Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα να βγάλεις την ύλη και να αφήσεις χρόνο για συνολική επανάληψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Γράφω διαγώνισμα σε ιστορία κατεύθυνσης σε 10 μέρες περίπου και δεν ξέρω πως να οργανώσω το διάβασμα.
να αφιερώσω ένα ολόκληρο Σάββατο ή να αρχίσω από τώρα κάνοντας κάθε μέρα επανάληψη 1-2 μαθήματα;
Δεν έχω ακολουθήσει ποτέ τον τελευταίο τρόπο και δεν ξέρω κατα πόσο είναι αποτελεσματικός :hmm:
είναι 14 μαθήματα

Αν μπορείς διάβαζε 2 μαθήματα κάθε μέρα και άσε και 2 μέρες επιπλέον για επανάληψη. Γενικά να ξέρεις ότι είναι καλύτερο να μοιράζεις το διάβασμά σου από το να τα διαβάζεις όλα μαζί. Αυτό, εκτός του ότι σε κουράζει λιγότερο, σε κάνει να τα αφομοιώνεις καλύτερα. Επίσης η επανάληψη του ίδιου μαθήματος μετά από κάποιες μέρες δίνει εντολή στον εγκέφαλο ότι πρόκειται για σημαντική πληροφορία και πρέπει να τη θυμάται. Καλό κουράγιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδιά την πηγή πως την επεξεργαζεστε?Εγω συνήθως γράφω πρώτα του βιβλίου και μετά όλα τα στοιχεία της πηγης.Το θέμα ειναι οτι τα περισσοτερα στοιχεία ειδικά αυτα που δεν αναφέρονται στο βιβλίο τα μεταφέρω όπως ειναι με πολύ μικρές αλλαγές και συνήθως δεν έχω απώλειες, αλλαστο σχολείο λένε να μην αντιγράφουμε την πηγή.Λέτε να έχω απώλειες με αυτην την μέθοδο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Παιδιά την πηγή πως την επεξεργαζεστε?Εγω συνήθως γράφω πρώτα του βιβλίου και μετά όλα τα στοιχεία της πηγης.Το θέμα ειναι οτι τα περισσοτερα στοιχεία ειδικά αυτα που δεν αναφέρονται στο βιβλίο τα μεταφέρω όπως ειναι με πολύ μικρές αλλαγές και συνήθως δεν έχω απώλειες, αλλαστο σχολείο λένε να μην αντιγράφουμε την πηγή.Λέτε να έχω απώλειες με αυτην την μέθοδο?:hmm:


Γενικά καλό είναι να κάνεις μια δική σου περίληψη τα λόγια της πηγής, να γράφεις τα σημαντικότερα, ό,τι χρειάζεται ή έστω να τα παραφράζεις...εαν παρ' όλα αυτά δυσκολεύεσαι, ένα κόλπο που σώζει είναι τα εισαγωγικά....τι εννοώ?? γράφεις πχ την ιστορική αφήγηση, όπως την ξέρεις από το βιβλίο και μετά προσθέτεις στο κατάλληλο σημείο τη φράση ''όπως άλλωστε επιβεβαιώνεται από την πηγή'', ή '''οπως αναφέρει η πηγή'' και μετά παραθέτεις σε εισαγωγικά αυτούσια τα λόγια της πηγής...
πχ Μέσα σε μια απερίγραπτη φρενίτιδα ενθουσιασμού, ο εντολοδόχος των μεγάλων δυνάμεων Πρίγκιπας Γεώργιος ανέλαβε τα καθήκοντά του στις 9 Δεκεμβρίου του 1898. Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει και η ιστορική πηγή ''...............................'' -οι τελίτσες είναι τα υποτιθέμενα λόγια της πηγής!- ;)

πάντως κι αυτό το κόλπο δε μπορείς να το χρησιμοποιείς απεριόριστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τις ημερομηνιες που ειναι σε παρενθεση τις μαθαινετε; Εγω οταν τα περνουσα για πρωτη φορα τις μαθαινα. Αλλα τωρα με τις επαναληψεις, που ο ογκος της υλης ειναι πιο μεγαλος, δυσκολευομαι να τις συγκρατησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Τις ημερομηνιες που ειναι σε παρενθεση τις μαθαινετε; Εγω οταν τα περνουσα για πρωτη φορα τις μαθαινα. Αλλα τωρα με τις επαναληψεις, που ο ογκος της υλης ειναι πιο μεγαλος, δυσκολευομαι να τις συγκρατησω.

θα έλεγα καλύτερα να τις ξέρεις....έστω στο περίπου, στη δεκαετία... ;)
είναι ζόρικο, ξέρω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια τι μεθοδο ακολουθειτε στις πηγες..εγω αρχιζω να λεω του σχολικου βιβλιου και μετα της πηγης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Βαλαντη και εγω την ίδια μέθοδο χρησιμοποιω..jims ένας καθηγητής μου είχε πει οτι δεν χρειάζεται να μαθαίνουμε οτι βρίσκεται σε παρένθεση αλλα το κατά ποσο ισχύει..καλό ειναι να τα μαθαίνεις αν μπορείς:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
έχετε αρχίσει επαναλήψεις ιστορία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
εχω κανει ισα με 25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
την έχεις πάρει με τη σειρά ? εννοώ από την οικονομια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
χαχαχ οχι εγω ξεκιναω απο το κρητικο προς τα πισωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
είσαι λίγο ανάποδος :P φροντιστήριο πας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
οχι παιζω μπαλα στον πανθρακικο και δεν προλαβαινωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Στις Πανελληνιες θελουν να γραφουμε τις απαντησεις μας παπαγαλια;Περα απο τους ορισμους που ξερω οτι θελουν παπαγαλια σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
οσο ποιο κοντα στο βιβλιο..τωρα αν ξεχασουμε μια λεξη δεν εγινε και τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ειμαι η μονη που τα εχω διαβασει τοσο καλα και νιωθω οτι δε θυμαμαι τιποτα;Με πιανει μια ανησυχια για το αν θα μου ερθουν ολα εκεινη τη στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
σε νιωθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top