Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

JEDMARY

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά ειλικρινά πιστεύω πως είναι το πιό δύσκολο πάθημα της Θεωρητικής.Εσείς πώς πάτε με αυτό το μάθημα;Πέρα από το πολύωρο διάβασμα,αποδίδετε;Γιατί εγώ στα διαγωνίσματα όλο 50 γράφω...Διαβάζω ιστορία πολύ περισσότερο από κάθε άλλο μάθημα και ακόμα δεν μπορώ να πω πως βελτιώνομαι στην ιστορία.Εάν μου πείτε να σας μιλήσω για ένα ιστορικό γεγονός που διάβασα από το πρώτο κεφάλαιο ή το δεύτερο ή και το τρίτο θα μπορώ να μιλήσω γι'αυτό αλλά δεν θα μπορώ να σας πω ακριβώς τί λέει αυτό το ριμαδοβιβλίο...Σε καθημερινή βάση μαθαίνω το μάθημα και γράφω καλά στα καθημερινά τεστ.Όμως μετά από λίγο καιρό,ανάλογα με τη δυσκολία του μαθήματος,το ξεχνάω.Όλοι μου οι καθηγητές λένε πως πρέπει να κάνουμε αρκετά συχνά επαναλήψεις.Δεν έχω όμως χρόνο ρε παιδιά.Δεν είναι η ιστορία το μόνο μάθημα της θεωρητικής.Έχουμε κι άλλα μαθήματα.Κυριολεκτικά όλη την εβδομάδα ο μόνος μου ελεύθερος χρόνος είναι η Παρασκευή μετά τις 8 το βράδυ και η Κυριακή το απόγευμα.Κάποιες όμως από αυτές τις ώρες θέλω να τις εκμεταλλευτώ για λίγη ψυχική ξεκούραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Σε άλλα ποστ έχει γίνει πολύς λόγος τώρα τελευταία για την παπαγαλία. Λένε ότι είναι "χαρακτηριστικό" της θεωρητικής. Λοιπόν, δεν συμφωνώ και θα ήθελα τη γνώμη σας, επειδή η ιστορία είναι κατεξοχήν μάθημα, που μακάρι να υπήρχε τρόπος να το μάθεις νεράκι, όπως στο δημοτικό.

Προσωπικά επειδή δεν υπάρχει τρόπος να την μάθω φράση προς φράση, διαβάζω και ξαναδιαβάζω με προσοχή και συγκέντρωση, με στόχο να κατανοήσω αυτά που διαβάζω. Στο σημείο αυτό θέλω να πω ότι μας θεωρώ τυχερούς, γιατί τουλάχιστον η ιστορία κατεύθυνσης είναι πολύ πιό καλογραμμένη από την ιστορία γενικής. Αλλά και πάλι, απ' έξω, με την παραδοσιακή έννοια, δεν μαθαίνεται.

Για να απαντήσω πάντως και στους προηγούμενους, κοιτάξτε να μάθετε ορισμούς, που πέφτουν σίγουρα και είναι εύκολο να τους θυμάσαι, πχ "Κόμμα των Ιαπώνων".. αυτό κι αυτό. "Τανζιμάτ".. αυτό κι αυτό. Στο σωστό-λάθος δεν είναι θέμα παπαγαλίας, είναι θέμα διαβάσματος, καθαρά. Το δύσκολο είναι στην πηγή, αλλά και πάλι, αν έχεις διαβάσει καλά και θυμάσαι τα γεγονότα, δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιήσεις συνώνυμες λέξεις, κι όχι αυτές που έχει το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
στην ερωτηση ποιες προσπαθειες εγιναν για την ιδρυση ποντοαρμενικης συνομοσπονδιας τι θα απαντουσατε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
στην ερωτηση ποιες προσπαθειες εγιναν για την ιδρυση ποντοαρμενικης συνομοσπονδιας τι θα απαντουσατε?;)

Για την ΠΟΝΤΟΑΡΜΕΝΙΚΗ θα έβαζα από τη σ.251 απο εκει που λέει παράλληλα με τον πανποντιακό αγώνα μέχρι σελ.253 δεύτερη παράγραφο εκεί που λέει κατάρρευση του μετώπου.


Να ρωτήσω και εγώ,οι συνέπειες του κινήματος στο Θέρισο, είναι όλο το β. η αντίδραση του πρίγκηπα, το κομμάτι σελ.215 που λέει το κίνημα του θερίσου δεν πέτυχε πλήρως τους στόχους του ως πριν την αρμοστεία Ζαίμη? ή μήπως η αντίδραση του Γεωργίου δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Για την ΠΟΝΤΟΑΡΜΕΝΙΚΗ θα έβαζα από τη σ.251 απο εκει που λέει παράλληλα με τον πανποντιακό αγώνα μέχρι σελ.253 δεύτερη παράγραφο εκεί που λέει κατάρρευση του μετώπου.


Να ρωτήσω και εγώ,οι συνέπειες του κινήματος στο Θέρισο, είναι όλο το β. η αντίδραση του πρίγκηπα, το κομμάτι σελ.215 που λέει το κίνημα του θερίσου δεν πέτυχε πλήρως τους στόχους του ως πριν την αρμοστεία Ζαίμη? ή μήπως η αντίδραση του Γεωργίου δεν είναι?

Νομίζω πως πρέπει ως εισαγωγή να γράψεις δυο λόγια για το πότε ξεκίνησε, ποιοι ήταν οι κύριοι εκπρόσωποι και μετά γράφεις όλο το β. , γ. , δ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια να σας πω κατι που βγαινει μεσα απο την καριδια μου ειλκρινα..?
την μισω τηνκ@λοιστορια και του ς ορισμους της και τις παπαγαλιες της και τις πηγες της...αΪ στο δι@λα............
δλδ ελεος!:rtfm::rant::angry::book::beating::no:

:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmegeorgierus

Νεοφερμένος

Ο itsmegeorgierus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας...
Την Παρασκευή που μας πέρασε ξέχασα το βιβλίο της Ιστορίας σχολείο και σήμερα που πήγα δεν ήταν εκεί. Προσωπικά αν κάποιος μου το έκλεψε εύχομαι να μη περάσει, γιατί εκεί μέσα έχω σημειωμένα τα πάντα και το θεωρούσα το πιο σημαντικό βιβλίο που έχω αλλά τέλος πάντων.
Έψαξα στο Ψ. Σ. αλλά, ανενημέρωτο site όπως είναι προφανώς, δεν έχει το Παρευξείνιο. Έχω ένα βιβλίο αλλά δεν έχει το παρόν κεφάλαιο και δε πρόκειται να κάτσω να το διαβάσω από ασπρόμαυρες φωτοτυπίες της κακιάς ώρας, οπότε θέλω να το κατεβάσω και να το εκτυπώσω, αν γίνεται σε μέγεθος βιβλίου...
Αν μπορεί κάποιος ας μου πει πού θα βρω το κεφάλαιο, γιατί ψάχνω πολύ ώρα και δε βρίσκω τίποτα. Πραγματικά στενοχωρήθηκα πολύ που έχασα το βιβλίο, δε θα με ένοιαζε καθόλου αν έχανα το Φιλοσοφικό Λόγο, αλλά αυτό; Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
https://www.free-ebooks.gr/gre/ebook/843

:)

βασικά άκυρο, μέχρι το Κρητικό έχει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Οριστε!
https://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C102/79/657,2422/

κανεις δεξι κλικ και εκτυπωση.

πραγματικα σου 'υχομαι να το βρεις το βιβλιο σου, χωρις τις σημειωσεις μου δεν μπορω να διαβασω Ιστορια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmegeorgierus

Νεοφερμένος

Ο itsmegeorgierus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Να και κάποιος που με καταλαβαίνει :(

EDIT: Τελικά το βρήκα, πήγα σχολείο και το εντόπισα :) τρελή χαρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Οριστε!
https://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C102/79/657,2422/

κανεις δεξι κλικ και εκτυπωση.

πραγματικα σου 'υχομαι να το βρεις το βιβλιο σου, χωρις τις σημειωσεις μου δεν μπορω να διαβασω Ιστορια. :D

Είσαι ΘΕΟΣ!!! Κι εγώ έχω το παλιό βιβλίο και είχα βρει μόνο κάτι σχεδιαγράμματα για τον Παρευξείνιο... αλλά μας έφτιαξες!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
έχω μια απορία στην ιστορία κατεύθυνσης άμα μας ζητήσουν τον ορισμό της αρχής της δεδηλωμένης από που γράφουμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina94simi

Νεοφερμένος

Η katerina94simi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
έχω μια απορία στην ιστορία κατεύθυνσης άμα μας ζητήσουν τον ορισμό της αρχής της δεδηλωμένης από που γράφουμε ?
Εμάς μας έχει πει να τον αρχίζουμε από ''Η ιδέα ανήκε....κυβερνήσεις πλειοψηφίας'' αναφέροντας οτι μιλάς για την αρχή της δεδηλωμένης ..μπορείς να μου πεις τί σας λένε ΣΟΣ στα μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,440 μηνύματα.
έχω μια απορία στην ιστορία κατεύθυνσης άμα μας ζητήσουν τον ορισμό της αρχής της δεδηλωμένης από που γράφουμε ?
Ενα βοήθημα που έχω ως ορισμό δίνει το παρακάτω

Ανάθεση απο τον βασιλιά της εντολής σχηματισμού κυβέρνησης μόνο σε πολιτικό που έχει εξασφαλίσει τη δεδηλωμένη εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας των βουλευτών. ( Η ιδέα άνηκε στον Χαρίλαο Τρικούπη) Δεδηλωμένη: Η πλειοψηφία κόμματος που έχει αποδειχθεί με ψηφοφορία στη βουλή.

Πολύ γενικό μου φαίνεται όμως το παραπάνω του βοηθήματος. Εγώ θα έγραφα απο το βιβλίο το απόσπασμα:
...(ξεκινάς ως νέα πρόταση)ψήφιση αρχής της δεδηλωμένης το 1875... πλειοψηφίας των βουλευτών.

Το κομμάτι αυτό φέτος είναι πάρα πολυ sos. Πολλά φροντιστήρια και σχολεία το περιμένουν φέτος γιατί δεν έχει πέσει ποτέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina94simi

Νεοφερμένος

Η katerina94simi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ενα βοήθημα που έχω ως ορισμό δίνει το παρακάτω

Ανάθεση απο τον βασιλιά της εντολής σχηματισμού κυβέρνησης μόνο σε πολιτικό που έχει εξασφαλίσει τη δεδηλωμένη εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας των βουλευτών. ( Η ιδέα άνηκε στον Χαρίλαο Τρικούπη) Δεδηλωμένη: Η πλειοψηφία κόμματος που έχει αποδειχθεί με ψηφοφορία στη βουλή.

Πολύ γενικό μου φαίνεται όμως το παραπάνω του βοηθήματος. Εγώ θα έγραφα απο το βιβλίο το απόσπασμα:
...(ξεκινάς ως νέα πρόταση)ψήφιση αρχής της δεδηλωμένης το 1875... πλειοψηφίας των βουλευτών.

Το κομμάτι αυτό φέτος είναι πάρα πολυ sos. Πολλά φροντιστήρια και σχολεία το περιμένουν φέτος γιατί δεν έχει πέσει ποτέ :)
Γεια σου...από ο,τι κατάλαβα είσαι θεωρητικός και εσύ..Σε παρακαλώ παρά πολύ θα μπορούσες να μου πεις τί σας λένε ΣΟΣ σε όλα τα μαθήματα και κυρίως κείμενα και αρχαία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγώ θα έβαζα ως ορισμό για την Αρχή της Δεδηλωμένης το απόσπασμα: "Παρά τις έντονες αντιδράσεις... μεταβολή του πολιτικού τοπίου."
Νομίζω, αυτό μου έχουν πει και από το σχολείο και από το ιδιαίτερο.
Εξάλλου, έγραψα ένα διαγώνισμα την Παρασκευή, που σε παράθεμα είχε την Αρχή της Δεδηλωμένης (και το Σύνταγμα του 64', και τους Αντιπολιτευτικούς Ομίλους-ως την αποχώρηση του Όθωνα) και για την Αρχή της Δεδ. έπρεπε να γράψουμε όλο το κομμάτι.
Προσωπική μου άποψη: Δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί ως ορισμός. Είναι πολύ πιο πιθανό να ζητηθεί στις σύντομης ανάπτυξης της Α' Ομάδας, ή ακόμη και σε παράθεμα.

Katerina94simi, διάβασε πολύ καλά τα Πολιτικά του Αριστοτέλη, και κατ' εμέ, ολόκληρα, γιατί μπορεί και να μην βάλουν τις 15-16 ενότητες, όπως πολλοί ισχυρίζονται, αλλά να πέσει π.χ. η ενότητα 20 με κάποιο από τα μετεφρασμένα. Ο Πρωταγόρας είναι, επίσης, "επικίνδυνος". Ακόμη, δες συνδυαστικά Πρωταγόρα-Πολιτικά (υπάρχει και σε βοηθήματα κατ' αυτόν τον τρόπο).

Σχετικά με τη λογοτεχνία, θεωρώ σημαντικά για φέτος: το όνειρο στο κύμα, το αμάρτημα, το δίδυμο "εγγονόπουλος-αναγνωστάκης", και τους προσφυγικούς συνοικισμούς.
Ωστόσο, προσπάθησε να τα βγάλεις όλα...
Για τα Λατινικά όλα είναι σημαντικά, αφού μπορεί π.χ. να μας βάλουν το υπόλοιπο κομμάτι από το κείμενο που έπεσε πέρυσι ή στον Ο.Ε.Φ.Ε.
Ιστορία, όλα, αφού μπορούν να μπουν και ακριβώς όσα μπήκαν στον Ο.Ε.Φ.Ε., στην αντίθετη ομάδα.
Έκθεση δεν ξέρω.
Βιολογία, επίσης, δεν ξέρω.

Καλή επιτυχία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Δεδηλωμένη σε παράθεμα λες ε?? Τέλειο θα ήταν..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η δεδηλωμένη ως ορισμός θεωρώ δε θα πεφτε. Αντίστοιχη έκταση έχει και ο βενιζελισμός βέβαια. Δεν υπάρχει λόγος να μας βάλουν τεράστιους ορισμούς πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αχ αρχή της δεδηλωμένης σε πηγή όνειρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ναι ναι. Να 'ναι εύκολο κομμάτι, γιατί από μνήμη δεν... :P

Καλά το σημείο με το εμπόριο και τους οίκους του Πόντου εδώ μου κάθεται.
Όπως και με τα κόμματα και τα χαρακτηριστικά τους. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top