Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Είναι μάθημα που αν το πάρεις σοβαρά και το πιάσεις καλά, σε επιβραβεύει 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Να σαι καλα δινεις κουραγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να σαι καλα δινεις κουραγιο...

Ότι βοήθεια χρειαστείς μου λες!
Περιμένω λύση σου ε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι ευχαριστώ...Εσύ πως διάβαζες ΑΕΠΠ;Εννοώ πόσες περίπου ασκήσεις ελυνες ανά μάθημα...Είχες κάποια συνταγή που σε οδήγησε στην επιτυχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στην αρχή δεν έλυνα πολλές ασκήσεις.
Εννοώντας ότι ήταν αρκετά απλά και δεν χρειαζόταν να ασχοληθώ με 10 ασκήσεις για ενα διάβασμα, μια πράξη και μια εμφάνιση. Η μετά για μια απλή αν. Ή να κάνω 100 διαγράμματα ροής.

Εκεί που άρχισα να κάνω πολλές ασκήσεις ήταν:

Εμφωλευμένες αν, Επαναλήψεις, Σύνθετα διαγράμματα Ροής
Έχτισα δηλαδή καλές βάσεις
ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Πίνακες (Μονοδιάστατους, δισδιάστατους).

Τα υποπρογράμματα θέλουν την προσοχή στις λεπτομέρειες πάντως.

Έφτασα να λύνω περίπου 50-60 ασκήσεις την εβδομάδα (βαρύ αν αναλογιστείς ότι είχα άλλα 6 μαθήματα να ασχοληθώ). + πόσες δεσμίδες θεμάτων που έλυνα κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Γιατί εγώ, απλά μου έφερνε η καθηγήτρια υλικό και έλυνα.

Έφτασα να γνωρίζω ποιά εντολή πρέπει να χρησιμοποιήσω και για ποιό λόγο την χρησιμοποιώ. Και μου βγαίναν όλα τόσο αυτόματα. (Αφού και τις 2 φορές που έδωσα πανελλήνιες είχα τελειώσει πριν την 1 ώρα :P)

Κατ'εμέ το ΑΕΠΠ θέλει φαντασία, δημιουργικότητα, τσαχπινιά, εξυπνάδα, λογική.
Οι μεθοδολογίες θα σε πάνε στο 16 max.
Αν δεις ότι το έχεις μεθοδολογικά και έχεις χτίσει γερές βάσεις, άρχιζε να κάνεις πειράματα, να δοκιμάζεις και να αυτοσχεδιάζεις. Πάντα με προσοχή βέβαια για να μην τα κάνεις αρλούμπα στο κεφάλι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ 10-15 λύνω την εβδομάδα αλλά έχω πιστεύω καλές βάσεις και από Β' που ασχολούμουν αρκετά...Και τώρα βέβαια αλλά μέχρι τώρα μου είναι γνωστά(Δομή Ακολουθίας-Επιλογής) και δεν έχω αναγκαστεί να κάτσω να εμβαθύνω παραπάνω από τις ασκήσεις που μου βάζει ο καθηγητής μου...Να ανησυχώ ή είναι νωρίς ακόμα;Τι βοήθημα είχες(αν είχες);Έχω πάρει του Τσιωτάκη αξίζει κάποιο αλλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ 10-15 λύνω την εβδομάδα αλλά έχω πιστεύω καλές βάσεις και από Β' που ασχολούμουν αρκετά...Και τώρα βέβαια αλλά μέχρι τώρα μου είναι γνωστά(Δομή Ακολουθίας-Επιλογής) και δεν έχω αναγκαστεί να κάτσω να εμβαθύνω παραπάνω από τις ασκήσεις που μου βάζει ο καθηγητής μου...Να ανησυχώ ή είναι νωρίς ακόμα;Τι βοήθημα είχες(αν είχες);Έχω πάρει του Τσιωτάκη αξίζει κάποιο αλλό;
Είναι ακόμα νωρίς για να λύνεις παραπάνω. Μια χαρά είσαι. Απλά πρέπει να έχεις χτίσει Καλές βάσεις και να καταλαβαινεις την κάθε εντολή. Αν δεν μπεις επανάληψη, πίνακες δεν καταλαβαινεις ακόμα Προγραμματισμο. Όμως, είναι υποχρεωτικες οι πολύ καλές βάσεις. Είχα το βοήθημα του φροντιστηριου μου που είχε ΑΠΕΙΡΕΣ ασκήσεις. Βέβαια, το πληρώναμε όσο τα άλλα βοηθήματα χαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν και εκτός θέματος τα ίδια ισχύουν και ΑΟΘ να φανταστώ;Αλήθεια πότε περίπου τελείωσες την ύλη ΑΕΠΠ και ΑΟΘ(την 1η φορά);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν και εκτός θέματος τα ίδια ισχύουν και ΑΟΘ να φανταστώ;Αλήθεια πότε περίπου τελείωσες την ύλη ΑΕΠΠ και ΑΟΘ(την 1η φορά);

ΑΕΠΠ και ΑΟΘ φαντάσου δεν έκανα καν καλοκαιρινά μαθήματα. Οπότε ξεκίνησα το Σεπτέμβρη. ΑΟΘ είχαμε τελειώσει τέλη Ιανουαρίου και ΑΕΠΠ τέλη Φεβρουαρίου.

Ναι, και το ΑΟΘ λόγω της μικρής του ύλης δεν γίνεται να σου βάλουν και κάτι τρομερά ιδιαίτερο αλλά ναι αν θέλουν μπορούν να το τσουξουν λίγο. Αν έχεις κατανοήσει την υλη και αν έχεις λύσει όλα τα είδη των ασκήσεων και συνδιαστικα που μπορούν να πέσουν (που έτσι θα γινει) είναι μάθημα που πας για να γράψεις 19+ όπως και το ΑΕΠΠ αλλά αρκετα πιο εύκολα. Εμένα το ΑΟΘ μου φαινόταν γελοίο. Μόνο από τη θεωρία έχασα και τις 2 χρονιές (ναι, δεν μπορώ τη θεωρία όπως βλεπεις) και πήρα την πρώτη 18,5 και την δεύτερη 19,5!

Όπως καταλαβαίνεις είναι κατεύθυνση που αν ασχοληθείς σοβαρά (χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα όπως στις άλλες κατευθύνσεις) έχεις το 15 στο τσεπακι. Αν γράψεις και καλά Μαθηματικά...είσαι άρχοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αλγόριθμος Κλιμακωτή_Χρέωση
Διάβασε όνομα,χρόνος
Αν χρόνος <= 2 τότε
χ <--- χρόνος div 30
y <--- χρόνος mod 30
Αν y > 0 τότε
χ <--- χ+1
Τέλος_αν
χρέωση <--- χ * 0.05
αλλιώς
χρέωση <--- 4 * 0.05 + (χρόνος - 2) * 2 !Εδώ κόλλησα
Τέλος_αν
χρέωση <--- χρέωση + 0.18 * χρέωση
Εκτύπωσε χρέωση
Τέλος Κλιμακωτή_Χρέωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Συγγνώμη για το οφ αλλά ήθελα να το πω, μπορεί το συγκεκριμένο μάθημα να είναι "θεωρητικά" άχρηστο αλλά δεν υπάρχει σχολή 2ου Πεδίου στην οποία θα μπείτε και δε θα χρειαστείτε έστω τη λογική του. Επομένως αν και πανελλήνιες με το άγχος και τα σχετικά κοιτάξτε να το ευχαριστηθείτε γιατί είναι και πιο διασκεδαστικό από τα υπόλοιπα που έχετε και θα αποκτήσετε μία στοιχειώδη λογική αντιμετώπισης προβλημάτων που θα σας χρειαστεί και παρακάτω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αλγόριθμος Κλιμακωτή_Χρέωση
Διάβασε όνομα,χρόνος
Αν χρόνος <= 2 τότε
χ <--- χρόνος div 30
y <--- χρόνος mod 30
Αν y > 0 τότε
χ <--- χ+1
Τέλος_αν
χρέωση <--- χ * 0.05
αλλιώς
χρέωση <--- 4 * 0.05 + (χρόνος - 2) * 2 !Εδώ κόλλησα
Τέλος_αν
χρέωση <--- χρέωση + 0.18 * χρέωση
Εκτύπωσε χρέωση
Τέλος Κλιμακωτή_Χρέωση

Τον χρόνο αναγκαστικά πρέπει να τον διαβάσεις σε δευτερόλεπτα. Επίσης, ο υπολογισμός των X, Y πρέπει να γίνει έξω από τις αν γιατί όπως τα έχεις βάλει υπολογιζονται μόνο εάν ο χρόνος είναι μικρότερος από 2 λεπτά. Επίσης, αν ο χρόνος είναι 2 και 1 δευτερόλεπτο θα μπει στο πρώτο σκέλος αν όπου θα ερωτηθεί αν το Y είναι θετικό οπότε θα δώσει στο X συν 1. Αλλά στη χρέωση δεν θα φανεί το 2€ χρέωσης για τα 30 Δευτέρα μετά των 2 λεπτών αλλά θα δείξει αποτέλεσμα 0,25 (5×0.05).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδια πως λυνετε το παρκατω? ξερω οτι θελει δομη επιλογης και σκεφτηκα να το κανω χ ντιβ 10 για τριψηφιο ...αλλα κολλαω

Να γραφει αλγριθμος που θα διαβαζει ενα θετικο ακεραιο αριθμο και στην περιπτωση που ειναι τριψηφιος να διερευνα αν το αθροισμα των τετραγωνων των ψηφιων του ειναι μεγαλυτερο ή ισο του 50. Σε ολες τις περιπτωσεις να εμφανιστει το καταλληλο μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Για να δεις αν ειναι τριψηφιος χρειαζεσαι την συνθηκη: Αν x < 1000 και x > 99.

Μετα για να παρεις το πρωτο ψηφιο του γραφεις:
x div 100

Κρατας τον αριθμο x = x mod 100 και γραφεις για το δευτερο ψηφιο: x div 10

Κρατας τον αριθμιο x = x mod 10(με x οτι προεκυψε στο προηγουμενο βημα) κι αυτο ειναι το τριτο ψηφιο.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις μια ΓΙΑ για οποιονδηποτε αριθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
οκ ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis1998

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
https://prnt.sc/c79gmc
καπως ετσι λυνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ προσπαθησα ετσι απλα μετα κολλησα στο αν πρεπει να παρω δυο δομεσ επιλογησ δηλαδη εμφωλευμενες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis1998

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έτσι όπως το σκέφτομαι ΙΣΩΣ λύνεται χωρίς εμφολευμένη αν, αλλά δεν ξέρω πόσες γραμμές κώδικα θα σου πάρει. Εάν σας έχει δείξει στο φροντ εμφωλευμένη, τότε κάν'το έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
https://prnt.sc/c79gmc
καπως ετσι λυνεται :P

Εχεις βαλει αναποδα τις εκχωρησεις για το 2ο & 3ο ψηφιο...
Επισης καλο ειναι να αποφευγεται η ασκοπη χρηση πολλων μεταβλητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εχεις βαλει αναποδα τις εκχωρησεις για το 2ο & 3ο ψηφιο...
Επισης καλο ειναι να αποφευγεται η ασκοπη χρηση πολλων μεταβλητων.

Δεν καταλαβα τι εννοεις ..... δηλαδη εκει οπου ειναι το 2ο ψηφιο βαζω το τριτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top