Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Το δικό μου δείχνει ομορφοτερο:D:D χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πάω Α΄Λυκείου και σκέφτομαι να ασχοληθώ με υπολογιστές, δε γνωρίζω όμως πολλά για το μάθημα "ΑΕΠΠ".

Τι χρειάζεται για να είναι κάποιος καλός στο μάθημα αυτό (εκτός από το να διαβάζει); Πρακτικό μυαλό; Καλή μνήμη; Και τα δύο;
Έχει και θεωρία ή μόνο ασκήσεις;
Για να γράψει κάποιος καλά στις Πανελλήνιες πρέπει να κάνει φροντιστήριο από τη Β΄Λυκείου ή αρκεί μόνο φροντιστήριο στη Γ΄ Λυκείου;

Είναι γενικά ένα μάθημα στο οποίο πηγαίνουν καλά οι εξεταζόμενοι ή κρύβει παγίδες και είναι αστάθμητος παράγοντας;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εύκολο μάθημα, χρειάζεται λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Φέτος θα δώσω ως απόφοιτος πανελλήνιες όμως έχω ένα θέμα με το μάθημα του Α.Ε.Π.Π.
Στα θέματα Γ και Δ που πρέπει να γράψεις αλγόριθμο στο χαρτί πρέπει να γράψω σε ψευδογλώσσα ή στη γλώσσα που εμφανίζεται μετά το κεφάλαιο 8?
Μέχρι το κεφάλαιο 8 ο αλγόριθμος ξεκινάει με τη λέξη Αλγόριθμος κλπ κλπ και κάθε εντολή ξεκινάει με κεφαλαίο γράμμα, από το κεφάλαιο 8 και μετά τα προγράμματα είναι της μορφής ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ... κλπ κλπ και κάθε εντολή είναι γραμμένη με κεφαλαία.
Υπάρχει και γλώσσα pascal στα παραδείγματα. Εγώ σε ποια γλώσσα από αυτές πρέπει να γράψω το πρόγραμμα στις πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φαντάζομαι δεν έχει αλλάξει από τη χρονιά μου, όποτε η εκφώνηση ζητάει "πρόγραμμα" θα γράφεις την ψευδογλώσσα με τα κεφαλαία, όποτε ζητάει απλά "αλγόριθμο", το άλλο. Pascal δεν διδάσκεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δύο πράγματα υπάρχουν στο μάθημα αυτό.
Αλγόριθμοι, αυτοί που ξεκινάνε με την λέξη "Αλγόριθμος" και οι εντολές δεν είναι απαραίτητο να είναι σε κεφαλαία.
Πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ, αυτά που ξεκινάνε με την λέξη "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" και οι εντολές είναι απαραίτητα με κεφαλαία.
Δεν υπάρχει τίποτα άλλο
Το τι θα γράψεις από τα δύο εξαρτάται από το τι ζητάει η εκφώνηση (ή υπονοεί).
Συνήθως 3ο θέμα αλγόριθμος και 4ο πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ωραία, οπότε αν η διαφοροποίηση είναι στα γράμματα και στην αρχή της λέξης αλγόριθμος ή πρόγραμμα τότε δεν είναι τόσο μπερδεμένα όσο τα είχα στην αρχή στο κεφάλι μου.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δύο πράγματα υπάρχουν στο μάθημα αυτό.
Αλγόριθμοι, αυτοί που ξεκινάνε με την λέξη "Αλγόριθμος" και οι εντολές δεν είναι απαραίτητο να είναι σε κεφαλαία.
Πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ, αυτά που ξεκινάνε με την λέξη "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" και οι εντολές είναι απαραίτητα με κεφαλαία.
Δεν υπάρχει τίποτα άλλο
Το τι θα γράψεις από τα δύο εξαρτάται από το τι ζητάει η εκφώνηση (ή υπονοεί).
Συνήθως 3ο θέμα αλγόριθμος και 4ο πρόγραμμα.
Δεν νομίζω να το υπονοεί μόνο επειδή τότε θα στραβωθούν οι διορθωτές με αυτά που θα δουν επειδή αρκετά παιδιά θα γράφουν είτε αλγόριθμους είτε προγράμματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δεν νομίζω να το υπονοεί μόνο επειδή τότε θα στραβωθούν οι διορθωτές με αυτά που θα δουν επειδή αρκετά παιδιά θα γράφουν είτε αλγόριθμους είτε προγράμματα!

Εμένα μου έχουν πει στο φρόντ ότι απο φέτος θεμα γ κ θεμα δ θα ειναι μονο προγραμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εμένα μου έχουν πει στο φρόντ ότι απο φέτος θεμα γ κ θεμα δ θα ειναι μονο προγραμματα

Προφανώς, γιατί δεν γράφουμε αλγόριθμο φέτος. Μπορούν να μας βάλουν μετατροπή αλγορίθμου σε διάγραμμα ροής, αλλά όχι να γράψουμε αλγόριθμο.

Ωραία, οπότε αν η διαφοροποίηση είναι στα γράμματα και στην αρχή της λέξης αλγόριθμος ή πρόγραμμα τότε δεν είναι τόσο μπερδεμένα όσο τα είχα στην αρχή στο κεφάλι μου.
Ευχαριστώ.

Επίσης, ο αλγόριθμος δεν έχει τμημα δηλώσεων μεταβλητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pane_17

Νεοφερμένος

Η pane_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας ,
θα ηθελα να με βοηθησετε σε δυο ασκησεις στο Αεππ.
Οποιος ειναι καθηγητης ή εχει γνωσεις πανω στο αντικειμενο θα εκτιμουσα πολυ να με βοηθουσε !

1) Να γραφει προγραμμα το οποιο θα :
Ι)υπολογιζει και να τυπωνει τη γραμμη με το μεγαλυτερο αθροισμα
ii)υπολογιζει και να τυπωνει τη στηλη με το μικροτερο αθροισμα

2)να γραφει προγραμμα το οποιο ¨
i)υπολογιζει και να εμφανιζει το μεγιστο στοιχειο της κυριας και δευτερευουσας διαγωνιου
ιι)τον μεσο ορο των στοιχειων της κυριας και της δευτερευουσας διαγωνιου

Σας ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μπηκες σε ενα φορουμ, ζητας απο το πρωτο σου post να σου λυσουμε μια απλη ασκηση απο το μηδεν κι οχι κατι συγκεκριμενο και περιμενεις βοηθεια;
Αμ δε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σας ζητάει μικρή πολυπλοκότητα; Αν όχι τότε απλως μετράς γραμμές και αποθηκεύεις sums δεν είναι δύσκολο. Προσπάθησε το λίγο και ρώτα πιο συγκεκριμένα αν δεν μπορείς κάποιο ερώτημα, όχι όλη την άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pane_17

Νεοφερμένος

Η pane_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οκ για το πρώτο.
Στο δεύτερο μήπως μπορείτε να μου πείτε ενα βήμα για να μπορέσω να την ξεκινήσω? ?

Οκ για το πρώτο.
Στο δεύτερο μήπως μπορείτε να μου πείτε ενα βήμα για να μπορέσω να την ξεκινήσω? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
i = j και i + j = μεγεθος πινακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pane_17

Νεοφερμένος

Η pane_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οκ Σε ευχαριστώ Vold
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el.tso.as

Νεοφερμένος

Ο el.tso.as αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κάποιο καλό επαναληπτικό βοήθημα? Στο φροντιστήριο λύνουμε θέματα πανελληνίων οπότε σκέφτηκα να αγοράσω και ένα βοήθημα για να λύσω περισσότερες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Για επαναληπτικές είχα αγοράσει αυτό εδώ και έλυνα μόνος μου. Ξεκάθαρα ασκήσεις αντιπροσωπευτικές των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Τα γράφετε σωστά όλα τα προγράμματα και όλα τα υποερωτήματα; Μόνο εγω μερικές φορές κολλάω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τα γράφετε σωστά όλα τα προγράμματα και όλα τα υποερωτήματα; Μόνο εγω μερικές φορές κολλάω;

Έχω λύσει θέματα (ημερήσιων, επαναληπτικών, εσπερινών, επαναληπτικών) από το 2001 μέχρι το 2016 και οι βαθμοί μου κυμαίνονται από 16-19.
Επομένως, κολλάω και εγώ. Τις περισσότερες φορές, λόγω ηλιθίων και προβληματικών εκφωνήσεων.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top