Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
πως μπορουν τα πλασμιδια να ανταλλασουν γενετικο υλικο μεταξυ τους? δν το εχω καταλαβει

no one????? απαντηστε ρε μην ντρεπεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν το αναφέρει πουθενά το σχολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δεν το αναφέρει πουθενά το σχολικό.

δες λιγο στο 1ο κεφαλαιο στους προκαρυωτικους οργ. εκει που λεει για τα πλασμιδια οτι αποτελουν το 1 με 2 τις % του βακτηριακου dna...τη συνεχεια τελος παντων σελιδα 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ε, κι εγώ ό,τι λέει το βιβλίο ξέρω ρε Άλεξ. Λογικά, κόβονται τμήματα ΔΝΑ και αλλάζουν πλασμίδιο, σαν την αμοιβαία μετατόπιση στα χρωμοσώματα. Αλλά αυτό το φαντάζομαι εγώ. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δεν το αναφέρει πουθενά το σχολικό.

Ε, κι εγώ ό,τι λέει το βιβλίο ξέρω ρε Άλεξ. Λογικά, κόβονται τμήματα ΔΝΑ και αλλάζουν πλασμίδιο, σαν την αμοιβαία μετατόπιση στα χρωμοσώματα. Αλλά αυτό το φαντάζομαι εγώ. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην πραγματικότητα.

καλα δικιο εχεις ... (και εγω αυτο σκεφτηκα αλλα μου φανηκε λιγο κουλο) ... τα λεει πολυ σκατα και χωρις εξηγησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ναι, εντελώς όμως. Μόνο που λέει πως υπάρχουν γονίδια για μεταφορά γενετικού υλικού, άρα οι αλληλουχίες που ανταλλάζουν λογικά, δεν θα είναι τυχαίες, θα είναι συγκεκριμένα γονίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι, εντελώς όμως. Μόνο που λέει πως υπάρχουν γονίδια για μεταφορά γενετικού υλικού, άρα οι αλληλουχίες που ανταλλάζουν λογικά, δεν θα είναι τυχαίες, θα είναι συγκεκριμένα γονίδια...

...αλλα δες ομως λεει για μεταφορα γεν υλικου απο ενα βακτηριο σε αλλο...και απο κατω λεει εχουν τη δυνατοτητα(μαλλον εννοειται )..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miholoto

Νεοφερμένος

Ο miholoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση να βασιστεί μια ολόκληρη ερώτηση σε κάποια εικόνα όπως αυτή με τον βιοαντιδραστήρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν νομίζω! Οι εικόνες έχουν συμπληρωματικό ή επεξηγηματικό ρόλο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Νομιζω πως αν μια εικονα λεει επιπλεον πραγματα δεν ειναι στην υλη! π.χ. στο οπερονιο(αν δεν καν λαθος)με τις γαλακτοζιδαση,περμεαση,τρανσακετυλαση(ή κατι τετοιο τελος παντων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εμείς πάντως σε κάποια σημεία που το βιβλίο δεν τα λέει αναλυτικά γράφουμε στοιχεία και από τις εικόνες.
Γονιδιωματική/cDNA bιβλιοθήκη, παραγωγή μονοκλωνικών αντισωμάτων και φαρμακευτικων πρωτεινων, γονιδιακή θεραπεία και διάφορα άλλα ουσιαστικά από τις εικόνες τα έμαθα. Και άμα ξεχνούσα στοιχεία που αναφερόταν μόνο στην εικόνα μου έκοβαν και απο το σχολειο και απο το φροντιστηριο.

@Dhmh τα ένζυμα αυτά πρέπει να τα ξέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Εμείς πάντως σε κάποια σημεία που το βιβλίο δεν τα λέει αναλυτικά γράφουμε στοιχεία και από τις εικόνες.
Γονιδιωματική/cDNA bιβλιοθήκη, παραγωγή μονοκλωνικών αντισωμάτων και φαρμακευτικων πρωτεινων, γονιδιακή θεραπεία και διάφορα άλλα ουσιαστικά από τις εικόνες τα έμαθα. Και άμα ξεχνούσα στοιχεία που αναφερόταν μόνο στην εικόνα μου έκοβαν και απο το σχολειο και απο το φροντιστηριο.

@Dhmh τα ένζυμα αυτά πρέπει να τα ξέρουμε.
προφανως τα εχω μαθει (επειδη ειχαν φαση τα ονοματα:whistle:) επειδη μας το ειπε στο σχολειο. στο φροντιστηριο ειπε οχι. βγααλε ακρη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
προφανως τα εχω μαθει (επειδη ειχαν φαση τα ονοματα:whistle:) επειδη μας το ειπε στο σχολειο. στο φροντιστηριο ειπε οχι. βγααλε ακρη!:P
Και εγώ όταν τα κάναμε το θεώρησα υπερβολή να τα μάθω. Στο 7 όμως έκανα άσκηση που συνδίαζε οπερόνιο και είχε μια καμπύλη της παραγωγής ενός από τα ένζυμα. Αμα δεν ήξερες τι κάνει το ένζυμο θα το περνούσες για απλό προιόν της καλλιέργειας και δεν θα απαντούσες σωστά. Και επειδή πολλοί περιμένουν 7ο κεφ φέτος κάτι τέτοια πρέπει να τα προσέχουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Και εγώ όταν τα κάναμε το θεώρησα υπερβολή να τα μάθω. Στο 7 όμως έκανα άσκηση που συνδίαζε οπερόνιο και είχε μια καμπύλη της παραγωγής ενός από τα ένζυμα. Αμα δεν ήξερες τι κάνει το ένζυμο θα το περνούσες για απλό προιόν της καλλιέργειας και δεν θα απαντούσες σωστά. Και επειδή πολλοί περιμένουν 7ο κεφ φέτος κάτι τέτοια πρέπει να τα προσέχουμε. ;)
μιας που το εφερε η κουβεντα, μηπως μπορεις εσυ ή καποιος αλλος να μου εξηγησετε αυτη την ασκηση που εχει το σχολικο στο 7(νομιζω η τελευταια) με τις καμπυλες?για καποιο λογο απο την 1η στιγμη δεν την επιασα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
μιας που το εφερε η κουβεντα, μηπως μπορεις εσυ ή καποιος αλλος να μου εξηγησετε αυτη την ασκηση που εχει το σχολικο στο 7(νομιζω η τελευταια) με τις καμπυλες?για καποιο λογο απο την 1η στιγμη δεν την επιασα:whistle:
Εχει δύο ασκήσεις με καμπύλες. Ποιά θες? Και βασικά τι δεν καταλαβαίνεις συγκεκριμένα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Εχει δύο ασκήσεις με καμπύλες. Ποιά θες? Και βασικά τι δεν καταλαβαίνεις συγκεκριμένα? :P
ειναι μια που εχει 2 διαγραμματα.εχω σημειωσει πως στο ενα προτιμουμε την συνεχη καλλιεργεια γιατι παραγεται περισσοτερο θρεπτικο υλικο στην εκθετικη φαση ενω στο αλλο την κλειστη γιατι παραγεται περισσοτερο στην στατικη. πως το καταλαβαινουμε αυτο δεν πιανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ειναι μια που εχει 2 διαγραμματα.εχω σημειωσει πως στο ενα προτιμουμε την συνεχη καλλιεργεια γιατι παραγεται περισσοτερο θρεπτικο υλικο στην εκθετικη φαση ενω στο αλλο την κλειστη γιατι παραγεται περισσοτερο στην στατικη. πως το καταλαβαινουμε αυτο δεν πιανω...
Λογικά θα φαίνεται από την καμπύλη, ότι στην τάδε φάση παράγεται πιο πολύ προιον. Δεν έχω βιβλίο μπροστά μου για να μπορώ να απαντήσω πιο σωστά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ειναι μια που εχει 2 διαγραμματα.εχω σημειωσει πως στο ενα προτιμουμε την συνεχη καλλιεργεια γιατι παραγεται περισσοτερο θρεπτικο υλικο στην εκθετικη φαση ενω στο αλλο την κλειστη γιατι παραγεται περισσοτερο στην στατικη. πως το καταλαβαινουμε αυτο δεν πιανω...

θρεπτικο υλικο?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
τωρα εχω και εγω βιβλιο μπροστα μου. μιλαω για την ασκηση 3 σελ 113
ναι παραγεται περισσοτερο προιον!σορρυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι (μαλλον ειναι τελειως χαζο αλλα δν πειραζει)... λοιπον στον ανθρωπο σ ενα σωματικο κυτταρο πριν το διπλασιασμο του DNA εχουμε 46 μορια dna, ενω μετα το διπλασιασμο 92 μορια... τα χρωμοσωματα πριν και μετα το διπλασιασμο ειναι 46... το γεγονος οτι εχουμε 46 χρωμοσωματα πριν και μετα το διπλασιασμο εχει να κανει με τον βαθμο συσπειρωσης?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top