Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
  1. Η κλήση ΠΟΣΑ_ΨΗΦΙΑ(4) τι θα επιστρέψει; ;)
  2. Η μεταβλητή ΠΛΗΘΟΣ πρέπει να αρχικοποιηθεί.

Κεκτημένη ταχύτητα...μεγάλη ξεφτίλα :redface: έχω μια δουλειά
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
H εντολη ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ μπορει να εφαρμοστει και στον αλγοριθμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shiv

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
H εντολη ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ μπορει να εφαρμοστει και στον αλγοριθμο;
Εφαρμόζεται μόνο σε αλγόριθμο.Δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε πρόγραμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
H εντολη ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ μπορει να εφαρμοστει και στον αλγοριθμο;

τρεις εντολες ειναι ρε τεμπελχανα
γραψε μια συναρτηση , που να κανει την αντιμεταθεση, θα ειναι πιο γαματο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Αν μας ρωτησουν να δωσουμε παραδειγματα ουρας και στοιβας απο τη καθημερινοτητα,μπορουμε να θεωρησουμε πως στοιβα ειναι τα βιβλια το ενα πανω στο αλλο και ουρα τα πιατα στην πιατοθηκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Αν μας ρωτησουν να δωσουμε παραδειγματα ουρας και στοιβας απο τη καθημερινοτητα,μπορουμε να θεωρησουμε πως στοιβα ειναι τα βιβλια το ενα πανω στο αλλο και ουρα τα πιατα στην πιατοθηκη;
Αν και αυτο στην θεωρια επεσε περσι και ειναι σχεδον απιθανο για φετος,εχω την εντυπωση οτι δινει παραδειγμα στο βιβλιο.
Επισης παραδειγμα για ουρα μπορεις να βρεις και καλυτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitedove

Νεοφερμένος

Ο whitedove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
τα πιο κλασσικα παραδειγματα ειναι η στοιβα με τα πιατα και η ουρα στην τραπεζα νομιζω οτι αυτα πρεπει να λεει και στα βιβλιο..παντως και στο φροντ και στο σχολειο αυτα μου χαν πει και δεν χρειαζεται να το μπερδεψεις!παντως στοιβα ειναι σιγουρα τα πιατα οχι ουρα μη το μπερδεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
θελω να ρωτησω για αυτην την ασκηση γιατι δεν την καταλαβα. μπορειτε να μου την εξηγησετε γιατι λιγο μπερδευτηκα; ειναι μια κανονικα αλλα συνεχιζεται απο διπλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P4170219.JPG
    P4170219.JPG
    485.8 KB · Εμφανίσεις: 152
  • P4170220.JPG
    P4170220.JPG
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 164

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Θα δημιουργήσεις μονοδιάστατο πίνακα απο δισδιάστατο όπως περιγράφει. Στο παράδειγμα που έχει το πρώτο μη μηδενικό στοιχείο είναι το 7 το οποίο βρίσκεται στην 1 γραμμή 2 στήλη του δισδιάστατου γιαυτό γράφει 1 2 7 στην συνέχεια το 1 βρίσκεται στην 2 γραμμή 1 στήλη = 2 1 1 κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitedove

Νεοφερμένος

Ο whitedove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
καλημερα μπορει καποιος να μου ο πολλαπλασιασμος αλα ρωσικα με τους αριθμους 4 και 7 τι αποτελεσμα βγαζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Το αποτέλεσμα είναι το 28.Όπως του κανονικού πολλαπλασιασμού.Απλώς ο πολλαπλασιασμός αλά ρωσικά είναι λίγο διαφορετικός.Σε αυτήν την μέθοδο δύο αριθμοί Α και Β παρατίθενται ο ένας δίπλα στον άλλο και έπειτα κατ’ επανάληψη διπλασιάζουμε τον πρώτο ενώ παράλληλα υποδιπλασιάζουμε τον δεύτερο αγνοώντας ενδεχόμενο δεκαδικό μέρος, μέχρι αυτός, ο δεύτερος, να γίνει 1. Αυτό γίνεται βηματικά τοποθετώντας τους αριθμούς που προκύπτουν τον έναν κάτω απ' τον άλλον. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται δύο στήλες. Στο τέλος, όπου στην δεύτερη στήλη υπάρχουν μονοί αριθμοί παίρνουμε τους αντίστοιχους της πρώτης και τους προσθέτουμε μεταξύ τους. Το άθροισμα που προκύπτει είναι το γινόμενο των δύο αρχικών αριθμών.


Μην αγχώνεσαι τόσο για τον πολλαπλασιασμό αλά ρωσικά γιατί μόνο θεωρία αν σου το ζητήσουν.Οπότε διάβασε τον απ'έξω και τελείωσε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
https://www.kelafas.gr/themata.html?filename=2012/epanaliptikes/anef_epan_2012_e.pdf

στο θεμα 3 για το τελευταιο ερωτημα αν μετρησεις το πληθος των κενων του πινακα ΚΡΥΠ (ή το πληθος των κενων του ΚΕΙΜ απλα στην επαναληψη να βαλεις να σταματα στο (πληθος - κενα)) και προσθεσεις +1 τοτε θα βρεις και παλι το πληθος λεξεων ή κανω λαθος ? για παραδειγμα αν εχει μια λεξη, τα κενα θα ειναι μηδεν και αμα προσθεσεις 1 θα βρεις οτι εχεις 1 λεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
για να το καταλαβεις καλυτερα:
δημιουργουμε δυο στηλες και σε διαδοχικα βηματα πολλαπλασιαζουμε τον εναν με δυο και τον αλλο (το μικροτερο για να κανουμε λιγοτερες πραξεις) το διαιρουμε ακεραια με το δυο μεχρι ο αριθμος αυτος να φτασει το 1. δηλαδη: βλεπε συνημμενο αρχειο
στη συνεχεια διακρινω απο την στηλη στην οποια διαιρουσα τους αριθμους οι οποιοι ειναι περιττοι και τελικα αθροιζω τους αντιστοιχους της αλλης στηλης. δηλαδη το 1. επειδη ο συγκεκριμενος πολλαπλασιασμος δεν εχει παραπανω νουμερα για να αθροισουμε το μονο που μενει ειναι το 28. και βγηκε! παρατηρηση: τη πρωτη γραμμη δεν τη μετραμε ανεξεραιτως αν ειναι ο αριθμος περιττος η' αρτιος. ελπιζω να βοηθησα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • kk.png
    kk.png
    1,002 bytes · Εμφανίσεις: 284

whitedove

Νεοφερμένος

Ο whitedove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια ναι και εγω 28 το εβγαζα αλλα το βοηθημα μου εδινε το αποτελεσμα ετοιμο 32 και ηταν η μοναδικη ασκηση που εκανα σωστη..ευχαριστω και παλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
μπορει να βοηθησει κανενας στο δικο μου προβλημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γεια χαραα...
μια βοηθεια,παρακαλω:P
να γραφει αλγοριθμος ο οποιος θα του δινονταν τα στοιχεια ενος πινακα (ας πουμε 10 θεσεων)
και εμφανίζει ποσες φορες εμφανιζεται το καθε στοιχείο του..
(ο πινακας περιεχει ακεραιους αριθμους)

εχω σκεφτεί τον αλγόριθμο,μα κολλάω στην υλοποιήση.Ας βοήθησει κάποιος

Η σκέψη μου είναι ως εξής θα
θα ελεγχω το πιν[1] με τα υπολοιπα 9 ,μετα
το πιν[2] με τα υπολοιπα 9
το πιν[3] κοκ.
και αν ειναι ισα,ο μετρητης θα πηγαινει +1
Ρίξτε μια βοήθεια :P
ευχαριστωωω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
θα θελα μια βοηθεια με της παρακατω ασκησεις παρακαλω. στη δευτερη με τους μαθητες θα ηθελα να μου πειτε αν το κανω σωστα ωστε να συνεχισω και να μου πειτε πως θα γινει το γ). με την αλλη ασκηση εχω λιγο μπερδευτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P4210215.JPG
    P4210215.JPG
    512.6 KB · Εμφανίσεις: 158
  • P4210216.JPG
    P4210216.JPG
    537.6 KB · Εμφανίσεις: 151
  • P4210218.JPG
    P4210218.JPG
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 156

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση οσον αφορα την θεωρια. Γιατι λεει καθε υποπρογραμμα εχει μονο μια εισοδο και μια εξοδο ? Και οι συναρτησεις και οι διαδικασεις μπορουν να εχουν πανω απο μια εισοδο ή κανω λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
θα θελα μια βοηθεια με της παρακατω ασκησεις παρακαλω. στη δευτερη με τους μαθητες θα ηθελα να μου πειτε αν το κανω σωστα ωστε να συνεχισω και να μου πειτε πως θα γινει το γ). με την αλλη ασκηση εχω λιγο μπερδευτει
Καλυτερα βαλε τους βαθμους σε ξεχωριστους πινακες αλλα και τα ονοματα για να βοηθηθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
μπορει να λυσει καποιος το Δ3 ερωτημα απο τον οεφε του 2012 με δομη οσο αντι για μεχρις οτου ?
Αμα γραψω
ΓΙα ι απο 1 μχρι 200
αρχη_επαναληψης
διαβασε ψηφος
μεχρις_οτου ψηφος>=1 και ψηφος<=30 ή ψηφος=-1
π<- 0
οσο ψηφος <> -1 και π<7 επαναλαβε
Α[ι,ψηφος]<- "+"
π<- π+1
αρχη_επαναληψης
διαβασε ψηφος
μεχρις_οτου ψηφος>=1 και ψηφος<=30 ή ψηφος=-1

Ειναι σωστο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top