Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλά, επειδή είμαστε εκτός θέματος σταματάει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
χμμ...να σου πω τι κανω εγω....λεω πχ σε μιση ωρα να εχω βγαλει 3 σελιδεσ..και προσπαθω σε εκεινο το διαστημα ν μαθω τισ σελιδεσ που εβαλα οριο και λιγο παραπανω...και ετσι αρχιζει κ τελειωνει ολο το κατεβατο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πιστευω οτι αν σου αρεσει η Γεωγραφια μπορεις να μελετησεις Ιστορια παραλληλα με την μελετη των χαρτων της περιοχης καθοτι η μορφολογια του εδαφους και το υπεδαφος επαιξαν μεγαλο ρολο στην διαμορφωση της ιστοριας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ότι και να λέτε, σαν το βιβλίο της Α Γυμνασίου δεν είναι τίποτα. Θυμάμαι στις εξετάσεις τότε μου είχε βγάλει πραγματικά την πίστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είμασταν και οι τελευταίοι που το είχαμε χρησιμοποιήσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στις εξετασεις εγραφα παντα στην Ιστορια πανω απο 19. Στο Γυμνασιο και στη Γ' Λυκειου μαλιστα 20. Αρκετα περιαυτολογησα, αλλα θελω να πω πως παντα με πορωνε αυτο το μαθημα. Νταξ, της Α' Λυκειου ηταν οντως μια μπουρδα και μιση, αλλα και σ' αυτη την παλεψα τελικα. :P Ειδικα τις χρονιες που καναμε νεοτερη ιστορια ηταν η καλυτερη μου να τη διαβαζω.

Ποτε ομως δεν εκατσα να τη μαθω παπαγαλια, εκτος απο χρονολογιες και τετοια. Τα υπολοιπα τα μαθαινα με δικα μου λογια, χωρις ομως να αλλοιωνω τη σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Στις εξετασεις εγραφα παντα στην Ιστορια πανω απο 19. Στο Γυμνασιο και στη Γ' Λυκειου μαλιστα 20. Αρκετα περιαυτολογησα, αλλα θελω να πω πως παντα με πορωνε αυτο το μαθημα. Νταξ, της Α' Λυκειου ηταν οντως μια μπουρδα και μιση, αλλα και σ' αυτη την παλεψα τελικα. :P Ειδικα τις χρονιες που καναμε νεοτερη ιστορια ηταν η καλυτερη μου να τη διαβαζω.

Ποτε ομως δεν εκατσα να τη μαθω παπαγαλια, εκτος απο χρονολογιες και τετοια. Τα υπολοιπα τα μαθαινα με δικα μου λογια, χωρις ομως να αλλοιωνω τη σημασια.
Την καθηγήτρια μας έπρεπε να έχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καταλέξη αν σου είναι εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Ότι πιο πολύ μισώ στο σχολείο είναι αυτό το μάθημα που συζητιέται σ'αυτό το thread.. πάντα διάβαζα (με το ζόρι φυσικά) ποτέ δε μάθαινα.. μιά ζωή στο 15 ρε παιδάκι μου.. και μόλις τελειώνει κάθε χρονιά δε το πάω για ανκύκλωση.. αμ δεεεεεε.. το κόβω κομματάκι και το καίω!

Στο θέμα μας τώρα..
Να διαβάζει όλη τη χρονιά χωρίς φόρτωμα στον κόκορα.
Να διαβάζεις παράγραφο-παράγραφο, υπογραμμίζοντας τα σημαντικότερα..
Να ακούς πότε ο καθηγητής λέει -αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό/ προσοχή σε αυτό το σημείο/ κτλ.
Να γράφεις σε ένα κομμάτι χαρτί αυτά που έχεις υπογραμμίσει και να τα κάνεις ένα πράγμα σαν σχεδιάγραμμα..

Εγώ δεν αντέχω την παπαγαλία που προανέφεραν τα παιδιά, αν και έχουν δίκαιο, γιαυτό είμαι 15 στην *****ία.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την athinouli!!!!!:iagree::iagree:Να τα μαθαίνεις παπαγαλία δεν είναι λύση,ούτε εγώ μπορώ να το κάνω...Και επειδή η ιστορία είναι πραγματικά πολύ αχώνευτο μάθημα πρέπει να διαβάζεις πάντα το μάθημα της ημέρας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγώ φέτος που δεν διάβαζα σχεδόν ποτέ ιστορία, τα άφησα όλα για το τέλος και δεν μπορούσα να τα μάθω... Έγραψα ενα 18 περίπου με το ζόρι... Γι αυτό, η ιστορία θέλει διάβσμα όλη τη χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εξαρτάται κάτα κύριο λόγο από τον καθηγητή.Εάν τα θέλει όλα τα κύρια σημεία δεν αρκούν.Γι'αυτό πολλές φορές το 19 του ενός τμήματος αντιστοιχεί με το 12 του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εξάλλουν δεν είναι και κατι τρομερό να τυπώσεις καταλέξη την Ιστορία.Ακόμα ένας καλός τρόπος είναι να κάνεις ένα τεστάκι.Π.χ όταν εγώ είχα να μάθω την φιληκή εταιρία έλεγα ιδρύθηκε στην οδησσό της Ρωσίας το 1814 σκοπός της ήταν η ανεξαρτησία των ελλήνων.Πρωτεργάτες ήταν ο Εμμανουήλ Ξάνθος,Ο Νικόλαος Σκουφάς,Ο Αθανάσιος Τσακάλωφ και ο Ιωάννης Αναγνωστόπουλος.Τι το ποιο εύκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εξάλλουν δεν είναι και κατι τρομερό να τυπώσεις καταλέξη την Ιστορία.Ακόμα ένας καλός τρόπος είναι να κάνεις ένα τεστάκι.Π.χ όταν εγώ είχα να μάθω την φιληκή εταιρία έλεγα ιδρύθηκε στην οδησσό της Ρωσίας το 1814 σκοπός της ήταν η ανεξαρτησία των ελλήνων.Πρωτεργάτες ήταν ο Εμμανουήλ Ξάνθος,Ο Νικόλαος Σκουφάς,Ο Αθανάσιος Τσακάλωφ και ο Ιωάννης Αναγνωστόπουλος.Τι το ποιο εύκολο;

'Ετσι σου είπανε να λες;

Αν μαθαίνεις κάτι κατά λέξη,την έχεις βάψει.

Παράδειγμα από την φετινή ιστορία

"Οι επιδιώξεις αυτές αν και αποτέλεσαν τροχοπέδη για την ένωση των Ελλήνων, εν τούτοις ήταν η γεννεσιουργός δύναμη που οδήγησε στην πολιτιστική τους εξέλιξη"

Αν κάποιος το μάθει αυτό χωρίς να το καταλάβει, εγώ θα κάνω τατουάζ στον αφαλό. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
"Οι επιδιώξεις αυτές αν και αποτέλεσαν τροχοπέδη για την ένωση των Ελλήνων, εν τούτοις ήταν η γεννεσιουργός δύναμη που οδήγησε στην πολιτιστική τους εξέλιξη"
Αυτη τη φραση ακριβως ετσι, την ειχα γραψει σε ενα διαγωνισμα ιστοριας. Δεν θυμαμαι ουτε ταξη ουτε κεφαλαιο, απλα μου ηρθε η αναλαμπη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Αυτη τη φραση ακριβως ετσι, την ειχα γραψει σε ενα διαγωνισμα ιστοριας. Δεν θυμαμαι ουτε ταξη ουτε κεφαλαιο, απλα μου ηρθε η αναλαμπη. :P

Ιστορία Α Λυκείου.Εκεί που λέει για την πόλη-κράτος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
'Ετσι σου είπανε να λες;

Αν μαθαίνεις κάτι κατά λέξη,την έχεις βάψει.

Παράδειγμα από την φετινή ιστορία

"Οι επιδιώξεις αυτές αν και αποτέλεσαν τροχοπέδη για την ένωση των Ελλήνων, εν τούτοις ήταν η γεννεσιουργός δύναμη που οδήγησε στην πολιτιστική τους εξέλιξη"

Αν κάποιος το μάθει αυτό χωρίς να το καταλάβει, εγώ θα κάνω τατουάζ στον αφαλό. :lol:

Χαχαχα! Good point. Τη θυμάμαι κι εγώ αυτή τη φράση κυρίως γιατί όταν την πρωτοσυναντήσαμε στην τάξη νόμιζα πως το «τροχοπέδη» ήταν λάθος γραμμένο. :P

Γενικά επανερχόμαστε στην πρώτη συζήτηση που είχαμε κάνει όλοι όσοι βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή στο θέμα (νομίζω έλειπε ο chris :xixi:) και ιδιαίτερα σε κάτι που είχα τονίσει κυρίως για τη Ραφαέλα η οποία και σαφώς δε με άκουσε: το μάθημα της Ιστορίας στα ελληνικά σχολεία δεν έχει τίποτα κοινό με την επιστήμη, εκτός από το ότι μοιράζονται το ίδιο όνομα. Η Ιστορία δεν μελετάται «κατα λέξη» όπως μερικοί που τη «λατρεύουν» προτείνουν, απ' ό,τι είδα.

Τέλος πάντων, εγώ πάντα την ιστορία τη διάβαζα σαν σύνολο. Ποτέ δεν μπόρεσα το «παράγραφος-παράγραφος» εκτός από σημεία εξαιρετικά δύσκολα. Έχει βέβαια να κάνει και με το πόσο σε ενδιαφέρει το μάθημα. Π.χ. τη φετινή είδα κι έπαθα να τη μάθω σε μερικά σημεία. Στην περυσινή όμως, τη Νεότερη, θυμάμαι έφευγα και σε wikipedies κ.λπ. Έχει να κάνει με τον άνθρωπο λοιπόν, κυρίως. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγώ τη φετινή την έμαθα σε μεγάλα κομμάτια, πχ την κλασσική εποχή την έβγαλα όλη μαζί γιατί αλλιώς μπέρδευα την πολιτική, κοινωνική συγκρότηση και δεν ήξερα σε ποια εποχή πάει η κάθε μια.:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Eγώ τη φετινή την έμαθα σε μεγάλα κομμάτια, πχ την κλασσική εποχή την έβγαλα όλη μαζί γιατί αλλιώς μπέρδευα την πολιτική, κοινωνική συγκρότηση και δεν ήξερα σε ποια εποχή πάει η κάθε μια.:p

Και εγώ αυτό έκανα,βοηθάει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
'Ετσι σου είπανε να λες;

Αν μαθαίνεις κάτι κατά λέξη,την έχεις βάψει.

Παράδειγμα από την φετινή ιστορία

"Οι επιδιώξεις αυτές αν και αποτέλεσαν τροχοπέδη για την ένωση των Ελλήνων, εν τούτοις ήταν η γεννεσιουργός δύναμη που οδήγησε στην πολιτιστική τους εξέλιξη"

Αν κάποιος το μάθει αυτό χωρίς να το καταλάβει, εγώ θα κάνω τατουάζ στον αφαλό. :lol:
Σιγά το δύσκολο.Πώς κάνεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top