Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
H γενετική πληροφορία διατηρείται και μεταβιβάζεται αναλλοίωτη από ένα κύτταρο στα θυγατρικά του και από έναν οργανισμό στους απογόνους του, μέσω της διαδικασίας της αντιγραφής. Η αντιγραφή είναι εξαιρετικά ακριβής, μόνο ένα νουκλεοτίδιο στα μπορεί να ενσωματωθεί λάθος. Τα λάθη αυτά μεταβιβάζονται από γενιά σε γενιά. Παρόλα αυτά, μεγάλο μέρος της γενετικής πληροφορίας παραμένει ίδιο. Σωστά; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τα λάθη αυτά μεταβιβάζονται από γενιά σε γενιά.

Αν υπάρξει επόμενη γενιά.
Αναφέρεις ότι ένα μεγάλο κομμάτι της γενετικής πληροφορίας του οργανισμού παραμένει ίδιο.
Γιατί το κομμάτι της γενετικής πληροφορίας του οργανισμού Α που παραμένει ίδιο να εμφανίζει πολλές ομοιότητες με εκείνο ενός φαινομενικά άκυρου οργανισμού Β ή ακόμα και ενός άλλου οργανισμού Α του ίδιου είδους; Για παράδειγμα ένα γονίδιο που καθορίζει το φύλο στον άνθρωπο είναι σχεδόν πανομοιότυπο με ένα αντίστοιχο στη φάλαινα. Πως μπορεί να δικαιολογηθεί αυτή η ομοιότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Αποτελούν διαφορετικά εξελιγμένα είδη του ίδιου οργανισμού; (Εξέλιξη δεν ξέρω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μπορει να με βοηθησει καποιος σε αυτο??? Δικλωνο μοριο δνα εχει 104000 δ.υ. κ το 20 τοις εκατο ειναι Α. Ποσα ειναι τα νουκλεοτιδια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γνωρίζεις πως μεταξύ νουκλεοτιδίων που περιέχουν ως βάση αδενίνη και νουκλεοτιδίων που περιέχουν ως βάση θυμίνη σχηματίζονται 2 δ.υ., ενώ μεταξύ γουανίνης και κυτοσίνης 3 δ.υ.
Συνεπώς, 2Α + 3G = 104.000 (1)

Έστω x ο συνολικός αριθμός των νουκλεοτιδίων.
Από την εκφώνηση, A = 0,2x, άρα Τ = 0,2x, και G = C = [(1 - 0,4)/2]x = 0,3x.
Η (1) γράφεται: 2*(0,2x) + 3*(0,3x) = 104.000, από όπου παίρνουμε x = 80.000.

Συνεπώς, το δίκλωνο μόριο DNA αποτελείται από 80.000 νουκλεοτίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ευχαριστω!! Α και μια τελευταια ελεγε οτι σε μοριο δνα αποτελειται απο12000 νουκλεοτιδια και η αναλογια Α και τ προς g και c ειναι 25 τοις εκατο και ρωταει απο τι οργανισμο προερχεται;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μόνο αυτά δίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ναι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.
Σε τέτοιες ασκήσεις, ελέγχεις αν πρόκειται για δίκλωνο ή μονόκλωνο (μέσω της συμπληρωματικότητας των βάσεων) και αν πρόκειται για γραμμικό ή κυκλικό (μέσω των φωσφοδιεστερικών δεσμών).

Εν προκειμένω όμως, μπορεί να είναι και δίκλωνο και μονόκλωνο, ενώ δεν έχουμε στοχεία για το σχήμα του.

Αν μου ξεφεύγει κάτι, ας με διορθώσει κάποιος... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Παιδιά το 1ο κεφάλαιο με νορμάλ ρυθμούς, σε πόσα μαθήματα βγαίνει καλά (στο περίπου)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδιά το 1ο κεφάλαιο με νορμάλ ρυθμούς, σε πόσα μαθήματα βγαίνει καλά (στο περίπου)?

Είναι βασικό κεφάλαιο, οπότε δεν πρέπει να διδάσκεται βιαστικά, όπως και τα περισσότερα δηλαδή.
Νομίζω πως χρειάζονται 4 - 5 μαθήματα.
Εμείς το είχαμε ολοκληρώσει στα θερινά διάρκειας 5 εβδομάδων. (1 δίωρο/εβδομάδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george91095

Νεοφερμένος

Ο george91095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδιά το 1ο κεφάλαιο με νορμάλ ρυθμούς, σε πόσα μαθήματα βγαίνει καλά (στο περίπου)?
Mην αγχώνεστε για την ύλη. Κι εγώ αρχές Σεπτέμβρη ξεκίνησα όλα τα μαθήματα και κατά τα μέσα Μαρτίου είχα τελειώσει την ύλη στα περισσότερα μαθήματα. Στη βιολογία κατεύθυνσης κοιτάξτε να κατανοείτε πρώτα το περιεχόμενο του βιβλίου και μετά η αποστήθιση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Mην αγχώνεστε για την ύλη. Κι εγώ αρχές Σεπτέμβρη ξεκίνησα όλα τα μαθήματα και κατά τα μέσα Μαρτίου είχα τελειώσει την ύλη στα περισσότερα μαθήματα. Στη βιολογία κατεύθυνσης κοιτάξτε να κατανοείτε πρώτα το περιεχόμενο του βιβλίου και μετά η αποστήθιση ;)

Στη Βιολογία Κατ. ειδικά βγαίνει άνετα, το μόνο θέμα είναι η αποστήθιση.
Εγώ το πάλεψα τον τελευταίο καιρό, κι ευτυχώς απέδωσα...
Αλλά σίγουρα θα αποτύγχανα παταγωδώς, αν δεν είχα πρώτα κατανοήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george91095

Νεοφερμένος

Ο george91095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Στη Βιολογία Κατ. ειδικά βγαίνει άνετα, το μόνο θέμα είναι η αποστήθιση.
Εγώ το πάλεψα τον τελευταίο καιρό, κι ευτυχώς απέδωσα...
Αλλά σίγουρα θα αποτύγχανα παταγωδώς, αν δεν είχα πρώτα κατανοήσει...
Εγώ έκανα την βλακία να μην διαβάσω πριν γράψουμε απ' το τελευταίο κεφάλαιο τα διαγονιδιακά ζώα και φρίκαρα όταν είδα ότι έπεσε η μικροέγχυση στις ανάπτυξης. Προσπάθησα όσο μπορούσα να το περιγράψω με δικά μου λόγια, αλλά πρέπει να μου στοίχησε απώλεια 2-3 μόριων στο βασικό μάθημα βαρύτητας. :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Είναι βασικό κεφάλαιο, οπότε δεν πρέπει να διδάσκεται βιαστικά, όπως και τα περισσότερα δηλαδή.
Νομίζω πως χρειάζονται 4 - 5 μαθήματα.
Εμείς το είχαμε ολοκληρώσει στα θερινά διάρκειας 5 εβδομάδων. (1 δίωρο/εβδομάδα)

Οκ, ευχαριστώ. :)

Mην αγχώνεστε για την ύλη. Κι εγώ αρχές Σεπτέμβρη ξεκίνησα όλα τα μαθήματα και κατά τα μέσα Μαρτίου είχα τελειώσει την ύλη στα περισσότερα μαθήματα. Στη βιολογία κατεύθυνσης κοιτάξτε να κατανοείτε πρώτα το περιεχόμενο του βιβλίου και μετά η αποστήθιση ;)

Το χειρότερο είναι να προχωράνε στο φροντιστήριο και εσύ να μην διαβάζεις την θεωρία απ'έξω. Την πρώτη φορά θα αφήσεις ενα μικρό κομμάτι, την δεύτερη ολόκληρες σελίδες κοκ και μετά δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εγώ έκανα την βλακία να μην διαβάσω πριν γράψουμε απ' το τελευταίο κεφάλαιο τα διαγονιδιακά ζώα και φρίκαρα όταν είδα ότι έπεσε η μικροέγχυση στις ανάπτυξης. Προσπάθησα όσο μπορούσα να το περιγράψω με δικά μου λόγια, αλλά πρέπει να μου στοίχησε απώλεια 2-3 μόριων στο βασικό μάθημα βαρύτητας. :fool:

Η μικροέγχυση (αγαπημένο μου κομμάτι :P) έκαψε αρκετό κόσμο...
Εγώ νομίζω πως έχασα συνολικά 4,5 μόρια μόνο από δική μου περιγραφή της μετάφρασης, και μη αναφορά φωσφοδιεστερικών δεσμών σε ένα σημείο...
Εσύ πόσο έγραψες;

Το χειρότερο είναι να προχωράνε στο φροντιστήριο και εσύ να μην διαβάζεις την θεωρία απ'έξω. Την πρώτη φορά θα αφήσεις ένα μικρό κομμάτι, την δεύτερη ολόκληρες σελίδες κοκ και μετά δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα. :P

Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε, κι εγώ και ο george91095, είναι πως προηγείται η καλή κατανόηση.
Δεν έχει σημασία αν αποστηθίζεις εξαρχής, αν πρώτα δεν τα κατανοείς.
Αν έχεις να διαλέξεις μεταξύ κατανόησης και αποστήθισης, επίλεξε την κατανόηση!
Αν κατανοείς καλά, αντιλαμβάνεσαι τις λεπτομέρειες, ασχολείσαι συστηματικά με τις ασκήσεις, δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα.
Πριν τα διαγωνίσματα των Κυριακών και προς το τέλος της προετοιμασίας σου, θα δουλέψεις την αποστήθισή σου.

(Προσωπικά, έτσι έκανα, και απέδωσε εξαιρετικά. Αντίθετα, πολλοί συμμαθητές μου αφιέρωναν 6ωρα στην παπαγαλία ήδη από Σεπτέμβριο, και όταν έπιαναν να τα ξαναδούν, αρκετό καιρό μετά, επειδή δεν προλάβαιναν να τα φρεσκάρουν, δε θυμούνταν τίποτα και σιχτίριζαν που είχαν φάει τόσο χρόνο εκεί...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Επιλέγω και κατανόηση και αποστήθιση. :P Αν πας να τα μάθεις χωρίς να τα καταλαβαίνεις δυσκολεύεις την ζωή σου.

Όσον αφορά τα βοηθήματα εσύ ποιο είχες στην βιολογία κατ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Επιλέγω και κατανόηση και αποστήθιση. :P Αν πας να τα μάθεις χωρίς να τα καταλαβαίνεις δυσκολεύεις την ζωή σου.

Όσον αφορά τα βοηθήματα εσύ ποιο είχες στην βιολογία κατ??

Ε, κι εγώ ακριβώς αυτό λέω.
Δεν υποβιβάζω την αποστήθιση φυσικά, μιας και εξεταζόμαστε και σε αυτήν!
Απλώς, σε κάθε κομμάτι που διδάσκεσαι, αρχικά να επικεντρώνεσαι σε εις βάθος κατανόησή του.
[Ακόμη και στα τελευταία 3 κεφάλαια, που είναι κατά βάση θεωρητικά.]

Είχα αγοράσει ένα δίτομο (μη φανταστείς, αρκετά μικρού μεγέθους) από το Μεταίχμιο, των Σαλαμαστράκη κ.ά.
Περιέχει κυρίως συνδυαστικά/επαναληπτικά θέματα, κάπως πιο "ψαγμένα".
Ωστόσο, δεν μπορώ να το προτείνω, γιατί δεν το δούλεψα παρά ελάχιστα.

Δούλεψα με τις σημειώσεις της καθηγήτριάς μου βασικά, οι οποίες ήταν εξαιρετικά εμπεριστατωμένες.
Περιείχαν αναλυτικότερα και απλούστερα τη θεωρία, ενώ και πάρα πολλές ασκήσεις που εκείνη είχε σταχυολογήσει από βοηθήματα/εφημερίδες/ιστοσελίδες κ.ά.
Βασική μου συμβουλή είναι να μην υποτιμήσεις τις ασκήσεις, ιδίως αν ενδιαφέρεσαι για 3ο.
Μιλάω εκ πείρας...
Έχοντας λύσει περισσότερες από 100 ασκήσεις στο 5ο κεφάλαιο (στη μενδελική κληρονομικότητα), έλυσα ολόσωστα εντός 35' το φετινό Γ θέμα, μόνο και μόνο λόγω εξοικείωσης, τη στιγμή που πολλοί άριστοι μαθητές και έχασαν χρόνο και δεν το απάντησαν και σωστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μάλιστα... Και πόσο έγραψες στην βιολογία κατ, αν επιτρέπεται? Τα θέματα ήταν δύσκολα και πολλά ή κάποιος σου απλά είχε μάθει την θεωρία ακριβώς από το σχολικό, είχε λύσει όλες τις ασκήσεις ενός βοηθήματος και πήγαινε φροντιστήριο μπορούσε να αγγίξει το 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μάλιστα... Και πόσο έγραψες στην βιολογία κατ, αν επιτρέπεται? Τα θέματα ήταν δύσκολα και πολλά ή κάποιος σου απλά είχε μάθει την θεωρία ακριβώς από το σχολικό, είχε λύσει όλες τις ασκήσεις ενός βοηθήματος και πήγαινε φροντιστήριο μπορούσε να αγγίξει το 20?

Έγραψα 19.1.
Γενικά, τα θέματα ήταν μάλλον απαιτητικά (πολύ απλά και ξεκάθαρα Α και Β, έξυπνο αλλά όχι δύσκολο Γ, μικρή/μεγάλη παγίδα Δ), αλλά όχι και πάρα πολλά.
Όπως και να'χει, ήταν δυσκολότερα από άλλες χρόνιες, όπως αποτυπώθηκε στη ξεκάθαρη μείωση των άριστων βαθμολογιών (18+).
Το άριστο μετατοπίστηκε από το 20 στο 19, οπότε όσοι το ξεπεράσαμε είχαμε ένα μικρό πλεονέκτημα στο 3ο πεδίο.
Αυτά που αναφέρεις είναι σημαντικά (όχι αναγκαστικά απαραίτητα), αλλά όχι επαρκή, καθώς το φετινό διαγώνισμα απαιτούσε, συν τοις άλλοις, καθαρό μυαλό, κάποιες έξυπνες σκέψεις, και ψυχραιμία.
Δυστυχώς, πολύ καλοί μαθητές, έπεσαν φέτος γύρω στο 16,5 - 18.

(Το 20 δεν αγγίζεται εύκολα τα τελευταία χρόνια, μάλλον εννοείς 19+.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top