Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μου χει μεινει το 3ο κεφαλαιο που ειναι πολυ σημαντικο γαμωτο και δε με βλεπω να το βγαζω :'(
το αγαπημενο μου κεφαλαιο ειναι το 5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ξερει κανεις κανενα καλό σαιτ που να εχει ολους τους ορισμους?
Ειδα αυτο που ειναι ανεβασμενο στο αι-σκουλ. Πως σας φαινεται? Βεβαια, εχει και τους ορισμους που βρισκονται στο τελος του βιλιου.. Πρεπει και εκεινα να τα μαθουμε? Εμενα μου χει πει η καθηγητρια μου οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ξερει κανεις κανενα καλό σαιτ που να εχει ολους τους ορισμους?
Ειδα αυτο που ειναι ανεβασμενο στο αι-σκουλ. Πως σας φαινεται? Βεβαια, εχει και τους ορισμους που βρισκονται στο τελος του βιλιου.. Πρεπει και εκεινα να τα μαθουμε? Εμενα μου χει πει η καθηγητρια μου οχι
Πρέπει να τα μάθεις και αυτά ναι . Αλλά είναι ελάχιστα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
γεια σας παιδια..πολλοι μου λενε στην τριτη να παρω μαθημα επιλογης την βιολογια γπ αλλα εγω την βιολογια ποτε μου δεν την χωνεψα και ποτε δεν μπορουσα να την μαθω απεξω...η ιστορια παντα μου αρεσε σαν μαθημα και σκεφτομαι να επιλεξω την ιστορια γπ...
βοηθεια...ποια ειναι η γνωμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
γεια σας παιδια..πολλοι μου λενε στην τριτη να παρω μαθημα επιλογης την βιολογια γπ αλλα εγω την βιολογια ποτε μου δεν την χωνεψα και ποτε δεν μπορουσα να την μαθω απεξω...η ιστορια παντα μου αρεσε σαν μαθημα και σκεφτομαι να επιλεξω την ιστορια γπ...
βοηθεια...ποια ειναι η γνωμη σας;
Μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
γεια σας παιδια..πολλοι μου λενε στην τριτη να παρω μαθημα επιλογης την βιολογια γπ αλλα εγω την βιολογια ποτε μου δεν την χωνεψα και ποτε δεν μπορουσα να την μαθω απεξω...η ιστορια παντα μου αρεσε σαν μαθημα και σκεφτομαι να επιλεξω την ιστορια γπ...
βοηθεια...ποια ειναι η γνωμη σας;
Κοίτα η ιστορία έχει διπλάσια ύλη από τη βιολογία και εξετάζεται όπως η κατεύθυνση με πηγές. αν αντέχεις και αγαπάς τόσο πολύ την ιστορία, διάλεξε την. ξεκίνησε τώρα το καλοκαίρι κοιτάζοντας και τα 2 μαθήματα και επέλεξε:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
γεια σας παιδια..πολλοι μου λενε στην τριτη να παρω μαθημα επιλογης την βιολογια γπ αλλα εγω την βιολογια ποτε μου δεν την χωνεψα και ποτε δεν μπορουσα να την μαθω απεξω...η ιστορια παντα μου αρεσε σαν μαθημα και σκεφτομαι να επιλεξω την ιστορια γπ...
βοηθεια...ποια ειναι η γνωμη σας;

Δεν σε συμφέρει να πάρεις ιστορία :) Βιολογία ή Μαθηματικά διάλεξε , ούτως η άλλως είτε το ένα πάρεις είτε το άλλο θα πρέπει να υποστείς την παπαγαλία. :/: Τουλάχιστον με τη Βιολογία σου ανοίγεται το 3ο πεδίο και με τα μαθηματικά το 5ο αν δεν κάνω λάθος. Then again εξαρτάται από τί κατεύθυνση είσαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
αν ξεκνησω την ιστορια γεμικης στα μεσα της 2ας δεν θα εχω ελπιδες να γραψω ενα καλο βαθμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
αν ξεκνησω την ιστορια γεμικης στα μεσα της 2ας δεν θα εχω ελπιδες να γραψω ενα καλο βαθμο;
Βασικά δευτέρα λυκείου θα πας όχι τρίτη;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
2α θα παω, απλα το σκεφτομαι..............εγω ειχα στο μυαλο μου οτι θα παρω ιστορια γενικης αλλα ολοι μου λενε για βιολογια γπ.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αν ξεκνησω την ιστορια γεμικης στα μεσα της 2ας δεν θα εχω ελπιδες να γραψω ενα καλο βαθμο;

Επρεπε να αρχισεις απο περσυ,τωρα παει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Are you ok ?
Κάτσε και ξεκουράσου τώρα στην δευτέρα γιατί σε περιμένουν μεγάλα βάσανα στην τρίτη.
Γιατί να πάρεις ιστορία , πάρε βιολογία να γράψεις και έναν καλό βαθμό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
2α θα παω, απλα το σκεφτομαι..............εγω ειχα στο μυαλο μου οτι θα παρω ιστορια γενικης αλλα ολοι μου λενε για βιολογια γπ.:(
δεν την παλεύεις. θα πεθάνεις γρήγορα, να το θυμάσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
χωρις πλακα παρε βιολογια δεν θα το μετανιωσεις και γω ιστορια ηθελα και τελικα πηρα βιολογια κ εγραψα 18.6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Έχουμε ανάλυση της εικόνας στη σελίδα 42 με τίτλο "Ελληνίδες αγρότισσες". Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι ζώο είναι αυτό που υπάρχει στη συγκεκριμένη εικόνα. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα, ας με διαφωτίσει...
Σε περίπτωση που δεν ξέρετε, παρακαλώ προτείνετε μου τρόπους ώστε να αποφύγω τον προσδιορισμό "της ταυτότητας" του ζώου, γιατί έχω κολλήσει...
πρεπει να ειναι κατσικα αλλα δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
οκκκ... ουτως η αλλως εχω χρονο να το σκεφτω...
θα δουμε

dr house τις ειρωνιες σου αλλουυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βενιζελισμός: Αστικός Εθνικισμός – Αστικός Εκσυγχρονισμός
Πέρα και πίσω από το ‘χάρισμα’ του ηγέτη του, η ανεπανάληπτη δυναμική τον Βενιζελισμού πηγάζει από έναν εξίσου ανεπανάληπτο συνδυασμό αστικού εθνικισμού και αστικού εκσυγχρονισμού, σε αδιάσπαστη και διαλεκτική ενότητα. Από την πρώτη στιγμή, το 1910, ο εκσυγχρονισμός τέθηκε στην υπηρεσία της εθνικής ολοκλήρωσης. Με τη σειρά της, η εθνική ολοκλήρωση υπηρέτησε τον εκσυγχρονισμό μέχρι το τέλος, προσφέροντας την αναντικατάστατη πολιτική και ιδεολογική τον νομιμοποίηση. Στο γενικό αυτό επίπεδο, γίνεται φανερή η άρρηκτη συνέχεια και συνέπεια του Βενιζελι¬σμού (και του Βενιζέλου προσωπικά). Αν πρέπει κανείς να διακρίνει δύο φάσεις, ίσης περίπου διάρκειας, είναι επειδή το περιεχόμενο της εθνικής ολοκλήρωσης άλλαξε αναγκαστικά και ριζικά μετά την Καταστροφή τον 1922. Πριν, σήμαινε πρωταρχικά την απελευθέρωση των αλυτρώτων με την αντίστοιχη εδαφική επέκταση του εθνικού κράτους. Μετά, σήμαινε αποκλειστικά την αφομοίωση των πρώην αλυτρώτων ως Νέ¬ων Χωρών ή ως προσφύγων πια και την επίτευξη εθνικής ομοιογένειας και μιας νέας εθνικής ταυτότητας μέσα στα οριστικά πλέον κρατικά σύνορα. Έτσι, κατά την πρώτη ηρωική περίοδο του Βενιζελισμού (1910-1920), ο αστικός εκσυγχρονισμός συναρθρώθηκε με τον αλυτρωτισμό, με ιδεολογικό επιστέγασμα τη Μεγάλη Ιδέα. Κατά τη δεύτε¬ρη περίοδο (1922-1932), ο αστικός εκσυγχρονισμός συναρθρώθηκε με την οικοδόμηση ενιαίου εθνικού κράτους, με ιδεολογικό επιστέγασμα την Αβασίλευτη Δημοκρατία, στην οποία ο Βενιζελισμός επιχείρησε να προσδώσει ευρύτερο ιδεολογικό και κοινωνικό περιεχόμενο.
Ως ανεπανάληπτος συνδυασμός αστικού εκσυγχρονισμού και αστικού εθνικισμού οΒενιζελισμός στηρίχθηκε σε εξίσου ανεπανάληπτες ιστορικές προϋποθέσεις (που έλλειπαν από τα προγενέστερα εγχειρήματα του Μαυροκορδάτου και του Τρικούπη), Εκμεταλλεύτηκε αδίστακτα και δημιουργικά μια σειρά από διεθνείς συγκυρίες κατά την περίοδο 1910-1920, που πρόσφεραν τις καλύτερες αλλά και τελευταίες ευκαιρίες πραγμάτωση ςτης Μεγάλης Ιδέας, ως συνεπούς και ρεαλιστικού αλυτρωτισμού Για πρώτη και τελευταία φορά, άλλωστε, τα συμφέροντα του βρετανικού ιμπεριαλισμού συνέπεσαν και συμπορεύτηκαν με τις ελληνικές εθνικές επιδιώξεις. […]
[Γ. θ. Μαυρογορδάτος - Χ. Χατζηιωσήφ (επιμ.), Βενιζελισμός και αστικός εκσυγχρονισμός,
Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, Ηράκλειο 1988]
Παιδιά, βοήθεια. Ο συνδυασμός αυτής της πηγής γίνεται με τις πρώτες 2 παραγραφους της σελίδας 48?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδιά, βοήθεια. Ο συνδυασμός αυτής της πηγής γίνεται με τις πρώτες 2 παραγραφους της σελίδας 48?
ποιο ειναι το ερωτημα?:P[και γαμω ειναι αυτη η πηγη]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Παιδιά, βοήθεια. Ο συνδυασμός αυτής της πηγής γίνεται με τις πρώτες 2 παραγραφους της σελίδας 48?

Πολύ ωραία πηγή, που απ' ό,τι φαίνεται κάνουν όλοι!:D
Χωρίς την ερώτηση όμως πώς θα σε βοηθήσουμε; :P

Εκτός κι αν σου λέει να σχολιάσεις την άποψη ότι ο Βενιζελισμός αποτελούσε "συνδυασμό αστικού εθνικισμού και αστικού εκσυγχρονισμού". :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
H σελιδα 48 αν θυμαμαι ειναι αυτη με το βενιζελισμο? Εγω αν η ερωτηση ηταν λιγο φλου θα εχωνα και σελιδα 43-44 και 48, και ισως εκλεινα με σελιδα 53 πανω πἂνω..δεν ειμαι σιγουρος αν λεω σωστα τις σελιδες, γιατι εχει περασει και καιρος.
Ωστοσο αυτη η πηγη ταιριαζει περισσοτερο με το 2ο κεφαλειο απ οτι με το πρωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top