Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Code:
X<--10
ΟΣΟ X<=20 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
ΓΡΑΨΕ Χ
Χ<--Χ+5
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Η μετατροπή που θα έκανα εγώ είναι η παρακάτω:

Code:
Για χ από 10 μέχρι 20 με_βήμα 5 
γράψε χ 
τέλος_επανάληψης

Είσαι σίγουρη πως πρόσεξες το <= 20 ; :P
Στην δική σου λύση, η επανάληψη σταματάει μόλις το χ γίνει 20.Ενώ στην αρχική σταματάει μόλις το χ ξεπεράσει το 20.
Μήπως δεν είναι <=, αλλά είναι σκέτο < ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Code:
X<--10
ΟΣΟ X<=20 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
ΓΡΑΨΕ Χ
Χ<--Χ+5
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Η μετατροπή που θα έκανα εγώ είναι η παρακάτω:

Code:
Για χ από 10 μέχρι 20 με_βήμα 5 
γράψε χ 
τέλος_επανάληψης

Είσαι σίγουρη πως πρόσεξες το <= 20 ; :P
Στην δική σου λύση, η επανάληψη σταματάει μόλις το χ γίνει 20.Ενώ στην αρχική σταματάει μόλις το χ ξεπεράσει το 20.
Μήπως δεν είναι <=, αλλά είναι σκέτο < ;

Ναι,σόρρυ. Το διορθωσα :P είναι σκέτο <
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σ'αυτό που λες.Οι τιμές που θα εμφανιστούν είναι ίδιες.
Ρώτα όμως και το αφεντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρώτα όμως και το αφεντικό.
Δεν χρειαζόταν καν να της το πεις. Νομίζεις ότι την έχω γλιτώσει; :P
Ναι, οι λύσεις είναι ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ. Είτε γράψεις "μέχρι 15" είτε "μέχρι 19" είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Εγώ θα έγραφα "μέχρι 19" για να είναι εμφανές ότι κάνεις απευθείας "μετατροπή" του " < 20 " σε " <= 19 ". Αλλά είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elisaaavetV

Νεοφερμένος

Η elisaaavetV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους!! :) παρόλο που μου αρέσει το συγκεκριμένο μάθημα από τότε που μπήκαμε στους πίνακες νιώθω κάπως χαμένη..λύνω ασκήσεις αλλα χωρίς καμία σιγουριά γ αυτά που γράφω..ειδικά στην αναζήτηση τα έχω κάνει μαντάρα ..:P ξέρει κανείς κάποιο site με θεωρία και λυμένα παραδειγματα στην αεππ..γενικά υλικό για το συγκεκριμένο μάθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους!! :) παρόλο που μου αρέσει το συγκεκριμένο μάθημα από τότε που μπήκαμε στους πίνακες νιώθω κάπως χαμένη..λύνω ασκήσεις αλλα χωρίς καμία σιγουριά γ αυτά που γράφω..ειδικά στην αναζήτηση τα έχω κάνει μαντάρα ..:P ξέρει κανείς κάποιο site με θεωρία και λυμένα παραδειγματα στην αεππ..γενικά υλικό για το συγκεκριμένο μάθημα?
Για να γραψεις καλα στο αεππ πρεπει απλα να καταλαβεις το πως δουλευει ο αλγοριθμος ή το προγραμμα,οχι να μαθεις απ'εξω μεθοδολογιες κλπ.Η θεωρια δεν νομιζω να σε βοηθησει στις ασκησεις,πρεπει να προσεξεις κανα 2 λυμενες ασκησεις για να κατανοησεις την λειτουργια των πινακων(δεν ειναι δυσκολοι)και επειτα με αρκετες ασκησεις να το εχεις για παιχνιδακι.
Καλο ειναι να λυνεις αμεσα τις αποριες σου απο τον καθηγητη για να μην μπλεψεις τα μπουτια σου σε πιο πολυπλοκες ασκησεις με πολλα ερωτηματα.Σου παραθετω ενα site με σημαντικο και χρησιμο υλικο αλλα αμα τα βρεις σκουρα μην διστασεις να παρεις καποιο βοηθημα ωστε να εισαι καλυμμενη(δεν το θεωρω απαραιτητο παντως).Ειναι μαθημα για καλο βαθμο...

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?board=9.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elisaaavetV

Νεοφερμένος

Η elisaaavetV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
λύνω ασκήσεις αλλά είναι αυτό που είπα προηγουμένως..καποια στιγμή θα αναρτήσω κάποιες ασκησεισ που με προβληματισαν !!ευχαριστώ για το site φαινεται χρησιμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
λύνω ασκήσεις αλλά είναι αυτό που είπα προηγουμένως..καποια στιγμή θα αναρτήσω κάποιες ασκησεισ που με προβληματισαν !!ευχαριστώ για το site φαινεται χρησιμο :)

Όποτε θες.Στους πίνακες τις έχω κάνει όλες από το συγκεκριμένο site.Οπότε για ό,τι απορία, ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Στον τελικο του αγωνισματος τοξοβολιας συμμετεχουν 10 αθλητες και καθε ενας εχει 7 προσπαθειες.Ο στοχος ο οποιος χρησιμοποιειται αποτελειται απο 5 κυκλους και η βαθμολογια που αντιστοιχει σε καθε κυκλο ειναι ιση με 10,8,6,4 και 1 αντιστοιχα.Να δωσετε αλγοριθμο: Α) Να εμφανιζει μηνυμα <<Δωστε ονομα-βαθμους>> και στη συνεχεια διαβαζει τα 10 ονοματα και τη βαθμολογια των αθλητων και τα αποθηκευει αντιστοιχα στο μονοδιαστατο πινακα ΑΘΛΗΤΕΣ και στο δισδιαστατο πινακα 10 γραμμων και 7 στηλων με ονομα ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
Β)εμφανιζει μηνυμα<<Νικητης ειναι>> και μετα το ονομα του νικητη(Θεωρειστε οτι οι προσπαθειες ξεκινανε απο τον τελευταιο στα προκριματικα οποτε σε περιπτωση ισοβαθμιας νικητης ειναι αυτος που ριχνει τελευταιος δηλαδη αυτος που ειναι γραμμενος τελευταιος στον πινακα ΑΘΛΗΤΕΣ).

ΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
Από τι πέθανε ο τελευταίος σου σκλάβος; :P

Λοιπόν... πες μας πρώτα μέχρι πού έχεις φτάσει, τι κώδικα έχεις γράψει και πού έχεις κολλήσει, για να βοηθήσουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Στον τελικο του αγωνισματος τοξοβολιας συμμετεχουν 10 αθλητες και καθε ενας εχει 7 προσπαθειες.Ο στοχος ο οποιος χρησιμοποιειται αποτελειται απο 5 κυκλους και η βαθμολογια που αντιστοιχει σε καθε κυκλο ειναι ιση με 10,8,6,4 και 1 αντιστοιχα.Να δωσετε αλγοριθμο: Α) Να εμφανιζει μηνυμα <<Δωστε ονομα-βαθμους>> και στη συνεχεια διαβαζει τα 10 ονοματα και τη βαθμολογια των αθλητων και τα αποθηκευει αντιστοιχα στο μονοδιαστατο πινακα ΑΘΛΗΤΕΣ και στο δισδιαστατο πινακα 10 γραμμων και 7 στηλων με ονομα ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
Β)εμφανιζει μηνυμα<<Νικητης ειναι>> και μετα το ονομα του νικητη(Θεωρειστε οτι οι προσπαθειες ξεκινανε απο τον τελευταιο στα προκριματικα οποτε σε περιπτωση ισοβαθμιας νικητης ειναι αυτος που ριχνει τελευταιος δηλαδη αυτος που ειναι γραμμενος τελευταιος στον πινακα ΑΘΛΗΤΕΣ).

Αλγοριθμος Τοξοβολια
Για i απο 1 μεχρι 10
Για j απο 1 μεχρι 7
Διαβασε αθλ,επ[i,j]
τελος_επαναληψης
τελος_επαναληψης
Για i απο 1 μεχρι 10
βαθ<--0
Για j απο 1 μεχρι 7
βαθ<--βαθ+επ[i,j]
τελος_επαναληψης
τελος_επαναληψης
max<--βαθ[1]
θεση_max<--1
Για i απο 2 μεχρι 10
Αν max=<βαθ τοτε(ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ,ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 'Η ΙΣΟ)
max<--βαθ
θεση_maχ<--i
τελος_αν
τελος_επαναληψης
Γραψε ''ο νικητης ειναι ο '',αθλ[θεση_max]
Τελος τοξοβολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
μιας που σας βλέπω σε τρελά κέφια...:P
ρωτάω και εγώ τα τσακάλια του αεππ :P

να γραφεί αλγοριθμος ο οποίος θα δεχεται εναν μονοδιαστατο α=100 θεσεων και θα αντιστρέφει τα στοιχεία του
πχ Α:1 3 4 5 2 5 5 6 3 5 5 4 2 3 (βάλε 100 τέτοια :P)
στοχος-> Α:3 2 4 5 5 3 6 5 5 2 4 3 1

ευχαριστωωω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Θα κάνεις αντιμετάθεση το πρώτο στοιχείο με το τελευταίο , το δεύτερο με το προτελευταίο κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα κάνεις αντιμετάθεση το πρώτο στοιχείο με το τελευταίο , το δεύτερο με το προτελευταίο κλπ

αυτο σκέφτηκα και εγώ...
αλλα κολλάω στην υλοποίηση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω δηλαδή :P
Πάνε και 2 χρόνια!

Code:
Για i απο 1 μέχρι 50
  Αντιμετάθεσε A[i] , A[101-i]
τέλος_επανάληψης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Απλό είναι.. μια επανάληψη με δύο δείκτες i=1 j=100 θα σταματήσεις όταν ο i γίνει μεγαλύτερος ή ίσος απο τον j.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πληροφορικάριε, ο τρόπος μου είναι σωστός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Νομίζω δηλαδή :P
Πάνε και 2 χρόνια!

Code:
Για i απο 1 μέχρι 50
  Αντιμετάθεσε A[i] , A[101-i]
τέλος_επανάληψης
τσουκου...
το Α[101-ι] δεν το παιρνει ρε...
επιπλεον δεν έχεις διαβασει τα στοιχεία..
ευχαριστώ πάντως

Απλό είναι.. μια επανάληψη με δύο δείκτες i=1 j=100 θα σταματήσεις όταν ο i γίνει μεγαλύτερος ή ίσος απο τον j.
δεν το χω... :P
κολλάω σε πολλά... τεσπα...ευχαριστώ...θα το προσπαθήσω μετα το μάθημα γιατι τώρα δεν έχω χρόνο να το παιδέψω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Πληροφορικάριε, ο τρόπος μου είναι σωστός?

Ολόσωστο αλλα λίγο πιο προχωρημένο για να το σκεφτεί μόνος του κάποιος. :P

τσουκου...
το Α[101-ι] δεν το παιρνει ρε...
επιπλεον δεν έχεις διαβασει τα στοιχεία..
ευχαριστώ πάντως


δεν το χω... :P
κολλάω σε πολλά... τεσπα...ευχαριστώ...θα το προσπαθήσω μετα το μάθημα γιατι τώρα δεν έχω χρόνο να το παιδέψω...:)

Αν θές πόσταρε τον αλγοριθμό σου να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ολόσωστο αλλα λίγο πιο προχωρημένο για να το σκεφτεί μόνος του κάποιος. :P
αφου λεει
για ι απο 1 μεχρι 50
αντιμεταθεσε α[ι],α[101-ι]
τελος_επαναληψης..

Πως γινεται να είναι σωστό? :confused:
στο αντιμετάθεσε δεν θα πρεπε να λεει
αντιμεταθεσε α[ι],α[51-ι]
η να βάλει
για ι απο 1 μεχρι 100 για να ειναι σωστο?
(εφ'οσον έχεις διαβάσει τα στοιχεια του πίνακα πριν)

Δεν εχω κανει ακομα κανενα αλγοριθμο με αντιμεταθεσε,ουτε τον εχω διδαχθεί..ΣΟΡΡΥ αν λεω βλακείες :P


και κατι ακόμη...

αν θελω να τυπωσω 'ο πινακας ειναι αρτιος'
σε περιπτωση που τα στοιχεια που έχουν εισαχθεί ειναι αρτιοι αριθμοι

πως το κάνω να τυπώσει το μήνυμα ΜΙΑ φορα??

Code:
 Για ι από 1 μέχρι 10
  Γράψε 'δωσε στοιχεια πινακα'
  Διάβασε πιν[ι] 
Τέλος_επανάληψης

Για ι από 1 μέχρι 10
Αν πιν[ι] mod 2 = 0 τότε
Γράψε ' ο πινακας ειναι αρτιος'
Τέλος_αν
τελος_επαναληψης
εγώ αυτο κάνω ,αλλα όπως καταλαβαίνεις εμφανίζει το μηνυμα 10 φορες... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top