Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως mod και div δεκαδικών δεν υφίστανται.
το ξερω :)
-----------------------------------------
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ασκ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ: β
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: α, γ
ΑΡΧΗ
ΔΙΑΒΑΣΕ α
β <- Α_Μ(α*10) DIV 5
β <- β*5
β <- β + β MOD 10
γ <- β/10
ΓΡΑΨΕ γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ενας διαφορετικος τροπος απο αυτον που ειχα σκεφτει το καλοκαιρι(και προφανως ζηταει ο dythor):)(δικος μ και αυτος ε... ποτε δεν κλεβω σκεψεις αλλων:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μπράβο ρε παιδιά. Θεωρούσα τον εαυτό μου κορυφή και πραγματικά νόμιζα ότι δεν θα το βρει κανένας άλλος, με διαψεύσατε πανηγυρικά :).

Hats off!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
βασικα μπορει να δει καποιος τον 2o τροπο που παρεθεσα? να μου πει την γνωμη του, αν κανω κανενα περιττο βημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Θα το δω εγώ αύριο σίγουρα, τώρα έχω ένα κεφάλι καζάνι :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
κοιτα, ειναι στανταρ σωστος, τοχω τρεξει.
το πως το σκεφτηκα ειναι αλλη ιστορια... ειναι απο τις φλασιες που μουρχονται xD
το θεμα ειναι αν κανω τπτ περιττο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apagal

Νεοφερμένος

Ο apagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο περιπλέκουμε τόσο πολύ τα πράγματα, αφού η λύση βγαίνει και από το Α_Μ(χ+0,5)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο περιπλέκουμε τόσο πολύ τα πράγματα, αφού η λύση βγαίνει και από το Α_Μ(χ+0,5)???
γιατι προκειται περι συζητησης πανω σε ενα θεμα. δεν ψαχνουμε να βρουμε την αποδοτικοτερη μεθοδολογια για την στρογγυλοποιηση( η οποια εννοειται ειναι το Α_Μ(χ+0.5) ).;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apagal

Νεοφερμένος

Ο apagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ναι οκ αλλά και ο τρόπος σου πάλι χρησιμοποιεί τη συναρτηση.Να 'λεγα ότι δεν τη χρησιμοποιεί οκ αλλά αφού τη χρησιμοποιεί που τη χρησιμοποιεί δεν αξίζει.Επιπλέον από λίγο που το έψαξα το θέμα δεν υπάρχει λύση χωρίς τη χρήση συνάρτησης.Εκτός αν οι αριθμοί είναι ακέραιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ασκ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ: β
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: α, γ
ΑΡΧΗ
ΔΙΑΒΑΣΕ α
β <- Α_Μ(α*10) DIV 5
β <- β*5
β <- β + β MOD 10
γ <- β/10
ΓΡΑΨΕ γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ενας διαφορετικος τροπος απο αυτον που ειχα σκεφτει το καλοκαιρι(και προφανως ζηταει ο dythor):)(δικος μ και αυτος ε... ποτε δεν κλεβω σκεψεις αλλων:D)

Το μοναδικό "πρόβλημα" ίσως είναι το γ <- β/10, κι αυτό γιατί στη σελ. 155 (αν θυμάμαι καλά) λέει πως σε μιας εντολή εκχώρησης πρέπει και η έκφραση στα δεξιά και αυτή στα αριστερά να είναι ιδίου τύπου.


Και έχω την εντύπωση (αν και το βιβλίο δεν γράφει κάτι γι' αυτό) ότι το '/' δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για μεταβλητές ακέραιου τύπου. (Στην Pascal πάντως θα σου πέταγε λάθος)
Νομίζω επίσης ότι η γλωσσομάθεια δεν το δέχεται αυτό που 'γραψες, ας το τεστάρει κάποιος αν μπορεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apagal

Νεοφερμένος

Ο apagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Κανονικά το δέχεται.Το έλεξα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο περιπλέκουμε τόσο πολύ τα πράγματα, αφού η λύση βγαίνει και από το Α_Μ(χ+0,5)???

Γιατί θέλουμε να λεγόμαστε επιστήμονες κι αυτό συμπεριλαμβάνει την ενασχόληση με οτιδήποτε είναι ή μας φαίνεται ενδιαφέρον επάνω στο αντικείμενό μας. Δεν δίνουμε πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια στοφαρω αγρια στον προγραμματισμο αλλα νιωθω καπως μειονεκτικα τωρα.Δεν εχω κανει ακομα "γλωσσα" και μου κακοφανηκε.Εχω τελειωσει το 1ο και 2ο κεφαλαιο και δεν υπηρξε ασκηση πανω σε αυτα που ηξερα που να μην μπορουσα να την κανω.Αρχισα 15 σεπτεμβρη περιπου.Προγραμμα ποτε μαθαινω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει την ασκηση ΔΤ7 σελ 23?Στο ΑΝΕΦ.

ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apagal

Νεοφερμένος

Ο apagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του συντάκτη αυτού του προγράμματος.Μιλάμε για φοβερή έμπνευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδια στοφαρω αγρια στον προγραμματισμο αλλα νιωθω καπως μειονεκτικα τωρα.Δεν εχω κανει ακομα "γλωσσα" και μου κακοφανηκε.Εχω τελειωσει το 1ο και 2ο κεφαλαιο και δεν υπηρξε ασκηση πανω σε αυτα που ηξερα που να μην μπορουσα να την κανω.Αρχισα 15 σεπτεμβρη περιπου.Προγραμμα ποτε μαθαινω?

Η ΓΛΩΣΣΑ δεν είναι τίποτα, μη σε απασχολεί για την ώρα καθόλου, γράφε αλγορίθμους. Μόνο κάτι τυπικές αηδίες εχει παραπάνω οι οποίες είναι στάνταρ.

Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του συντάκτη αυτού του προγράμματος.Μιλάμε για φοβερή έμπνευση.

Oui c' est tres έξυπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geeko

Νεοφερμένος

Ο geeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βιάζομαι λίγο,γι'αυτό θα σου δώσω την γενική εικόνα.
Είναι με δομη επιλογής πρώτον και παει καπως ετσι


διαβασε μ (μισθος,οπως θες βαλτο,κλαιν τωρα)
αν (μ<=500) τοτε
εισφορα1<-5/100*μ
εισφορα2-<4/100*μ
...... και παει λεγοντας με αλλιως_αν, και στο τελευταιο σου αλλιως θα ειναι η περιπτωση που ο μισθος ειναι >1100.
το καθαρο ποσο που αναφερει θα ειναι ποσα θα παρει 'στο χερι' ο υπαλληλος,αρα ΚΠ<- μισθος-(εισφορα1+εισφορα2)

απο το γρηγορο που το διαβασα δεν ειδα πουθενα να αναφερει κλιμακωτη,αλλα σε περιπτωση που δεν το ειδα και δυσκολευεσαι ξαναποσταρε η στειλε μου pm να σε βοηθησω.
αυτα.

Have fun.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Γιατί θέλουμε να λεγόμαστε επιστήμονες κι αυτό συμπεριλαμβάνει την ενασχόληση με οτιδήποτε είναι ή μας φαίνεται ενδιαφέρον επάνω στο αντικείμενό μας. Δεν δίνουμε πανελλήνιες.
εγω δινω :P

τεσπα με την λυση που βρηκα, αποδεικνυεται για αλλη μια φορα πως σε καθε ασκηση υπαρχουν,αν οχι απειροι, πολλοι τροποι επιλυσης.

επι της ουσιας, καλυτερος ειναι ο Α_Μ(χ+0.5) και αυτον ας χρησιμοποιουμε!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
thnxs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ παιδιά! και ο καθηγητής στο σχολείο έτσι μας το έκανε..
απλά είναι ηλίθιος γιατί γιατί δεν μας είχε πει το Α_Μ(χ).. και όταν του είπα ότι δεν έκανα την άσκηση μου είπε ότι δεν πειράζει γιατί δεν ξέρω αυτά που χρειάζεται για να τη λύσω, δλδ τη συνάρτηση Α_Μ(χ) και τελικά μας την παρέδωσε όταν έλυνε την άσκηση...τι στόκος..
Επίσης,(μια παρατήρηση) την χρησιμοποίσε σε αλγόριθμο και μας είπε ότι επιτρέπεται να την χρησιμοπούμε σε αλγόριθμο.
Τέλοσπάντων.. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top