Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

george91095

Νεοφερμένος

Ο george91095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Η μικροέγχυση (αγαπημένο μου κομμάτι :P) έκαψε αρκετό κόσμο...
Εγώ νομίζω πως έχασα συνολικά 4,5 μόρια μόνο από δική μου περιγραφή της μετάφρασης, και μη αναφορά φωσφοδιεστερικών δεσμών σε ένα σημείο...
Εσύ πόσο έγραψες;
18,1 εγώ αφού έχασα εκτός από την μικροέγχυση και κάποια μόρια από την αιτιόλογηση ενός ερωτήματος στο τελευταίο θέμα (εκείνο με το αντικωδικόνιο του tRNA, που ήταν πολύ παγίδα κατά την γνώμη μου.

Δούλεψα με τις σημειώσεις της καθηγήτριάς μου βασικά, οι οποίες ήταν εξαιρετικά εμπεριστατωμένες.
Περιείχαν αναλυτικότερα και απλούστερα τη θεωρία, ενώ και πάρα πολλές ασκήσεις που εκείνη είχε σταχυολογήσει από βοηθήματα/εφημερίδες/ιστοσελίδες κ.ά.
Βασική μου συμβουλή είναι να μην υποτιμήσεις τις ασκήσεις, ιδίως αν ενδιαφέρεσαι για 3ο.
Μιλάω εκ πείρας...
Έχοντας λύσει περισσότερες από 100 ασκήσεις στο 5ο κεφάλαιο (στη μενδελική κληρονομικότητα), έλυσα ολόσωστα εντός 35' το φετινό Γ θέμα, μόνο και μόνο λόγω εξοικείωσης, τη στιγμή που πολλοί άριστοι μαθητές και έχασαν χρόνο και δεν το απάντησαν και σωστά...
Κι εγώ δεν είχα κάποιο βοήθημα, με τις σημειώσεις και τις ασκήσεις των καθηγητών μου(σχολείου και φροντιστηρίου) την έβγαλα.
Έχει δίκιο ο Χαράλαμπος, πρέπει να ασχοληθείς πολύ με ασκήσεις κάθε είδους για να τις λύσεις στις εξετάσεις στο άψε-σβήσε. Γενικά, αν στοχεύεις για υψηλόβαθμες σχολές του 3ου πεδίου φρόντισε να μην υπάρχει σημείο της θεωρίας που να μην έχεις κατανοήσει και αποστηθίσει ή άσκηση που να μην ξέρεις πως λύνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
18,1 εγώ αφού έχασα εκτός από την μικροέγχυση και κάποια μόρια από την αιτιόλογηση ενός ερωτήματος στο τελευταίο θέμα (εκείνο με το αντικωδικόνιο του tRNA, που ήταν πολύ παγίδα κατά την γνώμη μου.


Κι εγώ δεν είχα κάποιο βοήθημα, με τις σημειώσεις και τις ασκήσεις των καθηγητών μου(σχολείου και φροντιστηρίου) την έβγαλα.
Έχει δίκιο ο Χαράλαμπος, πρέπει να ασχοληθείς πολύ με ασκήσεις κάθε είδους για να τις λύσεις στις εξετάσεις στο άψε-σβήσε. Γενικά, αν στοχεύεις για υψηλόβαθμες σχολές του 3ου πεδίου φρόντισε να μην υπάρχει σημείο της θεωρίας που να μην έχεις κατανοήσει και αποστηθίσει ή άσκηση που να μην ξέρεις πως λύνεται.

Η απάντηση στο ποιο ήταν ήθελε όντως προσοχή... Κι εγώ πρέπει να έχασα κάτι στην περιγραφή της όλης διαδικασίας, αλλά ευτυχώς ελάχιστα...
Με πόσα μόρια πέρασες, αν επιτρέπεται;
(Με διαφορετικά Μ.Δ., θα είμαστε συμφοιτητές!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george91095

Νεοφερμένος

Ο george91095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Η απάντηση στο ποιο ήταν ήθελε όντως προσοχή... Κι εγώ πρέπει να έχασα κάτι στην περιγραφή της όλης διαδικασίας, αλλά ευτυχώς ελάχιστα...
Με πόσα μόρια πέρασες, αν επιτρέπεται;
(Με διαφορετικά Μ.Δ., θα είμαστε συμφοιτητές!)
Βασικά είχα χάσει και την απάντηση, όχι μόνο την αιτιολόγηση...
Με 18.221 στο 3ο και κοινωνικά κριτήρια (δίδυμη αδερφή) πέρασα 2ος στην ειδική κατηγορία...εσύ;;

Εσύ δεν δήλώσες Γιάννενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Βασικά είχα χάσει και την απάντηση, όχι μόνο την αιτιολόγηση...
Με 18.221 στο 3ο και κοινωνικά κριτήρια (δίδυμη αδερφή) πέρασα 2ος στην ειδική κατηγορία...εσύ;

36ος στους 80 (90%), με 18.433 μόρια στο 3ο.
Μόλις είδα πως περνούσες και σ'εμάς...
Πώς τα πήγε η αδερφή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george91095

Νεοφερμένος

Ο george91095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
36ος στους 80 (90%), με 18.433 μόρια στο 3ο.
Μόλις είδα πως περνούσες και σ'εμάς...
Πώς τα πήγε η αδερφή σου;
Έβαλα πρώτα Γιάννενα και μετά Λάρισα σύμφωνα με τις περσινές βάσεις, αν έβαζα πρώτα Λάρισα θα ήμασταν όντως συμφοιτητές.
Η αδερφή μου στόχευε Φαρμακευτική, αλλά έχασε για 100 μόρια την φαρμακευτική στην Πάτρα και τελικά πέρασε Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκη, που ήταν 2η επιλογή της και νομίζω μπορεί να ασχοληθεί με τα φάρμακα που της αρέσει. Και νομίζω καλύτερα που έγινε έτσι, γιατί τα οικονομικά δεν θα έβγαιναν καθόλου εύκολα στην οικογένεια με 2 παιδιά να σπουδάζουν σε μακρινές πόλεις.
Βγήκαμε off-topic, όμως. Αν θες τίποτα άλλο στειλε π.μ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έβαλα πρώτα Γιάννενα και μετά Λάρισα σύμφωνα με τις περσινές βάσεις, αν έβαζα πρώτα Λάρισα θα ήμασταν όντως συμφοιτητές.
Η αδερφή μου στόχευε Φαρμακευτική, αλλά έχασε για 100 μόρια την φαρμακευτική στην Πάτρα και τελικά πέρασε Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκη, που ήταν 2η επιλογή της και νομίζω μπορεί να ασχοληθεί με τα φάρμακα που της αρέσει. Και νομίζω καλύτερα που έγινε έτσι, γιατί τα οικονομικά δεν θα έβγαιναν καθόλου εύκολα στην οικογένεια με 2 παιδιά να σπουδάζουν σε μακρινές πόλεις.
Βγήκαμε off-topic, όμως. Αν θες τίποτα άλλο στειλε π.μ :)

Μάλιστα, συγχαρητήριά σας λοιπόν!
Και όντως καλύτερα για τα οικονομικά της οικογενείας!
Κι εγώ αυτό θα έλεγα, βγήκαμε πράγματι εκτός! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αυτο το οπερόνιο της λακτόζης..αυτο το οπερόνιο δηλαδή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αυτο το οπερόνιο της λακτόζης..αυτο το οπερόνιο δηλαδή!!

Πολύ ενδιαφέρον κομμάτι, με δύσκολη αποστήθιση.
Το θεωρώ μάλιστα ιδιαίτερα πιθανό για φέτος, σε κάποια άσκηση!
Καλό κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αυτο το οπερόνιο της λακτόζης..αυτο το οπερόνιο δηλαδή!!

Πόσο σε καταλαβαίνω,φίλε μου...Έφαγα μέρες και νύχτες για να το μάθω και τελικά,ειλικρινά,το έμαθα στις 12 το βράδυ,την ημέρα πριν τις πανελλαδικές στην βιολογια κατεύθυνσης...:pfff: Άρα,εκ πέιρας σου λέω:μην έχεις ''πολλά πολλά'' με το οπερόνιο ολη την χρονιά.Άσε την παπαγαλία για το τέλος(κατανόησέ το όμως πριν:P)και όλα οκ:D! Καλή δύναμη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Έχουμε καμιά έξυπνη ασκησούλα από 1ο-2ο κεφάλαιο (μέχρι τη μετάφραση; ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έχουμε καμιά έξυπνη ασκησούλα από 1ο-2ο κεφάλαιο (μέχρι τη μετάφραση; ) :)

Εννοείς, υπάρχουν γενικά έξυπνες ή θες κάποιες συγκεκριμένες εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Και τα δύο, αν γνωρίζετε μερικές έξυπνες ασκήσεις από αυτά τα κεφάλαια βάλτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Και τα δύο, αν γνωρίζετε μερικές έξυπνες ασκήσεις από αυτά τα κεφάλαια βάλτε :P

Εγώ δυστυχώς δεν έχω διαδικτυακές πηγές ασκήσεων... :/:
Τι προετοιμασία κάνεις;
Φροντιστήριο/ιδιαίτερα/διάβασμα από βοήθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
φροντιστήριο, αλλά έχω μια ανασφάλεια για τις ασκήσεις :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
φροντιστήριο, αλλά έχω μια ανασφάλεια για τις ασκήσεις :/:

Στην ιστοσελίδα users.sch.gr/ftheoch μπορείς να βρείς πολύ καλές ασκήσεις,κυρίως επαναληπτικές,αλλά και όχι μόνο.(στις''επαναληπτικές ασκήσεις'' είναι ουσιαστικά συγκεντρωμενες πολύ δύσκολες ασκήσεις που απαιτόυν ωριμότητα,γι αυτό τις ονομάζει επαναληπτικές:P). Είναι η ιστοσελίδα του βιολόγου μου στο σχολείο,ο οποίος φημίζεται για την δυσκολία των ασκήσεών του(ρώτα και εμένα:eek::whistle::P).Ελπίζω αυτές οι ασκήσεις να σε βοηθήσουν και όχι να σε αγχώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Aαα είναι πολύ καλές, σε ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παίδες..!Το ξέρω πως αυτό το κομμάτι απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή και γι αυτό μου πήρε αρκετή ώρα για να το κατανοήσω αλλά και για να το αποστηθίσω.Εγώ στις βιολογίες (κατ και γεν) χρησιμοποιώ τις σημειώσεις της καθηγήτριας μου και το βοηθητικό των ελληνικών γραμμάτων που είναι πλούσιο σε ασκήσεις και ερωτήσεις.Εύχομαι να γίνουμε μελλοντικοί συνάδελφοι χαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Γεια σας παιδια εχω καποιες αποριες. Λοιπον 1 ινιδιο χρωματινης δινει μια αδερφη χρωματιδα στο τελος της μεσοφασης. Για να σχηματιστει ενα χρωμοσωμα θελει 2 αδερφες χρωματιδες. Σωστα? Π.χ εχουμε 76 αδερφες χρωματιδες αρα στην αρχη της μεσοφασης 38 ινιδια χρωματινης κι στο τελος της 78 ινιδια δηλ 78 αδερφες. Αρα 38 χρωμοσωματα κι 19 ζευγη ομολογων χρωμοσωματων. Περιμενω την απαντηση σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας παιδια εχω καποιες αποριες. Λοιπον 1 ινιδιο χρωματινης δινει μια αδερφη χρωματιδα στο τελος της μεσοφασης. Για να σχηματιστει ενα χρωμοσωμα θελει 2 αδερφες χρωματιδες. Σωστα? Π.χ εχουμε 76 αδερφες χρωματιδες αρα στην αρχη της μεσοφασης 38 ινιδια χρωματινης κι στο τελος της 78 ινιδια δηλ 78 αδερφες. Αρα 38 χρωμοσωματα κι 19 ζευγη ομολογων χρωμοσωματων. Περιμενω την απαντηση σας

Το χρωμόσωμα δεν απαιτεί δύο αδελφές χρωματίδες. Χρωμοσώματα θεωρούνται και τα ινίδια χρωματίνης κατά την μεσόφαση. Απλώς στο μικροσκόπιο, επειδή λαμβάνονται κατά την μετάφαση για να έχουν την μέγιστη συσπείρωση, αποτελείται έκαστο από δύο αδελφές χρωματίδες, οι οποίες ακόμη είναι ένα "σώμα".

Αρχικά, σε ένα κύτταρο, έχουμε 76 αδελφές χρωματίδες, άρα 38 χρωμοσώματα που αποτελούνται από 38 διπλασιασμένα ινίδια χρωματίνης συγκρατούμενα στο κεντρομερίδιο. Κατά την ανάφαση όμως, διαχωρίζονται οι αδελφές χρωματίδες (οι οποίες είναι πανομοιότυπες, ως προϊόν αντιγραφής) και κατά την τελόφαση κατανέμονται σε δύο κύτταρα, όμοια γενετικά. Επομένως, έχουμε 38 ινίδια χρωματίνης στο καθένα, δηλαδή 38 χρωμοσώματα στο καθένα (έτσι έξαλλου, η ποσότητα της γενετικής πληροφορίας μένει σταθερή σε κάθε κύτταρο). Συνολικά όμως, έχεις 76 χρωμοσώματα μετά την ολοκλήρωση της διαίρεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top