Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
στα βιβλιοπωλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolli

Νεοφερμένος

Η Euh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ηλεκτρονικά βοηθήματα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ηλεκτρονικά βοηθήματα...:/:

εγω βοηθιεμαι απο εδω https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/corpora/pi/index.html
ομως σε προειδοποιω θα πρεπει να ψαχτεις πολυ για να βρεις αυτο που θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Όταν λέμε πως μια πόλη χάνει τον πολιτικό της ρόλο τι εννοούμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Σας έχουν δώσει ύλη για τις εξετάσεις στο μάθημα της Ιστορίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια για μια άσκηση στην Ιστορία.. Ποιο τομέα της εσωτερικής πολιτικής του Ιουστινιανού θεωρείτε σημαντικότερο σε ό,τι αφορά την οργάνωση και την ιστορική πορεία του κράτους? Να τεκμηριώσετε την άποψή σας. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδια την τριτη γραφουμε και χρειαζομαι βοηθεια επειγωντος !!!!!!!!!!
Η υλη που μας εδωσαν ειναι :
ΣΕΛΙΔΕΣ
65-75
76 ( ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΚΡΙ ΠΛΑΙΣΙΟ)
84-97 (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΓΚΡΙ ΠΛΑΙΣΙΟ)
98-107
109-111 ( ΡΟΔΟΣ - ΔΗΛΟΣ ΟΧΙ)
124 - 139
194 - 196
197 - 198
199- 203
206 - 209
Πειτε ποια θεωρειτε πολυ σοσ !!!!!!! :worry::worry::worry:

Κανεις??????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω το βιβλίο μου μαζί μπορείς να μου πεις επικέφαλιδες;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
1.2Ο μυκηναϊκος πολιτισμος , 2.1 Ομηρικη εποχη, 2.2 Αρχαικη εποχη , 2.3 Κλασσικη εποχη , σελ 109 Το εργο του αλεξανδρου κτλ μεχρι 111 , 1.1 Η διασπαση του κρατους του Μ.Αλεξανδρου και 1.2 Τα χαρακτηριστικα του ελληνιστικου κοσμου, σελ 194 2.2 Οι μεταρρυθμιστικες προσπαθειες , 2.4 Οι εμφυλιοι πολεμοι , σελ.199 Πομπηιος και Καισαρας και τελος 1.1 Η εποχη του Αυγουστου !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
1.2, 2.2, 2.3, 109-111, 2.2, 2.4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σε σας τι επεσε ?? Η δεν γραψατε ακομα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Δεν γράψαμε ακόμα αλλά παρακολουθώ την ιστορία από την αρχή της χρονιάς και έχω καταλάβει ποια είναι sos και ποια όχι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
σε ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Τίποτα, ευχαρίστηση μου.:D Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια χρειαστείς εγώ είμαι εδώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος ποιο κοινο σημειο υπαρχει αναμεσα στον τροπο διακυβερνησης και οργανωσης των περισσοτερων ανατολικων λαων στα προχριστιανικα χρονια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grimanos1

Νεοφερμένος

Ο grimanos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά είμαι καινούργιος και καταρχήν καλησπέρα σας.Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν και Α' Λυκείου φέτος έχω ένα πρόβλημα στο να διαβάσω την Ιστορία στο γυμνάσιο μου φαίνονταν λιγότερο δύσκολη στο να την εμπεδώσω δεν ξέρω τι να κάνω.Θα το εκτιμούσα αν μου δίνατε κάποιες συμβουλές.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από συγχώνευση με το θέμα Βοήθεια στην Ιστορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Παιδιά είμαι καινούργιος και καταρχήν καλησπέρα σας.Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν και Α' Λυκείου φέτος έχω ένα πρόβλημα στο να διαβάσω την Ιστορία στο γυμνάσιο μου φαίνονταν λιγότερο δύσκολη στο να την εμπεδώσω δεν ξέρω τι να κάνω.Θα το εκτιμούσα αν μου δίνατε κάποιες συμβουλές.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από συγχώνευση με το θέμα Βοήθεια στην Ιστορία
Οργανώνεις το διάβασμά σου;) Κάνεις σχεδιάγραμμα, ώστε να εμπεδώσεις και να καταλάβεις καλύτερα το μάθημα και έχοντάς το ως σημείο αναφοράς εξειδικεύεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grimanos1

Νεοφερμένος

Ο grimanos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boundless_self

Νεοφερμένος

Η boundless_self αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Heeyy! Φέτος έχω το εξής πρόβλημα η καθηγήτρια ιστορίας μασ αναθέτει να να σχολιάζουμε τα παραθέματα αντί να δίνουμε βάση στο υπόλοιπο κείμενο......πώς υποτίθεται οτι πρέπει να γίνει ο σχολιασμός??? :$ (she never explains a thing...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Λοιπόν εμάς μας είπε το εξής :
Διαβάζεις προσεκτικά την πηγή. Αρχίζεις με μία παράγραφο, που γράφεις (όχι κατα γράμμα, τα κάνεις με λίγο δικά σου λόγια, χωρίς να αλλοιώνεις το νόημα) τα στοιχεία που παίρνεις για αυτό που σε ρωτάει. Μετά γράφεις και μία δεύτερη παράγραφο, που γράφεις τι ξέρεις εσύ για το θέμα, σύμφωνα με αυτά που έχεις διαβάσει. Ακόμη και αν τα στοιχεία της πηγής και των γνώσεων σου συμπίπτουν, εσύ τα ξαναγράφεις, μην θεωρήσεις πως εννοούνται.
Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top