό" κυτταρικό κύκλο, άρα θεωρώ ότι δε βρίσκονται πότε στη φάση S (και είπα να παραλείψουμε τη δεύτερη κουκίδα με την έννοια ότι δεν επιτελείται έτσι κι αλλιώς).

Δεν ξέρω κιόλας, περιμένω με περιέργεια την απάντηση κάποιου άλλου :hmm:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,571 μηνύματα.
Μμ δεν ξέρω αν φταίω εγώ (ειναι και το μάθημά μου πανάθεμά με :hehe: ) ή η εκφώνηση είναι ελλιπής.

Λοιπόν, δεν είμαι σίγουρη αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να αναφερθούμε στις λειτουργίες του γενετικού υλικού και ενδεχομένως να παραλείψουμε τη δεύτερη κουκίδα δηλαδή τη διατήρηση και τη μεταβίβαση της γενετικής πληροφορίας […].

Τα κύτταρα που δε διαιρούνται βρίσκονται στη φάση G 0 (δεν το γνωρίζουμε στο λύκειο) και δεν ακολουθούν τον "τυπικό" κυτταρικό κύκλο, άρα θεωρώ ότι δε βρίσκονται πότε στη φάση S (και είπα να παραλείψουμε τη δεύτερη κουκίδα με την έννοια ότι δεν επιτελείται έτσι κι αλλιώς).

Δεν ξέρω κιόλας, περιμένω με περιέργεια την απάντηση κάποιου άλλου :hmm:
Το ότι είναι το μάθημα σου φαίνεται σίγουρα από το γεγονός ότι θυμάσαι επακριβώς που βρίσκεται αυτό το οποίο παραθέτεις, δεύτερη κουκίδα, γύρισα πίσω, το είδα και έπαθα πλάκα :hehe: Λοιπόν σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το κρατήσω αυτό που είπες και θα μας πει και η καθηγήτρια αύριο τι παίζει με την όντως ελλιπή ερώτηση. Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι την έβαλαν στο 2ο κεφάλαιο. Τώρα βέβαια μιλάω για το φυλλάδιο του φροντιστηρίου, εκεί είναι όλες αυτές.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γίνεται ένα κύτταρο να λειτουργήσει κανονικά αν του αφαιρέσουμε το γενετικό του υλικό;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,410 μηνύματα.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αφαιρείται το γενετικό υλικό από κύτταρα τα οποία δεν διαιρούνται. Ποιες θα είναι οι συνέπειες για τα κύτταρα αυτά;

:hmm:
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου νομίζω υπάρχει ένα κομμάτι στο α τεύχος που λέει ότι αν αφαιρεθεί τεχνητά ο πυρήνας και άρα το γενετικό υλικό από κύτταρα τότε αυτά εμφανίζουν μειωμένη μεταβολικη δραστηριότητα και μικρότερη διάρκεια ζωής. Ίσως πρέπει να αξιοποιήσεις εκείνο το κομμάτι
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,410 μηνύματα.
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου νομίζω υπάρχει ένα κομμάτι στο α τεύχος που λέει ότι αν αφαιρεθεί τεχνητά ο πυρήνας και άρα το γενετικό υλικό από κύτταρα τότε αυτά εμφανίζουν μειωμένη μεταβολικη δραστηριότητα και μικρότερη διάρκεια ζωής. Ίσως πρέπει να αξιοποιήσεις εκείνο το κομμάτι
Πολύ σωστά μου διέφυγε, απλά στα ευκαρυωτικά κύτταρα το γενετικό υλικό κατανέμεται στον πυρήνα, στα μιτοχονδρια και στους χλωροπλαστες (αν υπάρχουν) οπότε δεν πρέπει να αρκεστεί σε αυτό.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
λογικα λόγω μη παραγωγής πρωτεϊνών (και το συνδεεις με μεταγραφη-μεταφραση απο το 2ο κεφαλαιο). αλλά πες και αυτό με τον πυρήνα που πρότεινε η @spring day
μπορείς να μου πεις πώς το συνδέεις με το 2ο κεφάλαιο;; ευχαρίστω :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top