Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Την Ξαναλυσα!
Αφου η Δημητρα ειναι ββ οι γονεις της ετεροζυγοι! Αρα Γιαννης ΧΑΥ και Ββ και η Μαρια ΧΑΧΑ, Ββ
Η κορη του Γιωργου ειναι ΧαΧα αρα η γυναικα του Γιωργου ΧΑΧα.
Η κορη του Γιωργου ββ. Αρα οι γονεις της ετεροζυγοι
Ο Γιωργος δηλαδη ειναι ΧαΥ και Ββ και η γυναικα του ΧΑΧα, και Ββ
Αρα η Γιωργια ειναι ΧΑΧα.
Αφου ο Νικος εχει ββ, η μανα του εχει ββ, αρα ο αντρας της Δημητρας ειναι Ββ! Αφου το αλλο αγορι της Δημητρας εχει ΧαΥ, η Δημητρα εχει ΧΑΧα.
Αφου η Δημητρα εχει ββ και ο αντρας της Ββ, το αλλο τους αγορι εχει Ββ
Η Γεωργια ειναι ειτε ΒΒ ή Ββ και ο αντρας της ειναι ββ. Αρα το παιδι της Γεωργιας ειναι Ββ
Απο το punnet της Γιωργιας και του Νικου για την αιμορροφιλια, αφου το παιδι ειναι αιμορροφιλικο, ειναι αγορι

Συνοψιζοντας: Γιαννης: ΧΑΥ και Ββ
Μαρια: ΧΑΧα και Ββ
Γιωργος: ΧαΥ και Ββ
Δημητρα: ΧΑΧα και ββ
Γυναικα Γιωργου: ΧΑΧα και Ββ
Η κορη Γιωργου χ γυναικας: ΧαΧα και ββ
Γιωργια: ΧΑΧα και ΒΒ ή Ββ
Αντρας Δημητρας: ΧΑΥ και Ββ
Νικος: ΧΑΥ και ββ
Αγορι Δημητρας χ Αντρα: Χαυ και Ββ
Παιδι Γεωργιας χ Νικου: ΧαΥ και Ββ

Στην Γεωργια λοιπον σιγουρα κατι παιζει με μεταλλαξη αφου εχουμε αιμομειξια...

Κι εγω αυτά βρίσκω... (με μια διαφορα αυτο που αλλαξα πανω και μαλλον το εκανες απ βιασυνη...)
Στη Γεωργια γιατι να γινει μετάλλαξη;
Αφου αυτη δεν προερχεται απ αιμομιξια...
Το παιδι της βγαινει απ αιμομιξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δικιο εχεις!
Την εχεις αντιγραψει σωστα την ασκηση???
Εχω σπασει το κεφαλι μου να την βρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Δικιο εχεις!
Την εχεις αντιγραψει σωστα την ασκηση???
Εχω σπασει το κεφαλι μου να την βρω...

Η ασκηση ειναι σωστη
Απο διαγωνισμα στα κεφ1-6 ειναι
Σημερα το πρωι το εγραψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Tελικα με την ασκηση τι εγινε???
Τι εβγαινε τελικα η Γεωργια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Tελικα με την ασκηση τι εγινε???
Τι εβγαινε τελικα η Γεωργια???

Ήταν σωστή όπως την κάναμε.
Ρώτησα και την καθηγήτριά μου!
Η Γεωργία είχε 2 γονότυπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ενα ζευγαρι αποκτα παιδι με ΡΚU.
Να βρειτε τους πιθανους γονοτυπους και φαινοτυπους των γονεων του παιδιου.
Να υπολογισετε την πιθανοτητα να αποκτησουν κοριτσι με την ασθενεια.Να αιτιολογησετε.

Θελω να ρωτησω στην πιθανοτητα πρεπει να παρουμε ξεχωριστη περιπτωση για καθε ζευγαρι γονοτυπων των γονεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενα ζευγαρι αποκτα παιδι με ΡΚU.
Να βρειτε τους πιθανους γονοτυπους και φαινοτυπους των γονεων του παιδιου.
Να υπολογισετε την πιθανοτητα να αποκτησουν κοριτσι με την ασθενεια.Να αιτιολογησετε.

Θελω να ρωτησω στην πιθανοτητα πρεπει να παρουμε ξεχωριστη περιπτωση για καθε ζευγαρι γονοτυπων των γονεων?

έτσι όπως το θέτει, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αρα ουσιαστικα βρισκουμε 3 πιθανοτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Στο πείραμα Hershey-Chase, ιχνηθετημένοι ιοί μολύνουν βακτηριακή καλλιέργεια η οποία αναπτύσσεται σε μη ραδιενεργό θρεπτικό υλικό. Οι ιοί που θα δημιουργηθούν στα βακτήρια - ξενιστές θα έχουν:
Α. ραδιενεργό DNA και μη ραδιενεργές πρωτεΐνες
Β. ραδιενεργές πρωτεΐνες και μη ραδιενεργό DNA
Γ. ραδιενεργό DNA και πρωτεΐνες
Δ. μη ραδιενεργό DNA και πρωτεΐνες

Το Δ,ε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Στο πείραμα Hershey-Chase, ιχνηθετημένοι ιοί μολύνουν βακτηριακή καλλιέργεια η οποία αναπτύσσεται σε μη ραδιενεργό θρεπτικό υλικό. Οι ιοί που θα δημιουργηθούν στα βακτήρια - ξενιστές θα έχουν:
Α. ραδιενεργό DNA και μη ραδιενεργές πρωτεΐνες
Β. ραδιενεργές πρωτεΐνες και μη ραδιενεργό DNA
Γ. ραδιενεργό DNA και πρωτεΐνες
Δ. μη ραδιενεργό DNA και πρωτεΐνες

Το Δ,ε; :worry:

Ε, ναι... Ραδιενεργό DNA και πρωτεΐνες θα έχουν μόνο οι αρχικοί ιοί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Παιδια, χρειαζομαι την βοηθεια σας!
Με δυσκολευουν παρα πολυ οι ασκησεις τις βιολογιας στο 2ο κεφαλαιο!
Εχετε κατι να μου προτεινετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Παιδια, χρειαζομαι την βοηθεια σας!
Με δυσκολευουν παρα πολυ οι ασκησεις τις βιολογιας στο 2ο κεφαλαιο!
Εχετε κατι να μου προτεινετε???

Μάθε πολύ καλά τη θεωρία και προσπάθησε να την ανακαλείς συνεχώς μες στο κεφάλι σου καθώς λύνεις μια άσκηση.Επίσης, κάτι που έκανα λανθασμένα εγώ στην αρχή, ήταν ότι βιαζόμουν πάρα πολύ όταν έκανα τις ασκήσεις, με αποτέλεσμα να κάνω τραγικά λάθη παρόλο που ήξερα τη θεωρία.Χρειάζεται υπομονή και τεράστια προσοχή.Κατά τα άλλα, οι ασκήσεις δεν έχουν τίποτα το τρελό.Αν το καλοσκεφτείς, ειδικά κομμάτια όπως το οπερόνιο της λακτόζης, βασίζονται αποκλειστικά στη θεωρία και το μόνο που κάνεις είναι να... την γράφεις, προσαρμοσμένη πάντα στην άσκηση.

Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι την θεωρια την ξερω, οχι παπαγαλια, την εχω κατανοησει βρε παιδι μου!
Αλλα τις ασκησεις που θεωρουνται ευκολες δεν μπορω να τις βγαλω!
Τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Αυτό που σου είπε κ ο Αλχημιστής
Αργά και σταθερά, έχοντας σε κάθε βήμα σου τη θεωρία στο μυαλό σου
Κι επειδή αρκετές ασκήσεις μοιάζουν μεταξύ τους προσπάθησε να λύσεις όσο το δυνατόν περισσότερες ή τουλάχιστον να διαβάσεις πολλές λυμένες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μαλιστα, οκ σας ευχαριστω παιδια! Θα googlαρω και θα βρω ασκησουλες, εκτος και αν εχετε εσεις καμια καλη ιστοσελιδα να μου προτεινετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Α, ναι, διάβασε και ΟΤΙ λυμένες βρεις!Συνήθως, οι διάφοροι συγγραφείς αναλύουν πολύ ωραία την κάθε άσκηση, ώστε κατανοείς πλήρως τη συλλογιστική τους πορεία και αποκτάς εμπειρία.

Δες, αυτό και επίσης πολύ καλές σημειώσεις είναι αυτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δυστυχως το πρωτο δεν μου το ανοιγει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Σε μένα ανοίγει μια χαρά :(

Ψάξε στο google το 4ο λύκειο Κορυδαλλού και θα το βρεις.Διαφορετικά, μπες με άλλον browser.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μπηκα εκει που μου ειπες και παλι δεν ανοιγει!
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μπηκα εκει που μου ειπες και παλι δεν ανοιγει!
:(

Δε ξέρω γιατί δε στο ανοίγει :(

Το βραδάκι που θα γυρίσω από το φροντιστήριο θα το ανεβάσω σε άλλο site :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top